اسمارتی‌ (Smarty) چیست؟

اسمارتی‌ (Smarty) چیست؟

Smarty یک نوع موتور است که این امکان را به ما می‌دهد تا هر کدام از اجزاء وب‌سایت را به صورت دقیق و آسانتری مورد برسی قرار دهیم. در واقع از اسمارتی برای قرار دادن کدها در وب‌سایت به صورت ساده و آسان استفاده می‌شود، مثلا یک صفحه وب‌سایت چگونه این امکان را دارد تا مقاله‌ای را نمایش دهد؟

با توجه به اینکه هر محتوا و مقاله از بدنه، تیتر، نویسنده و … تشکیل شده است این قسمتها هیچ گونه اطلاعاتی را درباره چگونی نمایش دادن در اختیار ما قرار نمیدهند و به این دلیل طراحان قالب وب سایت میتوانند با کمک اسمارتی یک قالب را طراحی کنند و این قالب ویژگی ویرایش کردن را داشته باشد و بتوان از آن در پس زمینه ها، اندازه قلم، داخل تک های جدول و در تگ html استفاده کرد.

اهمیت استفاده از Smarty

زمانی که یک برنامه‌نویس قصد تغییر دادن محتوای مقاله را داشته باشد این تغییرات هیچ گونه تاثیر بر روی قالب طراحی شده نخواهد گذاشت و یا اگر دوبار قصد بازسازی قالب را داشته باشید شاهد هیچ گونه تغییراتی نخواهد بود، با توجه به این شرایط برنامه‌نویس می‌تواند با استفاده از Smarty اجزای منطقی وب‌سایت را بدون اینکه هیچ گونه تغییراتی در طراحی قالب ایجاد کند می‌تواند قالب را ویرایش کرده و تغییرات مد نظر را اعمال کند.

اسمارتی را می‌توان یک موتور هوشمند نامید که می‌توان توسط آن قالب‌سازی پیشرفته وب‌سایت را انجام داد. ویژگی مهمی که Smarty دارد Template بودن آن است یعنی Smarty می‌تواند قالب‌های فایل‌ها را بخواند و با استفاده از این ویژگی قالب‌های اسکریپتی بسازد.

اسمارتی چه خصوصیاتی دارد

  • Smarty بسیار سریع است.
  • کامپایل شدن در اسمارتی فقط یک بار صورت می‌گیرد.
  • در اسمارتی می‌توان بخش‌هایی را به صورت تو در تو قرار دارد مثلا بخش‌های {if}.
  • زمانی که از Smarty استفاده می‌کنید این قابلیت برای شما وجود خواهد داشت تا بتوانید از ویرایشگر متغیر استفاده کنید که سبب انعطاف پذیری قالب‌ها خواهد شد.
  • شما می‌توانید از Smarty تا زمانی که خطایی در php رخ نداده است استفاده کنید.
  • با استفاده از تگ‌های حائلی که در اسمارتی وجود دارد می‌توانید قالب‌ها را پیکربندی کنید.
  • زمانی که شما قرار است از Smarty استفاده کنید باید نسخه php مورد استفاده شما 6/0/4 و یا بالاتر از این نسخه باشد.
  • درون سازی کردن کدهای php اسمارتی در فایل های Template.
  • Smarty در زمینه کامپایل کردن هوشمند توانمند است و می‌توان فایل‌هایی را که دچار تغییرات شده‌اند را با استفاده از از Smarty دوباره کامپایل کرد.
  • سازگاری اسمارتی با تمامی سرورهای لینوکس.

سخن پایانی

Smarty یک موتور هوشمند است که با استفاده از زبان php نوشته شده است که امکان جدا کردن قالب نمایش و فرمت را به شما خواهد داد و به شما کمک خواهد کرد تا به صورت بهتری بتوانید وب‌سایت خودتان را نمایش دهید و انعطاف پذیری بالاتری را تجربه کنید. زمانی که شما تخصص برنامه‌نویسی php را دارید می‌توانید با استفاده از ماژول‌های اسمارتی قابلیت‌های زیادی را برای وب‌سایت خودتان ایجاد کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.