الگوریتم bert چیست؟

الگوریتم bert چیست؟

گوگل همواره در تلاش است تا با فناوری و تکنولوژهای جدیدی که در اختیار کاربران قرار می‌دهد بهترین نتیجه و عملکرد را برای آنها فراهم سازد. از زمان شروع به کار شرکت گوگل که مربوط به قرن پیش است تا جایگاه امروزه آن که در قرن جدید قرار داریم همواره گوگل با تغییرات زیادی مواجعه شده است تا هم خدمات بهتری را به کاربران ارائه دهد و هم از کارهای خلاف مقرراتی که برخی از اشخاص یا وب سایت‌ها در اینترنت انجام می‌دهند جلوگیری کند.

الگوریتم‌های زیادی را گوگل برای خدمات رسانی بهتر معرفی کرد که بسته به وظیفه تعریف شده هر کدام مامور انجام دادن کاری هستند، هدف اصلی که تمامی آنها دنبال می‌کنند منطبق کردن جستجوهای کاربران با بهترین نتایج موجود در گوگل است. یکی از مهم‌ترین و هوشمندترین الگوریتم‌هایی را که گوگل معرفی کرده الگوریتم bert نام دارد. تا قبل از خلق کردن این الگوریتم توسط گوگل هیچ کس تصورش را نداشت که روزی موتورهای جستجوی گوگل بتوانند با این قدرت و سرعت نتایج جستجو را در اختیار کاربران قراردهند و به این اندازه پیشرفت‌های عظیمی داشته باشند.

تعریف الگوریتم bert

الگوریتم bert یکی از قابلیت‌های موتور جستجوی گوگل است که با سرعت بالا و دقت زیادی محتوای مورد نظر را مورد برسی قرار خواهد داد، این الگوریتم مهم و پر کاربرد یکی از دلایلی است که موجب شده گوگل از هوش مصنوعی بالایی برخوردار باشد.

اگر بخواهیم تعریفی ساده از این الگوریتم داشته باشیم این گونه باید گفت که گوگل با استفاده از الگوریتم (RANKBRAIN) با درصد زیادی توانست زبان طبیعی را با زبان ماشینی جایگزین کند اما این کار اشکالاتی داشت که توسط bert این اشکالات پوشش داده شد و این الگوریتم به عنوان یک مکمل توانست نتایج مرتبت و دقیقی را به کاربران ارائه دهد. الگوریتم bert برگرفته از عبارت Bidirectional Encoder Representations from Transformers می‌باشد و معنی فارسی آن اعمال کردن کد گذاری‌های 2 طرفه برای مبدل‌ها می‌باشد.

الگوریتم bert به فهم بهتر کاربران در زمان جستجوی یک محتوا در اینترنت کمک می‌کند و با توجه به این عملکرد بهترین نتیجه ممکن برای کاربران به نمایش در خواهد آمد. این الگوریتم کمک خواهد کرد که مفهوم جستجویی را که کاربر در گوگل وارد کرد است به صورت دقیق شناسایی شده و برای مخاطبان در نتایج جستجو به صورت مرتبت به نمایش در آید.

به عنوام مثال بعضی از کلمات وجود دارند که 2 معنی متفاوت دارند و زمانی که کاربر آن کلمه را سرچ می‌کند ربات‌های موتورهای جستجو را دچار اشتباه خواهد کرد و این ربات‌ها نمی‌توانند نتیجه مورد نظر را به کاربر نمایش دهند. در چنین وضعیتی گوگل با استفاده الگوریتم bert این مشکل را حل کرده و بهترین نتیجه را به کاربر نشان می‌دهد. طبق گفته گوگل الگوریتم برت یکی از بزرگترین و مهم‌ترین بروزرسانی‌هایی است که در گوگل اتفاق افتاده است.

الگوریتم BERT چگونه عمل می‌کند

ساختار این الگوریتم به گونه‌ای است که می‌تواند تمامی جستجوهای کاربران را از هر ترکیبی که نوشته شده باشد شناسایی کرده و این امکان را برای گوگل فراهم کند تا منظور مخاطب را قبل از سرچ کردن متوجه شده و هدس بزند، اما در گذشته موتورهای جستجوی گوگل از این امکان برخوردار نبودند و این موتورها را در نتایج جستجو با اشتباهاتی مواجه بودند.

تاریخچه الگوریتم BERT

در سال 2018 بود که شرکت گوگل این الگوریتم را به صورت گسترده و برای تمامی کاربران در دسترس قرار داد، هدف از این کار استفاده آزمایشی از این الگوریتم برای رفع کردن حفر‌های امنیتی و باگ‌های موجود در آن بود. در واقع با روی کار آمدن الگوریتم bert هر شخص می‌تواند برای سیستم پردازش زبان خود برای استفاده بهترین نتایج جستجو از این الگوریتم بهره ببرد.

طولی نکشید که دراکتبر 2019 نسخه اصلی و قدرتمند آن برای جستجوی زبان انگلیس توسط گوگل معرفی شد، از آن تاریخ به بعد گوگل همواره سعی کرده است تا زبان‌های بیشتری را تحت پوشش این الگوریتم قرار دهد. به صورت کلی هیچ گاه گوگل راهی را برای بهینه‌سازی برت معرفی نکرد اما با توجه به گفته‌ی مدیران گوگل می‌توان دریافت که استفاده درست از محتوای مناسب در وب‌سایت و مطابق کردن این مطالب با هدف سرچ از مهم‌ترین کارهایی است که می‌توان برای بهینه‌سازی برت انجام داد.

روش‌های تهیه محتوای مناسب و مفید

1- استفاده کردن از لینک‌های مناسب و مفید در محتوا

2- با توجه به رفتار کاربران در وب‌سایتتان این رفتار را مورد برسی دقیق قرار دهید و به صورت منظم محتواهای سایتتان را بهبود ببخشید

3- سعی کنید محتواهای تکراری را در سایتتان قرار ندهید زیرا این کار برای کاربران خوشایند نخواهد بود.

4- وبسایت خودتان را به صورت ریسپانسیو طراحی کنید

5- به هیچ وجه کلمات را در داخل متن پنهان نکنید

6- مطالب اورجینال و دست نویس در وب‌سایت قرار دهید

7- به دلیل اینکه تخصص از بهترین کارهایی است که می‌توان برای جذب و اعتماد به کار برد، درج اطلاعات و مشخصات نویسندگان را در وب‌سایت قرار دهید

8- استفاده کردن از مطالب و محتوای ساده و قابل فهم

9- تصاویر وب‌سایت را بهینه کنید

10- استفاده کردن از عناوین مناسب و به کار گیری پارگراف‌های کوتاه و مفید

11- استفاده کردن از محتواهای اسپمی می‌تواند برای سایت شما مخرب باشد

 سخن پایانی

الگوریتم برد به شما کمک خواهد کرد تا برای دیده شدن و داشتن رتبه بهتر در گوگل محتواهای با کیفیت و مفید را تولید کنید تا کاربران در زمان سرچ کرده مطالب مورد نظرشان بهترین نتیجه را مشاهده کنند.

با ویژگی محاورای که گوگل برای الگوریتم bert تعریف کرده است باعث خواهد شد تا اجزای زبان انسانی را به خوبی بفهمد و با درک درستی که از این زبان پیدا می‌کند، در پیدا کردن کلمات و عبارات با مشکلی مواجه نشود و بهترین نتایج را در پیدا کردن عبارات مورد نظر به کاربران ارائه دهد. با توجه به مفاهیمی که در این مقاله درباره الگوریتم برت به آنها اشاره شد می‌توانید وب‌سایت خودتان را برای نمایش دادن در نتایج جستجوی بالا آماده سازی کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.