بیگ دیتا (Big Data) چیست؟

بیگ دیتا (Big Data) چیست؟

حجم زیادی از اطلاعات که پردازش کردن آنها به روش‌های سنتی کار غیر ممکن است و این داده‌ها بسیار تند و سردرگم کننده می‌باشند را بیگ‌ دیتا می‌گویند. Big Data اصطلاحی است که در اقتصاد، بانکداری و حسابداری با آن سر و کار داریم، اگر قرار باشد تحلیل‌هایی را در بخش‌‌های دیگر انجام دهیم به علت تراکم و حجم بالایی که این داده‌ها دارند کار بسیار سخت و هزینه بری است.

اطلاعاتی که توسط بیگ دیتا ارائه می‌شود امکان دارد که ساختار یافته باشد و یا غیر ساختار یافته، اما نکته‌ای که بسیار حائز اهمیت است چگونگی بهره ‌برداری از این اطلاعات از تمام داده‌ها و بخشی از آنها است که توسط سازمان‌ها و شرکت‌‌ها دریافت می‌شود. با توجه به اینکه اصطلاح بیگ دیتا به داده‌ها اشاره دارد این گونه می‌توان گفت که بخش بزرگی از این فرآیند بر عهده 5 بخش علم داده (Date science)، استخراج داده (Data mining)، تحلیل داده (Data analysis) ، یادگیری ماشین ( Machine learning) و در آخر هوش مصنوعی است.

 داده چیست و چگونه تولید می‌شود

داده‌ها از راه‌های متفاوتی تولید و ذخیره می‌شوند، مثلا اگر شما مطلبی را در اینترنت جستجو کنید و وبسایتی را برای خواندن مقاله باز کنید تمام فعالیت‌های شما اعم از سیستم عامل، محل اتصال شما به اینترنت و موارد دیگر در سرور گوگل ذخیره می‌شود. داده‌ها در هر جایی مثل دوربین‌های مدار بسته، پرسش نامه‌های کاغذی، پرسیدن سوال از مردم و اطلاعات تحصیلی وجود دارند این داده در کنار هم جمع می‌شوند تا بیگ دیتا به وجود بیاید.

موارد استفاده از بیگ دیتا

در ادامه به مواردی که بیگ دیتا مورد استفاده قرار می‌گیرد خواهیم پرداخت:

۱_ بیگ دیتا در تلویزیون

اکثر شبکه‌های تلویزیونی با توجه به صلایق مخاطبان، موضوعات مورد نظر آن‌ها، امتیاز آن‌ها به فیلم و سریال‌های مختلف، تماشای دوباره سریال‌ها، داستان فیلم و سریال‌ها به نتیجه گیری کلی می‌رسند که اکثر مخاطبان به چه فیلم‌هایی علاقه دارند و برای افزایش بازدید مخاطبان و استقبال آن‌ها از این فیلم و سریا‌ل‌ها استفاده می‌کنند.

۲_ بیگ دیتا در آموزش

برای اینکه هر فردی در تحصیلات خود موفق شود نیاز به برنامه‌ی جداگانه‌ای دارد. مثلا اگر شخصی قرار است برای آزمون کنکور خود را آماده کند باید با توجه به اطلاعاتی که از سال اول تحصیل تا کنون درمورد خود دارد نقاط ضعف و قدرت، اهمیت دروس و درس‌های مورد علاقه در آزمون را شناسایی کند و طبق آن برای خود برنامه‌ریزی کند.

۳_ بیگ دیتا در بورس

بورس موضوعی است که در کشور ما بازارش بسیار داغ است و افرادی از آن سود قابل توجهی به دست می‌آورند. شاید برای شما سوال باشد که این افراد چگونه به همچین سودی می‌رسند؟ آیا آن‌ها دانش ماورایی دارند یا هوش بسیار بالا؟ این افراد با استفاده از بیگ دیتا می‌توانند به همچین سودی برسند! درواقع آن‌ها با نگاه به گذشته و بررسی شاخص بورس زمان درست خرید و فروش بورس را پیدا می‌کنند و با استفاده از داده‌ها به سود بزرگی دست پیدا می‌کنند.

۴_ کمپانی آمازون و بیگ دیتا

چند سال پیش به طرز عجیبی آمازون در سال‌هایی که در اوج محبوبیت بود به یک باره فعالیت‌های خود را کاهش داد. اغلب مردم فکرمی کردند آمازون ورشکست شده و کمپانی‌های رقیب در حال پیشرفت هستند. eBay و AliBaba که رقبای اصلی آمازون بودند به فروش بالایی دست پیدا کرده بود؛ اما موضوع اصلی چه بود؟ آمازون خیلی زود با سیستم بیگ دیتا خود برگشت و در کسری از زمان فروش خود را چند برابر کرد. در اصل آمازون با بهره گیری از بیگ دیتا توانسته بود نقاط ضعف خود را شناسایی کند و با رفع کردن آن‌ها و فروش اقلامی که بیشترین محبوبیت را بین کاربران داشتند، فروش خود را چندین برابر کند.

بیگ دیتا چه ویژگی‌هایی دارد

ویژگی‌های Big Data شامل:

۱_ تنوع

حجم اطلاعاتی که در بیگ دیتا وجود دارد معطوف به یک جا نیست و شامل سندهای متنی، فایل‌های صوتی و ویدیو‌ها بوده و از این موارد است که اطلاعات استخراج می‌شوند.

۲_ حجم

در گذشته قرار بود که از داده‌ها نگهداری و حفاظت شود اما این کار بسیار سخت بود. امروزه حجم زیادی از اطلاعات در پلتفرم‌های ارزان قیمت‌گذاری می ‌شود. این حجم از اطلاعات از طریق سازمان‌ها و از تراکنش‌های کاری، ویدیو و شبکه‌های اجتماعی به دست می آید.

۳_ پیچیدگی

به دلیل اینکه داده‌ها از یک منبع جمع آوری نمی‌‌شوند، تلفیق کردن و یکپارچگی آن‌ها کار راحتی نیست. پیچیدگی یکی از ویژگی‌های کلان داده محسوب می‌‌شود که به آن اشاره کردیم.

۴_ سرعت

با گسترش پیدا کردن اینترنت داده‌ها با حجم زیادی توزیع شدند و این عامل باعث شد که سرعت این عملکرد بالا رفته و در کمترین زمان استفاده کردن از آن‌ها ضروری شود. در این بین RFID که خود به نوعی تگ به حساب می ‌آمد باعث شد که سرعت در این پروسه زیاد شود.

منابع اصلی برای دسترسی به کلان داده‌ها

منابعی که برای دسترسی به Big Data نیاز است:

۱_ جریان داده‌های آنلاین

برای در دست داشتن این خدمات باید حجم زیادی از اطلاعات را در اختیار داشته باشیم و بتوانیم آنها را به صورت هوشمند سازماندهی کرده و مورد استفاده قرار دهیم. برای این کار می‌توانیم با استفاده از کامپیوتر و سرورها کارها را انجام دهیم.

۲_ شبکه‌های اجتماعی

می ‌دانید که حجم زیادی از اطلاعات در طول روز ردوبدل می ‌شود. با استفاده از این حجم گسترده داده می‌‌توانید به حجم زیادی از اطلاعات مورد نیاز دسترسی داشته باشید.

منابع عمومی

توجه داشته باشید که یکی از بهترین روش‌هایی که توسط آن به بیگ دیتا دسترسی خواهید داشت استفاده کردن از منابعی است که عموم مردم از آن استفاده می‌کنند، مانند مجلات، وب‌سایت‌های خبری، وب‌سایت‌های اطلاعاتی و غیره….

انواع بیگ ‌دیتا‌ها

  • تحلیلی
  • تحلیل تشخیصی
  • تحلیل پیشنهادی

سخن پایانی

بیگ دیتا را به علت زیاد بودن در نوع نمی‌توان از منابع گوناگون به دست آورد. حجم زیادی از اطلاعات پیچیده را کلان داده می‌گویند که در حوزه پزشکی آموزش، علمی از این کلان داده‌ها می‌توان به صورت بهینه استفاده کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.