اتوریتی (Authority) چیست؟

اتوریتی (Authority) چیست؟

در وب اصطلاحات زیادی وجود دارد که هر کدام از آنها با توجه به نوع و اهمیتی که دارند از تعاریف گوناگونی برخوردار هستند، ما قصد داریم تا در این مقاله شما را با یکی دیگر از این اصطلاحات به نام اتوریتی آشنا کنیم. ما برای اندازه گیری هر چیزی یک معیار مشخص را در نظر داریم مثلا برای اندازه‌گیری زمان از ثانیه استفاده می‌کنیم و برای اندازه‌گیری ابعاد از متر استفاده می‌کنیم.

اتوریتی به معیاری گفته می‌شود که توسط آن قدرت دامنه یک وب‌سایت برآورد می‌شود. با استفاده از این ابزار نوین می‌توانید قدرت یک دامنه را در موتورهای جستجو برآورد کنید که با توجه به یک سری از معیارها از یک رتبه مشخص توسط اتوریتی برخوردار می‌شود. معنی که خود گوگل به Authority داده است اقتدار دامنه و صفحه است و معنی اقدار در اینجا به این معنی است که از چه روش‌های سئویی بر روی وب‌سایت خودتان استفاده کرده‌اید.

روش‌هایی که شما برای سئو سایت خودتان انجام داده‌ید می‌تواند تاثیرات مستقیمی را بر روی نمره اتوریتی وب‌سایت شما به جا بگذارد، مثلا اینکه اگر شما برای وب‌سایت خودتان از سئو کلاه سفید استفاده کنید امکان اینکه زمان گرفتن نمره به طول انجامد وجود خواهد داشت، اما این نمره هم پایدارتر خواهد بود و هم سبب خواهد شد تا جایگاه وب‌سایت شما با ثبات بیشتری در نتایج جستجوی گوگل قرار گیرید. وقتی که حرف از اقتدار دامنه و صفحه به میان می‌آید منظوری دیگری نیز می‌تواند داشته باشد که میزان توجه کاربران اینترنتی را به آن دامنه و صفحه بازگو خواهد کرد.

انواع اتوریتی

به صورت کلی اتوریتی‌ها را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد که عبارتند از:

۱_ Domain Autoritye (دامین اتوریتی)

Domain Autoritye به اتوریتی گفته می‌شود که فقط شامل در نظر گرفتن اعتبار دامنه است و فقط اعتبار دامنه را در نظر خواهد گرفت. دامین اتوریتی شامل نمره صفر تا در صد برای هر وب‌سایت بوده و با توجه به آمار درصد زیادتری از دامین اتوریتی‌ها از نمره بالاتری نسبت به پیج اتوریتی‌ها برخوردار هستند.

۲ _ Page Authority (پیج اتوریتی)

پیج اتوریتی یکی دیگر از معیارهایی است که برای سنجش هر وب‌سایت مورد استفاده قرار می‌گرید و با در نظر گرفتن کیفیت و جایگاه هر وب‌سایتی نمره صفر تا صد را برای آن در نظر خواهد گرفت. معنی پیج اتوریتی این است که هر کدام از صفحات وب‌سایت شما دارای چه رتبه و جایگاهی در اینترنت هستند و معمولا با توجه به معیارهایی همچون محبوبیت، محتوا مورد بازدید قرار گرفته و تعداد منتشر شدن صفحه در نظر گرفته خواهد شد.

مهم‌ترین معیارها در مشخص شدن نمره اتوریتی

معیارهای مهم برای مشخص شدن نمره Autoritye شامل:

۱_ سیگنال موجود در شبکه‌های اجتماعی

زمانی که یک مطلب و محتوا در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود، از تعداد انتشار این مطلب گوگل متوجه خواهد شد که از چه ارزش و جایگاهی برخوردار است و این مطلب از چه رتبه رضایتی در میان کاربران برخوردار بوده است. ماز (moz) به وب‌سایتی گفته می‌شود که آن معیارهای Autoritye را معین می‌کند و با توجه به سیگنال‌هایی که وجود دارد موز می‌تواند اتوریتی هر صفحه از وب‌سایت را مورد ارزیابی قرار دهد.

۲_ استفاده از بک لینک برای وب‌سایت

یکی دیگر از معیارهایی که برای مشخص کردن نمره Autoritye از آن استفاده می‌شود بک لینک است، با توجه به دامنه‌هایی که به شما لینک داده‌اند و صفحاتی که لینک شده این معیار مورد استفاده قرار خواهد گرفت. مواردی که در بک لینک برای اتوریتی اولویت دارند عبارتند از:

1- آن تعداد دامنه‌ای که به وب‌سایت شما لینک داده‌اند.

2- اتوریتی صفحات و دامنه‌هایی که به وب‌سایت شما لینک داداند.

3- آن تعداد از صفحاتی که از لینک خودشان را از طریق یک دامنه برای شما ارسال کرداند.

4- لینک‌هایی که به صورت فالو و یا نوفالو به وب‌سایت شما داده می‌شوند.

۳_ سئو سایت

با توجه به اینکه چگونگی سئو کردن وب‌سایت می‌تواند بر روی نمره Autoritye تاثیرات زیادی را بگذارد باید از روش سئو کلاه سفید این کار را انجام دهید تا هم نتایج خوب و مثبتی را برای وب‌سایت شما فراهم سازد و هم جایگاه شما را ارتقاء دهد.

۴_ محتوای وب‌سایت

یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی که در نمره Autoritye وب‌سایت نقش مفیدی را ایفا می‌کند، محتوای وب‌سایت است. شما با استفاده از محتوای مفید و با ارزش مخاطبان و کاربران زیادی را به وب‌سایت خوتان می‌کشانید و این کار نرخ بازدید را در وب‌سايت بالا خواهد برد و کاربران مدت زمان زیادتری را در وب‌سايت شما سپری خواهند کرد، این عامل سبب خواهد شد تا رتبه اتوریتی وب‌سايت شما بالا رود.

ویژگی‌های Autoritye

  • بدترین نمره که Autoritye به یک وب‌سایت می‌دهد صفر است و بهترین نمره آن صد.
  • با توجه به اینکه صفحه اصلی در هر وب‌سایت مهم‌ترین صفحه آن است، می‌توان گفت که دامین Autoritye از اهمیت بالاتری برخوردار است.
  • هر چقدر که در یک وب‌سایت اتوریتی بالاتر باشد درصد قرار گرفتن آن وب‌سایت در نتایج صفحات اول موتورهای جستجو بالاتر خواهد بود.
  • کسب کردن نمره در Autoritye به این شکل است: (نمرات بین 10 تا 30 عادی است، نمرات بین 40 تا 50 خوب است، نمرات بین 50 تا 60 عالی محسوب می‌شود و نمرات بالاتر از 70 بسیار عالی و فوق العاده است).
  • هر وب‌سایتی که از نمره Autoritye بالاتری برخوردار باشد از نظر گوگل محبوتر بوده و این محبوبیت باعث خواهد شد تا جایگاه بهتری در نتایج جستجوی گوگل به دست آورد.
  • با توجه به الگوریتمی که وب‌سایت موز در نظر گرفته است، نمره اتوریتی محاسبه خواهد شد.

سخن پایانی

برای اینکه وب‌سایت شما از نمره با ارزش و بالای اتوریتی برخوردار باشد می‌توانید روزانه مقاله‌های مفید و مناسبی را در رابطه با هر فعالیتی که دارید در وب‌سایت خودتان انتشار دهید و از شبکه‌های اجتماعی نیز برای منتشر کردن آن استفاده کنید تا شاهد نتایج خوب و مثبتی باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.