ایمیل (Email) چیست؟👈 مراحل ارسال پست الکترونیک

ایمیل (Email) چیست؟👈 مراحل ارسال پست الکترونیک

ایمیل یک پست الکترونیکی است که به افراد این امکان را می‌دهد تا بتوانند با هر فرد دیگری در سرتاسر دنیا ارتباط برقرار کنند، زمانی که ما Email ارسال می‌کنیم در واقع همان نامه‌های قدیمی را به صورت دیگری و با استفاده از تکنولوژی و اینترنت برای یکدیگر می‌فرستیم. برای اینکه بتوان از خدمات Email استفاده کرد، ابتدا باید از خدمات سرویس دهندگان آن استفاده کرده و بعد از ساختن ایمیل مورد نظرتان شما یک پست الکترونیکی را در اختیار دارید.

ایمیل شامل یک پیامی است، این پیام خود می‌تواند از ویدیو، تصاویر و یا آدرس‌های اینترنتی گوناگونی تشکیل شده باشد، ولی به صورت کلی امروزه از پیام‌های کوتاه ایمیلی که همان پیام متنی هستند استفاده می‌شود و بیشترین استفاده که افراد از Email دارند فرستادن پیام های متنی است. کاربران و افرادی که در اینترنت فعالیت دارند روزانه میلیاردها ایمیل را در بین یکدیگر رود بدل می‌کنند و در برخی اوقات بدون اینکه افراد متوجه باشند امکان دارد که در روز تعداد زیادی Email ارسال کنند که این نشان دهنده محبوبیت و کارایی است که این پیام رسان دارد، به جرات می‌توان گفت که Email یکی از محبوب‌ترین وسایل ارتباطی در میان افراد است.

اهمیت Email

در گذشته افراد نیاز داشتند برای ارتباط با یکدیگر از ابزاری استفاده کنند تا بتوانند از پیام‌های یکدیگر با خبر شوند، نامه را باید یکی از روش‌های ابتدایی تبادل اطلاعات در میان افراد دانست که به آنها امکان می‌داد خبرهای را با استفاده از ابزار کاغذی با یکدیگر مخابره کنند. روش‌های فرستادن نامه‌ها نیز با یکدیگر فرق می‌کرد برخی با استفاده از پیک و یا پست کردن آن و برخی دیگر با استفاده از پرندگان نامه مورد نظر را به مقصد می‌فرستادند، این روش‌ها خود دچاره ضعف‌های زیادی بود مثلا اگر شرایط جوی و آب هوا مساعد نبود امکان دیر رسیدن نامه به مقصد وجود داشت.

آدرس ایمیل چیست

تمامی افرادی که تمایل دارند تا از پست الکترونیک برای ردوبدل کردن پیام استفاده کنند، باید یک آدرس ایمیل مختص به خودشان داشته باشند تا با وارد کردن این آدرس نشانی یکدیگر را برای ارسال پیام در اختیار داشته باشند، در ادامه برای شما توضیح می‌دهیم که چگونه آدرس Email خود را بسازید:

  • یکی از روش‌ها برای ساختن آدرس Email این است که می‌توانید یک فضا مانند هاست را برای نگهداری و حفاظت اطلاعات تهیه کنید و یک نام منحصر به فرد و مخصوص به خودتان را تعریف کنید، می‌توانید از نام برند شرکت و سازمان برای کسانی که در زیر مجموعه سازمان یا شرکت مشغول به فعالیت هستند یک آدرس ایمیل درست کنید. با توجه به اینکه Email به حروف کوچک و بزرگ در درست کردن آدرس حساس نیست، آدرس مورد نظر را با حروف کوچک در نظر خواهد گرفت . UserAccount@domainName.ext مشخصاتی است که تمام آدرس‌های Email به این شکل تعریف می‌شوند.
  • از درگیر روش‌هایی که می‌توان با استفاده از آن آدرس ایمیل ساخت این است که بدون پرداخت کردن هیچ هزینه می‌توانید از شرکت‌هایی که خدمات رایگان Email به کاربران ارائه می‌دهند یک آدرس ایمیل درخواست کنید، ولی این روش برای افرادی که تمایل دارند تا از Email خودشان در کسب کار و تجارت استفاده کنند و کسانی که دوست دارند تا امنیت اطلاعات بالایی داشته باشند مناسب نیست.

پیام‌های ردوبدل شده در ایمیل از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است

در ادامه به برسی قسمت‌های مختلف پیام‌های ارسالی و دریافتی Email اشاره خواهیم کرد:

۱_ دریافت کنندگان Email

امکان فرستادن یک پیام در ایمیل برای افراد زیادی وجود دارد.

۲_ فایل‌های پیوسته

 فایل‌های پیوسته به محتوا‌هایی گفته می‌شود که غیر از پیام‌های متنی هستند، مانند فایل‌های چند رسانه‌ای، تصاویر، ویدیو و غیره …

۳_ متن Email

پیام‌های موجود در ایمیل معمولا شامل پیام‌های متنی هستند.

۴_ فرستنده Email

این قسمت نشان دهند آدرس شخصی است که ایمیل را ارسال کرده است و به ما نشان می‌دهد که چه شخصی Email را فرستاده است.

۵_ موضوع Email

وقتی که یک پیام ایمیل ارسال می‌شود، باید یک موضوع نیز برای آن در نظر گرفته شود تا فرد گیرنده‌ی بداند که Email دریافت شده راجب به چه موضوعی می‌باشد، اما امکان فرستادن Email بدون موضوع نیز وجود دارد.

برقراری ارتباط از طریق ایمیل دارای چه مزایایی است

  • بدون هیچ گونه محدودیتی در زمان و مکان می‌توان به راحتی اتباط برقرار کرد
  • در دسترس بودن در هر جا و مکان
  • ایمیل دارای زمان و فضای بسیار زیادی برای ارسال و دریافت پیام می‌باشد
  • پیام‌های ارسالی توسط Email از امنیت بالایی برخوردار هستند
  • سرعت ایمیل در ارسال و دریافت پیام بالا است
  • فایل‌ها را می‌توان به صورت پیوست در Email ارسال کرد
  • زمانی که از Email برای ردوبدل کردن پیام‌ها استفاده می‌کنید، می‌توانید تاریخ ثبت مکالمه‌ها را در اختیار داشته باشید
  • تعامل در Email به صورت رایگان انجام می‌شود

مراحل ارسال ایمیل

وقتی که یک پست الکترونیک ارسال می‌شود یک سری فرآیند را باید سپری کند، در واقع مراحل ساخت، تولید و ارسال Email به شرح زیر است:

1- ایجاد کردن ایمیل

وقتی که یک Email جدید ایجاد می‌شود سیستم ایمیل یک بستر را برای ایجاد کردن آن در اختیار کاربر قرار می‌دهد که Compose نام دارد، در این صفحه می‌توان متن و محتوای مورد نظر را نوشت و با استفاده از ادیتوری که در این قسمت وجود دارد امکان اضافه کردن پیوست در ایمیل وجود دارد.

2- فرستادن ایمیل

وقتی که Email مورد نظر آماده شد باید آدرس گیرنده ایمیل را به آن اضافه کنید و با فشاردن دکمه send آن را ارسال کنید.

3- انتقال ایمیل

سرویس‌هایی که پست الکترونیکی ارائه می‌دهند پیام‌ها را از سمت فرستنده ایمیل دریافت کرده و آن را به کسانی که آدرس آنها در Email وارد شده است می رسانند. این کار را یک پروتکل به نام stmp انجام می‌دهد، یک سرویس دیگر وجود دارد به نام pop که برای تشخیص دادن نحوه چگونگی دانلود کردن Email توسط دریافت کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

4- مشاهده‌ی یک ایمیل جدید

وقتی که یک Email جدید برای فردی فرستاده می‌شود، ایمیل فرستاده شد با استفاده از یک بستر ایمیلی که کاربر مورد استفاده قرار می‌دهد در صندوق دریافت Email قابل دسترس است. برای اینکه بتوانید آن را مشاهده کنید باید بر روی ایمیل جدید کلیک کنید، در این صورت امکان دیدن متن آن پست الکترونیکی وجود خواهد داشت.

سخن پایانی

با پیدایش اینترنت و رسانه‌های دیجیتال، روش‌های جدیدی برای فرستادن خبرها ابداع شد که یکی از مهم‌ترین و بهترین روش‌های ارتباطی Email یا همان پست الکترونیک می‌باشد. اولین ایمیل در سال 1971 و توسط شخصی به نام (Roy Tamlinson) با استفاده از نشان (@)، با مشخص کردن نام گیرنده و با استفاده از اینترنت ارسال شد و از آن به بعد افراد با یک روش جدید و کاربردی می‌توانستند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.