بازاریابی اجازه ای (Permission Marketing) چیست؟ برسی 6 روش برای پیاده سازی آن

بازاریابی اجازه ای (Permission Marketing) چیست؟ برسی 6 روش برای پیاده سازی آن

بازاریابی اجازه ای به تکنیکی مدرن گفته می‌شود که در آن معرفی یک محصول و خدمات با کسب رضایت از مشتری و مصرف کننده صورت خواهد گرفت . در واقع Permission Marketing برای اینکه یک ارتباط میان کسب‌کارها شکل دهد‌ باید رضایت کاربران و مخاطبان خود را به دست آورد. بازاریابی اجازه ای که با بازاریابی اذنی نیز شناخته می‌شود در سال 1999 توسط شخصی به نام گودین برای اولین بار معرفی شد و با توجه به اینکه ما در فضای اینترنت با هزاران نوع از تبلیغات گوناگون مواجعه هستیم این روش از بازاریابی هنوز نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مهم‌ترین روش‌های پیاده سازی بازاریابی اجازه ای

برای اینکه با روش‌های مرسوم و کاربردی Permission Marketing بیشتر آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید:

۱_ RSS (سیستم فید)

سیستم فید چندین سالی است که به عنوان یک سیستم ساده در دنیا وب شروع به فعالیت می‌کند و از اولین روش‌هایی است که در آن کاربران این امکان را دارند تا با استفاده از شیوه متنی ساده مطالب وب‌سایت مد نظرشان در اختیار خود داشته باشند. زمانی که کسب‌کارهای اینترنتی قصد داشته باشند محتوای خود را بروزرسانی کنند این امکان را دارند تا آن اطلاعات را در اختیار خود داشته باشند، به این خاطر RSS به یکی از روش‌های ساده برای بازاریابی اجازه ای تبدیل شد.

۲_ مجله‌ها

بازاریابی اجازه ای را می‌توان در تجارت‌های که از اینترنت استفاده نمی‌کنند نیز مشاهده کرد، مثلا هفته‌نامه‌ها یا مجلات در ابتدا برای اهالی یک آپارتمان برای بتوانند برای آنها یک اشتراک به وجود بیاورند ارسال می‌شود واگر این افراد از این روش رضایت داشته باشند مجلات، محصولات و اشانتیون را به صورت هفتگی برای آنها ارسال خواهند کرد.

۳_ SMS (پیام کوتاه)

سالیان زیادی است که از قابلیت پیام کوتاه در موبایلمان استفاده می‌کنیم و با این روش می‌توانیم اقدام به فرستادن SMS کنیم، پیام کوتاه هم به روش اجاره‌ای است و هم به روش ارسال به صورت انبوه که امروزه از هر دو روش در بازاریابی استفاده می‌شود. شرکت‌های تجاری برای در اختیار داشتن پیام کوتاه به صورت انبوه می‌توانند بانک شماره را از اپراتورها خریداری کرده و با توجه به تفکیک آنها بر اساس موقعیت مکانی، جنسیت و سن اقدام به فرستادن SMS برای کاربران زیادی کنند.

ولی این مدل تبلیغاتی را باید یکی از بدترین روش‌ها در بازاریابی دانست که نمی‌تواند سود آور باشد. اما در روش ارسال پیامک به صورت اجازه ای به کاربر پیشنهاد خواهد شد تا در یک فرم ثبت نام شماره موبایل خود را درج کند تا بتواند از اخبار و پیشنهادات ممکن با خبر شود، این روش همان بازاریابی اجازه ای است و بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

۴_ رسانه‌های اجتماعی

یکی از بهترین مکان‌ها برای بازاریابی اجازه های را باید شبکه‌های اجتماعی دانست. در شبکه‌های اجتماعی این امکان را دارید تا به عنوان یک صاحب کسب کار وتجارت برای ارسال کردن اجازه این کار را از مخاطبان و کاربران برای اینکه آنها را تبدیل به مشتری کنید دریافت نمائید. درست است که کسب اجازه را می‌توان با فرستاند یک پیام برای شخص مورد نظر انجام داد، اما کسب‌کارهایی که به صورت حرفه‌ای در بازار تجارت مشغول به فعالیت هستند حتی بعد از انجام دادن بازاریابی اجازه ای به صورت sms از او می‌خواهند که آیا تمایل به دریافت پیامک جدید را دارد یا خیر.

۵_ ایمیل مارکتینگ

شما می‌توانید با تاملی که با مشتریان و کاربران برقرار می‌سازید چگونگی ارتباط با ایمیل آنها را به دست آورید. اینکه بخواهید ایمیل این افراد را از طریق منابع و افراد ناشناس طلب کنید کار درستی نخواهد بود زیرا اگر شما بتوانید یک مشتری را از طریق بازاریابی اجازه ای به دست آورید بهتر خواهد بود از اینکه بخواهید چندین ایمیل تصادفی را به دست آورده و برای آنها تبلیغات ارسال کنید.

۶_ یوتیوب و شبکه‌های اشتراک گذاری ویدیو

با توجه به اینکه حدود 2 میلیارد کاربر در یوتیوب وجود دارند باید این مرجع را به عنوان بزرگترین مکان اشتراک ویدیو دانست و بهترین‌ جایی است برای انجام بازاریابی در تجارت و کسب کار. شما می‌توانید با استفاده از قابلیت Subscription که در یوتیوب وجود دارد به کاربران پیشنهاد دهید برای دیدن ویدیو‌های بیشتر به عضویت کانال شما در آیند، این روش خود نوعی بازاریابی اجازه ای است و می‌توانید با استفاده از این روش کاربران زیادی را به مشتری تبدیل کنید.

بهترین شیوه‌های بازاریابی اجازه ای

1- باید اجازه دهید تا کاربران بتوانند تنظیمات برگزیده خود را به راحتی مدیریت کنند

2- به کاربران باید بگویید که چه زمانی نحوه شروع و پایان ارتباط خواهد بود

3- از کاربران درخواست کنید تا در هر مرحله داده‌های خودشان را با دیگران به اشتراک بگذارند

4- تنظیم کردن انتطارات

بازاریابی اجازه ای چه مزایایی دارد

  • بالا بردن دقت شما در تلاش‌های بازاریابی یکی از مزیت‌های مهم بازاریابی اجازه ای است
  • ایجاد کردن اولین ارتباط در میان مخاطبان درگیر شما
  • بازاریابی اجازه ای باعث خواهد شد تا وفاداری و محبوبیت تجارت و کسب‌کار بالا برود
  • پایین آمدن هزینه در بازاریابی و فروش

بهترین محتواهایی که در بازاریابی اجازه ای باید برای مشتری ارسال کرد

توجه داشته باشید که نوع محتوا و متن در Permission Marketing از اهمیت زیادی برخوردار از و نباید از هر مطلبی در این نوع بازاریابی استفاده کرد، با ما همراه باشید تا در ادامه به برسی مهم‌ترین خصوصیتی که متن بازاریابی اجازه ای باید داشته باشد اشاره خواهیم کرد:

1- قدرت عضویت

سعی کنید مشتریانتان را تشویق کنید تا پیشنهاداتی را که مربوط به اعضا باشد را به اشتراک بگذارند.

2- تبلیغات

زمانی که یک رویداد متناسب با صلیغه مشتری برگزار می‌کنید، می‌توانید به مشتریان اعلان‌هایی را ارسال کنید.

3- خبر نامه

وقتی که بروز رسانی و یا تغییراتی در محصول و کالای خود ایجاد میگکنید مشتریان را باید در جریان آن قرار دهید، این کار باعث خواهد شد تا مطالب غیر مرتبت برای کاربران نمایش داده نشود.

سخن پایانی

بازاریابی اجازه ای یک جایگزین برای وقفه است که به یک روش قدیمی و بدون کاربرد تبدیل شده است، در واقع در بازایابی وقفه‌ای به امید اینکه کسی پاسخ دهد اطلاعات را در میان مردم انتشار می‌دهند. پیروی از اصول بازاریابی اجازه ای به اعتبار شما لطمه وارد نخواهد کرد زیرا مستلزم این است که در فضاهایی مانند فیسبوک، بازاریابی ایمیلی و بازاریابی پیام رسان مجوز لازم را از کاربران دریافت کرد، مثلا مانند این جمله: سلام به من اطلاع دادن که یک مشکل به وجود آمده است آیا دوست دارید برای برطرف سازی آن به شما کمک کنم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.