بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی

هنگامی که یک کسب و کار ظهور می کند و قدم به بازار رقابت و تکنولوژی می گذارد، در طول راه با چالش‌های زیادی رو به رو می شود. اگر نتواند به درستی از پس این چالش ها برآید امکان دارد به زودی در سراشیبی قوطه ور شود. در تمامی روش ها چه سنتی و چه دیجیتال بازاریابی و تبلیغات حرف اول را می‌ زند و اصولاً کسانی که از قدرت بازاریابی بالایی برخوردارند درصد موفقیت بالایی خواهد داشت و بالعکس این قضیه هم صدق می کند.

اما در فضای دیجیتال و اینترنت اهمیت و جایگاه بازاریابی فرق دارد زیرا خرید و فروش به صورت غیره حضوری انجام می ‌شود و اشخاص چه خریدار و فروشنده از طریق اینترنت اکثر کارهایشان را انجام می‌ دهند. اما چیزی که در بازاریابی دیجیتال حرف اول و آخر را می ‌زند محتوا است. محتوا یعنی اعتبار، ارزش، جایگاه و …

معرفی بازاریابی محتوایی

شاید مکررا با این واژه مواجه شده باشید ولی هیچوقت درک درستی از آن را به دست نیاورده باشید. بازاریابی محتوایی اصلا چیز عجیب و غریبی نیست و در کسب و کارهای موفق دیجیتالی به کار می رود. پس با ما باشید تا شما را با این واژه شیرین بیشتر آشنا کنیم.

بازاریابی که در آن با تولید محتوا اقدام به جذب و نگهداری مشتری می کنند بازاریابی متحوایی نام دارد. محتوای که در این بازاریابی تولید می ‌شود باید مناسب با نیاز مشتری باشد و بتواند نظر او را جلب کند. به طور کلی بیشترین عامل در فروش این نوع از بازاریابی، تولید محتوا، تبلیغ و ارائه آن برای بهره وری بیشتر است.

بازاریابی محتوایی شاخصه بارزی دارد و آن این است که شما اشخاص را مجبور به خرید نخواهید کرد بلکه با محتواهای ارزشمندی که از محصولات تان ارائه می دهید اشخاص را وادار می سازید که خودشان به سراغ شما بیایند و از شما خرید کنند.

محتوا در بازاریابی محتوایی به چند صورت ارائه می گردد

به طور کلی در بازاریابی محتوایی محتوا به سه صورت اصلی ارائه می گردد:

محتوای ویدیویی

 یکی از بهترین و تاثیرگذارترین روش های بازاریابی محتوایی تولید ویدئو می باشد. اصولاً محتوایی که به صورت کلیپ، فیلم، سریال، فیلم کوتاه و یا یک تصویر چند دقیقه ‌ای باشد را محتوای ویدیو نام می برند. تبلیغاتی که در تلویزیون برای ارائه محصول و بازاریابی خدمات را مشاهده می ‌کنید بازاریابی ویدیو محتوایی تلقی می شود. هزینه این نوع بازاریابی بالا می باشد زیرا ساخت تبلیغ یا سریال بسیار هزینه بر است. اما این نکته هم باید اضافه کنیم که سود قابل توجهی در محتوای ویدئویی وجود دارد.

محتوای متنی

به محتوایی که در وب سایت ها و وبلاگ ها مشاهده می کنید محتوای متنی گفته می ‌شود. محتوای متنی یکی از رایج ترین روش ها بازاریابی در بازار ایران محسوب می ‌شود و تاثیرات زیادی را بر روند فروش خواهد گذاشت و شما با استفاده از متنی که به صورت محتوا تولید می‌ کنید تبلیغات و خدمات خودتان را ارائه می دهید. تبلیغات بسیار موثر و حیرت انگیزی که توسط بازاریابی محتوای متنی می ‌توان انجام داد، سئو کردن محتوا از طریق وب‌ سایت است که برای موتورهای جستجوگر گوگل بسیار حائز اهمیت است.

محتواهای تصویری

یکی از قدیمی ترین روش های تولید محتوا، تولید محتوا توسط تصویر می باشد. این نوع از روش تولید محتوا توسط تصاویر انجام می ‌شود و با استفاده از این روش مفهوم را به مشتری می ‌رساند. امروزه گستردگی بازاریابی محتوایی توسط تصویر در شبکه ‌های اجتماعی قابل مشاهده است و تاثیر زیادی را برای فروش و بازاریابی گذاشته است. گاهی اوقات یک تصویر با ارزش حاوی هزاران حرف می باشد.

دلایل اهمیت بازاریابی محتوایی

بهینه سازی بهتر وب سایت

وقتی که شما یک محتوای ارزشمند را تولید و در وبسایت قرار می دهید باعث می ‌شوید کاربرانی که از طریق موتورهای جستجو وارد سایت شما می شوند افزایش یابند و با این کار، کاربران با برخورد کردن به محتوای ارزشمند در وب سایت شما مجذوب آن خواهند شد و سعی می ‌کنند که تمام محتوای مورد نظرتان را به دقت مطالعه کنند.

کاربران هنگام مواجه شدن با نیاز واقعی خودشان در وب سایت شما، قطعاً دست از سر شما برنخواهند داشت و به مشتریان و مخاطبان همیشگی شما تبدیل خواهند شد. با وجود محتواهایی ارزشمند که در قالب پست در وب سایتتان قرار می ‌دهید ترافیک زیادی را ایجاد خواهید کرد و این عامل سبب خواهد شد موتورهای جستجوگر گوگل رتبه ی شما را ارتقا دهند و نتایج مثبتی را به محتواهای شما اختصاص دهند.

نرخ تبدیل conversion rates

بازاریابی محتوایی قواعد و رسمی دارد که با انجام دادن درست آن ها بهترین نتیجه ممکن برای شما رقم خواهد خورد. منظور از نرخ تبدیل این است که کاربر متناسب با هدف شما پیش برود.

یعنی اگر شما در وب سایت دانلود یک فایل، خرید یک محصول و عضویت در سایت، عضویت در خبرنامه ها را قرار داده باشید و دوست داشته باشید که کاربران به محض وارد شدن به وب سایت شما این کارها را انجام دهند، کاربران علی رقم محتوای با ارزشی که در وب سایتتان گذاشتید مجاب خواهند شد که این کارها را نیز انجام دهند. دقت داشته باشید که محتوای ارائه شده در وب سایتتان هر چقدر ارزشمندتر باشد اشخاص بیشتری شما را دنبال خواهند کرد و این کار مساوی است با نرخ تبدیل بالاتر در سایت.

مقرون به صرفه بودن

بازاریابی محتوایی هم از لحاظ هزینه برای طراحان و سازندگان به صرفه تر خواهد بود و هم از لحاظ بازده و فروش بیشتر آمار. وقتی که شما اقدام به فروش کالا یا محصولی از طریق بازاریابی محتوایی می کنید ۳ برابر lead بیشتری نسبت به سایر روش های فروش هزینه ‌ای که برای بازاریابی محتوای صرف می کنید خواهید داشت. هزینه ی بازایابی محتوایی ۶۲ درصد کمتر از روش ‌های دیگر فروش می باشد و با توجه به این شرایط، شما با افزایش نرخ بازگشت سرمایه بیشتری مواجه خواهید شد.

شکل گیری اعتماد در بین کاربران

متاسفانه به دلیل اینکه روزانه تعداد زیادی محتوای نامناسب و بی فایده در قالب فروش و بازاریابی در فضای دیجیتال و یا فضای رسانه منتشر می‌ شود اعتماد اشخاص نیز به محتوا روز به روز کمتر شده و این عامل به نفع کسب و کارهایی که صادقانه و با هدف ارائه خدمت ارزنده به مشتری و جلب رضایت محتوا تولید می‌کنند، نخواهد بود.

زیرا تعداد محتواهای بی ارزش در اینترنت زیاد است و اشخاص دیگر اعتمادشان را کمتر خرج می ‌کنند. اما با انجام دادن دو کار می ‌توانید اعتماد را به کاربران و مشتریان بدهید که محتوا و محصول شما برای مشتری مفید خواهد بود:

1_ اصولا افراد جامعه به کارشناسان مرتبط با هر حوزه اعتماد دارند، زیرا می دانند این کارشناسان در کارهای خودشان خبره هستند. وقتی که شما محتوای ارزشمندی را منتشر می ‌کنید در واقع هنر خودتان را به شکل راحت ‌تری برای کاربران به نمایش گذاشته اید، تا آن ها بهتر با شما و محصولات شما آشنا شوند و شما نیز کارشناس شغل خودتان محسوب خواهید شد.

2_ وقتی که محتوایی را تولید می ‌کنید و آن را در وب سایت قرار می ‌دهید، قرار نیست که تبلیغ آن به عهده خودتان باشد. شما اطلاعات مفیدی را که یک کاربر برای برطرف سازی نیازش لازم دارد در اختیار وی قرار داده اید و این اعتماد را برای مشتری سازی پدید می آورید.

شناخت از برند

جای تعجبی ندارد که اگر بسیاری از اشخاص اسم کسب و کار و یا برند شما را بلد نباشند و شناختی راجع به آن نداشته باشند. شما می ‌توانید با تولید محتوای ارزشمند و لینک های ورودی که قرار می ‌دهید، کسب و کارتان را به سایت های دیگر معرفی کرده و درصد زیادی از کاربران را از زمینه فعالیت و تخصص خودتان آگاه سازید. زمانی که در وب سایت تان مشغول به انتشار فعالیت و اطلاعات هستید کاربران با شما آشنا خواهند شد و ترافیک زیادی را برای شما خواهند ساخت. این عوامل دست به دست می دهند تا از برند و خدمات شما آگاه شوند.

مراحل پیاده‌ سازی بازاریابی محتوا

معلوم کردن هدف ها

به یاد داشته باشید که قبل از انجام دادن هر کاری که هدف از آن کار ارائه خدمات به مشتری است باید یک برنامه ‌ریزی و قواعد درستی را مشخص کرده و طبق آن ها پیش روید. شما باید مشخص کنید که بازاریابی محتوا چه رسالتی را دنبال خواهد کرد و چه اهدافی را در سر دارد. مشخص کردن هدف شما باید قابل دسترس، زمان دار و مرتبط با حیطه کاری تان جلو برود. مثلا مشخص کنید که ظرف شش ماه آینده وب سایت شما باید دارای چه حجم ترافیکی باشد و کدام محتوا ها باید تا شش ماه آینده در سایت قرار بگیرند.

آشنایی با مخاطب هدف

در واقع در این مرحله باید بدانید که مشتریان شما چه کسانی هستند، نیازشان چیست از چه طریقی می توانند از محتوای ارائه شده شما استفاده بهینه داشته باشند و سوال سوالات این چنینی. بهترین پیشنهاد ما به شما این است که پرسونای مشتریان خود را ترسیم کنید. شما با استفاده از پرسونا های مشتری می ‌توانید به درک بهتری از آن ها برسید وچگونگی خرید مشتری، اخلاق مشتری، ویژگی‌های شخصی او و نیازهای مشتری را بررسی کرده و بهترین راه کار ها را استفاده کنید.

فراهم سازی استراتژی محتوا

چگونگی تولید یک محتوای هدفمند و با ارزش و نحوه ارائه کردن آن به دست کاربر کاری بسیار حساس و کاربردی محسوب می شود. در این بین حجم زیادی از محتواهایی که درون اینترنت تولید می ‌شود هدفمند نیستند زیرا محتوای هدفمند بدون استراتژی میسر نخواهد بود. برای رسیدن به بهترین نتیجه در تولید محتوا باید یک استراتژی قوی و سازماندهی شده را برای خود را پیاده سازی کنید و با آن کارهایتان را پیش ببرید. نکاتی که باید هنگام پایه ‌ریزی استراتژی محتوا به آن ها توجه کنید عبارتند از:

  • با چه روشی مخاطب را برای رسیدن به هدف هدایت کنیم
  • چه خطرها و چه فرصت‌هایی بر سر راه وجود دارد
  • از چه لحنی برای کسب و کارمان استفاده کنیم
  • مشتریان و کاربران من از ابتدا تا آخر راه چه کسانی هستند
  • زمانی که محتوا را تولید می‌ کنیم چه نقاط قوت و ضعفی داریم
  • پیام من برای مشتریان چیست

از چه راه هایی بازاریابی محتوا را انجام دهیم

این مرحله از بازاریابی محتوایی در واقع چگونگی رساندن لپ کلام به مشتری می باشد. شما باید مشخص کنید که از چه طریقی و با چه کارهایی حرفتان را به گوش مشتری برسانید. ساده تر بگوییم بهترین روش برای فروش، کدام روش می باشد و از چه راهی می توانیم محتوایمان را به دست مشتری برسانیم. مثلا از طریق وب سایت، اینستاگرام، وبلاگ، پیامک، ایمیل و… باید مشخص سازید که از چه راهی برای برندسازی اقدام کنید و از چه راهی برای جذب و فروش.

ساختن یک تیم برای ارائه محتوا

برای تولید و ارائه یک محتوای با کیفیت و ارزشمند شما نیاز دارید افراد با تخصص های گوناگون در خدمت داشته باشند و به اصطلاح باید یک تیم حرفه ‌ای تولید محتوا تشکیل دهید. شما باید با توجه به نیازهای تان در تولید محتوا اشخاص مختص به این کار در کنار تان داشته باشید تا بتوانید محتوای هدفمند را تولید و ارائه دهید. نویسنده محتوا، مدیریت شبکه های اجتماعی و رسانه‌ ای، گرافیست کار از جمله افرادی هستند که برای تولید محتوا به آن ها احتیاج دارید.

ایده پردازی و ارائه طرح

شما می توانید با استفاده از تجربیات و دانشی که تیم تولید محتوایتان دارد، بهترین نظرات و ایده پردازی را راجع به چگونگی تولید محتوا مشخص کنید. مثلا از چه کارهایی با چه فرصتی برای ارائه محتوای بهتر استفاده کنید. گاهی اوقات کسب و کار شما نیاز دارد که از محتوای ویدیویی بهره ببرد و در برخی مواقع دیگر باید محتوای تولید شده شما متنی و یا تصویری باشد. تصمیم گیری برای چگونگی روش تولید محتوا را می توانید با تیم تولید محتوا به نتیجه مطلوب برسانید.

استفاده از تقویم محتوا

یکی از مهمترین کارهایی که باید در بازاریابی محتوایی به آن توجه داشته باشید برنامه ریزی و زمان بندی برای تولید و نتیجه گیری محتوا می باشد. باید مشخص کنید که محتوا که تولید می‌ شود و تا چه زمانی و به چه طریقی در وب سایت شما قرار می گیرد. مشخص کردن تعداد، عنوان و زمان برای محتوای از اولویت مهم محسوب می ‌شود.

شما با انجام دادن درست این کارها می توانید در زمان های مفید بهترین محتوا را به مشتریانتان ارائه کنید. به عنوان مثال در اردیبهشت ماه باید 15 محتوای متنی، 5 محتوای ویدئویی و 10 محتوای تصویری را از طریق وب سایت برای مشتریان تولید و ارائه کنید.

تولید محتوا( محتوا پادشاست!)

در این مرحله از بازاریابی محتوایی یکی از حسا س‌ترین و اثربخش ترین کارها را در زمینه فروش و بازاریابی باید انجام دهید، درست حدس زدید تولید محتوا. شما می توانید محتوای خود را در قالب تصویری، متنی و ویدیوی و… تولید کنید و با اصول و قواعدی که در هنگام تولید رعایت می کنید، بهترین محتوا را روانه ی بازار گسترده دیجیتال کنید. توجه داشته باشید که مهمترین هدف شما از بازاریابی محتوایی جلب توجه مشتریان و برآورد سازی خواسته آنان بر حسب نیاز شان است. پس در هنگام تولید محتوا این نکات را فراموش نکنید.

انتشار محتوا

این مرحله قسمت پایانی پروسه بازاریابی محتوای محسوب می ‌شود که شما یک محتوا را شسته و رفته در اختیار دارید و می خواهید آن را به بهترین شکل ممکن انتشار دهید. نتیجه فعالیت شما قرار است که به دست مشتریان و کاربران برسد و آن ها از محتوای تولیدی شما استفاده کنند. در این مرحله دو اصل را باید برای بهترین نتیجه انتشار محتوا انجام دهید.

  • اول اینکه سعی کنید محتوای تولیدی تان را به بهترین شکل ممکن و در موضوع مناسبی درون وب سایتتان قرار دهید.
  • دوم این که باید به صورت قدرتمندی در بازاریابی و دیده شدن محتوا تمامی سعی و تلاش تان را انجام دهید.

وقتی می توانید بهترین نتیجه را از محتوای تولیدشده خودتان به دست بیاورید که آن را به بهترین شکل در اختیار عموم کاربران تان برای دیده شدن قرار دهید. اگر از شبکه‌های اجتماعی استفاده می ‌کنید می ‌توانید در آن شبکه‌ها با لینک گذاشتن و تبلیغ کردن محتوای فوق موجود در وب سایتتان، کاربران و مخاطبانتان را ترغیب کنید تا از وب سایت شما برای استفاده از مقاله مورد نظرشان دیدن کنند.

توجه داشته باشید که بازاریابی محتوا یک کار دیر بازده محسوب می ‌شود و تاثیرات آن در بلند مدت هویدا خواهد شد و این نوع بازاریابی نسبت به روش های دیگر مانند تبلیغات سنتی و بنری بازده دیر تری خواهد داشت. تمام مراحل و یا تمامی کارها را نمی ‌توان فقط توسط بازاریابی محتوایی بنا کرد زیرا هر کدام از روش های تبلیغاتی به نوع و استراتژیکی که دارند، در جای خاصی قابل استفاده می باشند و نمی توان تمام روش های بازاریابی را نادیده گرفت و فقط روی بازاریابی محتوایی سرمایه گذاری کرد.

نکته پایانی

تولید محتوا شاید کاری ساده و معمولی جلوه دهد، اما باید بدانید که تمامی کسب و کارهای موفق و برند از طریق تولید و ارائه محتوای ارزشمند به بالاترین سطح فروش در دیجیتال مارکتینگ رسیده اند. بازاریابی محتوایی، صنعتی از تبلیغات است که با قواعدی پای شما را به دنیای فروش و خدمات باز می ‌کند و تغییرات شگرفی در کسب و کارتان ایجاد خواهد کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.