باشگاه مشتریان (Loyalty Club) چیست | 👈 5 ویژگی برای بازگشت مشتری

باشگاه مشتریان (Loyalty Club) چیست | 👈 5 ویژگی برای بازگشت مشتری

Loyalty Club بخشی از وب‌سایت شما است که باعث ترغیب کاربران و مخاطبان شما خواهد شد و آنها به وب‌سایت‌هایی که قبلا از آنها خرید کرده‌اند قبل از اینکه خرید جدیدی را انجام دهند یا وارد وب‌سایت جدیدی شوند، دوباره مراجعه می‌کنند. در واقع باشگاه مشتریان بازگشت دوباره مشتری به سمت کسب‌کار و خدمات شما است.

زمانی که کاربران قصد دارند در باشگاه مشتریان یک وب‌سایت عضو شوند باید اطلاعت شخصی خود را در پنل مورد نظر وب‌سایت ثبت کنند و بعد یک شناشه ویژه که به صورت کارت عضویت و یا رک عدد است در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت، زمانی که کاربران قصد خرید و استفاده کردن از خدمات وب‌سایت را دارند می‌توانند از این شناسه استفاده کنند.

اهیمت باشگاه مشتریان

 در تجارت همیشه جذب کردن مشتریان جدید هزینه‌ی بالاتری را نسبت به حفظ کردن مشتریان قدیمی برای شما به همراه خواهد داشت. با توجه به این موضوع شرکت‌هایی که از برنامه‌ریزی درست و مرتبی برخوردار هستن برای اینکه بتوانند به مشتریان ثابتی که دارند خدمات با کیفیتی را ارائه دهند و تمامی مشتریان قدیمی خود را راضی نگه دارند تا این مشتریان برای خرید‌های بعدی نیز به وب‌سایت مورد نظر سر بزنند، اقدام به راه اندازی (باشگاه مشتریان) خواهند کرد.

این کار هم سبب خواهد شد تا مشتریان جدید را جذب کنید و هم می‌توانید مشتریان قدیمی و ثابتی را که داشته‌اید حفظ کرده و فروش بالاتری را تجربه کنید.

باشگاه مشتریان باید چه خصوصیاتی داشته باشد

زمانی که شما اقدام به راه‌اندازی و طراحی باشگاه مشتریان می‌کنید تنها ساختن آن مهم نیست بلکه نکته اصلی که باید در نظر داشته باشید این است که باید (Loyalty Club) وب‌سایت شما خدمات و امکانات با کیفیتی را به کاربران و مشتریان ارائه دهد تا مشتریان با وجود رضایتی که دارند در آینده نیز برای اختیار داشتن خدمات و محصولات به وب‌سایت شما سر بزنند.

مهم‌ترین ویژگی‌های باشگاه مشتریان یک وب‌سایت

درادامه به مهم‌ترین ویژگی‌هایی اشاره خواهیم کرد که یک باشگاه مشتریان خوب باید این ویژگی‌ها را داشته باشد:

۱_ در نظر گرفتن پاداش و جوایز برای مشتریان وفادار

شما برای اینکه بتوانید اعضای جدیدی را جذب کنید و مشتریان قدیمی خودتان را راضی نگه دارید، باید برای اعضا و کاربرانی که در این باشگاه عضو هستند جوایز و امتیازاتی را در نظر بگیرید تا کاربران احساس نکنند که در یک لیست ساده عضو هستند و برای آن‌ها هیچ منفعتی را به همراه ندارد.

۲_ باشگاه مشتریان مفید و با ارزش باعث می‌شود تا مشتری وادار شود اقدام مورد نظر شما را انجام دهد

شما باید با اعمال کردن پیشنهادات قانع کننده مشتری را وادار به انجام دادن کاری کنید که به آن تمایل دارید. توجه داشته باشید که تعداد درخواست‌هایی که برای کاربران و مشتریان در باشگاه مشتریان ارسال می‌کنید نباید بیش از حد مجاز باشد زیرا اگر تعداد آن بالا باشد امکان دارد که مشتری کلافه شده و از عضویت در Loyalty) Club) انصراف دهد.

۳_ باشگاه مشتریان مناسب و کارآمد محدودیت ندارد

زمانی که شما اقدام به راه‌اندازی و طراحی باشگاه مشتریان در وب‌سایتتان می‌کنید، باید به گونه‌ای آن را طراحی کنید که هیچ محدودیتی برای افراد ایجاد نکند و افراد زمانی که وارد آن می‌شوند بتوانند به راحتی با آن کار کنند.

۴_ باید یک برنامه متقابل برای حفظ مشتریان وفادار وب‌سایت ایجاد کنید

توجه داشته باشید زمانی که طراحی باشگاه مشتریان وب‌سایت شما دچار اندکی پیچیدگی است می‌توانید از مشتریان بخواهید تا اقدامات بیشتری را انجام دهند، این کار باعث می‌شود تا مشتریانتان درصد ماندگاری بیشتری در وب‌سایت شما داشته باشند.

شما باید در (Loyalty Club) با کاربران یک تعامل 2 طرفه را ایجاد کنید و این کار باعث سود 2 طرفه هم برای شما و هم برای مشتریان می‌شود. از آن ها بخواهید تا با توجه به تخفیفات و خدماتی که در اختیار آنها می‌گذارید اقداماتی متقابل را نیز انجام دهد، باید به گونه‌ای با مشتری برخورد کنید که او متوجه شود کسب کار و تجارت شما یک ارزش واقعی را برای او می‌سازد.

۵_ تکرارپذیر کردن کمپین‌های تبلیغاتی

زمانی که مشتری متوجه این موضوع شود که فقط برای خرید دومش فلان مبلغ را به عنوان تخفیف دریافت خواهد کرد برای انجام دادن خریدهای دوم و سوم به وب‌سایت شما مراجعه نخواهد کرد. شما باید تخفیف‌هایی را که در باشگاه مشتریان ارائه دهید که مختص به خریدهای 10 و 11 کاربران باشد، زیرا این امر برای مشتریان دور از دسترس خواهد بود و درصد مشارکت بالایی خواهند داشت.

مراحل مهمی که در راه‌اندازی باشگاه مشتریان باید رعایت کرد

  • مشخص کردن اهداف
  • در نظر گرفتن مبلغ مشخص ومعلوم برای راه‌اندازیLoyalty) Club)
  • گوش دادن به بازخورد مشتریان و ارزیابی کردن پروژه‌ها در حین انجام
  • انجام تحقیقات و مطالعات بر روی مشتریان فعلی
  • مقدار پاداش و تخفیفی را که قرار است به مشتریانتان اختصاص دهید را مشخص کنید
  • انگیره برای مشتریان ایجاد کنید تا بتوانید به خوبی آن‌ها را جذب کنید

باشگاه مشتریان دارای چه مزایا و معایبی است

در ادامه به برسی مزایا و معایب (Loyalty Club) خواهیم پرداخت:

مزایا

1- ذخیره کردن بانک اطلاعاتی مشتریان

 زمانی که شما باشگاه مشتریان را در وب‌سایتتان راه‌اندازی کنید، امکان دسترسی به اطلاعات مشتریان را خواهید داشت و می‌توانید رفتارها، نیازها و خواسته‌های آنها را به خوبی شناسایی کرده تا در کسب‌کارتان نتایج بهتری را شاهد باشید.

2- کم شدن مشتریانی که منفعت کمی برای شما دارند و زیاد شدن مشتریان پر سود

 راه‌اندازی باشگاه مشتریان سبب خواهد شد تا مشتریان با درصد خرید بالا را از مشتریان با درصد خرید کم جدا کرده و تمرکزتان را بر روی افرادی بگذارید که درآمد بالاتری برای شما خواهند داشت.

3- بالا رفتن جذب مشتریان

 اقداماتی که در باشگاه مشتریان صورت می‌گیرد مانند (قرار دادن تخفیف برای مشتری) سبب خواهد شد تا مشتریان بیشتری به سمت شما بیایند، زیرا تمامی مشتریان دوست دارند تا خریدهای ارزانتری داشته باشند.

4- افزایش راهکارهای ارتباط با مشتری در باشگاه مشتریان

از دیگر مزایایی که راه‌اندازی باشگاه مشتریان دارد این است که شما ارتباط بیشتری با مشتریان دارید و از این طریق قادر خواهید بود تا زودتر محصولات جدیدتان را به مشتریان بفروشید و زودتر به درآمد دست یابید. زمانی که شما (Loyalty Club) راه‌اندازی کردید به صورت راحتری می‌توانید ایمیل مارکتینگ را انجام دهید.

معایب

 1- رقابت زیادی است وجود دارد

با توجه به خصوصیات و ویژگی‌های مفید و موثری که در باشگاه مشتریان وجود دارد خیلی از کسب کارها از این روش برای درآمدزایی و افزایش مشتریان استفاده می‌کنند، این امر باعث شده بازار رقابتی زیادی در این حوزه شکل گیرد. دقت داشته باشید که اگر می‌خواهید سهم در این بازار رقابتی داشته باشید باید باشگاه مشتریان با کیفیت و ارزشمندی را ایجاد کنید و ظرافت بالایی را در طراحی آن به کار ببرید تا بتوانید مشتریان زیادی را ترغیب کنید تا وارد باشگاه وب‌سایت شما شوند.

2- وارد کردن اطلاعات اشتباه زیاد در باشگاه مشتریان است

به این مسئله توجه داشته باشد که تعداد زیادی از مشتریان اطلاعات کاربریشان را به صورت ناقصی در باشگاه مشتریان ثبت می‌کنند و مورد بعدی این است که امکان دارد دیگر رقبا و همکارانتان به عنوان مشتری در باشگاه مشتریان شما ثبت نام کنند، این عوامل می‌تواند باعث شود تا دید کاملی از کسب‌کارتان به دست نیاورید و نتوانید به درستی نقاط قوت و نقاط ضعف را در تجارت و کسب‌کارتان شناسایی کنید. پس بهتر است در زمانی طراحی و راه‌اندازی (Loyalty Club) به این موارد توجه زیادی داشته باشید.

سخن پایانی

باشگاه مشتریان می‌تواند تاثیرات مثبتی را در هر وب‌سایت ایجاد کند و شرکت‌ها و سازمان‌ها باید این بخش را در وب‌سایتشان راه‌اندازی کنند چون باعث خواهد شد تا مشتریان مدت زمان بیشتری را در وب‌سایت شما سپری کرده و درباره محصول و خدماتی که ارائه می‌دهید با نزدیکان و دوستانشان مشورت خواهند کرد و از این طریق درصد مشتریان بیشتری را به دست خواهید آورد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.