تبلیغات کلیکی (PPC) چیست؟ 8 مدل مهم آن😇

تبلیغات کلیکی (PPC) چیست؟ 8 مدل مهم آن😇

تبلیغات کلیکی به تبلیغاتی گفته می‌شود که در آن تبلیغ کننده با توجه به کلیکی که بر روی تبلیغاتش انجام می‌شود، باید هزینه را پرداخت کند و اگر کاربران بر روی محتوای نمایشی کلیک نکنند هزینه برای شما به دنبال نخواهد داشت. تبلیغات کلیکی بر گرفته از عبارت Pay Per Click می‌باشد و برای اولین بار در سال 1996 معرفی شد، این نوع روش تبلیغاتی از محبویت بالایی در میان کسب کارها برخوردار است.

در واقع شما برای وب‌سایتتان تبلیغات خریداری می ‌کنید و با هزینه که مشخص کرده‌اید می‌توانید کلمات کلیدی مورد نظرتان را به گوگل بدهید و در نتایج جستجوی گوگل به صفحات اول ارتقا یابید. تبلیغات بر اساس کلیک برگرفته از واژه‌ی pay per click است. تبلیغات ppc را می‌توان یکی از محبوب‌ترین تبلیغات در گوگل دانست که نتایج خوبی را برای کسب و کارهایی که از اینترنت استفاده می‌کنند به همراه دارد.

چگونگی فعالیت تبلیغات کلیکی

زمانی که شما اقدام به استفاده از تبلیغات کلیکی می‌کنید، محصول و کالای وب‌سایت شما به کاربران نمایش داده می‌شود و اگر کاربران بر روی محصولات و لینک آن کلیک کنند و وارد سایت شما شوند هزینه آن از حساب شما کسر خواهد شد، تا زمانی که کاربران وارد سایت شما نشوند از حساب شما هیچ هزینه‌ای کسر نمی‌شود. شما می‌توانید با بهینه‌سازی کمپین‌های تبلیغاتی و هدفمند کردن آنها در یک بازده زمانی مناسب، تبلیغاتتان را به مخاطبان هدف خودتان نمایش دهید و از میزان بهروری بالاتری برخوردار شوید.

انواع تبلیغات کلیکی

در ادامه به برسی انواع Pay Per Click خواهیم پرداخت:

۱_ Search ads (تبلیغات در جستجو)

تبلیغات در جستجو را باید یکی از انواع روش‌های تبلیغات کلیکی دانست که از محبوبیت بالایی در ایران برخوردار است. در این نوع از تبلیغات محتوای تبلیغ دهندگان در صورت ارتباط داشتن با عبارتی که مورد جستجو قرار گرفته است در نتیجه جستجوی کاربران اینترنتی به آن‌ها نمایش داده خواهد شد.

تبلیغات گوگل ادورز را باید یکی از نمونه‌های تبلیغات در جستجو دانست، در این روش تبلیغ کننده اقدام به تعریف کردن کلمات کلیدی مرتبط با کسب کارش خواهد کرد و سپس گوگل با استفاده از قابلیت هوش مصنوعی که در اختیار دارد با توجه به میزان ارتباط کلمه کلیدی با عبارتی که کاربر آن را جستجو کرده است، اقدام به نمایش محتوای تبلیغاتی تبلیغ دهندگان به کاربران خواهد کرد.

۲_ Native (تبلیغات همسان)

یکی از تبلیغاتی که در ایران از محبویت زیادی برخوردار است، تبلیغات همسان می باشد. در این روش محتوای تبلیغاتی که تبلیغ کننده در نظر گرفته است به صورت متن و تصویر برای کاربران قابل نمایش خواهد بود، Recommendation Ads یک متن پیشنهادی است که در ایران در قالب تبلیغات همسان به کاربران نمایش داده می‌شود.

۳_ تبلیغات کلیکی پیامکی

در این روش نیز به صورت کلی در ازای هر پیامک، هزینه از شما کسر می‌گردد و یک نوع تبلیغ ppc محسوب می ‌شود.

۴_ Retargeting تبلیغات ریتارگتینگ

این نوع از تبلیغات کلیکی با توجه به عملکرد مناسبی که دارد، می‌توانند باعث شود تا یک نتایج خوب و مناسب را برای فرد تبلیغ کنند به همراه داشته باشد و از محبوبیت زیادی برخوردار است. در تبلیغات ریتارگتینگ تبلیغ کننده اقدام به شناسایی کاربرانی می‌کند که حداقل یک بار از وب‌سایت تبلیغ کننده بازدید کرده‌اند و به نشان دادن تبلیغات مرتبط با هر کاربری می‌پردازد.

مزیت‌هایی که در تبلیغات Retargeting وجود دارد می‌توان به قابلیت هدف گیری دقیق، بهبود بخشیدن به تصویر برند مورد نظر و امکان بهینه سازی به صورت پیشرفته اشاره کرد.

۵_ تبلیغات کلیکی ویدیویی

شما زمانی که یک ویدیو تولید کنید و می‌خواهید با استفاده از آن به تبلیغ کردن بپردازید، باید آن را از کانال‌های پخش کننده مانند یوتیوب، آپارات و… به اشتراک بگذارید. زمانی که مخاطب برای دیدن ویدیو روی لینک آن کلیک کند، مبلغی از حساب شما کسر می‌گردد.

۶_ Banner Ads تبلیغات بنری

این نوع از تبلیغات را باید از تبلیغات اولیه اینترنتی دانست که روش کار آنها در ابتدا به این شکل بوده است که به صورت اجاره‌ای و پرداخت به ازای هر نمایشی به تبلیغ کنندگان عرضه می‌شده. روش تبلیغات بنری امروزه به این شکل است که در بالای ستون‌های کناری وب‌سایت‌ها و به صورت بنر به کاربران نمایش داده می‌شوند.

۷_ Product Retargeting (ریتارگتینگ محصول)

روش تبلیغات این نوع از تبلیغات کلیکی به این شکل است که تبلیغ کنندگان اقدام به شناسایی کاربران وب‌سایت خود در یک محیط اینترنتی خواهند کرد و اقدام به نشان دادن محصولی که قبلا کاربر در وب سایت تبلیغ دهند آن را مشاهده کرده بود، خواهند کرد.

از این نوع از تبلیغات بیشتر در سایت‌های فروشگاهی استفاده می‌شود، زیرا هدف اصلی که این نوع از تبلیغات دنبال می‌کند این است که محصول دیده شده توسط کاربران را در فضای اینترنت دوباره به آنها نمایش می‌دهد. در واقع باید Product Retargeting را باید یک نوع پیشرفته از تبلیغات ریتارگتینگ دانست.

۸_ تبلیغات شبکه‌های اجتماعی کلیکی

با استفاده از یک ابزار، تبلیغات خودتان در فضای شبکه ‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام، فیسبوک، توییتر و… انتشار می‌‌دهید. با این ابزار تعداد کلیک‌ها را حساب کرده و مبلغ را به ازای هر کلیک پرداخت می‌کنید.

انواع هدفمندسازی تبلیغات کلیکی

  • جغرافیایی
  • زمانی
  • اپراتور
  • دستگاه نمایش
  • موضوعی

ویژگی‌های تبلیغات کلیکی گوگل

به طور کلی گوگل چندین ویژگی از تبلیغات کلیکی را ارائه داده است تا توسط آن مخاطبان بتوانند تبلیغات را به راحتی و با بهترین کیفیت منتشر کنند، در ادامه به چند نمونه از این ویدیوها می‌پردازیم:

این نوع از روش تبلیغ که توسط گوگل ارائه شده است، این امکان را به کاربر می‌دهد که بتواند به صورت آفلاین تبلیغاتی را ویرایش کند و یا با در اختیار داشتن این امکانات، وضعیت چگونگی تبلیغاتشان را می‌توانند بررسی کنند.

۲_ Keyword planner

 شما می‌توانید با استفاده از این روش تبلیغ یک کمپین تبلیغاتی کلیکی مناسب برای داده‌ها فراهم و راه‌اندازی کنید که خود به نوبه یک روش کاربردی و موثر به حساب می‌آید.

۳_ Adwords Express

با استفاده از قابلیت‌هایی که اکسپرس در اختیار شما می‌گذارد، می‌توانید تبلیغات را به راحتی انجام دهید و به صورت اتوماتیک در کنترل کردن کلمات کلیدی موثر و مفید واقع خواهد شد.

تبلیغات کلیکی دارای چه مزایای و معایبی می‌باشد

مزایا و معایبی که تبلیغات کلیکی برای مشاغل دارد شامل:

مزایا

۱_ هدفمند بودن

هدفمندی را باید یکی از مزیت‌های مهم تبلیغات کلیدی دانست، زیرا به شما این امکان را خواهد داد تا بتوانید تنظیمات مختلف کمپین‌های کلیکی را بر اساس اطلاعات که از مخاطبان دارید مشخص کنید.

۲_ سرعت بهینه

سریع بودن از دیگر مزایای تبلیغات کلیکی است، زمانی که شما اقدام به نمایش گذاشتن تبلیغات می‌کنید، از ابتدای تبلیغ تا زمان نمایش دادن آن در اینترنت در کمترین زمان ممکن اتفاق می‌افت. همچنین نتایج بازاریابی و فروش در تبلیغات کلیکی نسبت به روش‌های دیگر تبلیغاتی بهتر است.

۳_ شخصی سازی

با توجه به تبلیغات ppc این امکان را خواهید داشت تا بتوانید محدودیت‌هایی را که دوست دارید بر روی ppc وضع کنید. به عنوان مثال اضافه کردن نوع اپراتور و دستگاه یا مشخص کردن محدوده جغرافیایی خاص یا زمان بندی برای نمایش تبلیغات.

۴_ صرفه جویی در هزینه

مقرون به صرفه بودن از دیگر مزایایی است که در تبلیغات کلیکی برای شما وجود دارد، یعنی اینکه تا زمانی که کاربران وارد وب‌سایت شما نشوند هیچ هزینه‌ای از شما کسر نمی‌شود، در واقع کسانی که وارد سایت شما می‌شوند اغلب مشتریان هدف هستند و قصد خرید محصول و خدمات را از شما دارند.

۴_ قابلیت سنجش

قابلیت سنجش از دیگر مزایای مهم تبلیغات کلیکی به شمار می‌رود، این مزیت به این منظور است که پلتفرم‌هایی که تبلیغات کلیکی را ارائه می‌دهند یک گزارش کامل را از هزینه‌های صرف شده و نتایجی که این هزینه‌ها برای تبلیغ دهندگان داشته است به شما ارائه خواهد داد. همچنین شما می‌توانید با استفاده از ابزاری مانند گوگل آنالیتیکس و گوگل تک منیجر اطلاعات مربوط به کمپین‌های کلیکی را تجزیه و تحلیل کنید.

5- امکان آنالیز

با توجه به در اختیار داشتن چندین ابزار آمارگیری، این امکان را خواهید داشت که بتوانید میزان اینکه چقدر تبلیغات شما دارای محبوبیت است را برآورد کنید. با کمک این ویژگی نقاط ضعف و قوت تبلیغ خود را شناسایی می‌کنید تا در دفعات بعدی به مشکل بر نخورید.

معایب

۱_ داشتن دانش و تجربه فردی

برای اینکه بتوانید به خوبی از تبلیغات کلیکی استفاده کنید و یک برنامه‌ریزی و اجرای هدفمند و موثر داشت باشید، باید تجربه و دانش فنی را در این زمینه داشته باشید.

۲_ هدفمند نبودن تمامی تبلیغ‌ها

هر تبلیغی که شما در اینترنت انجام می‌دهید و کاربران بر روی آن کلیک کرده و وارد وب‌سایت شما می شوند، منجر به فروش نخواهد شد و اهداف بازاریابی شما را دنبال نخواهد کرد.

۳_ صرف کردن مدت زمان مناسب

در تبلیغات کلیکی برای اینکه بتوانید تبلیغات بهینه و هدفمندی را انجام دهید، باید زمان کافی را به آن اختصاص دهید تا بتوانید به خوبی این روش از تبلیغات را انجام دهید.

۴_ از دست رفتن هزینه در صورت عدم فروش

بودجه‌ای که برای کمپین‌های تبلیغاتی در تبلیغات کلی در نطر گرفته‌اید به سرعت تمام می‌شود و شما اگر نتوانید نتیجه مورد نظر را از این نوع تبلیغات به دست آورید هزینه‌ای را که صرف کرده‌اید را نمی‌توانید پس بگیرید.

سخن پایانی

باید به این واقعیت آگاه باشید که گوگل پادشاه بلامنازه تبلیغات در عصر امروزی است و استفاده از تبلیغات بر اساس کلیک ppc می‌تواند در کسب و کارتان موفقیت زیادی را ایجاد کند. باید قبل از استفاده کردن از این نوع بازاریابی تمامی قواعد و راهکارهای لازم را بیاموزید تا بهترین نتیجه لازم عایدتان شود، مجموعه sitebaseo آماده است تا شما را در این مهم از ابتدا تا به نتیجه رسیدن همراهی کند. توجه داشته باشید که شما باید برای تمامی مراحل دانش کافی را داشته باشید تا پله‌های ترقی را یکی پس از دیگری طی کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.