بازاریابی محتوایی چیست؟ مراحل پیاده‌سازی آن با استفاده از 9 تکنیک مهم

بازاریابی محتوایی چیست؟ مراحل پیاده‌سازی آن با استفاده از 9 تکنیک مهم

هنگامی که یک کسب و کار ظهور می‌کند و قدم به بازار رقابت و تکنولوژی می‌گذارد در طول این مسیر با چالش‌های زیادی رو به رو می‌شود و اگر نتواند به درستی از پس این چالش‌ها برآید امکان دارد به زودی در سراشیبی قوطه ور شود. در تمامی روش‌ها چه سنتی و چه دیجیتال بازاریابی و تبلیغات حرف اول را می‌‌زند و اصولاً کسانی که از قدرت بازاریابی بالایی برخوردارند درصد موفقیت بالایی خواهد داشت و بالعکس این موضوع هم صدق می‌کند.

اما در فضای دیجیتال و اینترنت اهمیت و جایگاه بازاریابی فرق دارد زیرا خرید و فروش به صورت غیره حضوری انجام می‌شود و اشخاص چه خریدار و فروشنده به صورت اینترنت اکثر کارهایشان را انجام می‌دهند. اما چیزی که در بازاریابی دیجیتال حرف اول و آخر را می‌زند محتوا است. محتوا یعنی اعتبار، ارزش، جایگاه و …

معرفی بازاریابی محتوایی

شاید مکررا با این واژه مواجه شده‌اید ولی هیچوقت درک درستی از آن را به دست نیاورده باشید. بازاریابی محتوایی اصلا چیز عجیب و غریبی نیست و در کسب و کارهای موفق دیجیتالی به کار می‌رود. پس با ما باشید تا شما را با این روش بازاریابی بیشتر آشنا کنیم.

بازاریابی که در آن با تولید محتوا اقدام به جذب و نگهداری مشتری می‌کنند بازاریابی محتوایی گفته می‌شود. محتوای که در این بازاریابی تولید می‌شود باید مناسب با نیاز مشتری باشد و بتواند نظر او را جلب کند. به طور کلی بیشترین عامل در فروش این نوع از بازاریابی، تولید محتوا، تبلیغ و ارائه آن برای بهره‌وری بیشتر است.

بازاریابی محتوایی شاخصه‌ی بارزی دارد و آن این است که شما اشخاص را مجبور به خرید نخواهید کرد بلکه با محتواهای ارزشمندی که از محصولاتتان ارائه می‌دهید اشخاص را وادار می‌سازید که خودشان به سراغ شما بیایند و از شما خرید کنند.

محتوا در بازاریابی محتوایی به چند صورت ارائه می‌گردد

به طور کلی در بازاریابی محتوایی محتوا به سه صورت اصلی ارائه می‌گردد:

۱_ محتوای ویدیویی

 یکی از بهترین و تاثیرگذارترین روش‌های بازاریابی محتوایی تولید ویدیو می‌باشد. اصولاً محتوایی که به صورت کلیپ، فیلم، سریال، فیلم کوتاه و یا یک تصویر چند دقیقه‌ای باشد را محتوای ویدیو می‌نامند. تبلیغاتی که در تلویزیون برای ارائه محصول و بازاریابی خدمات مشاهده می‌کنید بازاریابی ویدیو محتوایی تلقی می‌شود. هزینه این نوع بازاریابی بالا است زیرا ساخت تبلیغ یا سریال بسیار هزینه بر است. اما این نکته هم باید اضافه کنیم که سود قابل توجهی در محتوای ویدیویی وجود دارد.

۲_ محتوای متنی

به محتوایی که در وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها مشاهده می‌کنید محتوای متنی گفته می‌شود. محتوای متنی یکی از رایج‌ترین روش‌ها بازاریابی در بازار ایران محسوب می‌شود و تاثیرات زیادی را بر روند فروش خواهد گذاشت و شما با استفاده از متنی که به صورت محتوا تولید می‌ کنید تبلیغات و خدمات خودتان را ارائه می‌دهید. تبلیغات بسیار موثر و حیرت انگیزی که توسط بازاریابی محتوای متنی می‌توان انجام داد، سئو کردن محتوا از طریق وب‌سایت است که برای موتور جستجوگر گوگل بسیار حائز اهمیت است.

۳_ محتواهای تصویری

یکی از قدیمی‌ترین روش‌های تولید محتوا، تولید محتوا توسط تصویر می‌باشد. این نوع از روش تولید محتوا توسط تصاویر انجام می ‌شود و با استفاده از این روش مفهوم را به مشتری می ‌رساند. امروزه گستردگی بازاریابی محتوایی توسط تصویر در شبکه‌های اجتماعی قابل مشاهده است و تاثیر زیادی را برای فروش و بازاریابی گذاشته است. گاهی اوقات یک تصویر با ارزش حاوی هزاران حرف می‌باشد.

دلایل اهمیت بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی خود دارای اهمیت‌هایی است که عبارتند از:

۱_ بهینه‌سازی بهتر وب‌سایت

وقتی که شما یک محتوای ارزشمند را تولید و در وب‌سایت قرار می‌دهید باعث می‌شوید کاربرانی که از طریق موتورهای جستجو وارد سایت شما می‌شوند افزایش یابند و با این کار، کاربران با برخورد کردن به محتوای ارزشمند در وب‌سایت شما مجذوب آن خواهند شد و سعی می‌کنند که تمام محتوای مورد نظرتان را به دقت مطالعه کنند.

کاربران هنگام مواجه شدن با نیاز واقعی خودشان در وب‌سایت شما، قطعاً دست از سر شما برنخواهند داشت و به مشتریان و مخاطبان همیشگی شما تبدیل خواهند شد. با وجود محتواهایی ارزشمند که در قالب پست در وب‌سایتتان قر‌ار می ‌دهید ترافیک زیادی را ایجاد خواهید کرد و این عامل سبب خواهد شد موتور جستجوگر گوگل رتبه شما را ارتقا داده و نتایج مثبتی را به محتواهای شما اختصاص دهند.

۲_ نرخ تبدیل conversion rates

بازاریابی محتوایی قواعد و رسمی دارد که با انجام دادن درست آن‌ها بهترین نتیجه ممکن برای شما رقم خواهد خورد. منظور از نرخ تبدیل این است که کاربر متناسب با هدف شما پیش برود.

یعنی اگر شما در وب‌سایت دانلود یک فایل، خرید یک محصول و عضویت در سایت، عضویت در خبرنامه ها را قرار داده باشید و دوست داشته باشید که کاربران به محض وارد شدن به وب‌سایت شما این کارها را انجام دهند، کاربران علی‌رقم محتوای با ارزشی که در سایتتان گذاشتید مجاب خواهند شد که این کارها را نیز انجام دهند. دقت داشته باشید که محتوای ارائه شده در وب‌سایت هر چقدر ارزشمندتر باشد اشخاص بیشتری شما را دنبال خواهند کرد و این کار مساوی است با نرخ تبدیل بالاتر در سایت.

۳_ مقرون به صرفه بودن

بازاریابی محتوایی هم از لحاظ هزینه برای طراحان و سازندگان به صرفه‌تر خواهد بود و هم از لحاظ بازده و فروش بیشتر آمار. وقتی که شما اقدام به فروش کالا یا محصولی از طریق بازاریابی محتوایی می‌کنید ۳ برابر lead بیشتری نسبت به سایر روش‌های فروش هزینه‌ای که برای بازاریابی محتوای صرف می‌کنید خواهید داشت. هزینه‌ی بازایابی محتوایی ۶۲ درصد کمتر از روش‌های دیگر فروش می‌باشد و با توجه به این شرایط، شما با افزایش نرخ بازگشت سرمایه بیشتری مواجه خواهید شد.

۴_ شکل گیری اعتماد در بین کاربران

متاسفانه به دلیل اینکه روزانه تعداد زیادی محتوای نامناسب و بی فایده در قالب فروش و بازاریابی در فضای دیجیتال و یا فضای رسانه منتشر می‌شود، اعتماد اشخاص به محتوا روز به روز کمتر شده است. این عامل به نفع کسب و کارهایی است که صادقانه و با هدف ارائه خدمت ارزنده به مشتری و جلب رضایت محتوا تولید می‌کنند نخواهد بود.

زیرا تعداد محتواهای بی ارزش در اینترنت زیاد است و اشخاص دیگر اعتمادشان را کمتر خرج می ‌کنند. اما با انجام دادن دو کار می ‌توانید اعتماد را به کاربران و مشتریان بدهید که محتوا و محصول شما برای مشتری مفید خواهد بود:

1_ اصولا افراد جامعه به کارشناسان مرتبط با هر حوزه اعتماد دارند، زیرا می‌دانند این کارشناسان در کارهای خودشان خبره هستند. وقتی که شما محتوای ارزشمندی را منتشر می‌کنید در واقع هنر خودتان را به شکل راحت‌تری برای کاربران به نمایش گذاشته‌اید تا آنها بهتر با شما و محصولات شما آشنا شوند و شما نیز کارشناس شغل خودتان محسوب خواهید شد.

2_ وقتی که محتوایی را تولید می‌کنید و آن را در سایت قرار می‌دهید، قرار نیست که تبلیغ آن به عهده خودتان باشد. شما اطلاعات مفیدی را که یک کاربر برای برطرف‌سازی نیازش لازم دارد را در اختیار وی قرار داده‌اید و این اعتماد را برای مشتری سازی پدید می‌آورید.

۵_ شناخت از برند

جای تعجبی ندارد که اگر بسیاری از اشخاص اسم کسب و کار و یا برند شما را بلد نباشند و شناختی راجع به آن نداشته باشند. شما می‌توانید با تولید محتوای ارزشمند و لینک‌های ورودی که قرار می‌دهید، کسب و کارتان را به سایت‌های دیگر معرفی کرده و درصد زیادی از کاربران را از زمینه فعالیت و تخصص خودتان آگاه سازید. زمانی که در وب‌سایتتان مشغول به انتشار فعالیت و اطلاعات هستید کاربران با شما آشنا خواهند شد و ترافیک زیادی را برای شما خواهند ساخت. این عوامل دست به دست می‌دهند تا از برند و خدمات شما آگاه شوند.

مراحل پیاده‌ سازی بازاریابی محتوا

در ادامه به برسی مراحل پیاده‌سازی بازاریابی محتوایی خواهیم پرداخت:

۱_ معلوم کردن هدف‌ها

به یاد داشته باشید که قبل از انجام دادن هر کاری که هدف از آن کار ارائه خدمات به مشتری است باید یک برنامه‌ریزی و قواعد درستی را مشخص کرده و طبق آنها پیش روید، شما باید مشخص کنید که بازاریابی محتوا چه رسالتی را دنبال خواهد کرد و چه اهدافی را در سر دارد. مشخص کردن هدف شما باید قابل دسترس، زمان دار و مرتبط با حیطه کاری تان جلو برود. مثلا مشخص کنید که ظرف شش ماه آینده وب‌سایت شما باید دارای چه حجم ترافیکی باشد و کدام محتوا‌ها باید تا شش ماه آینده در سایت قرار بگیرند.

۲_ آشنایی با مخاطب هدف

در واقع در این مرحله باید بدانید که مشتریان شما چه کسانی هستند، نیازشان چیست از چه طریقی می‌توانند از محتوای ارائه شده شما استفاده بهینه داشته باشند و سوالات این چنینی. بهترین پیشنهاد ما به شما این است که پرسونای مشتریان خود را ترسیم کنید. شما با استفاده از پرسونا‌های مشتری می‌توانید به درک بهتری از آنها برسید وچگونگی خرید مشتری، اخلاق مشتری، ویژگی‌های شخصی او و نیازهای مشتری را بررسی کرده و بهترین راه کارها را استفاده کنید.

۳_ فراهم سازی استراتژی محتوا

چگونگی تولید یک محتوای هدفمند و با ارزش و نحوه ارائه کردن آن به دست کاربر کاری بسیار حساس و کاربردی محسوب می‌شود. در این بین حجم زیادی از محتواهایی که در اینترنت تولید می‌شود هدفمند نیستند زیرا محتوای هدفمند بدون استراتژی میسر نخواهد بود. برای رسیدن به بهترین نتیجه در تولید محتوا باید یک استراتژی قوی و سازماندهی شده را برای خود را پیاده‌سازی کنید و با آن کارهایتان را پیش ببرید. نکاتی که باید هنگام پایه‌ریزی استراتژی محتوا به آنها توجه کنید عبارتند از:

  • با چه روشی مخاطب را برای رسیدن به هدف هدایت کنیم
  • چه خطرها و چه فرصت‌هایی بر سر راه وجود دارد
  • از چه لحنی برای کسب و کارمان استفاده کنیم
  • مشتریان و کاربران من از ابتدا تا آخر راه چه کسانی هستند
  • زمانی که محتوا را تولید می‌کنیم چه نقاط قوت و ضعفی داریم
  • پیام من برای مشتریان چیست

۴_ از چه راه‌هایی بازاریابی محتوا را انجام دهیم

این مرحله از بازاریابی محتوایی در واقع چگونگی رساندن لپ کلام به مشتری می‌باشد. شما باید مشخص کنید که از چه طریقی و با چه کارهایی حرفتان را به گوش مشتری برسانید. ساده‌تر بگوییم بهترین روش برای فروش، کدام روش می‌باشد و از چه راهی می‌توانیم محتوایمان را به دست مشتری برسانیم. مثلا از طریق وب‌سایت، اینستاگرام، وبلاگ، پیامک، ایمیل و… باید مشخص سازید که از چه راهی برای برندسازی اقدام کنید و از چه راهی برای جذب و فروش.

۵_ ساختن یک تیم برای ارائه محتوا

برای تولید و ارائه یک محتوای با کیفیت و ارزشمند شما نیاز دارید افراد با تخصص‌های گوناگون در خدمت داشته باشید و به اصطلاح باید یک تیم حرفه‌ای تولید محتوا تشکیل دهید. شما باید با توجه به نیازهایتان در تولید محتوا اشخاص مختص به این کار در کنارتان داشته باشید تا بتوانید محتوای هدفمند را تولید و ارائه دهید. نویسنده محتوا، مدیریت شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌‌ای، گرافیست کار از جمله افرادی هستند که برای تولید محتوا به آنها احتیاج دارید.

۶_ ایده پردازی و ارائه طرح

شما می‌توانید با استفاده از تجربیات و دانشی که تیم تولید محتوایتان دارد، بهترین نظرات و ایده‌پردازی را راجع به چگونگی تولید محتوا مشخص کنید. مثلا از چه کارهایی با چه فرصتی برای ارائه محتوای بهتر استفاده کنید. گاهی اوقات کسب و کار شما نیاز دارد که از محتوای ویدیویی بهره ببرد و در برخی مواقع دیگر باید محتوای تولید شده شما متنی و یا تصویری باشد. تصمیم گیری برای چگونگی روش تولید محتوا را می‌توانید با تیم تولید محتوا به نتیجه مطلوب برسانید.

۷_ استفاده از تقویم محتوا

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید در بازاریابی محتوایی به آن توجه داشته باشید برنامه‌ریزی و زمان‌بندی برای تولید و نتیجه گیری محتوا می‌باشد. باید مشخص کنید که محتوا که تولید می‌‌شود تا چه زمانی و به چه طریقی در وب‌سایت شما قرار می‌گیرد. مشخص کردن تعداد، عنوان و زمان برای محتوای از اولویت مهم آن محسوب می‌شود.

شما با انجام دادن درست این کارها می‌توانید در زمان‌های مفید بهترین محتوا را به مشتریانتان ارائه دهید. به عنوان مثال در اردیبهشت ماه باید 15 محتوای متنی، 5 محتوای ویدیویی و 10 محتوای تصویری را از طریق وب‌سایت برای مشتریان تولید کنید.

۸_ تولید محتوا (محتوا پادشاست!)

در این مرحله از بازاریابی محتوایی یکی از حساس‌ترین و اثربخش‌ترین کارهایی را که در زمینه فروش و بازاریابی باید انجام دهید، تولید محتوا است. شما می‌توانید محتوای خود را در قالب محتوای تصویری، متنی و ویدیوی و… تولید کنید و با اصول و قواعدی که در هنگام تولید رعایت می‌کنید، بهترین محتوا را روانه‌ی بازار گسترده دیجیتال کنید. توجه داشته باشید که مهم‌ترین هدف شما از بازاریابی محتوایی جلب توجه مشتریان و برآورد‌سازی خواسته آنان بر حسب نیاز شان است. پس در هنگام تولید محتوا این نکات را فراموش نکنید.

۹_ انتشار محتوا

این مرحله قسمت پایانی پروسه بازاریابی محتوای محسوب می‌شود که شما یک محتوا را شسته و رفته در اختیار دارید و می‌خواهید آن را به بهترین شکل ممکن انتشار دهید. نتیجه فعالیت شما قرار است که به دست مشتریان و کاربران برسد و آنها از محتوای تولیدی شما استفاده کنند. در این مرحله دو اصل را باید برای بهترین نتیجه انتشار محتوا انجام دهید.

  • اول اینکه سعی کنید محتوای تولیدی‌تان را به بهترین شکل ممکن و در موضوع مناسبی درون وب‌سایتتان قرار دهید.
  • دوم این که باید به صورت قدرتمندی در بازاریابی و دیده شدن محتوا تمامی سعی و تلاش‌تان را انجام دهید.

وقتی می‌توانید بهترین نتیجه را از محتوای تولیدشده خودتان به دست بیاورید که آن را به بهترین شکل در اختیار عموم کاربرانتان برای دیده شدن قرار دهید. اگر از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید می‌توانید در آن شبکه‌ها با لینک گذاشتن و تبلیغ کردن محتوای فوق موجود در وب سایتتان، کاربران و مخاطبانتان را ترغیب کنید تا از وب‌سایت شما برای برطرف‌سازی نیازشان دیدن کنند.

توجه داشته باشید که بازاریابی محتوا یک کار دیر بازده محسوب می‌شود و تاثیرات آن در بلند مدت هویدا خواهد شد، این نوع بازاریابی نسبت به روش‌های دیگر مانند تبلیغات سنتی و بنری بازده دیر‌تری خواهد داشت. تمام مراحل و کارها را نمی‌توان فقط توسط بازاریابی محتوایی بنا کرد زیرا هر کدام از روش‌های تبلیغاتی با توجه به نوع و استراتژی که دارند، در جای خاصی قابل استفاده می‌باشند و نمی‌توان تمام روش‌های بازاریابی را نادیده گرفت و فقط روی بازاریابی محتوایی سرمایه گذاری کرد.

سخن پایانی

تولید محتوا شاید کاری ساده و معمولی جلوه دهد، اما باید بدانید که تمامی کسب و کارهای موفق و برند از طریق تولید و ارائه محتوای ارزشمند به بالاترین سطح فروش در دیجیتال مارکتینگ رسیده‌اند. بازاریابی محتوایی، صنعتی از تبلیغات است که با قواعدی پای شما را به دنیای فروش و خدمات باز می ‌کند و تغییرات شگرفی در کسب و کارتان ایجاد خواهد کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.