افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing) چیست؟ برسی 3 روش مهم پرداخت

افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing) چیست؟ برسی 3 روش مهم پرداخت

در گذشته زمانی که شما به عنوان یک بازاریاب استخدام می‌شدید باید سختی‌های زیادی را تحمل می‌کردید، مثلا به کسب‌کارهای گوناگونی سر می‌زدید و با صاحبین آن کارها وارد مذاکره می‌شدید و بعد از ساعت‌ها حرف زدن باید آن شخص را راضی می‌کردید تا از محصولات شما را خریداری کند. این کار سبب می‌شد تا انرژی و زمان زیادی از شما گرفته شود و گاها نتیجه مطلوب از این روش فروش و بازریابی به دست نمی‌آمد.

ولی امروزه با پیشرفت‌های زیادی که در تکنولوژی شاهد هستیم، سیستم فروش و بازاریابی پورسانتی با تغییرات زیادی همراه بوده است و با روش‌های جدیدی که در این روش از بازاریابی در دسترس افراد قرار دارد به یک روش پولساز و راحت همراه با هزینه‌ای کم تبدیل شده است. با ما همراه باشید تا در ادامه شما را با افیلیت مارکتینگ بیشتر آشنا کنیم.

Affiliate Marketing

افیلیت مارکتینگ یا سیستم همکاری در فروش به تکنیکی از بازریابی گفته می‌شود که در آن صاحب یک کسب کار محصولات و خدماتش را در اختیار افرادی به عنوان ناشر افیلیت قرار می‌دهد تا این افراد محصول مورد نظر را در وب‌سایتشان تبلیغ کنند. هر مشتری که از طریق لینک ناشر وارد سایت شما شود و خریدی را انجام دهد، مقدار کمیسیون تعیین شده از طرف صاحب کسب کار به ناشر تعلق خواهد گرفت.

نکته مهمی که در این نوع روش فروش باید به آن توجه داشت این است که در تبلیغات معمولی که شما برای کسب کارتان انجام می‌دهید چه محصول بفروشید چه نتوانید محصولی بفروشید باید هزینه تبلیغات را پرداخت کنید، اما در افیلیت مارکتینگ این گونه نمی‌باشد و شما بابت هر فروش موفقی که داشتید مبلغی را به ناشر افیلیت پرداخت خواهید کرد.

انواع روش پرداخت‌ در افیلیت مارکتینگ

روش‌های پرداخت در افیلیت مارکتینگ به شکل زیر است:

۱_ روش پرداخت ppl (جذب لید)

در این مدل پرداخت به همان اندازه که ناشر افیلیت توانسته است مشتریان بالقوه را متقاعد به خرید کند، پورسانت به وی تعلق خواهد گرفت به عنوان مثال عضویت و ثبت نام کاربران در وب‌سایت.

۲_ روش پرداخت pps (فروش)

این مدل از فروش به این صورت انجام می‌شود که به هر اندازه ناشر بتواند محصول بفروشد کمیسیون دریافت خواهد کرد. یکی از معمولی‌ترین روش‌های فروش که تمامی کسب‌کارها می‌توانند از آن استفاده کنند روش pps می‌باشد.

۳_ روش پرداخت ppc (کلیکی)

در این روش فروش کلیه کلیک‌هایی که از طرف ناشر ایجاد شده است چه به خرید منجر شده باشد و چه به خرید منجر نشده باشد ناشر بابت این کار مبلغی را دریافت خواهد کرد. این مدل از فروش استفاده کمی دارد و برای کسانی مناسب می‌باشد که می‌خواهند محصولاتشان را تبلیغ کنند و هدف این افراد از انجام این کار بالا بردن ترافیک وب‌سایت است.

ناشر تبلیغاتی در افیلیت مارکتینگ به چه کسی گفته می‌شود

 به کسانی گفته می‌شود که در زمینه‌های مرتبط با محصول مورد نظر به تولید محتوا می‌پردازند، افیلیت‌ها می‌تواند یک کمپانی یا یک شخص مستقل باشند.

مشتریان در افیلیت مارکتینگ به چه کسانی گفته می‌شود

اشخاصی که از طریق لینک ناشر وارد وب‌سایت می‌شوند و محصول مورد نظرشان را تهیه می‌کنند را مشتریان این نوع از بازاریابی می‌گویند. ناشر می‌تواند آمار کاربرانی که وارد وب‌سایت می‌شوند را به ثبت برسانند و با توجه به این آمار تعداد مخاطبانی که از لینک ناشر وارد سایت اصلی شده‌اند مشخص می‌شود.

 صاحبان محصول در افیلیت مارکتینگ به چه کسانی گفته می‌شود

به صاحبان محصول گفته می‌شود یا همان تبلیغ شوندگان وب‌سایت، این اشخاص برای فروش هر کدام از محصولاتشان به ناشر افیلیت‌ها هزینه‌ای را پرداخت می‌کنند.

 افیلیت مارکتینگ چه مزایایی دارد

 یکی از بهترین روش‌های فروش در سرتاسر دنیا افیلیت مارکتینگ است که برای تولید کنند، مشتری و ناشران مزیت‌های مناسبی را به همراه دارد. اینکه این روش فروش و بازاریابی فقط مختص کسب کارهای بزرگ است تعریف اشتباهی است زیرا تمامی کسب کارها چه بزرگ چه کوچک می‌توانند از این روش فروش استفاده کنند، در ادامه به مزایای مهمی که افیلیت مارکتینگ دارد اشاره خواهیم کرد :

۱_ بالا بردن اعتبار

با تکرار کردن و نام بردن از محصول شما توسط شریکتان اعتبار برند شما روز به روز افزایش خواهد یافت.

۲_ مقرون به صرفه بودن

به دلیل اینکه افیلیت مارکتینگ یک روش عملکرد محور محسوب می‌شود شما در هزینه خود صرفه جویی کرده‌اید زیرا زمانی اقدام به پرداخت کمیسیون خواهید کرد که اقدام مورد نظر شما به واقعیت تبدیل شده باشد، از سوی دیگر ناشران افیلیت نیز انگیزه زیادی را برای فروش محصولات و کالای شما به دست خواهند آورد. مقرون به صرفه بودن افیلیت مارکتینگ باعث می‌شود تا با توجه به هزینه‌هایی که شما متقبل می‌شوید خروجی مناسب را شاهد باشید.

۳_ قدرت جذب بالا

به جرعت می‌توان گفت افیلیت مارکتینگ جزو بهترین و موثرترین روشها بازاریابی برای جذب کاربر و مشتری به حساب می‌آید.

۴_ افزایش ترافیک وب‌سایت

بالا بردن ترافیک وب‌سایت برای فروش بیشتر محصولات به مشتریان.

در افیلیت مارکتینگ به چه نکات مهمی باید توجه کرد

1- تولید و انتشار محتوا و مطالب مفید و با ارزش

2- داشتن صداقت در ارائه محصولات به مشتریان

3- استفاده کردن از روش‌های گوناگون افیلیت مارکتینگ

4- شناخت درست و مناسب از مخاطبان هدف در افیلیت مارکتینگ

معایب افیلیت مارکتینگ

در افیلیت مارکتینگ گاهی اوقات اشکال و ضعف‌هایی به وجود می‌آید که ناشران را در انجام کارهایشان با چالش‌هایی مهم روبرو خواهد کرد، این معایب عبارتند از:

  •  نداشتن تضمین و اطمینان برای رسیدن به خروجی مد نظر و کسب درآمد برای ناشران تبلیغاتی.
  • نداشتن کنترل ناشران بر روی افیلیت مارکتینگ که این عامل موجب می‌شود در برخی مواقع ناشر بر خلاف میل باطنیشان به حرف‌ها و قوانین تبلیغ دهند گوش دهند و مجبور باشند کاری را انجام دهند که تبلیغ دهنده دوست دارد.
  • از مهم‌ترین مشکلاتی که افیلیت مارکتینگ با آن روبرو است هجوم دزدان ترافیکی و اسپرم‌ها می‌باشد. افراد با روش‌هایی که نام بردیم کلیک‌های غیر واقعی انجام می‌دهند و امکان دارد با این کار کمسیون ناشر نصیب این افراد سودجو وکلاه بردار شود.
  • یکی از ضعف‌های بزرگی که افیلیت مارکتینگ برای ناشران دارد این است که یک ناشر فقط یک بار می‌تواند از یک مشتری کمیسیون دریافت کند و زمانی که مشتری بتواند توسط لینکی که ناشر در اختیار وی قرار می‌دهد به سایت دسترسی داشته باشد، مشتری دیگر نیاز ندارد به ناشر بابت هر بار ورود هزینه‌هایی را بدهده و خودش می‌تواند مستقیم وارد سایت مرجع شود، از این رو ناشر افیلیت باید مدام در حال جذب مشتری باشند.
  • ناشران تبلیغاتی نمی‌توانند هیچ گونه کنترلی بر روی رقبایشان داشته باشند و در واقع در افیلیت مارکتینگ هر ناشری بتوانند هوشمند و به صورت خلاقانه تبلیغات انجام دهد خروجی بهتری را تجربه خواهد کرد و این نشان دهند رقابت تنگانگی است که در افیلیت مارکتینگ وجود دارد.

سخن پایانی

افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing) یکی از بهترین روش‌های فروش در تمامی دنیا محسوب می‌شود که برای ناشر و افرادی که تبلیغ دهنده محسوب می‌شوند مزایای زیادی را به همراه دارد، روش‌های پرداخت پورسانت در Affiliate Marketing به شکل گوناگونی انجام می‌شود که ما در این مقاله به بعضی از این روش‌ها اشاره کردیم.

اگر شما یک ناشر و ارائه دهند تبلیغات هستید می‌توانید از این روش تبلیغاتی و بازاریابی جدید به بهترین شکل ممکن استفاده کنید و با درصد پورسانتی که به دست می‌آورید شاهد درآمدهای زیادی باشید. نکاتی را که در این مقاله درباره افیلیت مارکتینگ به آنها اشاره کردیم رعایت کنید و با برنامه‌ریزی منظم و درست فروشتان را افزایش دهید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.