تبلیغات ریتارگتینگ (‌Retargeting ads) چیست؟

تبلیغات ریتارگتینگ (‌Retargeting ads) چیست؟

شاید برای تمامی افراد پیش آمده باشد که برای خرید یک محصول به وب‌سایت و فروشگاه اینترنتی مراجعه کرده باشند. اما به دلایل گوناگون حاضر به خرید نشده و از سایت یا فروشگاه بیرون آمده‌اند. هدفشان تهیه و خرید کردن محصول مورد نظر بوده است اما به نتیجه مناسب برای خریدن نرسیده و اقدام به ترک آن مکان کرده‌اند. دلیل اصلی که این محصولات توجه آنها را به خودشان جلب نکرده است چیست؟

اگر شما صاحب یکی از سایت‌ها و فروشگاه باشید چه نظری دارید؟ آیا به فکر حل کردن مشکلی که در زمینه فروش داشتید می‌افتادید؟ و یا اینکه به راحتی از این موضوع گذشته و با همان طرز فکر که داشتید ادامه می‌دادید. هدف از طرح این حکایت این بود که به بحث امروزمان که راجع به تبلیغات ریتارگتینگ است بپردازیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

Retargeting ads

تبلیغات ریتارگتینک یا همان هدف‌گیری مجدد نوعی از تبلیغات است که از طریق ردیابی مخاطبینی که وارد سایت شما شده‌اند ولی موفق به خرید محصول شما نشده‌اند را شناسایی کرده و با به نمایش گذاشتن تبلیغات خود در وب‌سایت‌های دیگر مخاطب یا مشتری را تشویق به بازگشت به سایت مورد نظر می‌کند، این نوع تبلیغ برای کسب و کارها بسیار ضروری است. به تعبیر دیگر به نوعی از تبلیغات گفته می‌شود که در آن شما وارد یک سایت می‌شوید و بعد از بازدید از وب‌سایت اقدام به ترک کردن آن می‌کنید.

شما در واقع از سایت مورد نظر خرید نکرده‌اید و مطالبی را که دوست داشتید خوانده‌ و بعد از وب‌سایت بیرون رفته‌اید‌. تبلیغات ریتارگتینگ در تمامی صفحه‌های وب به درستی تبلیغات آنلاین مورد علاقه‌مان را نشان خواهد داد. به عنوان مثال اگر شما در کانال تلگرامی ورزش ۳ عضو باشید یک سری تبلیغاتی برای شما نمایان می‌شود، این تبلیغات بر اساس آماری که در گوگل داشتید انجام می‌شود و هر خبری را که در صفحات گوگل بیشتر دنبال کنید تبلیغات آن نیز در ورزش ۳ برایتان پخش خواهد شد.

در واقع زمانی که یک کاربر به وب‌سایت شما می‌آید و با سایت تعامل داشته باشد، توسط تبلیغات آنلاین در سرتاسر وب مورد هدف قرار خواهد گرفت که به این نوع تبلیغات اصطلاحاً ریتارگتینگ (Retargeting ads) گفته می‌شود.

تبلیغات ریتارگتینگ برای چه اهدافی مورد استفاده قرار می‌گیرد

با توجه به اینکه با تعریف معنی ریتارگتینگ آشنا شدید در این بخش به شما خواهیم گفت که از ریتارگتینگ برای چه هدف‌هایی می‌توان استفاده کرد:

۱_آگاهی بخشی Awareness

شما زمانی که قرار است کاربران و مخاطبان را با سایتتان درگیر نمایید از کمپین آگاهی بخشی Awareness استفاده خواهید کرد که می‌توان با استفاده از آن به مشتریان خدماتی را که مد نظر دارید ارائه دهید. مثل برای محصول جدیدی و یا محصول مشابهی که منتشر کرده‌اید اطلاع‌رسانی مورد نظر را انجام ‌دهید. به این نوع کمپین‌ها که شما مشتریان را دوباره با وب‌سایتتان درگیر می‌کنید آگاهی‌بخشی می گویند.

۲_تبدیل conversion

شما هدفی را در کمپین خودتان تعیین خواهید کرد که مشتری به محض کلیک بر روی تبلیغاتی که قرار داده‌اید اقدام به انجام هدف در نظر گرفته شما می‌کند. هدف‌هایی را که شما تعیین کرده‌اید و دوست دارید مشتری آنها را انجام دهد شامل پر کردن فرم, ثبت‌نام در یک سرویس، ورود به یک صفحه ،خرید کردن محصول و غیره. شما باید به یک نکته بسیار توجه داشته باشید این که برای هر مشتری متناسب با آن فروشی را برنامه‌ریزی کنید تا بتواند تمامی مراحل خرید را بدون مشکل سپری کند.

تبلیغات ریتارگتینگ چه مزیت‌هایی دارد

به طور کلی باید ۵ مزیت مهم را برای این تبلیغات در نظر گرفت که این مزیت‌ها عبارتند از:

۱_ تعامل مفید با کاربران

زمانی که از تبلیغات ریتارگتینگ استفاده می‌کنید این عامل سبب می‌شود که تعامل بهتر و قوی‌تری را با کاربران و مخاطبان تان برقرار سازید و با زمان گذاشتن برای کاربران روی سایت تاثیرات مثبت و مفیدی را شاهد خواهید بود.

۲_ افزایش بازدید بازاریابی

می‌توان با تبلیغاتی که روی وب‌سایت‌های بیشتری انجام می‌دهید به وب‌سایت‌تان اعتبار و ارزش زیادتری ببخشید. این کار سبب می‌شود که سایت شما از بازدید بیشتری توسط کاربران و مخاطبان برخوردار شود و ترافیک سایت را بالا خواهد برد که به درآمد زایی بیشتر ختم می‌شود.

۳_ بالا بردن نرخ تبدیل

تمرکز داشتن بر روی افراد باعث می‌شود که با سر نخ‌های زیادی مواجه شوید و مرتبط کردن این سرنخ ها تاثیرات زیادی را در تعامل رفتار شما با کاربران خواهد داشت و نرخ‌ تبدیل شما را بالا خواهد برد. با نشان دادن تبلیغات مرتبط به کاربرانتان این اعتماد را به آنها خواهید بخشید تا به وب‌سایت شما دوباره سر بزنند.

۴_ تمایز داشتن از رقیبان

در تمام شغل‌ها و تجارت‌ها رقابت امر عادی محسوب می‌شود و به طور طبیعی همه با هم در حال رقابت هستند. وقتی که شما در فضای تجارت الکترونیک قرار می‌گیرید به رقابتی کشیده خواهید شد که در دنیای دیجیتال حال و هوای خاصی دارد. با بهره گیری از تبلیغات ریتارگتینگ می‌توانید در این رقابت تنگاتنگ یک قدم از بقیه جلوتر باشید. علاوه بر آن با کاربران و مخاطبان بی شماری که خواهید داشت حس رقابت را به رقیبانتان تزریق خواهید کرد.

۵_ هدفگذاری هدفمند و دقیق

یکی از عواملی که از ویژگی‌های مهم و کاربردی در تبلیغات ریتارگتینگ محسوب می‌شود این است که تبلیغات شما به اشخاصی نمایش داده خواهد شد که قبلا ابراز علاقه به شما و سایتتان را نشان داده‌اند. این تبلیغات دیگر برای تمامی مشتریانی که شما شناختی از آنها ندارید نمایش داده نمی‌شود.‌

به طور کلی دو نوع از تبلیغات ریتارگتینگ وجود دارد

اول: تبلیغات ریتارگتینگ مبتنی بر لیست

دوم: تبلیغات مبتنی بر پیکسل

ریتارگتینگ در چه جاهایی استفاده می‌شود

‌۱_استفاده از ریتارگتینگ برای بازاریابی در نتایج جستجو موتورهای جستجوگر

۲_استفاده از ریتارگتینگ در ایمیل

۳_استفاده از ریتارگتینگ در شبکه‌های اجتماعی

۴_استفاده از ریتارگتینگ در وب‌سایت‌ها

۵_استفاده از ریتارگتینگ در crm

انواع تبلیغات ریتارگتینگ

حال نوبت آن است که شما را با انواع تبلیغات ریتارگتینگ آشنا سازیم:

۱_تبلیغات ریتارگتینگ دینامیک (Dynamic)

در این نوع از تبلیغات با توجه به فعالیتی که کاربر انجام می‌دهد، تبلیغات به صورت خودکار برایش ظاهر خواهد شد. در این نوع از تبلیغات نوع و روش تبلیغ برای هر شخصی متفاوت می‌باشد.

۲_تبلیغات ریتارگتینگ استاتیک (static)

با توجه به صفحاتی که شما برای مخاطب مشخص می‌کنید، تبلیغات برایش به نمایش در می‌آید. انجام دادن این کارها بر پایه قوانین حاصل می‌شود.

چرا از تبلیغات ریتارگتینگ استفاده می‌کنیم

شما برای ارائه خدمات یا فروش محصولات خود به صورت آنلاین در فضای اینترنت نیاز به تبلیغات گسترده‌ای دارید تا بتوانید کالای خود را به مخاطب یا مشتری عرضه کنید. وقتی مخاطب وارد سایت‌تان می شود و محصولات شما را می بیند امکان دارد به هر دلیلی خرید نکرده از سایت خارج شود.

بر این اساس بحث تبلیغات ریتارگتینگ مطرح می‌شود به طوری که شما محصول خود را در سایت‌های مختلف به مشتری و کاربر مورد نظر یادآوری می‌کنید و مخاطب شما به این نتیبجه می‌رسد که کالا یا محصول شما به دلیل اینکه در سایت‌های زیادی تبلیغ می‌شود قطعا از اعتبار بالایی برخوردار است. در حقیقت در این نوع تبلیغ مشتری باز هم به سایت شما برمی‌گردد و ترغیب می‌شود که کالای شما را بخرد.

به طور کلی این نوع تبلیغ اعتماد کاربر را نسبت به سایت و محصول شما زیاد می‌کند و بهترین راه برای فروش محصولاتتان می‌باشد. تبلیغات ریتارگتینگ محصول شما را در ذهن مشتری و مخاطب تبدیل به یک برند مهم می‌کند.

سخن پایانی

ما در این مقاله آموختیم که تبلیغات ریتارگتینگ چه میزان تاثیر در بازاریابی، جذب مشتری و فروش دارد. در حقیقت شما می‌توانید با استفاده از تبلیغات ریتارگتینگ رویکرد جدیدی را به کسب و کار و تجارتتان در دنیای اینترنت بدهید و چگونگی تعامل و رابطه هوشمند و هدفدار را برای داشتن مشتری زیادتر، همراه با فروش بهتر تجربه کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.