ایونت مارکتینگ (بازاریابی رویدادی) چیست؟

ایونت مارکتینگ (بازاریابی رویدادی) چیست؟

ایونت مارکتینگ (Event Marketing) به استراتژی گفته می‌شود که بازاریابان از آن برای ارتقاء دادن برند، خدمات و یا محصول خودشان در یک زمان واقعی استفاده می‌کنند. از بازاریابی رویدادی می‌توان برای اهداف تبلیغاتی و یا بازاریابی برون‌گرا و درون‌گرا استفاده کرد. با توجه به آماری که اداره آمار کار ایالت متحده درمنتشر کرده است، برگزاری رویدادها بین سال های 2010 تا 2020 از رشد 44 درصدی برخوردار بوده است که یک آمار فوق العاده در بین رشد صنایع است، با توجه به این آمار می‌توان اهمیت استفاده از ایونت مارکتینگ را در صنعت و تجارت به خوبی درک کرد.

اهمیت ایونت مارکتینگ

تمامی کسب کارها و تجارت‌هایی که در دنیای امروزی مشغول به فعالیت هستند باید بتوانند هم با مخاطبانشان ارتباط برقرار کنند و هم باید تاثیرگذاری بر روی آنها داشته باشند تا بتوانند پله‌های موفقیت را یک به یک طی کنند. ایونت‌های بازاریابی را باید یکی از کانال‌های قدرتمندی دانست که ارتباط را میان مشتریان و سازمان برقرار می‌کنند، این برند‌ها این امکان را خواهند داشت تا با فراهم نمودن یک تجربه مثبت در کنار ارتباط قوی و فرد به فرد خدمات و محصولاتی را که به کاربران ارائه می‌دهند را promote نمایند.

انواع ایونت مارکتینگ

در ادامه به برسی انواع بازاریابی رویدادی خواهیم پرداخت:

1- ایونت مارکتینگ به صورت آفلاین حضوری

این نوع از بازاریابی رویدادی به صورت حضوری برگزار می‌شود و تاثیراتی که این نوع از رویدادها دارند به مراتب بیشتر از رویدادهای آنلاین است، درست است که برگزاری رویدهای آنلاین هزینه کمتری نسبت به برگزاری رویدادهای حضوری دارد، اما اثر گذاری در رویدادهای آنلاین به مراتب بیشتر می‌باشد. در ادامه به چند نمونه از مهم‌ترین ایونت مارکتینگ‌های آفلاین اشاره می‌کنیم:

نمایشگاهای تجاری

نمایشگاهای تجاری به رویدادهای بزرگی گفته می‌شود که در حول یک محصول و یا یک صنعت در غرفه‌های گوناگونی برگزار می‌شوند. زمانی که یک برند و شرکت در نمایشگاه حضور دارد می‌تواند تمامی محصولات و خدمات جدیدی را که دارد در معرض دید شرکت کنندگان قرار دهد و با این روش مشتریان و افراد زیادی را جذب خواهد کرد.

سمینارها

سمینار به جلسات کوچکی گفته می‌شود که در یک محیط صمیمی برگزار می‌شود و با توجه به این خصوصیت سمینار از تمرکز زیادی بر روی آموزش شرکت کنندگان برخوردار می‌باشد. برگزاری سمینار به افراد شرکت کننده این امکان را خواهد داد تا بحث‌های عمیق تر و کاربردی‌تر مطرح شود.

افتتاحیه‌ها و جشن‌ها

جشن‌ها و افتتاحیه‌ها به رویدادهای حضوری گفته می‌شود که برای اعلام کردن یک خبر بزرگ و مهم برای انجام دادن پروژه‌های خاص افتتاح می‌شوند. برخی شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگی در سرتاسر دنیا وجود دارند که اقدام به برگزاری افتتاحیه‌ها و جشن‌هایی می‌کنند که در آن کارمندان و مشتریان وفادارشان حضور دارند، هدف اصلی آنها این نیست که درباره محصول و خدماتی که ارائه می‌دهند حرف بزنند بلکه هدف اصلی آن‌ها این است که در سخنرانی‌هایی کوتاه و مفید دلیل جشن گرفتن و گرده همایی خود را به شرکت کنندگان توزیع دهند.

تیم سازی

تیم سازی به جلساتی گفته می‌شود که با هدف‌های سرگرمی راه حل مفید و جالب را برای ایجاد پیوند میان کارکنان ایجاد می‌کنند. هدف اصلی از این نوع رویدادها این است که روابط میان کارمندان و همکاران و رهبران آنها بهبود یابد، تیم سازی یک روش کاربردی و موثر است که توسط آن افراد بخش‌هایی را که با یکدیگر ارتباط مستقیمی دارند را به یکدیگر معرفی می‌کنند.

کنفرانس‌ها

رویدادها بزرگی که توسط یک کمپانی و شرکت بزرگ و معتبر برگزار می‌شود را کنفرانس می‌گویند که در این جلسات اسپانسرهای جدید برند نیز حضور دارند. هدف اصلی از برگزاری کنفرانس این است که در این گونه مراسم‌ها برند و محصول شما شناخته شود، هم چنین کنفرانس از چندین جلسه تشکیل شده است که سخنران‌های متعددی نیز دارد و به سطح مهارت نقش مختلف و علایق گوناگونی پرداخته می‌شود.

میزگرد

میزگزدها به جلساتی گفته می‌شود که تقریبا همانند سمینار است، اما افرادی که در میزگرد شرکت می‌کنند در یک سطح قرار ندارند. زمان میزگردها معمولا یک روزه است و در این جلسات مدیر عامل، فروشنده و افراد دیگر در کنار هم قرار می‌گیرند.

رویدادهای استخدام

این رویدادها که بیشتر در دانشگاه‌ها و کالج‌ها برگزار می‌شود از محبویت بالایی در میان شرکت‌هایی که تازه تاسیس شده‌اند و دنبال راهکارهای جدید برای پیشرفت و ارتقاء حرفه خودشان هستند، برخوردار می‌باشد. تمامی نمایشگاهای رویداد استخدام هدفشان پیدا کردن و تضمین استعداد در تعدادی از بخش‌ها برای شرکتشان است.

2- ایونت مارکتینگ به صورت آنلاین غیره حضوری

همان طور که از اسم این گونه از بازاریابی رویدادی پیدا است به صورت غیره حضوری و از طریق اینترنت انجام می‌شود و این روش امروزه به واسطه اینکه در دسترس تمامی افراد است از محبوبیت بالایی برخوردار می‌باشد، درادامه مثال‌هایی از ایونت مارکتینگ آنلاین برای شما خواهیم زد:

رویدادهایی پخش زنده

به رویدادهایی گفته می‌شود برای تمامی افراد و کاربرانی که قادر نیستند در کلاس های حضوری حاضر شوند و در این روش امکان تعامل و مشاهده محصول شما از طریق اینترنت و دیگر شبکه‌های مجازی وجود دارد. زمانی که شما از رویدادهای پخش زنده استفاده می‌کنید، می‌توانید به شخصیت سازی و به وجود آوردن شفاهیت بیشتر شرکت یا برند بپردازید.

وبینار

وبینار به کلاس‌های 1 روزه الی 3 روزه‌ای گفته می‌شود که به صورت آنلاین برگزار می‌شود و همچنین بهترین راهی است که می‌توانید با شرکت کنندگان و بهترین تعامل رودرو و بهترین گفتگو را داشته باشید. توجه داشته باشید که اگر شما به عنوان میزبان یک وبینار را اداره می‌کنید باید به افراد شرکت کننده این امکان را دهید تا سوالات خوشان را مطرح کنند و در نظر سنجی‌ها شرکت کنند تا از این طریق میزان تعامل با شرکت کنندگان وبینار بالا رفته و در افراد این احساس به وجود آید که با دیدن سمینار شما ارزش واقعی را دریافت خواهند کرد.

ایونت مارکتینگ چه مزایایی دارد

  • تعامل شما با مشتریان را بالا می‌برد.
  • ایونت مارکتینگ فروش را در مشتریان بلفعل شما بالا خواهد برد.
  • آگاهی سازی را در مشتریان جدید و مشتریان قدیمی بالا خواهند برد.
  • Event Marketing باعث می‌شود تا آگاهی از برند را در میان افراد به وجود می‌آورد.
  • باعث جلب توجه مشتریان خواهد شد.

سخن پایانی

بازاریابی رویدادی هم می‌تواند به صورت آنلاین برگزار شود وهم به صورت آفلاین برگزار می‌شود. تمامی شرکت‌ها این امکان را دارند تا به صورت شرکت کننده، حامی مالی و یا به عنوان میزبان در این رویداد حضور یابند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.