اسکیمر (skimmer) چیست؟

اسکیمر (skimmer) چیست؟

skimmer به شخص یا دستگاهی گفته می‌شود که با استفاد از یک روش به نام (اسکیمینگ) که معنی این واژه یعنی کپی کردن غیر مجاز اطلاعات بانکی است، اقدام به سرقت کردن محتوای کارت بانکی شما خواهند کرد. سارقان با استفاده از روش اسکیمر یک تراشه را بر روی دستگاه خوپرداز نصب می‌کنند و زمانی که شما کارت بانکی خود را در خودپرداز قرار دهید تمامی اطلاعات بانکی شما توسط این تراشه کپی خواهد شد.

زمانی که اطلاعات شما کپی شد سارقان می‌توانند این داده‌ها را بر روی یک کارت خام پیاده کنند و فقط کافیست تا رمز کارت شما را بلد باشند تا بتوانند با استفاده از این کارت بانکی جعلی موجود حساب شما را تخلیه کنند.

اهمیت کارت‌های بانکی

بانک‌ها را می‌توان مطمئن‌ترین جایی دانست که در تمامی دنیا افراد پول‌های اضافی خود را در آن نگهداری می‌کنند، این کار باعث می‌شود این پول‌ها در چرخه اقتصادی کشور قرار گیرند و هم خطر به سرقت رفتن پول در بانک بسیار کم است.

با توجه به این موضوع بانک‌ها تمام سعی خود را در حفاظت و نگهداری از پول‌های مردم به عمل می‌آورند اما در این بین هستند کسانی که با استفاده از ترفند‌هایی قصد دارند تا اعتماد بین بانک و مردم را خدشه دار کنند و با انجام کارهای غیر قانونی و خلاف هم خودشان سودی خواهند برد و هم قصد دارند تا بانک‌ها را کم اعتبار جلوه دهند، یکی از این روش‌ها اسکیمر است.

اکثریت افراد خریدهای کم بها و روزانه خودشان را از طریق کارت‌های بانکی انجام می‌دهند که نشان دهنده این است که کارت‌های بانکی حضور چشمگیری را در زندگی افراد دارند. با وجود این حجم استفاده از کارت‌های بانکی افرادی سودجو و کلاه بردار از یک روش استفاده می‌کنند که در آن اطلاعات کارت بانکی افراد را به سرقت می‌برند.

مهم‌ترین مواردی که افراد باید در مورد کارت بانکی رعایت کنند

  • زمانی که شما برای خرید از فروشگاه یا مغازه‌ای از کارت بانکی استفاده می‌کنید توجه داشته باشید که دستگاه کارتخوان این مکان‌ها قطعه اضافی را به همراه نداشته باشد و یا شکسته یا چسب خورده نباشد، اگر با یکی از این علائم مواجعه شدید از کشیدن کارت بانکی صرف نظر کنید و با ارگان‌های نظارتی این موضوع را در میان بگذارید.
  • تمامی اطلاعات موجود بر روی عابر بانک مانند [ccv2] و تاریح انقضا و رمز اول را باید در پیش خودتان نگه دارید و این اطلاعات را در اختیار دیگران قرار ندهید.
  • دقت داشته باشید که هیچ وقت رمز کارت بانکی خوتان را پیش فروشنده و یا صاحب یک فروشگاه قرار ندهید، زیرا در این شرایط امکان سوءاستفاده وجود خواهد داشت.
  • دارندگان کارت‌های بانکی در زمان تراکنش و یا خرید کردن خودشان باید کارهای مربوطه را انجام دهند تا خطری اطلاعات بانکی آنها را تهدید نکند.
  • یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید با استفاده از آن امنیت کارت بانکی خوتان را بالا ببرید تغییر دادن رمز کارت بانکی به صورت مرتب است.

نحوه گزارش دادن کارت اسکیمینگ

اگر شما مشکوک به اسکیمر شدن کارت اعتبار خود شدید در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام به سوزاندن کارت بانکی خودتان کنید، توجه داشته باشد که در این شرایط شما باید در کمترین زمان کارت بانکی خودتان را مسدود سازید زیرا سارق می‌تواند با دسترسی به یک دستگاه خودپرداز تمامی موجودی حساب شما راتخلیه کند. برای مسدود کردن کارت بانکی هم می‌توانید با بانک صادر کننده کارت تماس بگیرید و با شرح دادن موضوع از آنها بخواهید در سریعترین زمان این کار را برای شما انجام دهند و یا هم می‌توانید از طریق نرم‌افزار یا اس ام اس بانک مورد این کار را انجام دهید.

زمانی که کارت خودتان را با مسدود کردید می‌توانید با در میان گذاشتن این موضوع با پلیس برای به دام انداختن فرد خاطی پروند تشکیل دهید.

روش‌های پیشگیری از اسکیمینگ کارت اعتباری بانکی

1- مکانی را که قصد خرید کردن از آن را دارید به دقت مورد برسی قرار دهید. کافی شاپ‌ها، رستوران‌ها و جایگاه عرضه سوخت از بهترین مکان‌ها برای سارقین است که اسمیکینگ را در آنجا انجام دهند. خودپردازهایی که به صورت جدا از بانک‌ها قرار دارند و در پیاده رو و مکان خلوتی نصب شداند بیشتر مورد حملات اسمیکینگ قرار دارند.

2- گاهی اوقات کلاه برداران از شما می‌خواهند تا کارت شما را اول تمیز کنند بعد آن را درون دستگاه پوز و یا دستگاه خودپرداز قرار دهند، در چنین موقعی آنها می‌توانند اقدام به اسکیم کردن کارت شما بکنند و شما نباید اجازه دهید که این افراد کارت شما را به بهانه تمیز کردن در اختیار داشته باشند.

3- زمانی که شما می‌خواهید کارت بانکی خودتان را درون دستگاه خوپرداز قرار دهید اطراف خوپرداز را به درستی برسی کنید شاید یک دوربین کوچک بر روی پین پد دستگاه قرار داشته باشد که تشخیص دادن این دوربین کار راحتی نیست. وقتی که میخواهید رمز کارت بانکی خود را وارد کنید دستان خوتان را بر روی پین پد سایبان دستگاه خودپرداز قرار دهید تا اگر دوربینی در اطراف کیبورد قرار داده باشد نتواند رمز شما را بخواند و با این کار دید آن را کور خواهید کرد.

بانک‌ها چه اقداماتی را می‌توانند در مقابل اسکیمر انجام دهند

اسکیمر یک تهدید بزرگ برای بانک‌ها محسوب می‌شود که می‌تواند به اعتبار آنها صدمه وارد کند اما برای جلوگیری از این تهدید بانک‌ها می‌تواند اقدام به نصب کردن آنتی اکسیمر بر روی دستگاه‌های خودپرداز کنند تا با این کار جلوی کلاه برداران را بگیرند. امروزه تمامی بانکها از آنتی اکسیمر در خودپردازهای خود استفاده می‌کنند و بانک مرکزی نیز استفاده از آنتی اکسیمر را برای تمامی بانک‌ها الزامی کرده است.

سخن پایانی

امنیت همیشه از بالاترین نعمت‌هایی است که جزوء مهم‌ترین اولویت‌های تمامی افراد جوامع محسوب می‌شود. با توجه به نکاتی که در این مقاله به آنها پرداختیم می‌توانید امنیت بالایی را برای کارت‌های بانکی خودتان فراهم سازید و و با اجرایی کردن این کارها با خیالی راحت به خریدها و امور روزانه خودتان رسیدگی کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.