الگوریتم پنگوئن (Penguin Algorithm) چیست؟

الگوریتم پنگوئن (Penguin Algorithm) چیست؟

زمانی که شما یک وب‌سایت را برای کسب‌کار و تجارت راه‌اندازی می‌کنید دوست دارید که سایت شما در رتبه‌های بالای گوگل قرار گیرد و با توجه به چنین وضعیتی در درآمد‌زایی بیشتر شما نیز تاثیرات زیادی را به دنبال خواهد داشت، اما قبل از هر چیز شما باید به فکر بهترین راه‌حل‌های ممکن برای بهبود و ارتقا دادن رتبه وب‌سایتتان باشید، موارد زیادی وجود دارند که شما باید رعایت کنید تا تجارت اینترنتی شما از جایگاه مناسب در گوگل برخوردار باشد.

گوگل نیز به عنوان مدیر و ناظر تمامی وب‌سایت‌ها خود را موظف می‌داند تا بهترین خدمات را به کاربران و صاحبین مشاغل ارائه دهد تا رضایت را در آنها به وجود بیاود. در همین راستا گوگل نیاز دارد تا عملکرد وب‌سایت‌ها را با استفاده از ابزاری مورد برسی قرار دهد که این ابزار همان الگوریتم‌های گوگل هستند. یکی از الگوریتم‌های مهم و کاربردی که نقش زیادی را در بهبود و بالا بردن کیفت سایت‌ها ایفا می‌کند الگوریتم پنگوئن می‌باشد.

Penguin Algorithm

الگوریتم پنگوئن یک فیلتر محسوب می‌شود و وظیفه‌ی آن برخورد با سایت‌هایی است که برای بالا بردن رتبه و جایگاه خودشان اقدام به لینک‌سازی اسپم و استفاده از کلمات کلیدی زیاد در صفحات خود می‌کنند. در واقع الگوریتم پنگوئن تمامی تلاش خودش را می‌کند تا وب‌سایت‌هایی را که مشکوک به اسپم هستند شناسایی و مشخص کند.

در سال 2012 بود که گوگل از الگوریتم پاندا رونمایی کرد ولی در اوایل نحوه کار این الگوریتم به گونه‌ای بود که فقط در زمان‌های مشخصی فعالیت می‌کرد، این بدان معنا بود که وب‌سایت‌هایی جریمه می‌شدند که توسط گوگل پنالتی شده بودند و با اصلاح موارد تخلف خودشان باز قادر به فعالیت نبودند، این وب‌سایت‌ها باید منتطر می‌شدند که الگوریتم پنگوئن دوباره اقدام به فعالیت کند و این پروسه گاهی تا ماها نیز طول می‌کشید. اما امروز به واسطه خزیدن گوگل در صفحات سایت‌ها الگوریتم پنگوئن مرتب بروزرسانی می‌شود و مشغول به فعالیت است.

الگوریتم پنگوئن به چه مواردی در وب سایت توجه خواهد کرد

درادامه قصد داریم تا شما را با خط قرمزهای الگوریتم پنگوئن آشنا کنیم تا شما با رعایت کردن این موارد با جریمه این الگوریتم مواجعه نشوید:

۱_ استفاده کردن از انکر تکست‌های سئو شده

توجه داشته باشد که فعالیت و بهینه‌سازی بیش از حد سئو سایت نیز کار مفیدی نخواهد بود و با توجه نکردن به این موضوع با واکنش پنگوئن مواجه خواهید شد، وب‌سایت‌هایی که از زمان راه‌اندازی آنها مدت زیادی نمی‌گذرد باید به این موضوع بیشتر توجه داشته باشند. 

۲_ استفاده کردن از بک لینک‌های بیش از حد در سایت‌های بی کیفیت

یکی از موضوعات مهمی که الگوریتم پنگوئن به برسی آن می‌پردازد کیفیت و ارزش بک لینک است. باید توجه داشته باشید که استفاده کردن از بک لینک‌های بیش از اندازه و بی فایده می‌تواند وب‌سایت شما را با خطر جریمه این الگوریتم مواجعه کند.

۳_ استفاده کردن زیاد از کلمات کلیدی در وب‌سایت

در استفاده کردن از کلمات کلیدی وب‌سایت دقت کافی را داشته باشید، شاید این ترفند در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفت و مفید واقع می‌شد ولی امروزه با وجود برسی‌های الگوریتم پنگوئن از وب‌سایت‌ها تکرار کردن این عادت‌های کهنه و مرسوخ شده سایت شما را با تهدیدات جدی و اسپم مواجعه خواهد کرد.

چه زمانی متوجه شویم که توسط الگوریتم پنگوئن جریمه شده‌ایم

1- افت محسوسی که در صفحات وب‌سایت اتفاق می‌افتد، به عنوان مثال اگر رتبه سایت شما در نتایج جستجو 50 باشد به جایگاه 100 تنزل خواهید کرد.

2- در آمار بازدید وب‌سایت دچار یک افت شدید و ناگهانی خواهید شد.

3- در قسمت سرچ کنسول وب‌سایت با اخطار MANUAL ACTION مواجه خواهید شد و این عبارت برایتان به نمایش در می‌آید.

اگر الگوریتم پنگوئن ما را جریمه کرد چطور از این مشکل رهایی یابیم

زمانی که این الگوریتم شما را جریمه می‌کند باید تمامی بک لینک‌هایی را که به خاطر آنها مورد جریمه واقع شده‌اید را شناسایی کرده و آن بک لینک‌هایی را که باعث آسیب رسیدن به وب‌سایت شما می‌شوند را از صفحه سایت خود پاک کنید. برای انجام دادن این کار به موارد زیر توجه کنید:

  • با وارد شدن به قسمت داشبورد گوگل وبمستر تولز خودتان در قسمت چپ داشبورد وارد قسمت LINKS TO YOUR SITE شوید
  • با وارد شدن به WHO LINKS THE MOST روی گزینه MORE کلیک کنید
  • در این قسمت یک صفحه جدید برایتان باز خواهد شد بر روی DOWNLOAD MORE SAMPLE LINKS کلیک کنید و بعد از آن می‌توانید پسوند فایل را انتخاب کنید و با مشاهده کردن لیست تمام دامنه‌هایی که به صفحات وب‌سایت شما بک لینک داده‌اند روبرو خواهید شد. شما باید تمامی سایت‌ها را دونه به دونه چک کنید و سایت‌هایی را که دچار اسپم شده‌اند را مشخص نمائید و در یک فایل به صورت جداگانه قرار دهید.

شما در آخر می‌توانید فایلی را که ساخته‌اید به DISAVOW LINKS که یکی از ابزارهای گوگل است معرفی کنید و سپس منتظر بمانید تا ربات‌های خزنده گوگل از این تغییر با خبر شوند و متوجه تغییرات که شما ایجاد کرد‌اید شوند، این پروسه نسبت به فرکانس و تعداد بک لینک از 3 ساعت تا 3 ماه زمان می‌برد که ما پیشنهاد می‌کنیم در چنین وضعیتی صبور باشید. توجه داشته باشید که اگر سایت شما به صورت دستی مورد جریمه واقع شده باشد شما باید درخواست تجدید نظر (این درخواست الزامی است) را ارائه دهید.

نکته پایانی

در استفاده کردن لینک‌ها در وب‌سایتان بسیار دقت داشته باشید و از سئوی بی کیفیت و ارزان در سایت استفاده نکنید، زیرا هدف از خلق کردن الگوریتم پنگوئن توسط گوگل مبارزه و برخورد با وب‌سایت‌هایی است که از سئوی بی کیفیت و لینک‌های نامناسب استفاده می‌کنند، به همین منظور به شدت با آنها برخورد خواهد کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.