استراتژی محتوا چیست

استراتژی محتوا چیست

همیشه برای داشتن بهترین نتیجه ممکن در انجام کارها قواعدی وجود داشته باشد که با در نظر گرفتن این قواعد به نتیجه مطلوب و مفید در آن کار خواهیم رسید. مثلاً در یک رستوران مهمترین قواعدی را که می‌توان برای جذب مشتری و ارائه خدمات دز آن نام برد کیفیت بالای غذاها و رفتار مناسب پرسنل با مشتری است. یک مغازه دار مواد خوراکی، باید ضمن ادب و احترام در هنگام برخورد با مشتری در صورت نیاز به مشتری باید محل استقرار اجناس را توضیح دهد. این دو مثال را برایتان توضیح دادیم تا شما را با موضوع مقاله آشنا کنیم.

اهمیت بازاریابی محتوا

در واقع محتوا و استراتژی که با آن محتوا را تولید می‌کنیم از ارکان اصلی موفقیت در یک وب سایت می باشد که با در نظر گرفتن اصول محتوا نویسی و نوع ارائه آن می توانید کاربران زیادی را برای دیدن از سایت و خدمات رسانی به آنها ترغیب کنید. استراتژی محتوا به رعایت کردن اصول و قواعد برای تولید محتوا برای کسب و کار گفته می‌شود. این استراتژی در واقع خلق کردن محتوای مفید و کاربردی برای تامین نیاز در کسب و کار است و نقش بسیار زیادی را در شرح دادن دقیق مفاهیم و مستند محتوا به مخاطب دارد.

به بیان دیگر استراتژی محتوا یا راهبرد محتوا یک برنامه ساختاری است که در آن شما به ایجاد محتوا، تقویت کردن آن، آزمودن، یادگیری و بررسی نتایج آن می پردازید. در واقع بدون داشتن استراتژی، محتوای شما هر لحظه به یک سمتی حرکت می کنید و جهت آن اصلا مشخص نیست.

چرا نیاز به استراتژی محتوا داریم

سوالی که شاید برای شما پیش بیاید این است که استراتژی محتوا نیاز به بازاریابی محتوایی دارد اصلا اینگونه بگویم که وقتی بازاریابی محتوایی برای ارائه و فروش یک محصول وجود دارد دیگر چه نیازی به محتوا و استراتژی آن می باشد ؟

در جواب این سوال باید بگوییم که بازاریابی محتوایی در تولید محتوا و بازاریابی و فروش استفاده می‌شود، اما در استراتژی محتوایی به تکرار محتوا، چشم انداز، اهداف پیش رو و تحقیقات پرداخته خواهد شد. بدون داشتن استراتژی و برنامه مشخص موفقیت در کارها بدون شک با شکست روبرو خواهد شدو شما برای تکرار نشدن همین موضوع باید یک استراتژی محتوای مناسب را برای خود پیاده سازی کنید.

استراتژی محتوا از چه بخش هایی تشکیل شده است

 • نحوه توزیع محتوا و کانال های آن
 • شاخص در نحوه عملکرد
 • شناخت کاربران و مشتریان خود
 • تعریف از برند مثلا هدف، چشم انداز و ارزش
 • ارزیابی از رقیبان فعال در بازار
 • چگونگی نوشتن محتوا ( رنگ های استفاده شده ,نوع متن, موضوع)
 • قرار دادن هدف تعیین شده (در این موضوع باید چگونگی هدف گذاری اعم از کوتاه مدت بلند مدت و غیره اشاره کرد)

تمامی مواردی که برایتان توضیح دادیم به صورت فایل، موضوع و متن نوشته می‌شوند و به آنها مفصل پرداخته می شود.

آیا نوشتن استراتژی محتوا لازم است

اگر تجربه فعالیت در اینترنت و فضای مجازی را داشته باشید با این موضوع رو به رو شده اید که برای نوشتن محتوای مطلب مورد نظرتان سردرگم شده باشید و در بین یک دوراهی قرار گرفته اید که آیا این محتوای من برای تولید مفید است یا نه. شما با داشتن استراتژی محتوایی می توانید محتوای مورد نظر را برای موضوع مورد نظرتان پیدا کرده و بدون وقفه و به صورت درست از وقت و زمانتان بهره ببرید. استراتژی محتوا به این معنی است که چطور محتوایای مفید را ارائه دهیم. استراتژی محتوا به ما کمک می‌کند تا نتیجه و عملکرد بهتری را از بازاریابی محتوایی به دست بیاوریم.

اهداف نوشتن محتوا

یکی از اهداف نوشتن استراتژی این است که چطور کارمان را انجام دهیم تا بهترین نتیجه از جمله افزایش بازدید سایت و کسب رتبه گوگل را دریافت کنیم. اگر دوست دارید زمان و انرژی با ارزشتان را از دست ندهید و درآمد زایی بالایی داشته باشید باید از استراتژی محتوایی استفاده کنید. امروزه تحقیقات نشان داده است که مردم دیگر اهمیت چندانی به اصرار برند ها برای خرید ندارند با توجه به این موضوع این سوال پیش می آید که چطور میتوان انتظار داشت که مشتریان به تبلیغات شما توجه کنند؟

در اینجا اهمیت استراتژی محتوا به چشم می آید زیرا بازاریابی محتوا و درون گرا می توانند کاری کنند که دیگر لازم نباشد شما اصرار به فروش کنید و به سمت مشتری بروید، بلکه مشتری به سمت شما خواهد آمد. در واقع صرفه جویی در هزینه ها، افزایش اعتماد مشتری و افزایش وفاداری مشتری از دیگر دلایل و مزیت هایی است که ما را مجاب به نوشتن استراتژی محتوا می کند و تاثیر بسزایی در سئوی سایت و افزایش بازدید کاربران از سایت را دارد.

چند مورد از مزایای استراتژی محتوا

 • سبقت گرفتن از رقبا در نتیجه جست و جو گوگل
 • یکدستی و یکپارچگی محتوا
 • بهینه سازی و بهبود سئو در سایت
 • درصد بالای موفقیت
 • ایجاد و اجرای محتوای هدفمند
 • تولید محتوا در کمترین زمان ممکن با بالاترین کیفیت
 • کاهش زمان صرف شده برای تولید محتوا

استراتژی محتوایی را میتوان یک نقشه راه فرض کرد که دارای اصول و قواعدی مشخص می‌باشد و هدف این نقشه این است که ما را به سوی هدفمان که همان مشتریان و مخاطبان هستند پیش ببرد.

مراحل تدوین استراتژی محتوایی چیست

بررسی رقبا

با بررسی و تحلیل از چگونگی برخورد آنها با مشتریان، چگونگی عملکرد و موارد مشابه این دست خواهید یافت.

تحقیقاتی در مورد کلمات کلیدی

در این تحقیق شما می توانید نیاز واقعی مشتری را شناسایی کرده و بهترین روش را برای ارائه خدمات ارائه دهید.

شناخت شخصیتی مشتری

شما می توانید با شناسایی کاربران و مخاطبان نیاز واقعی را در آنها شناسایی کرده و به آنها محصول مورد نظرشان را عرضه کنید.

بررسی دقیق اطلاعات

برای تولید بهتر محتوا نیاز دارید که اطلاعات را در دسترس داشته باشید شما با بررسی و تدوین این اطلاعات می توانیم مشتریانتان را شناسایی کنید

آنالیز و بررسی فعلی کسب و کار

برای شناخت بازار، نیاز مخاطبان و رقابت نیاز دارید که کسب و کار فعلی خودتان را بررسی کنید.

اهداف را تعیین کنید

وقتی که جایگاهی را برای کسب و کار خودتان در نظر گرفته باشید باید هدف گذاری مناسبی را بر روی آن انجام دهید. استراتژی محتوا این امکان را می‌سازد که با بالا بردن نرخ تبدیل و برندسازی به اهداف تعیین شده خود نزدیک شوید.

تعیین کردن هرم محتوایی

به پروسه ای که در آن مشتری با شما همراه است و تمام مراحل از آشنایی مشتری تا خرید را با شما انجام می‌دهد هرم محتوایی می گویند. شما میتوانید با استراتژی محتوایی این مسیر را مشخص کنید مدلی که هرم محتوایی از آن‌ها می‌توانید استفاده کنید Aidasمی باشد.

Aidas شامل چند مرحله است

 • تصمیم گیری که با کلمه انگلیسی Decision نام برده می‌شود.
 • اقدام نهایی که کلمه انگلیسی آن Actionاست.
 • ّّبکلمه satisfactoryکه معنی آن ابراز رضایت می باشد.ّّ
 • کلمه Awareness که از آگاهی از برند گرفته شده است.
 • ابراز علاقه که نام انگلیسی آنInterest می باشد.

editorial calendar چیست

این ابزار که به نام تقویم سردبیری و تقویم محتوا معروف است یکی از ابزارهای مهم در استراتژی محتوا می باشد با توجه به این تقویم می‌توانید مشخص کنید که برای رضایتمندی مشتری چه کارهایی را باید انجام دهید و با توجه به نظم و دقیق بودنشان عملکردش را در آخر مورد ارزیابی قرار دهید.

جمع بندی

 در این مقاله از اهمیت بالای استراتژی تولید محتوا برای شما صحبت کردیم و به نکات مهم و اصولی که باید در هنگام استراتژی محتوا رعایت کنید اشاره شد. نقش استراتژی محتوایی بسیار مهم است و در واقع شاه کلید عناوین یا موضوعی است که قرار است در وب سایتتان به آن اشاره کنید. با درنظر گرفتن کلیه مواردی که برایتان شرح دادیم می توانید با در نظر گرفتن زمان بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات و محصولات را به کاربرانتان ارائه دهید. طراحی سایت cyberisho به اصول و موفقیت شما در تولید و ارائه محتوا کمک خواهد کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.