اصول طراحی رابط کاربری UI + برسی 6 قدم مهم برای جذابیت سایت

اصول طراحی رابط کاربری UI + برسی 6 قدم مهم برای جذابیت سایت

در طراحی و راه‌اندازی سایت و اپلیکیشن عوامل مهمی را باید در نظر گرفت تا شاهد نتایج خوب و ارزشمندی باشیم، یک از مهم‌ترین اصولی را که همیشه باید در انجام این کارها مدنظر داشته باشیم، اصول طراحی رابط کاربری UI است. زمانی که یک برنامه نویس قصد دارد تا رابطه کاربری را برای یک وب‌سایت یا یک اپلیکیشن موبایلی طراحی کند باید به تکنیک‌های مهم و به روز این حوزه آشنا باشد و سعی کند تا همیشه خودش را آپدیت و به روز نگه دارد.

طراح کاربری به المان‌هایی گفته می‌شود که کمک می‌کند تا فعالیت‌ها با کیفت بهتری توسط کاربر در وب‌سایت انجام شود، این کار باعث می‌شود تا ظاهر گرافیکی یک وب‌سایت به صورت حرفه‌ای‌تری طراحی شود. اگر شما به عنوان یک طراح رابط کاربر قصد دارید تا در فضای اینترنت به فعالیت بپردازید باید اصول طراحی رابط کاربری UI را به خوبی بلد باشید و بتوانید آن را هر چه حرفه‌ای‌تر در سایت‌ها پیاده سازی کنید.

مهم‌ترین اصول طراحی رابط کاربری UI

در ادامه به برسی تاثیرگذارترین اصول طراحی رابط کاربری UI که برای جذب کاربر و بازده بهتر سایت باید به دقت به آن توجه کنید خواهیم پرداخت:

۱_ شناسایی کاربران وب‌سایت

زمانی که قرار است استراتژی وب‌سایتی طراحی شود باید قبل از شروع مشخص شود که کاربران فعلی و کاربرانی که در آینده وارد سایت می‌شوند چه نیازهایی دارند و این نیازها و خواسته‌ها باید به خوبی شناسایی شود. زمانی که قرار است طراحی رابط کاربری یک سایت پیاده سازی شود باید توجه زیادی به کاربران آن وب‌سایت شود تا نتایج خوب و مثبتی را برای شما به ارمغان آورد.

شما برای اینکه بتوانید وب‌سایتتان را به خوبی برسی وتحلیل کنید می‌توانید از دو ابزاری که برای این کار طراحی شده‌اند استفاده کنید، (وبمسترتولز و ابزارگوگل آنالیتیک ابزاری هستند که می‌توانید از آنها استفاده کنید).

وقتی که شما به خوبی از این ابزارها استفاده کنید، می‌توانید موقعیت کاربران، نوع و میزان ورودی آنها را به خوبی شناسایی کنید، این امکان برای شما وجود خواهد داشت تا بتوانید با استفاده از این آمار به خوبی نیاز کاربرانتان را برآورده سازید. برای اینکه بتوانید شناخت بهتری از کاربران داشته باشید می‌توانید به عنوان یک کاربر وارد سایت‌های دیگر رقیبانتان شوید و مشخص کنید که آیا به این چیزی که مد نظر شما است به عنوان یک کاربر دست خواهید یافت.

۲_ رعایت کردن سلسله مراتب

یکی دیگر از اصول طراحی رابط کاربری UI که باید توجه زیادی به آن داشته باشید، رعایت کردن سلسله مراتب است. اگر شما بتوانید به خوبی مواردی را که برای کاربران اهمیت دارد مشخص کنید می‌توانید توجه آنها را به خودتان جلب کنید. شما برای این که بتوانید این کار را به خوبی انجام دهید می‌توانید مواردی را که دارای اهمیت زیادی برای شما هستند قبل از شروع طراحی UI رعایت کنید.

به عنوان مثال فونت‌های درشتی که در صفحات اول وب‌سایت مورد استفاده قرار می‌گیرند در این اصل اهمیت زیادی دارند، این فونت‌ها معمولا شعار اصلی وب‌سایت را در بردارند و بعد می‌توانید به سراغ مواردی بروید که از اهمیت کمتری در سایت شما برخوردار هستند و از این طریق اصول طراحی رابط کاربری UI را به خوبی پیاده سازی کنید.

۳_ UI از UX جدا نیست

یکی از موارد مهمی که در اصول طراحی رابط کاربری UI از اهمیت زیادی برخوردار است، درک کردن نقش طراحی کاربری در UX است. این به منزله این است که اگر از UI به صورت درست و مناسبی استفاده کنید سبب بالا رفتن تجربه کاربری شما می‌گردد. شخصی که به عنوان طراح کاربر فعالیت دارد باید قبل از اینکه اقدام به انجام وب‌سایت کند اطلاعات را از مسئول تجربه کاربری سایت مورد نظر در اختیار داشته باشد، که این اطلاعات می‌تواند شامل مشکلاتی باشد که سایت قبلا با آن مواجعه بوده است و برابر بهبود وضعیت این اشکالات باید برطرف گردنند.

متخصص طراح کاربر باید اطلاع داشته باشد که کاربران چه اقداماتی را قرار است در وب‌سایت انجام دهند و با توجه به نیاز کاربران چه محصولات و محتواهایی باید برای کاربران به نمایش در آید که این اطلاعات مربوط به تجربه کاربری و رابط کاربری می‌باشند، شخصی که می‌خواهد UI یک سایت را طراحی کند باید به خوبی با این مباحث آشنا باشد.

۴_ استفاده کردن از تایپوگرافی مناسب

یکی دیگر از مواردی که با استفاده از آن می‌توان رابطه کاربری خوبی را طراحی کنید، استفاده کردن از تایپوگرافی است، با استفاده از این قابلیت می‌توانید توجه کاربران زیادی را در سایت جلب کنید. یک سری نکات در تایپوگرافی وجود دارد که شما باید آنها را به خوبی اجرا کنید تا نتایج دلخواه را در رابط کاربری به دست آورید. اولین موضوع انتخاب کردن قلم مناسب است، قلمی که استفاده می‌کنید باید در تمامی مرورگرها به خوبی مورد پشتیبانی قرار گیرد.

در قدم بعدی باید یک فونت انتخاب کنید که به راحتی کاربران بتوانند آن را بخوانند زیرا اگر اندازه فونت مناسب نباشد کاربرانی که با تلفن همراه و تبلت وارد سایت شما می‌شوند نمی‌توانند به خوبی مطالب و محتواهایی را که در وب‌سایت قرار دارد بخوانند.

یکی از نکات مهمی که باید در انتخاب کردن اندازه فونت تایپوگرافی به آن توجه زیادی داشته باشید این است که به هیچ وجه نباید اندازی فونت‌های استفاده شده در سایت یکی باشد، مثلا برای اطلاعات و خبرهای مهمی که تمایل دارید بازخورد بیشتری از کاربران کسب کند باید از فونت‌های بزرگ و بلد شده استفاده کنید. برای اینکه این فونت‌ها چشم نوازتر و کاربر پسندتر شوند می‌توانید از المان‌های گرافیکی زیبا و جذاب استفاده کنید تا نظر مخاطبان و کاربران را به خوبی جلب کند. توجه داشته باشید نوع و چیدمان فونت از دیگر اصول طراحی رابط کاربری UI به شمار می‌رود.

۵_ ثبات را در عناصر تشکیل دهند وب‌سایت حفظ کنید

یکی از ویژگی‌های UI مناسب این است که کاربرد آن برای مخاطبان سایت راحت باشد، باید آن چنان رابط کاربری وب‌سایت شما به صورت ساده‌ای طراحی شود که کاربرن نیاز نداشته باشند تا برای پیدا کردن محصول و خدمات مورد نیازشان به دیگر بخش‌های وب‌سایت سر بزنند. طراح رابط کاربری باید این توانایی را داشته باشد تا به صورت ساده و با هماهنگی منظمی بتواند المان‌های سایت را ایجاد کند، طوری که هر کاربر و یا مخاطبی که وارد وب‌سایت مورد نظر شد بتواند به راحتی هدف اصلی که به دنبال آن است را شناسایی کند. سادگی را باید از نشانه‌های یک رابط کاربری همه کس پسند دانست.

سخن پایانی

اصول طراحی رابط کاربری UI به معنی رعایت کردن استاندارد و نکاتی است که کابران تمایل به انجام آن دارند، هر وب‌سایتی این اصول را به خوبی پیاه سازی کند تعداد کاربران و مخاطبین بیشماری را جذب کرده و فروش و بازاریابی خوبی را تجربه خواهد کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.