الگوی F چیست | 4 مرحله نوشتن آن

الگوی F چیست | 4 مرحله نوشتن آن

زمانی که یک کاربر شروع به خواندن یک مطلب در اینترنت می‌کند مقاله را کلمه به کلمه نمی‌خواند و اقدام به اسکن مرورگر صفحه‌ای که مطلب در آن قرار دارد خواهد کرد. با توجه به مطالعات زیادی که در این باره صورت گرفته، مشخص شده که کاربران در زمان خواندن یک مطلب انگلیسی و زبان‌هایی که از سمت چپ به راست نوشته شده‌اند و یا زبان‌هایی مانند زبان فارسی که از راست به چپ نوشته می‌شوند، از یک الگو برای خواندن استفاده می‌کنند که به آن الگوی F گفته می‌شود.

ولی به راستی این الگو چیست؟ چند نفر از ما معنی و مفهموم الگوی F را می‌دانیم؟ مقاله امروز ما راجب این الگو است و برای اینکه درک بهتری از آن داشته باشید با ما تا آخر این مقاله همراه باشید.

الگوی F به تکنیکی از خواندن گفته می‌شود که حرکات اغلب کاربران در زمان خواندن مطلب و مقاله‌ای در صفحه وب را به حرف F شبیه‌سازی می‌کند. یعنی افراد در زمان خواندن یک مطلب دو حرکت افقی انجام می‌دبهند و بعد یک حرکت عمودی، به عنوان مثال برای خواندن مقاله اول اقدام به خواندن خط اول مقاله می‌کنند و بعد از خواندن خط اول برای اینکه بتوانند موضوع مد نظرشان را به خوبی درک کنند مطلب را تا پایین اسکن خواهند کرد.

مولفه‌های اصلی برای خواندن مطلب با استفاده از الگوی F

  •  در قدم اول کاربران ابتدا با انجام دادن یک حرکت افقی چشمی قسمت‌های بالایی صفحه را می‌خولنند، این حرکت تشکیل دهنده‌ی قسمت بالایی حرف F است.
  • در قدم دوم با یک فاصله کم حرکت افقی دوم انجام خواهد شد که معمولا در این حرکت قسمت میانی مقاله قبلی که مورد مطالعه قرار گرفته است دوباره مورد هدف قرار می‌گیرد، این حرکت باعث شکل‌گیری قسمت میانی حرف F خواهد شد.
  • در قدم سوم کاربر اقدام به مرور کردن قسمت چپ مطلب خواهد کرد که باعث تشکیل شدن یک حرکت عمودی خواهد شد. عده‌ای از افراد این حرکت را به آرامی انجام می‌دهند و عده‌ای نیز آن را سریع انجام خواهند داد.

مراحل نوشتن یک مقاله به گونه‌ای که با الگوی F تناسب داشته باشد

برای نوشتن یک مقاله متناسب با الگوی F یک سری استانداردها باید رعایت شود که عبارتند از:

1- برجسته کردن کلمات و عبارت‌های مهم در مقاله

یکی از روش‌هایی که شما می‌توانید با استفاده کردن از آن توجه مخاطبان را به مقاله وب‌سایت خودتان جلب کنید، برجسته کردن کلمات مهم در مقاله است. زمانی که شما اقدام به برجسته کردن کلمات مهم در مقاله می‌کنید این پیام را به مخاطبان می‌دهید که مطلب مهمی برای آنها دارید و توجه آنها را به دیگر قسمت‌های مقاله جلب می‌کنید.

2- استفاده کردن از کادر تصاویر جذاب و استفاده از رنگ‌ها زیبا

شما باید برای اینکه توجه بیشتر کاربران را به مقاله وب‌سایت خودتان جلب کنید، از رنگ‌هایی استفاده کنید که با توجه به الگوی F کاربران توجه بیشتری به آن نقاط داشته باشند. مثلا استفاده کردن از رنگ‌های آبی توجه کمتری را به دنبال خواهد داشت و کاربران به قسمت‌هایی که دارای رنگ آبی است کمتر توجه می‌کنند، اما زمانی که از رنگ قرمز استفاده می‌کنید توجه تعداد زیادی از کاربران را به این بخش از مقاله وب‌سایت جلب خواهید کرد.

3- سعی کنید تیتر و زیر تیتر مقاله را به صورت روشن و واضح بنویسید

توجه داشته باشید که تیتر اولین قسمتی است در هر مقاله توجه مخاطبان را به خود جلب می‌کند و با توجه به این موضوع باید از عنوان‌های در مقاله وب‌سایت استفاده کنید که بتواند به میزان قابل توجهی نظر کارابرن را جلب کند. در تمامی عناوین مقاله باید دقت لازم را داشته باشید تا مخاطبان را مجاب کنید از تمامی قسمت‌های مقاله بازدید کنند، این عامل سبب خواهد شد که عنوان اصلی مقاله شما مهم‌تر از محتوایی باشد که در مطلب وجود دارد.

4- استفاده از الگوی F در مقاله و مطلب وب‌سایت چه مزایایی دارد

  • زمانی که شما از این الگو در مقاله وب‌سایت استفاده می‌کنید، سبب می‌شود تا مخاطبان تشویق شوند و زمان زیاد‌تری را در وب‌سایت شما سپر کنند و تمامی چیزهایی را که در وب‌سایت شما وجود دارد مشاهده کنند. در واقع نرخ بازدید از وب‌سایت شما زمانی که از الگوی F استفاده می‌کنید بالا خواهد رفت.
  • استفاد ه از این روش باعث بالا رفتن درک وب‌سایت شما خواهد شد و شما همان چیزی را که کاربران نیاز دارند به آنها خواهید داد. وقتی که شما به خوبی الگوی F را درک می‌کنید بر روی پیام‌هایی که ارسال می‌کنید کنترل بالاتری خواهید داشت و برای پی بردن به اینکه کاربران دقیقا در کدام قسمت از وب‌سایت شما زمان خودشان را صرف کرده‌اند امکان اولویت‌بندی کردن محتوا برای شما وجود خواهد داشت.

اهمیت الگوی F برای یک وب‌سایت

درک و اجرای این الگوی می‌تواند تاثیرات مثبتی را بر روی کسب‌کار و تجارت شما بگذارد، زیر اگر طرح بندی مقاله و محتوایی که در وب‌سایتتان قرار می‌دهید با الگوی F همخوانی نداشته باشد احتمال این وجود خواهد داشت که کاربر زمانش را صرف آن موضوعاتی کند که به آنها نیاز دارد. اگر کاربر متوجه شود که زمان زیادی را صرف پیدا کردن محتوای مورد نظر کرده اما موفق به پیدا کردن آن نشده و نتواند آن را به راحتی با چشم اسکن کند، وب‌سایت شما را ترک کرده و به سراغ وب‌سایت‌هایی می‌رورد که بتواند محتوای مورد نظرش را به راحتی با چشم اسکن کند.

توجه داشته باشید استفاده از الگوی F در محتوای وب‌سایت سبب خواهد شد تا آنچه را که کاربران و مخاطبانتان نیاز دارند به آنها بدید، حتی اگر آنها نداند که چه نیازی دارند.

سخن پایانی

وقتی که کاربری مشغول به اسکن کردن طول مقاله است، تیتر باعث جلب توجه مخاطب خواهد شد که این شیوه سبب شگل گیری الگوی F خواهد شد. الگوهای دیگری نیز برای خواندن مطلب وجود دارد اما با توجه به اهمیتی که الگوی F در میان کارشناسان و بازاریابان محتوایی دارد به الگوهای دیگر توجه کمتری می‌شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.