باگ (bug) چیست؟

باگ (bug) چیست؟

 باگ به یک مشکل نرم‌افزاری گفته می‌شود که توسط برنامه‌نویسان به وجود خواهد آمد و به شما اجازه باز کردن آن برنامه را که باگ در آن نفوذ کردن نخواهد داد. bug برای برنامه امنیتی مورد استفاده قرار نخواهد گرفت، به عنوان مثال در دنیای بازی سازی زمانی که میگن یک بازی باگ داره منظور این است که در روند اون بازی یک اتفاق غیره منتظره رخ داده است و یک مشکل در بازی به وجود آمده است.

اما در دنیای برنامه نویسی این موضوع فرق دارد زیرا شرکت‌هایی که نرم‌افزار تولید می‌کنند در ابتدای کار اقدام به ارائه نسخ‌های بتا و الفای آن برنامه می‌کنند تا بازخوردها را بتوانند دریافت کنند و اگر باگی به وجود آمده بود کاربران می‌توانند آن را به شرکت ارائه دهند نرم‌افزار گزارش کنند تا bug به وجود آمده را برطرف سازند.

 برای شما هم اتفاق افتاده است که در دنیای کامپیوتر اصطلاح bug را بارها از زبان متخصصان و مهندسین کامپیوتر شنید باشید، مثلا گفته‌اند که این برنامه باگی دارد یا در این وب‌سایت باگی وجود و یا حتی در بازی‌های کامپیوتری می‌گویند فلان بازی باگ زده است. اما به راستی منظور از bug چست؟ این واژ از کجا آمده؟

انواع باگ

  • RFI
  • XSS
  • LFI
  • RFU
  • RCE
  • SQL INJECTION

عملیات برطرف سازی bug (دیباگ)

به عملیاتی که برای برطرف کردن مشکل bug از آن استفاده می‌شود دیباگ گفته می‌شود. دیباگ اجرا کردن کارهایی است که اگر مشکل در کد‌نویسی و ساختار کد به وجود آمد باشد، آن مشکل را حل کند. زمانی که یک برنامه‌نویس با bug مواجعه می‌شود این مشکل برای او همان مشکلات نرم‌افزاری و امنیتی محسوب می‌شود و با دیباگ کردن برنامه بدون هیچ گونه مشکلی اجرا خواهد شد و هیچ اختلال ساختاری را شاهد نیستید، اما اگر از توابع آسیب پذیر به درستی استفاده نشود امکان به وجود آمدن حفره‌ی امنیتی که می‌تواند برای سیستم شما خطرناک باشد وجود خواهد داشت.

تاریخچه bug

معنی لغتی باگ یعنی (حشره)، استناد وجود دارد که با توجه به آنها نمی‌توان به صورت دقیقی پی برد که واژه bug ظهورش از کجا بوده است. استناد اول مربوط به سال 1945 است که یک ماشین حساب اداری بزرگ نیروی دریایی امریکا دچار مشکل شد و خانمی به اسم (گریس هارپر) که از خود از کارکنان نیروی دریایی امریکا بود اقدام به درست کردن ماشین حساب کرد.

زمانی که او ماشین حساب را باز کرد متوجه شد که یک حشره در بین کنتاکتورهای رله 70 این ماشین حساب گیر کرده است و این حشره دلیل اختلال و خرابی ماشین حساب است و از آنجا بود که برای نخستین بار واژه bug مورد استفاده قرار گرفت.

استناد دوم مربوط به قرن 18 است که در آن سالیان (توماس ادیسون) در یک کتاب به اسم yale book of quoations از واژه bug استفاده کرده است. این کتاب را که ادیسون برای دوستش نوشته بود از واژه باگ استفاده شده است که همان معنی امروزی حشره را می‌دهد. با توجه به این کتاب می‌توان پی برد که واژه bug در زمان ادیسون استفاده شده است و در آن سالیان واژه غریب و نا آشنایی نبوده است. با توجه به این 2 مستند نمی‌توان زمان دقیق ظهور bug را به درستی تشخیص داد.

می‌دانستید که گوگل و چندین شرکت دیگر برای پیدا کردن bug در نرم‌افزارهای ارائه شده توسط این شرکت‌ها، جوایزی ارزنده‌ای را برای شخصی که اقدام به گرفتن bug کند اهدا خواهند کرد. گوگل پاداش 500 هزار دلاری را برای پیدا کردن باگ در محصولاتش در نظر گرفته است که این عامل باعث شده است تا متخصصان و هکرهای امنیتی از این طریق مبالغ هنگفتی را کسب کنند.

باگ چه اهمیتی برای هکرها دارد

bug این امکان را به هکرها می‌دهد تا اطلاعات و داده‌ها را از روی یک سیستم به سرقت ببرند و می‌توانند کدواژه و کلید رمز گذاری شده قربانی را در اختیار خود قرار دهند. هکرها می‌تواند به کمک هارت بلید و جازدن آن در یک وب سایت دیگر تمامی اطلاعات و محتواهای آن سیستم را به سرقت ببرند.

سخن پایانی

هر نرم افزار و برنامه‌ای که دچار اختلال شود و مشکلی در زمان کار کردن با آن به وجود بیاید، باگ در آن نفوذ کرده است و تا زمانی که مشکل bug آن برطرف نشود یا امکان کار کردن با آن وجود ندارد و یا در حین کار کردن کاربر را با مشکلاتی مواجعه خواهد کرد

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.