بانس ریت چیست؟

بانس ریت چیست؟

تصور کنید زمانی که یک فروشگاه بزرگ پر از کالا و محصولات دارید و تمام نیازهای اشخاص در فروشگاه شما پیدا می‌شود. با آمدن مشتریان به فروشگاه و نگاه کردن به محیط آن از فروشگاه بیرون می روند و اصولاً هیچ کار خاصی انجام نمی دهند و بدون هیچ نوع خریدی فروشگاه شما را ترک می کنند. چه حالی در شما به وجود می آید؟ آیا به این فکر نخواهید افتاد که چه اشکالی در فروشگاه ما وجود دارد که مشتریان به محض ورود بدون هیچگونه تأمل و خریدی فروشگاه ما را ترک میکنند؟ مقاله امروز ما با بحث ما کاملاً تقارن‌دارد موضوع ما درباره بانس ریت است، با ما همراه باشید.

Bounce Rate

زمانی که یک کاربر وارد سایت می شود و بدون اینکه به صفحات دیگر سایت برود و کار خاصی انجام دهد در کمتر از چند ثانیه اقدام به ترک کردن وب سایت شما می کند این پدیده را بانس ریت می‌گویند. یکی از بدترین حالات و تجربیات که یک وب مستر می‌تواند شاهد آن باشد این است که کاربر به محض ورود به وبسایت اقدام به ترک آن کند.

به عنوان مثال زمانی که شما در یک روز دو هزار کاربر به سایتتان سر زدند اما از این تعداد فقط ۵۰۰ نفر به صفحات متعدد سایتتان سر زده باشند و مقاله هایی را که در وب سایت گذاشتید خوانده باشند، در این حالت نرخ بانس ریت سایت شما ۷۵ درصد است. در حقیقت این بدان معناست که شما درصد زیادی از کاربران را بدون هیچگونه تأملی از دست داده‌اید. چرا که نزدیک به ۱۵۰۰ نفر وب سایت شما را ترک کرده اند؟ زمانی که ۷۵ درصد از کاربران را از دست بدهید در واقع آمار خوبی نخواهد بود.

بر اساس آمار هر چقدر نرخ بانس ریت شما کمتر از ۴۰ درصد باشد عملکرد قابل قبولی را ارائه داده اید. پس بنابراین نرخ بانس ریت بین ۴۰ یا ۵۰ درصد می‌تواند نرمال و مناسب باشد.

آیا نرخ پرش بالا در وبسایت نشانه خوبی نیست؟

به طور قطع نمی توان جواب این سوال را داد اما بر اساس آمار همیشه نمی‌توان گفت که نرخ پرش از سایت شما هنگامی که کم باشد حتما خبر خوب و امیدوار کننده خواهد بود زیرا با توجه به خیلی از عوامل بانس ریت نیز به دلایل زیادی اتفاق می‌افتد و باید تمامی این دلایل تک تک بررسی و آنالیز شوند. با تعریف Event می توان نرخ پرش از سایت را تا حدی پایین آورد. یادتان باشد که موضوع فعالیت‌هایی در وبسایتتان انجام می‌دهید نیز در نرخ بانس ریت سایت تاثیر گذار است.

در گوگل آنالیتیکس چگونه نحوه محاسبه بانس ریت صورت می‌گیرد؟

مهمترین عامل را که می توان در نرخ پرش یک کاربر در وبسایت نام برد میزان تعامل با وب سایت است. زیرا اگر یک کاربر وارد وبسایت شما شود و بنا به هر دلیلی اقدامی را صورت ندهد و کاری انجام ندهد و در کمترین زمان ممکن اقدام به بیرون رفتن از سایت کند یک واحد به نرخ پرش از سایت شما توسط گوگل اضافه خواهد شد.

وقتی صحبت از تأمل به میان می‌آید به آن معنی است که شما نتوانستید کاربر را متقاعد کنید تا در وب سایتتان اقدامی انجام دهد. در واقع کاربر رضایت از وب سایتتان نداشته است.

انواع تأمل در گوگل آنالیتیکس

۱_ بازدید کردن از صفحاتpageviews

زمانی که کاربر وارد وبسایت ما می شود و به هیچ کدام از صفحات وبسایت سر نمیزند باید جزء پرش از سایت ما قرار گیرد. زمانی که این کاربر چند page views در سایت ما داشته باشد، به واحد نرخ پرش از سایت ما چیزی اضافه نخواهد شد.

۲_ وقایع Events

زمانی که کاربر اقدامات و رفتارها را انجام می دهد در بخش Events رویدادها و کارهای او به ثبت می‌رسد.

۳_ تراکنش Transaction

نکته جالبی که در این قسمت وجود دارد این است که زمانی که کاربر برای پرداخت تراکنش مالی وارد سایت شما شده است دقیقاً همان امتیازی که برای بازدید از صفحات سایت شما لحاظ می‌شود، حساب خواهد شد. زیرا کاربر وارد سبد خرید شما می شود و به بعد از انجام دادن سفارش وارد صفحه پرداخت سایت شما خواهد شد. در چنین حالی بانس ریت شما کاهش پیدا خواهد کرد و نمره مثبتی برای شما لحاظ می شود.

تاثیرات بانس ریت به عملکرد سئو

برخلاف اعتقاد اکثر کارشناسان و وبمستران نتایج بانس ریت نمی تواند به صورت زیادی بر روی وبسایت شما تاثیرات منفی بگذارد زیرا این عامل دلایل متعددی دارد. به طور کلی در آماری که گوگل آنالیتیکس محاسبه می کند تمامی افرادی که وارد وبسایت شما می شوند مورد محاسبه قرار خواهند گرفت و فقط معطوف به آن دسته از کاربرانی که از موتورهای جستجو به وب سایت شما میشوند نمیشود.

حتماً به این نکته رسیدگی کنید که چرا کاربر به هنگام ورود به وب سایتتان بدون برقراری هیچگونه تأملی اقدام به ترک وب سایت تان می کند. به دلیل اینکه این عامل در سئو سایت شما تاثیرات غیرمستقیمی را خواهد داشت. یکی از دلایل مهم که در سئو محاسبه می‌شود سرعت بالای وب سایت است. زمانی که یک کاربر به وب سایت تان سر می زند اما با کندی وبسایت شما مواجه می‌شود و به خوبی صفحات سایتتان برای کاربر لود نمی شود باعث می شود که کاربران کمتری به وبسایت شما سر بزند و نرخ بانس ریت سایت بالا رود و این عامل اصلی خبر خوشایندی نخواهد بود.

دلایل افزایش نرخ بانس ریت

۱_ به وجود آمدن خطای ۴۰۴ و مشکلات فنی در وب سایت

اگر کاربری با شوق و علاقه به وبلاگ شما سر بزند اما مدام با خطای ۴۰۴ مواجه گردد این عامل باعث نارضایتی او شده و اقدام به ترک وب سایت تان خواهد کرد.

۲_ سرعت پایین سایت

برای کاربر به هنگام ورود به یک وب سایت برای خرید و یا خواندن مطلب وبسایت هیچ چیز آزاردهنده تر از آن نخواهد بود که سرعت لود در وب سایت مورد نظرش پایین باشد، با بالا بردن سرعت لود در وب سایتتان رضایت کاربران را بالا ببرید.

۳_ انجام لینک سازی های نادرست و بیش از حد

عده‌ای از وب مستران وجود دارند که به لینک سازی های زیاد اعتقاد دارند و به این باورند که از این طریق کاربران زیادی را به بازدید از وب سایتشان می‌آورند. در صورتی که یک لینک سازی بیش از حد نیز برایشان اصلا مناسب نخواهد بود. زیرا با این کار کاربران می‌توانند وارد چند صفحه شوند و دچار سردرگمی خواهند شد.

۴_ انتخاب عنوان نادرست و کلمات متا

یک کاربر دوست دارد که یک وب سایت دارای توضیحات و متن مناسبی باشد، اما اگر شما در توضیحات متا خودتان برای جذب کاربران از کلمات کلیدی استفاده کردید به محض ورود کاربر به وب سایت شما او به مطالب مورد نظر دسترسی نداشته باشد با دیدن این وضعیت است که احساس خوبی را تجربه نخواهد کرد.

روشهای پایین آوردن بانس ریت سایت

۱_ انجام لینک سازی های بجا و اصولی

۲_ انتخاب کردن کلمات متا و عناوین مرتبط با آن

۴_ قسمت های جستجوی وب سایت تان را به صورت مناسب بهینه سازی کنید

‌۵_ محتوای ارزشمند و مناسب در وب سایت تان قرار دهید

۶_ صفحات وب سایت تان را به بهترین شکل بهینه سازی کنید و سرعت لود را بالا ببرید

جمع بندی

در حقیقت تمامی کاربرانی که وارد سایت تان شده اند و بدون انجام کار خاصی یا بدون بازدید از صفحات دیگر سایت تان را ترک کرده اند را نرخ پرش می گویند. با توجه به اینکه نرخ بانس ریت دارای اهمیت زیادی است اما تاثیر آنچنانی در سئو ندارد. شایان ذکر است شما با بهینه کردن سایت از طریق تقویت سرعت، استراتژی محتوا، تبلیغات درست و مسائلی اینگونه می توانید باعث کاهش بانس ریت سایتتان شوید.

در حقیقت هدف اصلی از کاهش نرخ بانس ریت تبدیل کاربر به مشتری است که یکی از عوامل موفقیت در کسب و کار محسوب می شود و می تواند به طور مستقیم روی فروش تاثیر بگذارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.