بازاریابی صنعتی (Business to Business) چیست؟ 7 مرحله پیاده‌سازی

بازاریابی صنعتی (Business to Business) چیست؟ 7 مرحله پیاده‌سازی

بازاریابی صنعتی (B2B) به نوعی از بازاریابی گفته می‌شود که در این روش بازاریابی یا فروش کالا یا محصولی از یک کسب کار به کسب کار دیگر صورت می‌گیرد. محصولاتی که به مصرف نهایی مصرف کنندگان می‌رسند و از آن در یک فرآيند برای تولید یک کالای دیگر استفاده شود را کالای صنعتی می‌نامند.

در بازاریابی صنعتی (Business to Business) یک شرکت تولید کنند می‌تواند محصولات و نیازهای ضروری یک شرکت دیگر را محیا سازد، در این نوع از بازاریابی هم خریدار و هم فروشنده هر 2 کسب‌کار محسوب می‌شوند و صاحب کسب کار خود هستند. در بازاریابی صنعتی شیوه کار دارای تفاوت است و تمامی تمرکز بازار بر روی تقاضای مصرف کننده خواهد بود.

معرفی B2B

یک سوپر مارکت را با یک تولید کنند مواد غذایی و خوراکی در نظر بگیرید! به نظر شما این 2 دارای چه وجه اشتراکی با یکدیگر هستند و چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟ سوپر مارکت برای اینکه بتواند فروش خوبی داشته باشد باید دکوراسیون و چیدمان مغازه را به گونه‌ای بچیند تا هنگام ورود مشتری به مغازه با دیدن زیبایی سوپر مارکت جذب آن شوند و با در اختیار داشتن یک فروشنده قوی وبا دانش فروش بالا موفقیت این مغازه سوپر مارکت تضمینی خواهد بود.

اما کارخانه تولید کنند مواد خوراکی باید بتواند یک توافق امن و سود آور در میان خود و خریدارن که همان بنک‌داری‌ها و خرده فروشان هستند را برقرار کند. تولید کنند باید محصولات خودش را با کیفیت بالا تولید کنند تا خریدارانی مانند مغازه‌های سوپری را متقاعد کند تا از محصولاتش خرید کنند.

بازاریابی صنعتی را با نام‌های Business to Business Marketing يا Business Marketing و Organizational Marketing نیز می‌شناسند که در آن کالا و خدمات از تولید کننده به دست مصرف کنندگان که خود دارای زمینه فعالیت هستند و کاسب محسوب می‌شوند صورت می‌گیرد. مثلا شرکت‌های تولید کنند فولاد باید نیاز تولید کنندگان خودرو را برآورده سازند و محصولات خود را به خودروسازان که خود نوعی تولید کنند محسوب می‌شوند عرضه کنند، این چرخه را بازاریابی صنعت یا (B2B) می‌گویند.

برای پیاده سازی استراتژی بازاریابی صنعتی چه کارهایی انجام دهیم

پیاده‌سازی و انجام دادن Business to Business خود دارای قواعد و اصولی است که باید به خوبی اجرا شود تا شاهد نتایج خوب و مفیدی باشیم، این راهکارها شامل:

۱_ شناسایی مخاطبان

باید مخاطبان خود را شناسایی کنید، برای این کار می‌توانید در وب‌سایت فرم و امکاناتی را قرار دهید تا بتوانید اطلاعاتی از کاربران را در اختیار داشته باشید برای تداوم ارتباط با آنها.

۲_ کلید واژه‌های جستجو را شناسایی کنید

باید از این موضوع اطلاع داشته باشید که خریدارن برای خرید کردن خودشان از کدام کلید واژه‌هایی استفاده می‌کنند.

۳_ خریداران را شناسایی کنید

شما باید کسانی که به عنوان خریداران با شما داد و ستت دارند را شناسایی کنید.

۴_ شناسایی کردن منابع تحقیق خریدار

باید از منابع تحقیقی که مشتریان به خرید کردن می‌پردازند مطلع شوید. چه منابعی را مشتریان برای جستجوی اطلاعات در اختیار دارند.

۵_ شناخت از نیازهای اطلاعاتی مخاطب

یکی از بهترین راهکارهایی که از طریق آن می‌توانید پاسخگوی اطلاعات مخاطب باشید، ایجاد بسترهای تبلیغاتی و بازاریابی مانند وب‌سایت است. شما می‌توانید با قرار دادن مطالب و محتواهای با کیفیت در سایت اعتماد مخاطبان را جلب کنید.

۶_ نیازها را بشناسید

شما باید از این موضوع مطلع باشد که خریداران و مشتریان شما چه اهدافی را دنبال می‌کنند که به سراغ شما آمده‌ و برای برطرف‌سازی کدامیک از نیازهایشان به سراغ شما آمده‌اند.

بازاریابی صنعتی چه مزیت‌هایی دارد

تولید کنندگان، مصرف کنندگان و عرضه کنندگان کالاهای صنعتی می‌توانند دربستر بازاریابی صنعتی قرار گیرند بدون اینکه بخواهند هیچ هزینه‌ای را پرداخت کنند. با هزینه کمی بازاریابی صنعتی توانسته است که در کمترین زمان شرکت‌ها زیادی را حمایت کند و با گسترش چشمگیری همراه شود.

بعد از اینکه شما با شرکت‌های پیشتازی که در بازاریابی صنعتی مشغول به فعالیت هستند قرارداد امضا کردید، محصولات و کالای شما تحت پوشش آنها قرار خواهد گرفت و بازاریابی محصولات شما توسط گروه بازاریابی پیشتاز این شرکت‌ها انجام خواهد شد و زمانی که بتوانند محصولات شما را به فروش برسانند از شما مبلغی را به عنوان پورسانت دریافت خواهند کرد.

بازاریابی صنعتی چه خصوصیاتی دارد

  • خرید حرفه‌ای
  • تماس گرفتن زیاد و مستمر برای فروش محصولات
  • مشتریان دائمی
  • هزینه کمتر
  • داشتن مهارت‌های تخصصی برای فروش بیشتر
  • بازار بزرگ و گسترده
  • تقاضاهای بدون انعطاف
  • روابط نزدیک میان خریدار و فروشنده
  • برنامه‌های تبلیغاتی در بازاریابی صنعتی کمتر است

چه عواملی در قیمت گذاری بازاریابی صنعتی دخیل هستند

برای قیمت گذاری در بازاریابی صنعتی شرکت‌ها با چند عامل مهم و ضروری روبر می‌شوند، در صورتی که اگر قیمت‌گذاری‌ها از این عوامل پیروی نکنند غیره واقعی هستند، این عوامل عبارتند از:

1- مدیریت کردن عالی شرکت

2- رقابت

3- هزینه‌ها را در نظر بگیرند

4- برای مصرف کننده ارزش محصول در نظر گرفته شود

5- دولت

سخن پایانی

تمامی فعالیتی که در بازار میان کسب کارها و شرکت‌ها اتفاق می‌افتد را بازاریابی صنعتی می‌گویند. توجه داشته باشید که اگر به عنوان یک فعال در B2B مشغول به فعالیت هستید باید دارای دانش و علم کافی در این راستا باشید تا بتوانید به بهترین شکل مشتریان و خریداران خودتان را همیشه متقاعد کنید تا از شما خریدشان را انجام دهند.

بازاریابی صنعتی به دلیل اینکه روابط طولانی را باید با مشتریان و مخاطبان برقرار کنید پیچیده‌تر از بازاریابی مصرفی می‌باشد. اگر شما دوست دارید در این عرصه فعالیت کنید باید توجه داشته باشید که ارائه محصول با کیفیت و پشتیبانی از محصولات نقش بسیار مهمی را می‌تواند در موفقیت شما بگذارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.