ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ یکی از ابزار کاربردی و مفید در زندگی ما محسوب می ‌شود و می ‌توانیم با استفاده از آن به مخاطبان و مشتریان ایمیل های متعدد را ارسال کنیم. یکی از بهترین ابزاری که با آن تبلیغات، نتیجه ارزشمندی را بر روند کسب و کار ما می ‌گذارد ایمیل مارکتینگ است. درست است که ابزارهای زیادی در زمینه کسب و کار و تبلیغ در دنیای دیجیتال روی کار آمده و سرعت را به کسب و کارها بخشیده است اما هنوز عده ای به ایمیل مارکتینگ اعتقاد دارد و ایمان دارند که اگر از این فضای تبلیغاتی خوب و بهینه استفاده شود نتایج خوبی را برای آن ها به ارمغان خواهد آورد.

email marketing

پیام هایی را که شما برای مشتریان و کاربران ارسال می کنید و هدف از فرستادن پیام جذب مشتری و متقاعد کردن او برای دریافت خدمات از شما می باشد را ایمیل مارکتینگ گویند. این ایمیل ها می تواند شامل تبلیغات ایمیلی، پیشنهاد خرید، تخفیفات و موارد این چنینی باشد

به این نکته توجه داشته باشید که استفاده کردن از مزایای ایمیل ها می ‌تواند بازده و سودآوری خوبی را برای شما به ارمغان بیاورد و باید به درستی بتوانید از این پتانسیل بهره ببرید. شما می ‌توانید برای برندسازی، تبلیغات آگاهی، حفظ مشتریان و موارد این چنینی به سراغ ایمیل بروید. بازاریابی ایمیلی در واقع به عنوان یک بازاریابی مستقیم شناخته می شود و ما در این نوع از بازاریابی از مشتری درخواست می ‌کنیم که به طور مستقیم از محصولات ما خرید کرده و یا از چگونه میتواند به صورت مستقیم از کسب و کار ما دیدن کند.

تمامی کسب و کار ها می توانند از ایمیل مارکتینگ در روند بهتر شدن بازده بیشتری کارشان استفاده کنند. آیا واقعا مزایای ایمیل مارکتینگ چیست و چه تحولی را می تواند در کسب و کار ما ایجاد کند؟ برای درک بهتر این مطلب با ما در ادامه همراه باشید.

ایمیل مارکتینگ چه مزایایی دارد

آسان بودن

یکی از مزایای ایمیل مارکتینگ این است که هر شخصی می تواند به صورت ساده و راحت با آن به بازاریابی و تبلیغات بپردازد. شما بدون در اختیار داشتن دفتر می توانید از طریق ایمیل مارکتینگ به بازاریابی و فروش خوبی دست پیدا کنید و د این زمینه هیچ محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت. اگر شخصی مبتدی هستید می توانید از فایل هایی که برای شما آماده کرده ایم استفاده کنید و یا از سرویس های Drag &Drop که برای استفاده ایمیل اشخاص مبتدی قرار داده شده است استفاده کنید .

محل انتشار مطلب و محتوا

در سال های گذشته و هنگامی که ایمیل ساخته نشده بود هنگام فرستادن یک محتوای کامل با ابزارهای ارتباطی دچار مشکل می ‌شدید و این امکان برای شما مهیا نبود، اما ایمیل این بستر را فراهم ساخته است تا بتوانید تمام محتوا و مطالب خودتان را به صورت کامل برای مخاطبان و مشتریان بدون هیچ محدودیت ارسال کرده و در ضمن می توانید با بهره گیری از یک CTA از مشتریان بخواهید که کارهای مد نظر شما را به درستی انجام دهند.

فرستادن سریع پیام به مشتری

با فرستادن سریع پیام ‌های خود را به مشتریان نرخ تبدیل خوبی را به دست خواهید آورد و می توانید به راحتی یک اشاره به مخاطبان هدف تان داشته باشید. می ‌توانید لیست ایمیل خودتان را بخش بندی کنید که این کار باعث می شود اگر اطلاعات کافی از مشتریان نداشتید به مشکل بر نخورید.

RO1 مناسب و خوب

در دنیای بیزینس مدیران شرکت هایی تمایل دارند که قبل از هزینه کردن بر روی پروژه و یا کسب و کار، نرخ بازگشت سرمایه خود را تخمین بزنند و بعد با استفاده از داده های به دست آمده تمایل به سرمایه ‌گذاری داشته باشند. حوزه تبلیغات به دلیل گستردگی زیادی که دارد همه افراد را متمایل به هزینه کردن نخواهد کرد و برخی نگران سرمایه گذاری هستند و اعتقاد دارند که این عرصه باید دارای برنامه‌ ریزی مناسبی باشد.

وقتی که شما به صورت حرفه ای و اصولی از روش تبلیغات ایمیل مارکتینگ استفاده می کنید، نتیجه موثر و قابل قبولی را مشاهده خواهید بود و در واقع مقرون به صرفه بودن ایمیل مارکتینگ گزینه خوبی برای تبلیغات محسوب می ‌شود.

بررسی کارهای مشتری

با توجه به امکاناتی که ایمیل مارکتینگ در اختیار صاحبان کسب و کار قرار می ‌دهد ابزار مناسبی برای تحلیل و بررسی رفتار مشتریان محسوب می ‌شود. می ‌توان رفتار و عکس ‌العمل‌های مشتریان را شناسایی کنید و پاسخ مناسب را به رفتار آن ها بدهید. مثلا می توانید بفهمید که آن ها کدام ایمیل ها را باز کردند و بر روی کدام لینکها کلیک شده است، کدام پیام برایشان جذاب بوده است و از کدام لینک بازدید کمتری کرداند.

جواب دهی در کمترین زمان

اگر با توجه به کسب و کاریی که دارید با خبر کردن مشتری در همان دقایق و اطلاع رسانی از محصولاتتان برایتان اهمیت دارد، می‌ توانید از ایمیل مارکتینگ استفاده کنید. برای مثال شما یک جنس را به صورت حراج به مدت دو روز انتخاب کرده اید. و برای اطلاع رسانی سریع به مشتریان می توانید از ایمیل مارکتینگ استفاده کنید. محتوایی که داخل ایمیل مارکتینگ برای مشتریان ارسال می شود محدودیت زمان را برای مشتری به وجود خواهد آورد و آن ها برای خرید زودتر اقدام می کنند.

 • سفارشی سازی ایمیل :

با استفاده از ایمیل مارکتینگ می توانید به مشتریان این امکان را دهید که چه ایمیل هایی را دوست دارند تا شما برایشان ارسال کنید. خود شما نیز می توانید با سفارشی کردن ایمیل هایتان نرخ تبدیل را افزایش دهید.

تاریخچه ایمیل‌ مارکتینگ

در سال ۱۹۷۸ اولین ایمیل مارکتینگ توسط Gary Thuerk ساخته شد و توانست که نام خود را به عنوان اولین کسی که این مارکتینگ را ساخت و آن را رد و بدل کرد ثبت کند.

اما نکته مهم ماجرا اینجاست که آقای گری توئرک ایمیل را ساخت و با استفاده از آن پیامش را ارسال کرد ولی ایمیل را به طور همزمان به ۴۰۰ نفر ارسال کرد و این ۴۰۰ نفر همگی از مشتریان سازمان تجهیزات دیجیتال DEG بودند که ماه عسل این ارسال ایمیل ۱۴ میلیون دلارسود برای آقای توئرک بود. بعد از این کار او را به پدر اسپم دنیا نامگذاری کردند و معتقد بودند که او بدون اجازه برای ۴۰۰ نفر ایمیل فرستاده است اما خود او حرف دیگری داشت.

نقل قول آقای گری توئرک

در واقع من خودم را پدر ایمیل مارکتینگ می دانم نه اسپم . این دو با یکدیگر فرق دارند. اسپم یعنی ارسال ایمیل های ناخواسته و بی اجازه به صورت انبوه. در مقابل ایمیل مارکتینگ یعنی تمرکز بر لیست هدفمندی از افراد که به کالا، خدمات و اطلاعات که شما برای آن ها میفرستید علاقه دارند .

در واقع همه چیز از سال ۲۰۰۰ به بعد شروع شد و با روی کار آمدن Hotmail به عنوان اولین سرویس ایمیل تحت وب فعالیت خود را شروع کرد و دنیای مارکتینگ وارد عرصه جدیدی شد. از آن سال ها چگونگی و قوانین فرستادن ایمیل مارکتینگ با تجهیزات زیادی دستخوش بود. قوانین زیادی برای این نوع از بازاریابی دیجیتالی وضع گردید اما در سال ۲۰۱۴ با گسترش علم در زمینه ایمیل مارکتینگ اشخاص چگونگی فرستادن و رد و بدل کردن ایمیل مارکتینگ را به صورت حرفه ای فرا گرفتند.

ایمیل مارکتینگ چه معایبی دارد

کاهش نرخ ارتباط و تعامل

اگر شما به دنبال جذب ترافیک بالای از طریق ایمیل مارکتینگ هستید باید عواملی را که باعث جذب شدن مشتری می‌ شود را به خوبی رعایت کنید و اگر این عوامل را به نحو درستی رعایت نکنید با از دست دادن مشتریان مواجه خواهید شد که این اصلا برای کسب و کار شما خوشایند نخواهد بود.

به وجود آمدن مشکلات به هنگام تحویل ایمیل

وقتی که شما از ایمیل مارکتینگ به صورت انبوه استفاده می کنید، این مورد بیشتر به چشم می ‌خورد و از معایب ایمیل مارکتینگ محسوب می شود. وقتی که با حجم زیادی از ایمیل های فرستاده شده مواجه هستید امکان اینکه بعضی از ایمیل ها به درستی تحویل داده نشود وجود خواهد داشت.

کاهش مشتریان

اگر چگونگی برقراری ارتباط مشتری را توسط ایمیل مارکتینگ بلد نباشید و بر حسب اتفاق چگونگی فرستادن ایمیل به هر کدام از مشتریان را رعایت نکنید با از دست دادن مشتری مواجه خواهید شد.

طراحی ضعیف

نکته مهمی که باید به آن توجه ویژه داشته باشید، طراحی محتوای ایمیل مارکتینگ است. شما باید بتوانید ایمیلی برای مشتریانتان ارسال کنید که در هر دستگاه به درستی نمایش داده شود و حرفه ای و جذاب باشد که این کار را هر کسی نمی تواند انجام دهد! بر این اساس اشخاص مجاب می شوند که برای بازاریابی ایمیلی از پیام متنی استفاده کنند و به علت ضعیفی که این پیام ها دارد ممکن است که رضایت کاربران و مشتریان را به دنبال نداشته باشد.

سرویس دهندگان ایمیل مارکتینگ

در این بخش می خواهیم چند نمونه از سرویس های ارائه ایمیل مارکتینگ داخلی و خارجی را به شما معرفی کنیم :

( داخلی )

 1. این باکس
 2. نچوا
 3. میلچین
 4. پاکت
 5. میل ناز
 6. آونگ میل
 7. میلچی

(خارجی)

1. costant countact

2. sendplus

3. Aweber

4. mailerlite

5. sender

6. mailchimp

توجه داشته باشید که به علت مشکلات تحریمی که وجود دارد و هزینه‌های بالای این دسته از سرویس‌های ایمیل، امکان استفاده از نوع خارجی آن سخت و هزینه بر است. اما با امکانات خوبی که سرویس‌های ایمیل داخلی دارند می توانید با هزینه مناسبی که برای آن ها پرداخت می کنید خدمات شایانی را از آن ها دریافت کنید.

امکانات ایمیل مارکتینگ در اختیار ما می گذارد عبارتند از

 • امکان برآورد هزینه برای برنامه ‌های کاری آینده
 • گزارش دقیق از نحوه ایمیل هایی که به مقصد رسیده اند و ایمیل هایی که تحویل داده شده اند
 • می ‌توان با استفاده از زمان بندی که در ایمیل مارکتینگ وجود دارد، در هر زمانی که دوست داشتید ایمیل هایتان را برای اشخاص ارسال کنید
 • دسته بندی کردن مشتریان و مخاطبان و فرستادن ایمیل به صورت تک تک برای هر کدام
 • می توانید با توجه به اینکه در طول روز چند ایمیل ارسال کرده اید هزینه آن را در نظر بگیرید
 • اگر قرار بود که در یک کسب و کار تعداد زیادی ایمیل بفرستید می توانید به صورت انبوه به اشخاص آن مجموعه ایمیل بفرستید

روش های ایمیل مارکتینگ

در صورت کلی بازاریابی در ایمیل مارکتینگ به دو روش دسته بندی می شود که این دو روش عبارتند از:

ایمیل مارکتینگ پولی

در این بخش از ایمیل مارکتینگ ها می توانید با در اختیار داشتن یک پنل، هزینه ی آن را پرداخت کنید و با امکاناتی که داخل پنل وجود دارد برای ارسال ایمیل استفاده کنید. با استفاده از پنل می توانید تعداد زیادی از ایمیل های انفرادی برای مخاطبان و کاربران ارسال کنید. شاید پرداخت کردن هزینه بابت ارسال ایمیل برای ما تلخ باشد اما توجه داشته باشید هنگامی که از روش پولی برای ارسال ایمیل مارکتینگ استفاده می کنید با سرعت بالا ایمیلتان برای مشتریان ارسال می گردد و پنلی که در اختیار شما قرار می گیرد دارای قابلیت ها و امکانات زیادی خواهد بود.

ایمیل مارکتینگ مجانی

اکثر افرادی که از ایمیل مارکتینگ استفاده می کنند از روش مجانی آن استفاده می کنند و می توانند از این طریق به مشتریان مورد نظرشان ایمیل های زیادی را ارسال کنند. علاوه بر مزیت هایی که در این روش از ایمیل مارکتینگ وجود دارد معایبی نیز دارد که اگر می ‌خواهید این معایب را نداشته باشید و برایتان اختلال ایجاد نکند از روش پولی ایمیل مارکتینگ استفاده کنید.

از ایمیل مارکتینگ ها برای چه کارهایی استفاده می شود

 • اطلاع رسانی خبرها و اتفاقات
 • برای ارسال خبرنامه های ایمیلی
 • ارسال مستقیم پیام های ایمیلی
 • ارسال پیامهای تبلیغاتی و تخفیفی برای مشتریان
 • فرستادن اطلاعات و مشخصات خرید برای مشتری

سخن پایانی

امروز استفاده از ایمیل مارکتینگ در میان تمامی کسب کارهای اینترنتی از محبویت زیادی برخوردار است و شما نیز اگر دارای یک کسب کار و تجارت آنلاین هستید و قصد دارید تا مشتریان زیادی را جذب کنید با پیروی از مواردی که ما در این مقاله به آن ها اشاره کردیم ایمیل های زیادی را برای مشتریانتان ارسال کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.