ایرنیک (irnic) چیست | 7 پسوند مجاز معتبر برای تجارت و کسب کار شما

ایرنیک (irnic) چیست | 7 پسوند مجاز معتبر برای تجارت و کسب کار شما

ایرنیک به وب‌سایتی گفته می‌شود که در سال 1382 در ایران مشغول فعالیت خود را آغاز کرده است. این وب‌سایت یک مرجع معتبر است برای ثبت کردن دامنه‌های ملی و سطح بالای کد کشوری، زمانی که یک فرد تمایل دارد تا یک پسوند ملی و یا یک دامنه را به صورت رسمی ثبت کند و آن را در اختیار داشته باشد برای انجام دادن این کار باید از طریق وب‌سایت nic.ir اقدام به انجام دادن این کار کند.

ثبت نام دامنه ملی در ایرنیک

مراحل ثبت کردن دامنه ملی به این شکل است که فرد متقاضی به عنوان یک کاربر باید یک شناسه را مختص به خودش بسازد (این شناسه همان ایرنیک است) و در مرحله بعد پژوهشگاه دانش بنیادی ایرنیک شناسه‌ای را که شما ساخته‌ برای ثبت نام وارد کرد ه‌اید را مورد برسی قرار خواهد داد، بعد از انجام دادن این مراحل فرد متقاضی قادر خواهد بود تا دامنه مورد نظرش را با موفقیت به ثبت برساند و آن را در اختیار داشته باشد.

شناسه ایرنیک

شناسه ایرنیک به کدی گفته می‌شود که از اعداد و حروف تشکیل شده است و زمانی که کاربر مشغول ساختن حساب کاربری در ایرنیک است این شناسه در اختیار او قرار می‌گیرد. زمانی که شما یک شناسه ایرنیک می‌سازید در انتهای شناسه ایرنک یک پسوند irnic قرار می‌گیرد، به عنوان مثال nt568-irnic.

انواع پسوندها مجازی که در دامنه‌های ملی ایرنیک به کارابران ارائه می‌شود

پسوند‌های مجازی که در وب‌سایت ایرنیک به کاربران عرضه می‌شود عبارتند از:

 net.ir

این پسوند دامنه برگرفته از واژه network است که معنی آن شبکه می‌باشد. از این نوعب پسوند دامنه برای موسسات isp و شرکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ac.ir

از این نوع پسوند دامنه موسسات عالی و دانشگاهی استفاده می‌کنند و برای در اختیار داشتن آن باید مجوز لازم را در اختیار داشت.

id.ir

این نوع پسوند دامنه که نیاز به هیچ گونه مجوز خاصی ندارد برای وب‌سایت‌هایی که رزومه‌های شخصی در آنها قرار می‌گیرد مناسب بوده و استفاده می‌شود.

Com.ir

کسانی که قصد راه‌اندازی وب‌سایت شرکتی را دارند، می‌توان از این پسوند استفاده کنند. این پسوند برگرفته از واژه COMPANY که معنی آن شرکت است.

sch.ir

از این نوع از پسوندها برای وب‌سایت‌های مدرسه مورد استفاده قرار می‌گیرد، این پسوند برگرفته از واژه SCHOOL که معنی آن مدرسه است.

org.ir

برای استفاده کردن از این پسوند نیاز به گرفتن مجوز نیست و موسسات بین‌المللی، انجمن‌های علمی، و شرکت‌های غیره انتفاهی از این پسوند برای وب‌سایت خودشان استفاده می‌کنند.

gov.ir

استفاده کردن از پسوند gov به هیچ عنوان برای شرکت‌های خصوصی و و موسسات شخصی امکان پذیر نیست، زیر این پسوند مخصوص نهادها و وزارت‌های خانه‌های دولتی است، این پسوند برگرفته از واژه government که معنی آن دولت است.

 ایرنیک از چه روش‌هایی برای پشتیبانی استفاده می‌کند

  • استفاده کردن از روش پشتیبانی تلفنی در روز‌ها و ساعات مشخص
  • با استفاده از فاکس و نمابر
  • استفاده کردن از ایمیل و ارسال کردن ایمیل به آدرس info@nic.ir
  • استفاده از گفتگوی تلفنی، در این روش متقاضیان می‌توانند از روزهای شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 14 تا 15 با ایرنیک برای برطرف سازی مشکلات خود تماسی حاصل نمایند

چند نکته در باره ایرنیک

  • وقتی که شما شناسه ایرنیک خودتان را از سامانه nic.ir دریافت کردید، برای به ثبت رساند این دامنه تحت مالکیت خودتان می‌توانید به هر کدام از نمایندگی‌های ایرنیک مراجه کنید و این کار را انجام دهید.
  • افرادی که تمایل دارند تا یک دامنه ir را در اختیار داشته باشد و برای اینکه بتواند آن دامنه را به ثبت برسانند، باید شناسه کاربری ایرنیک را از ود‌سایت nic.ir دریافت کنند، توجه داشته باشید که اگر از در وب‌سایتی دیگر اقدام به ثبت دامنه ir کنید، دامنه آنها معتبر نبوده و ثبت نخواهد شد.

سخن پایانی

سامانه ایرنیک دارای نمایندگی‌های مجاز متعددی است که می‌توانید برای در اختیار داشتن لیست این مراکز به ود‌سایت ایرنیک مراجعه کنید و این لیست را در اختیار داشته باشید، افراد می‌توانند با مراجعه به آدرس این نمایندگی‌ها دامنه‌های ملی خود را به ثبت رسانده و تمدید کنند. تعرفه‌هایی که وب‌سایت نیک به نمایندگی‌های خودش عرضه می‌کند از تعرفه‌هایی که خودش به صورت مستقیم به متقاضیان ارائه می‌دهد کمتر خواهد بود و این یکی از مزیت‌های استفاده از نمایندگی‌های ایرنیک برای ثبت و تمدید دامنه‌های ملی محسوب می‌شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.