بازاریابی درون گرا یا Introverted Marketing

بازاریابی درون گرا یا Introverted Marketing

بازاریابی درون گرا به روشی از بازاریابی گفته میشود که تمامی سعی خود را دارد تا فروش مجصول و کالا با موفقیت انجام شود، ما در این مقاله قصد داریم تا شمارا با این نوع از بازاریابی بیشتر آشنا کنیم پس تا آخری این مقاله ما را همراهی کنید.

امروزه بازاریابی و تبلیغات به روشهای قدیمی و سنتی بازده زیادی را نخواهد داشت و کسب و کارها اگر به دنبال فروش و بازاریابی قدرتمندی هستند باید خود را به روز کنند. نحوه ارائه محصولات و خدمات به مشتری بیشتر از هر چیز دیگر برای مشتریان و کاربران مهم است، زیرا دوست دارند در کمترین زمان ممکن محصول مورد نیاز در اختیارشان قرار گیرد که این خود اصول و قواعدی دارد که با انجام این قواعد کسب و کارها می توانند چنین بستری را برای فروش و بازاریابی خودشان مهیا سازند.

بازاریابی درون گرا چیست؟

نوعی از بازاریابی است که بر روی محتوا تمرکز دارد. در واقع Introverted Marketing برخلاف بازاریابی برون گرا تمام تمرکزش روی فروش مستقیم است، اما بازاریابی درون گرا با تمرکزی که برای محتوا دارد سعی می‌کند تا تمامی سوالاتی را که کاربران و مشتریان با آن مواجه هستند از طریق اطلاعاتی که در اختیار آن‌ها می‌گذارد جواب دهد و باعث شود که خود مخاطب و کاربر برای خرید اقدام کنند.

این امر در واقع یعنی اینکه مشتری جواب خودش را گرفته است و شما با محتوایی که به آن ارائه داده اید هیچ گونه نکته مبهمی برای او نگذاشته اید. به تعبیر دیگر بازاریابی درون گرا نوعی از بازاریابی است که مشتری به سمت کسب و کار یا کالای شما می آید. یعنی شما در خدمات یا محصول خود جاذبه ای ایجاد کرده اید که این امر مشتری را به سمت خودتان سوق می دهید.

چرا بازاریابی درون گرا

اگر شما قصد داشته باشید که یک دست مبل را برای خانه خودتان تهیه کنید در روش بازاریابی برونگرا از تبلیغات مستقیم خودتان با دیدن مبلمان پی به کیفیت و سایر مشخصات آن خواهید برد و به نوعی خود مبلمان برای شما سخن می گوید و نیازی به تبلیغات دیگری نیست.

با استفاده از Introverted Marketing فروشنده مبلمان روشهای تشخیص مبلمان درجه یک را از مبلمان تقلبی در یک محتوای به صورت کامل شرح میدهد و این نوع از روش بازاریابی یک حس کنجکاوی در خرید ایجاد می‌کند و او را ترغیب می کند که محتوای شما را تا آخر مطالعه کند و این اعتماد در او شکل می‌گیرد که شما صادقانه تمامی مشخصات محصول را در قالب محتوای خوب و با کیفیت ارائه داده اید.

مراحل بازاریابی درون گرا

جذب کردن مشتری

زمانی می توانید اقدام به جذب مشتریان بالقوه برای کسب و کار و تجارت تان کنید که بتوانید آنها را متقاعد کنید که شما بهترین گزینه برای خرید کردن هستید. زمانی مشتری را جذب می کنید که بتوانید تمامی سوالات و نکات مهم را که راجع به محصول و خدمات مورد نظر دارد جواب دهید و بتوانید با محتواهای ارزنده ای که به مشتری ارائه می‌دهید او را از هر سوالی بی‌نیاز گردانید.

اطلاعات

زمانی که یک مشتری قصد خرید محصول مورد نظر خود را دارد شاید نداند که چه پارامترهایی را باید برای خرید کردن آن محصول در نظر بگیرد و این برای مشتری به چالش تبدیل میشود. با اطلاعات و محتویات کامل از محصولی که مشتری قرار است اقدام به خرید کردنش کند دست مشتری را برای انتخاب باز می کنید و در واقع آگاهی لازم را به او داده اید.

اهمیت

مشتری در این مرحله راهکارهایی را که به انتخاب آن نزدیکتر است و مطابق با نیازش میباشد محدود می‌کند و تمام راهکارهایی را که شما با توجه به نیاز او در اختیارش می‌گذارید مورد استفاده قرار می‌دهد.

اقدام

این آخرین مرحله از بازاریابی درون گرا محسوب می شود و مشتری دوست دارد که به صورت آزمایشی محصول شما را مورد آزمایش و امتحان قرار دهد و تمایل دارد که در مقیاس کوچک گزینه ای را برای امتحان کردن محصول داشته باشد. به این نکته توجه داشته باشید که باید محتوایی را به مشتریان ارائه دهید که بتواند تمام نیازهای آنها را در هر مرحله برآورده سازد.

 بهترین پیشنهاد ما این است که شما در ابتدای کار باید ابزار متمایز را ایجاد کنید تا مشتریان دچار سردرگمی نشوند.

۱_نقشه سفر مشتری

۲_پرسنوهای مشتری

چند مورد از روشهای بازاریابی درون گرا

وبلاگ‌ نویسی

یکی از مولفه های موثر در بازاریابی درون گرا وبلاگ نویسی است با استفاده از وبلاگ نویسی محصول و محتوای شما همیشه دیده خواهد شد و سطح آگاهی عموم کاربران و مخاطبان را از حضور شما بالا خواهد برد. شما می توانید توسط وبلاگ نویسی یک لینک از سایت های دیگر بگیرید که این امر باعث می‌شود رتبه‌بندی مناسبی را در بین موتورهای جستجوگر گوگل به دست آورید.

سئو

یادتان باشد که اگر شما بهترین محصولات را با بالاترین کیفیت داشته باشید بدون سئو و بهینه سازی قادر نخواهید بود که این محصول ارزشمند را به مشتریان برسانید. یکی از بهترین و کارآمدترین روش ها در بازاریابی درون گرا سئو و بهینه سازی موتورهای جستجوگر می‌باشد. سئو تناسب و ایده‌آل را با محتوا و محصول ایجاد می‌کند که این به منظور فروش زیاد خواهد بود.

استفاده از شبکه های اجتماعی

روش موثر دیگری که می توانید از آن برای فروش بهتر و خدمات ارزنده تر استفاده کنید شبکه‌های اجتماعی است. شما از طریق این شبکه ها می توانید قدم های خوبی را در بازاریابی درون گرا بردارید و مشتریان زیادی را جلب کنید و علاوه بر این نیازهای بیشتری را از مشتریانتان برطرف سازید.

بازاریابی ایمیلی

سوالی که از خودتان می پرسید این است که بازاریابی درون گرا مگر جایگاهی در بازاریابی ایمیلی دارد؟ باید بگوییم که اگر قواعد آن را بلد باشید می توانید بهترین تبلیغات را از طریق ایمیل به مخاطبان ارائه دهید.

توجه داشته باشید که به جای اینکه در ایمیل مورد نظر برای مشتریان کد تخفیف و یا تبلیغات را ارسال کنید می توانید مطالب آموزشی و یا لینک هایی که مشتری را به وبلاگ هایتان در شبکه‌های اجتماعی هدایت می‌کند بفرستید. در زمانهای مناسب و ارسال محتوا های با ارزش و مفید برای مشتریان بازاریابی درون گرا را از طریق ایمیل به بهترین شکل انجام دهید. این نکته را مد نظر داشته باشید، قبل از فرستادن مطالب از طریق ایمیل از مشتریان اجازه بگیرید.

مزایای بازاریابی درون گرا

برقرار ارتباط طولانی

به دلیل اینکه در بازاریابی درون گرا به طور مستمر قبل از خرید کردن مشتری در حال اعتمادسازی هستید باعث می شوید که ارتباط شما با مشتریان به صورت بلندمدت ادامه دار باشد.

ایجاد علاقه در مشتری

هنگامی که مشتریان در روش بازاریابی درون گرا به سمت شما می آیند، علاقه به خرید بیشتری نسبت به سایر روش‌های بازاریابی دارند زیرا شما تمامی اطلاعات مورد نیاز آنها را در اختیارشان قرار داده اید.

به صرفه بودن

از لحاظ هزینه بازاریابی درون گرا به صرفه خواهد بود زیرا شما با راه اندازی یک وب سایت و یا وبلاگ و تولید محتوا همیشگی در آن در حقیقت یک بار این کار را انجام داده اید و از آن بهره خواهید برد، اما در روش برون گرا تبلیغات چون به صورت مستمرانجام می شود از هزینه بالاتری برخوردار است.

رضایت مشتری

زمانی که شما توسط بازاریابی درون گرا محتوای ارزشمند و با کیفیت را تولید و ارائه می کنید با رضایت مشتریان مواجه خواهید شد و اعتمادی که آنان به شما خواهند کرد باعث اعتبار در کسب و کار و برند شما خواهد شد.

با استفاده از بازاریابی ربایشی شرایطی را برای کسب و کار خودتان فراهم خواهید ساخت تا مشتری خودش به سراغ شما بیاید و شما را برای تقاضای خدمات خودش انتخاب کند. یعنی شما از طریق این روش توجه مشتری را به سمت خود معطوف می کنید. در حقیقت روش های متعددی در بازاریابی درون گرا وجود دارد که می‌تواند ما را مجاب کند تا از بهترین و به صرفه ترین راهکار ها برای جذب و ارائه خدمات به مشتری استفاده کنیم.

معایب بازاریابی درون گرا

بروز خسارت در صورت بلد نبود قواعد

بهره‌وری از بازاریابی درون گرا دارای قواعدی است که در صورت بلد نبودن شما را با مشکل مواجه خواهد کرد مانند مهارت در زمینه سئو، طراحی سایت تولید، محتوا و غیره.

استفاده از ابزار تحلیلگر

باید در نظر داشته باشید که اگر ابزار تحلیلگر قوی را برای ارزیابی و بازگشت سرمایه در اختیار نداشته باشید استفاده از روش‌های بازاریابی درون گرا سخت می‌شود.

زمان بر بودن بازاریابی درون گرا

توجه داشته باشید که تولید محتوا و سئوی مناسب درIntroverted Marketing زمان بر می باشد و مستلزم تلاش و صبری فولادین است. برای نتیجه گیری از بازاریابی درون گرا باید تلاش مستمر همراه با برنامه ریزی دقیق داشته باشید.

سخن پایانی

در عصر حاضر تاریخ مصرف بازاریابی سنتی گذشته است و در واقع مصرف کنندگان و خریداران محصولات، دیگر از طریق روش های سنتی متقاعد نمی شوند و برای تهیه محصولات خود از طریق شبکه های اجتماعی و یا جستجو در فضای اینترنت اطلاعات کامل از محصول مورد نظر خود را بدست می آورند و اقدام به تهیه آن می کنند. در حقیقت روش های سنتی جای خود را به روش های نوین، آنلاین و دیجیتال داده است و کابران از این طریق اقدام به جستجو اطلاعات و تهیه محصولات مورد نظر خود می کنند. در این زمینه ارائه محتوایی درست، مفید و قابل اعتماد برای جلب نظر مشتری و همچنین موفقیت کسب و کارتان از ارزش بالایی برخوردار است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.