ایده (Ideas) چیست؟ 9 مرحله مهم آن

ایده (Ideas) چیست؟ 9 مرحله مهم آن

در دنیای امروزی روز به روز شاهد بهتر شدن کارها هم به لحاظ زمانی و هم به لحاظ کیفی هستیم، در گذشته اگر قرار بود که یک باری را از یک شهر به شهری دیگر ببرند باید روزها برای بردنش زمان صرف می‌کردند زیرا وسایلی همچون هواپیما و قطار وجود نداشت و می‌بایست با یک وسیله نقلیه قدیمی که بسیاری از ریسک‌ها را با خود به همراه داشت بار مورد نطر را جابه جا می‌کردند. در این مقاله به معرفی ایده خواهیم پرداخت، پس برای درک بهتر آن تا انتها با ما همراه باشید.

با پیشرف علم و رفتن زندگی انسانها به سمت زندگی ماشینی و صنعتی پیشرفت‌های زیادی حاصل شد و بشر توانست با اختراع و تولید هواپیماها، قطار و کشتی‌های بزرگ تحولی شگرف را در صنعت حمل نقل رقم بزند. بشر با ایده‌های خلاقانه‌ای که بر رو هواپیماها و قطارها ایجاد کرد تغیرات اساسی را در سایز و اندازه‌ی آنها به وجود آورد و توانست نوع باری آنها را نیز تولید کند.

 ایده‌های که انسان برای درست کردن تمامی این وسیله‌ها صرف کرده ارزشمند و مفید محسوب می‌شوند و در حال حاضر هر روز شاهد پدید آمدن ایدهای جدید برای بهتر زندگی کردن هستیم. مثلا ایده استفاده از کتاب‌های الکترنیکی تصمیم مناسب و موفقی بود زیرا هم باعث شد در محیط زیست و قطع کردن درختان صرفه جوئی شود و هم این امکان را فراهم ساخت تا ما بتوانیم در گوشی موبایلمان بیش از هزاران جلد کتاب در اختیار داشته باشیم و هر وقت دوست داشته باشیم از آنها استفاده کنیم.

Ideas

روش و راهکاری که ما برای حل مسائل گوناگون پیشنهاد می‌دهیم را ایده گویند، زمانی که شما قرار است کاری را انجام دهید امکان دارد در برخی جاها دچار مشکل شوید، وقتی که یک راهکار را خلق کنید که به صورت راحت و بدون مشکل بتوانید آن موضوع را حل کنید این راهکار را Ideas می‌نامند. در واقع به راه حل خلاقانه و نو آورانه را که برای بهتر انجام شدن کارها ارائه می‌دهیم گفته می‌شود.

کسانی که یک استارتاپ را راه‌اندازی می‌کنند تمام تلاششان این است که با قدرت تشخیص خوبی که دارند مشکلات و مسائل موجود در جامعه را شناسائی کنند و با عقیده پردازی بتوانند بهترین محصول و خدمات را به جامعه ارائه دهند که این پیشنهاد بتواند تمامی مشکلات قبلی را پوشش داده و به نیاز اشخاص پاسخ دهد.

اولین قدمی که برای شروع و طراحی یک کار باید به آن فکر کرد Ideas است، زمانی که شما قصد دارید تا یک محصول و یا یک سری خدمات را به اشخاص ارائه دهید باید توجه داشته باشید که با بهرگرفتن از تفکر و امکانات جدیدی این کار را انجام دهید تا بتواند تمامی ضعف‌های نمونه‌های قبل را پوشش داده و رفاه و امنیت بیشتری برای افراد به عمل آورید.

چه مواردی را باید برای تفکر خلاق ایده در نظر گرفت

مواردی که در زمان خلق Ideas باید در نظر گرفت شامل:

1- فکر خلاق

یکی از مهم‌ترین فرآیندهای خلق یک ایده، تفکر خلاق و هوشمندانه و پویا است. وقتی که چنین دیدی را در تفکر پردازی داشته باشید می‌توانید بهترین راهکار را در بهترین شرایط ارائه دهید.

2 – وقف دادن

در این مرحله باید نگاه کنید ببینید که ایده پیشنهادیتان قبلا اجرائی نشده و یا بهترین نوع پیشنهادی آن چیست.

3- جایگزین کردن

چه کاری، چه فرآیندی، چه ماده‌ای دیگر را می‌شود جایگزین مورد فعلی کرد و خلاقیت نو را ساخت.

4- ایجاد تغییرات

اگر در ایده تغیرات رنگ، صدا، تغییر در نوع حرکت رخ دهد چه اتفاقاتی خواهد افتاد.

5- بزرگ کردن

اگر زمان و وقت زیادتی را صرف کنیم یا مقدارش را چند برابر کنیم چه اتفاقی پیش می‌آید.

6- آزمایش بازار

در این بخش رفتار محصولی که به عنوان Ideas به بازاز معرفی شده است مورد ارزیابی و سنجش قرار خواهد گرفت یا مورد قبول واقع می‌گردد و یا آن را تایید نمی‌کنند.

7- کاربردهای ایده

چه کاربردی در جاهای گوناگون خواهد داشت، با تغییر دادن مکان آن می‌شود دوباره از آن استفاده کرد.

8- کوچک شدن ایده

اگر Ideas کوچکتر شود چه می‌شود و چه اتفاقی خواهد افتاد، اگر اندازه‌اش کوچکتر شود چطور!

یک ایده چه مراحلی را باید سپری کند

هر ایده‌ای با توجه به نوع و جنسی که دارد باید برای اجرائی شدن یک سری مراحل را پشت سر بگذارد، اما در کل یک راهکار کلی برای اجرائی کردن Ideas وجود دارد که از بدو تولد تا مرحله اجرا باید این فرامین را رعایت کند و شرایطش را باتوجه به مسائلی که در ادامه خواهیم گفت برآورد کند.

1- انتخاب و شناسائی

باید با توجه به مسائل پیش رو بهترین و مناسبترین ایده را پیدا کرده و آن را اولویت‌بندی کنیم.

2- برآورد اولیه ایده

باید بسنجید که آیا ایده شما این ارزش را دارد که بتوان آن را اجراعی کرد، برای درک بهتری از این موضوع می‌توانید از اینترنت و کتاب کمک بگیرید.

3- تثبیت کردن

شما در این مرحله باید ایده را تثبیت کنید، می‌توانید با استفاده از نظر سنجی وتعیین وضعیت آن را شناسائی کرده و تثبیتش کنید.

4- طراحی و برنامه‌ریزی

در این مرحله برای Ideas مد نظر برنامه ریزی جامع و وسیعی انجام می‌شود. این برنامه‌ریزی شامل طرح‌های بلند مدت، دورنمای از بازار و رقابت، دورنمای عملیاتی و مالی در نظر گرفته خواهد شد.

5- تامین مالی و مذاکرات اولیه

مزاکرات اولیه برای تامین بوجه مورد نظر در این مرحله صورت می‌گیرد و در نظر گرفته می‌شود که کالا یا محصول ارائه شده برای چه قشری از افراد است و چه کسانی به آن نیاز خواهد داشت.

6- تولید نمونه اولیه محصول

در این مرحله ایده مورد نظر تولید می‌شود و نمونه اولیه آن برای برآورد و آزمایش مورد برسی قرار خواهد گرفت، تامین مالی آن معمولا از خود شخصی که صاحب امتیاز و یا دوستان و اطرافیان آن انجام خواهد شد و تولید محصول در مقیاس کوچکی صورت خواهد گرفت.

7- برآورد بازار

در این مرحله شرایط کاری بازار فروش و تجارت با محصول پیشنهادی برآورد می‌شود و مورد سنجش قرار خواهد گرفت. 2 وضعیت برای محصول در این مرحله به وجود خواهد آمد که عبارتنداز:

1- محصول با انجام دادن اصلاحات مورد تائید قرار خواهد گرفت

2- محصول بدون هیچ مشکلی تائید خواهد شد

یک سری مراحل در آزمایش بازار وجود دارند که شامل [تحقیق و پرسش، انتخاب نمودن یک مکان هدف مفید و مناسب برای محصول و تحلیل و برسی کردن تمامی دادهای موجود] است.

8- رایزنی و تامین مالی ثانویه

در این مرحله در واقع تمامی کارهای لازم انجام خواهد شد تا محصول به تولید انبوه دست یابد، پس از انجام شدن کارهای لازم سرمایه گذاران و یا سازمان‌های شخصی و یا دولتی سرمایه‌گذاری لازم را بر روی محصول انجام می‌دهند.

9- تولید انبوه واجرائی شدن Ideas

در این مرحله که جزو آخرین بخش یک ایده نیز محسوب می‌شود محصول مورد نظر به تولید انبوه می‌رسد. با سازماندهی که از طرف عوامل تولید کنند صورت می‌گیرد این محصول در اختیار جامعه هدف قرار می‌گیرد و سعی خواهد داشت تا نیاز بازار را به شکلی درست و مفید برطرف سازد.

سخن پایانی

زمانی که سخن از ایده به میان می‌آید منظور این نیست که حتما یک محصول جدیدی که تا الان مشابه‌ای نداشته است تولید شود، در واقع هدف اصلی آن این است که اصلاحاتی در نمونه‌های قبلی به وجود بیاورد و بتواند خدمات بهتر و با کیفیتری را به اشخاص ارائه دهد و نیازهایی را که در جامعه احساس می‌شده و همیشه دچار ضعف‌های بوده شناسائی کرده و به بهترین شکل آنها را پوشش دهد.

با توجه به پیشرفت لحضه‌ای در علم و تکنولوژی نیازهای افراد نیز بالاتر می‌رود زیرا چیزهای جدید و بهتری را نیاز خواهند داشت تا با کمک آنها بتوانند بهینه‌تر زندگی کنند. اگر ایده خلافانه‌ای در سر دارید و هیچ وقت آن را بازگو نکرده‌اید با خواندن این مقاله و اجرا کردن خط به خط آن روش‌ها، راه‌های رسیدن به Ideas خود را بیاموزید و اقدامات گفته شده را به صورت کامل و مو به مو اجرا کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.