بازاریابی تجربی (Experiential Marketing) چیست؟ ۱۰ دلیل استفاده از آن

بازاریابی تجربی (Experiential Marketing) چیست؟ ۱۰ دلیل استفاده از آن

بازاریابی تجربی به استراتژی گفته می‌شود که باعث درگیر شدن مصرف کننده شده و او را تشویق خواهد کرد تا اقدام به اشتراک گذاری تجربیات مثبتش درباره یک برند با دیگر افراد کند، در واقع بازاریابی تجربی با ایجاد کردن تجربیات لذت بخش و خلاقانه برای مشتری نوعی ارتباط عمیق را بین او و فروشنده به وجود می آورد.

Experiential Marketing این امکان را برای شما فراهم می‌سازد تا با تاثیرگذاری بر روی مشتریانتان برندتان را گسترش داده و آن را در میان کاربران محبوب کنید. در بازاریابی تجربی شما می‌توانید با ایجاد یک تجربه خوب و لذت بخش در زندگی واقعی مشتریان آنها به برندتان علاقه‌مند کرده و با ایجاد کردن یک خاطر خوش در ذهن آنها برند و محصول شما تا مدت‌ها در ذهن آن باقی بماند.

چرا بازاریابی تجربی از اهمیت زیادی برخوردار است

زمانی که شما بتوانید اقدام به خوشحال کردن مشتریان کسب کار و تجارتتان کنید، با استفاده از بازاریابی تجربی می‌توانید احساس لذت بخشی را به آنها انتقال داده و زمانی که مشتریان این احساس را تجربه کنند هم از شما خرید خواهند کرد و هم به شما وفادار خواهند بود.

باید به این موضوع توجه داشت که Experiential Marketing باعث خواهد شد تا یک ارتباط پایدار میان برند و مشتری به وجود بیاید. بازاریابی تجربی بستری را ایجاد خواهد کرد که مشتریان به تبلیغ دهان به دهان بپردازند، در واقع به این معنی است که شما وقتی که مشتریانتان را خوشحال می‌کنید آنها هم در نزد دیگران از شما تعریف خواهند کرد و خوشحالی را که از شما به دست آورده‌اند برای دیگر افراد شرح می‌دهند.

مهم‌ترین دلایل اهمیت بازاریابی تجربی

1- زمانی که شما از بازاریابی تجربی استفاده می‌کنید این کار سبب می‌شود تا آگهی در بخشی از برند شما شکل گیرد.

2- باعث نقش بستن خاطرات زیبا و لذت بخش در ذهن مشتری خواهد شد.

3- با توجه به تاثیرات مثبتی که بازاریابی تجربی در کاربران ایجاد می‌کند می‌توان با این روش به نتایج خوب و دقیقی دست یافت.

4- استفاده کردن از Experiential Marketing سبب می‌شود تا توجه رسانه‌ها به سمت برند و محصول شما جلب شود.

5- شما می‌توانید با استفاده از بازارایابی تجربی در شبکه‌های اجتماعی به بالا برن تامل با کاربران و شبکه سازی بپردازید.

چه استراتژی هایی در بازاریابی تجربی مورد استفاده قرار می‌گیرد

در ادامه به برسی‌های استراتژی‌هایی که در بازاریابی تجربی مورد استفاده قرار می‌گیرد اشاره خواهیم کرد:

۱_ داشتن یک پیام مشخص و متناسب با برند

زمانی که شما در بازاریابی تجربی یک پیام مشخص و مناسب را دارید، به راحتی قادر هستید تا با استفاده از آن پیام با کاربرانتان ارتباط برقرار کنید، باید به این موضوع توجه داشته باشید که پیام شما با تصویری که از برندتان می‌خواهید به جا بماند باید هماهنگ و مشخص باشد.

۲_ استفاده کردن از واقعیت‌های افزوده

زمانی می‌توانید از واقعیت‌های افزوده استفاده کنید که بتوانید فضای آنلاین را وارد دنیا آفلاین کنید، در واقع کاربران شما باید بعد از تجربه کردن یک اتفاق لذت بخش بعدها آن را به خوبی به یاد آورند.

۳_ برند و محصول شما باید برای کاربران سرگرم کننده باشد

هدف شما در این مرحله این است که برند شما به سرعت پخش شود، برای اینکه بتوانید این کار را انجام دهید باید در زمان تدوین کردن Experiential Marketing برندتان یک موقعیت را برای به وجود آوردن سرگرمی برای کاربران ایجاد کنید، زیرا زمانی که برنامه‌ای تفریحی و سرگرمی در برند شما وجود داشته باشد با سرعت زیادی نام برند و محصول شما در میان کاربران پخش خواهد شد.

۴_ باید تحقیقات را کامل انجام دهید

شما باید در مورد نیازها و خواسته‌ها و وسایلی که برای بازاریابی تجربی نیاز دارید تحقیقات کاملی را انجام دهید تا در حین کار با مشکلی مواجعه نشوید.

۵_ استفاده کردن از محتواهای تولید شده توسط کاربران

شما باید به گونه‌ای با مشتریان و کاربرانتان رفتار کنید تا آنها در بلاگ‌های دیگر وب‌سایت‌ها ویا در شبکه‌های اجتماعی از شما تمجید کنند و درباره شما بگویند و یا عکس و فیلم شما را به اشتراک بگذارند، زمانی که بتوانید به خوبی این کار را انجام دهید اعتبار بالایی را برای برند و محصولتان می‌سازید.

۶_ شناخت مخاطب

شناخت مخاطب از مهم‌ترین کارهایی است که در استراتژی بازاریابی تجربی باید به آن توجه کرد، زیرا مهم‌ترین کاری که شما در هر بازاریابی باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید این است که باید مشخص کنید که قصد ارائه خدمات به چه کسانی را دارید. برای اینکه بتوانید شناخت بیشتری را از مخاطبانتان به دست آورید باید از قسمت حسابداری و فروش شرکت بخواهید تا اطلاعات دقیق و کاملی را از مشتریانتان در اختیار شما قرار دهند تا با مطالعه کردن این دسته از اطلاعات به شناخت بیشتری از آنها دست یابید.

۷_ ارائه دادن محصول و خدمات مفید به مشتریان

توجه داشته باشید که با توجه به آمار کمپین‌هایی که محتواهای آموزشی را در اختیار کاربران قرار داده‌ند، اطلاعات مفید و با ارزشی را به آنها می‌دهند و درصد موفقیت زیادتر را تجربه خواهند کرد. به جای اینکه در کمپین‌ها به فروش محصول و خدمات بپردازید تلاش کنید تا ارزش واقعی آنها را به افراد ارائه دهید تا بیشتر با محصولات و کالای شما آشنا شوند.

۸_ مشخص کردن شاخصه‌های کلیدی عملکرد

زمانی که شما اقدام به برگزاری کمپین می‌کنید، باید اطلاع داشته باشید که کمپین شما تا چه اندازه توانسته است موفقیت کسب کند برای اینکه بدانید تا چه اندازه به موفقیت نزدیک بوده‌اید باید قبل از برگزاری کمپین اقدام به مشخص کردن شاخص‌هایی کرده باشید.

۹_ تبلیغ کردن و بازاریابی رویدادها

با توجه به اینکه شبکه اجتماعی به یک ابزار قدرتمند برای تبلیغات و بازاریابی تبدیل شده است، شما می‌توانید برای اینکه بازاریابی کمپین موفقی داشته باشید از این شبکه‌های استفاده کنید.

۱۰_ شروع کردن برنامه ریزی زودتر از زمان مشخص شده

دقت کنید که اگر برنامه‌ریزی و تغییرات پیش رو کمپین تبلیغاتی را به لحظات آخر بیندازید، امکان دارد که برای شما مشکلاتی را به وجود آورد و خسارات جبران ناپذیری را به شما وارد کند. شما باید قبل از اقدام به برگزاری کمپین‌های تبلیغاتی برنامه‌ریزی منظم و موثری را انجام دهید تا در ادامه راه با مشکلات و موانعی مواجعه نشوید.

سخن پایانی

برای رسیدن به نتایج مناسب در بازاریابی تجربی باید زمان مناسبی را برای انجامش در نظر بگیرید و باید بهترین راهی را که می‌توانید از آن طریق با مخاطبان و کاربران ارتباط برقرار کنید را پیدا کرده تا بتوانید از این طریق مشتریان زیادی جذب کرده و نتیجه مناسبی را از بازاریابی تجربی به دست خواهید آورد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.