بازاریابی اینترنتی چیست؟ 6 تکنیک برای فروش آنلاین

بازاریابی اینترنتی چیست؟ 6 تکنیک برای فروش آنلاین

بازاریابی اینترنتی به روشی از بازاریابی گفته می‌شود که از طریق اینترنت یک ارتباط میان مشتری و فروشنده برقرار می‌شود. این نوع بازاریابی درست همانند همان روش بازاریابی سنتی افزایش آگهی نسبت به برند و محصول هدف اصلی است ولی این اطلاعات از طریق اینترنت و به صورت آنلاین در اختیار افراد قرار می‌گیرد. در واقع به مجموعه‌ای از متدها و ابزارهایی که برای تبلیغ و فروش محصول در فضای اینترنت صورت می‌گیرد را بازاریابی آنلاین می‌گویند.

بازاریابی به تمامی فعالیت‌هایی که به جذب و حفظ مشتری ختم شود گفته می‌شود. امروزه دیگر با توجه به پیشرفت‌های زیادی که در حوزه اینترنت رخ داده است کمتر کسب کاری به سراغ تبلیغات سنتی و قدیمی می‌رود و اغلب از بازاریابی اینترنتی یا همان بازاریابی آنلاین استفاده می‌کنند که در واقع جذب کردن مشتریان به صورت آنلاین و در فضای اینترنت است.

بهترین راه‌هایی که می‌توان با استفاده از آنها بازاریابی اینترنتی انجام داد

در ادامه به برسی مهم‌ترین راهکارهایی اشاره خواهیم کرد که می‌توانید به شکل بهتر و هدفمندتری بازاریابی اینترنتی را انجام دهید:

۱_ بازاریابی موتورهای جستجو (sem)

در این نوع بازاریابی که به صورت پولی انجام می‌شود هدف اصلی بیشتر دیده شدن وب‌سایت در نتایج بالای جستجوی گوگل می‌باشد. استفاده کردن از بازاریابی موتورهای جستجو روش موثر و مفید است تا توسط آن کسب کار و تجارت شما به خوبی در صفحات نتایج جستجو به کاربران نمایش داده شود.

در این روش شما مبلغی را در حساب شخصی که از طریق گوگل ساخته‌اید قرار می‌دهید و زمانی که سایت شما به کاربران نمایش داده می‌شود هیچ گونه مبلغی از شما کسر نمی‌شود، تنها زمانی مبلغی از شما کسر می‌شود که کاربران لینک تبلیغاتی شما را در نتایج جستجو دیده و روی آن کلیک کنند و وارد وب‌سایت شما شوند. این نوع از تبلیغات همان گوگل ادورز است و سایت هایی که در قسمت چپ لینک آن‌ها علامت مثبت وجود داد جزو این دسته از تبلیغات هستند و از بازاریابی موتورهای جستجو استفاده می‌کنند.

۲_ بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (smm)

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن تبلیغات اینترنتی و آنلاین انجام دهید، استفاده کردن از شبکه‌های اجتماعی است که به این نوع تبلیغات دیجیتال مارکتینگ گفته می‌شود.

با توجه به اینکه تعداد زیادی از افراد داخل شبکه‌های اجتماعی عضو هستند، اگر شما به خوبی بتوانید بازاریابی در این حوزه را انجام دهید مخاطبان و مشتریان زیادی از این فضا به دست خواهید آورد که سبب می‌شود تا کسب کار و تجارت شما رونق اساسی را تجربه کند. از جمله فضاهایی شبکه‌های اجتماعی که شما می‌توانید در آنها اقدام به فعالیت کنید می‌توان به توییتر، اینستاگرام، فیسبوک، تلگرام و لینکدون اشاره کرد.

۳_ بازاریابی وابسته یا همان همکاری در فروش (Affiliate Marketing)

این نوع از بازاریابی را باید جزوء از آن دسته روش‌هایی محسوب کرد که تاثیرات زیادی را بر روی فروش و بازاریابی محصولات و خدمات شما می‌تواند بگذارد، افیلیت مارکتینگ توسط افرادی که از کسب کار بیرون هستند انجام می‌شود و می‌توان گفت که یک نوع بازاریابی پورسانتی و یا معرفی یک محصول و کالا از طریق یک وبلاگ و یا یک وب‌سایت انجام می‌شود. کسی که این نوع از بازاریابی را انجام می‌دهد اگر بتواند محصولات را به فروش برساند مبلغی از طرف صاحب کالا و خدمات و یا کسی که افیلیت را منتشر کرده است دریافت خواهد کرد.

۴_ بازاریابی و فروش از طریق سئو و بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجوی گوگل (seo)

سئو به کارها و اقداماتی گفته می‌شود که برای بالا بردن کیفیت و ترافیک وب‌سایت انجام می‌شود، زمانی که یک سایت بتواند قواعد و اصول سئو را به خوبی اجرا کند و کاربران را راضی نگه دارد موتورهای جستجو نیز رتبه و جایگاه سایت را ارتقاء خواهند داد و آن را در نتایج جستجوی بالای گوگل نمایش می‌دهند و تعداد زیادی از کاربران به صورت ارگانیگ به سایت مورد نظر سوق داده می‌شوند، هر وب‌سایتی و کسب کاری بتواند این شرایط را به وجود آورد از درآمد و سود آوری بالایی برخوردار می‌شود.

سئو بر گرفته از عبارت Search Engine Optimization است و معنی آن بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است که معروف‌ترین و قدرتمندترین این موتورهای جستجو( گوگل) می‌باشد.

۵_ ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی

یکی دیگر از راه‌هایی که شما با استفاده از آن می‌توانید بازاریابی آنلاین و اینترنتی را انجام دهید، ایمیل مارکتینگ است. این روش یکی از روش‌هایی است که برای تبلیغات کسب کار و تجارت شما اهیمت زیادی دارد، روش بازاریابی ایمیل مارکتینگ به این صورت است که شما برای گروهی از کاربران و مخاطبانتان ایمیل ارسال می‌کنید که متن این ایمیل حاوی تبلیغات کسب کار و تجارت شما است و قصد دارید تا این افراد را به سمت محصول و خدماتتان بکشانید. زمانی که ایمیل مارکتینگ به خوبی و سر اصول انجام گیرد، باعث ایجاد شدن یک ارتباط عمیق و موثر شما و کاربران و مخاطبانتان خواهد شد و آنها به شما اعتماد می‌کنند .

۶_ بازاربابی محتوایی

بازاریابی محتوایی یک بخش مهم و بزرگ است که برای توسعه و گسترش کسب کار و تجارت شما مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش ایجاد کردن این نوع از بازاریابی به این شکل است که شما اقدام به تولید کردن محتواهای با کیفیت و کاربر پسند در وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی می‌کنید، هر چقدر محتوای شما از کیفیت و ارزش بالاتری برخوردار باشد درصد کاربران زیادی را به سایتتان دعوت می‌کنید و زمانی که ترافیک وب‌سایت شما بالا رفت می‌توانید محصولات و خدماتی را که مد نظر دارد در سایت به کاربران و مشتریانتان معرفی کنید.

۷_ تبلیغت کلیکی (ppc)

PPC به تبلیغاتی گفته می‌شود که شما اقدام به تبلیغ مورد نظر در سرویس دهنده مثل گوگل ادورز می‌کنید. این نوع از تبلیغات که توسط اپلیکیشن وب‌سایت‌ها انجام می‌گیرد، محصول و کالای شما را این سرویس به کاربران نمایش می‌دهد و زمانی که کاربران هر کلیکی را بر روی تبلیغات شما کنند مبلغی از حساب شما کسر خواهد شد، تبلیغات کلیکی برگرفته از عبارت pay per click است و همان گونه که از اسم ان پیداست با توجه به هر کلیک، شما باید مبلغی را به گوگل پرداخت کنید.

با استفاده از چه ابزاری می‌توان به درستی فعالیت‌های بازاریابی اینترنتی خودتان را ارزیابی و برسی کنید

در ادامه به برسی راهکارهایی خواهیم پرداخت که بتوانید با استفاده از آنها به شکل درستی فعالیت‌های اینترنتی خودتان را مورد برسی قرار دهید:

1- از طریق تحلیلگر همسانی بر روی پلتفرم‌ها

تحلیلگرهایی را که برای ارزیابی بازاریابی آنلاین در شبکه‌های اجتماعی از آنها استفاده می‌شود مثلا تحلیلی که در اینستاگرام، فیسبوک و تویتتر قرار دارد از نمونه بارز آن است. مثلا شما می‌توانید با استفاده از کامنت‌ها، لایک‌ها و نظراتی که در این فضاها در مورد محصولات و خدمات شما قرار داده شده است به خوبی استفاده کنید و با برسی این موارد کسب کارتان را برای فروش و بازاریابی بهتر بهبود ببخشید.

با استفاده از این داده‌ها می‌توانید بفهمید که تا چه اندازه فعالیت‌های شما در این شبکه‌های اجتماعی موثر بوده است و نقاط قوت و نقاط ضعفتان را با توجه به نظرات کاربران و مشتریان پیدا کنید و آنها را به خوبی پوشش دهید.

2- از طریق گوگل آنالیتیکس

شما زمانی که از گوگل آنالیتیکس استفاده کنید، می‌توانید به خوبی فعالیت افراد در وب‌سایتتان، افرادی که از سایت شما بازدید کرده‌اند، کانال‌هایی را که افراد از طریق آن به وب‌سایت شما وارد شده‌اند و کارهایی را که مشتریان و کاربران شما را تشویق به خرید محصول و کالای شما می‌کند را به خوبی شناسایی کنید و فقط با انجام داده چند کلیک ساده و به راحتی قادر خواهید بود اطلاعات زیاد دیگری را با استفاده از این ابزار به دست آورید و کسب کارتان را به خوبی مورد برسی قرار دهید.

3- بازاریابی اینترنتی (آنلاین) چه مزایایی دارد

شما زمانی که از بازاریابی اینترنتی برای تبلیغات کسب کار و محصولتان استفاده می‌کنید، می‌توانید به خوبی رفتار مشتریان را با توجه به سن، جنسیت و موقعیت زندگی را از طریق ابزار آنلاین دیجیتالی شناسایی کنید و با توجه به صلیغه و علایقی و نیازی که آنها دارند محصول و کالای مورد نیازشان را دراختیار آنان قرار دهید و از این طریق مشتریان زیادی را به دست آورید.

هزینه‌ای که در بازاریابی آنلاین پرداخت می‌کنید، نسبت به روش سنتی آن بسیار پایین تر است مثلا زمانی که شما قرار است بازاریابی را به صورت سنتی انجام دهید باید اقدام به چاپ کردن تراکت و برشورهای تبلیغاتی کنید، این کار با توجه به هزینه‌های جانبی مانند کاغذ و دستمز چاپ برای شما هزینه بر خواهد بود. ولی زمانی که از بازاریابی آنلاین استفاده کنید می‌توانید با انتشار دادن پیام‌ها و تبلیغاتتان در شبکه‌های اجتماعی و یا ارسال ایمیل برای کاربران در کمترین زمان ممکن و با هزینه پایین بهترین نتیجه را به دست آورید.

4- هدف گیری مشتریان

هدف‌گیریی مشتری از مزیت مهمی است که در روش بازاریابی اینترنتی می‌توان به آن دست یافت، در این روش شما این امکان را دارید تا به خوبی مشتریانتان را دسته‌بندی کنید و پیشنهاداتی را که در هر دسته وجود دارد در اختیار مشتریان و کاربرانتان قرار دهید.

مثلا می‌توانید دسته بند‌هایی با توجه به سن، تحصیلات، جنسیت، منطقه سکونت ایجاد کنید و با توجه به علاقه‌ای که دارید بر روی چندتا از آنها کار کرده و به بازاریابی اینترنتی بپردازید. به عنوان مثال بازاریابی و فروش لوازم آرایشی را انجام می‌دهم زیرا هم تمامی خانم‌ها به این وسایل نیاز دارند و فروش زیادی خواهم داشت و هم یک کار تمیز و شیک است.

5- برسی کانال‌های مختلف

اندازه‌گیری و برسی کانال‌های مختلف از دیگر مزایایی است که بازاریابی اینترنتی برای شما به همراه دارد. در این روش شما این امکان را دارید تا مسیر حرکت بازدیدکنندگان وب‌سایتتان را به خوبی دنبال کرده و تمامی راه‌هایی را که کاربران و مخاطبان شما برای رسیدن به لندینگ و سایت شما سپر کرداند را می‌توانید به خوبی مورد برسی قرار دهید، یا شما می‌توانید تاثیر کانال‌های گوناگون را مورد برسی قراردهید و دریافت کنید که چه کانالی بیشترین تاثیر را در فروش و کسب کار شما دارد.

6- دسترسی داشتن کاربران

دسترسی داشتن مشتریان و کاربران در زمان کم و به شکل راحت از دیگر مزیت‌هایی است که بازاریابی آنلاین برای شما به همراه دارد، زیرا کاربران می‌توانند با تنها چند کلیک محصول و خدمات شما را به خوبی مشاهده کند و در صورت نیاز اقدام به خرید آن کند.

سخن پایانی

بازاریابی به تمامی فعالیت‌هایی که به جذب و حفظ مشتری گفته می‌شود. امروزه با توجه به پیشرفت‌های زیادی که در حوزه اینترنت رخ داده است کمتر کسب کاری به سراغ تبلیغات سنتی و قدیمی می‌رود و اغلب از بازاریابی اینترنتی یا همان بازاریابی آنلاین استفاده می‌کنند که در واقع جذب کردن مشتریان به صورت آنلاین و در فضای اینترنت است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.