تست قابلیت وب سایت | برسی 6 راهکار مهم و کلیدی

تست قابلیت وب سایت | برسی 6 راهکار مهم و کلیدی

از جمله موارد مهمی که باید قبل از طراحی و راه‌اندازی یک سایت توجه زیادی به آن داسته باشید، تست قابلیت وب سایت است. این عامل می‌تواند در تاثیر گذاری وب‌سایت بر روی کاربران نقش مهمی را ایفا کند. یکی از کارهای که قبل از طراحی کردن یک وب‌سایت با چالش‌های زیادی همراه است، قابلیت استفاده از وبب‌سایت است و برای انجام دادن این کار بودجه و هزینه‌های متفاوتی در نظر گرفته خواهد شد که به اهداف سایت شما و مقدار هزینه که قرار است برای این کار اختصاص دهید بستگی دارد.

این قابلیت همیشه یکی از چالش‌ها و نگرانی‌هایی است که اکثر مدیران وب‌سایت با آن مواجعه می‌شوند، زیرا آنها دوست دارند بداند تا چه اندازه سایتشان مطمئن است، با توجه به این موضوع توجه زیادی به قابلیت استفاده از وب‌سایت دارند زیرا دوس دارند تا ایرادات و مشکلات به وجود آمده در سایت را برطرف سازند تا به فروش و میزان ترافیک بالایی دست یابند.

چرا تست قابلیت وب سایت مهم است

تست قابلیت وب‌سایت یعنی اینکه با توجه به هدف اولیه بتوان به محصولات و محتوایی که در سایت وجود دارد دسترسی داشت. در این روش از تعدادی از مخاطبان و کاربران وب‌سایت تقاضا می‌شود تا وظایفی را در قبال یک محصول و یک محتوا انجام دهند، در این تکنیک دسترسی راحت به کالا و محصول به خوبی زیر نظر گرفته خواهد شده و مورد برسی قرار می‌گیرد.

یکی از عامل‌های مهمی که می‌توان از آن برای برسی وب‌سایت استفاده کرد زمان دسترسی می‌باشد، یعنی اینکه هر چقدر پیمایش راحت‌تر و زمان کوتاه‌تر باشد میزان تاثیر گذاری بر روی کاربران و مخاطبان بیشتر خواهد بود. تست قابلیت وب‌سایت از موضوعات مهم و کاربردی است که باید آن را در طراحی کردن سایت به خوبی در نظر گرفت و برای انجام دادن آن باید دقت لازم را صرف کرد تا نتایج قابل قبولی را به دست آورد.

بهترین روش‌ها برای انجام تست قابلیت وب سایت

در ادامه به برسی روش‌های مهمی اشاره خواهیم کرد که به راحتی بتوان تست قابلیت وب سایت را شناسایی کرد:

۱_ تست قابلیت وب سایت با استفاده از طراحی مشارکتی

این نوع تست برای این است که هر کدام از مشارکت کنندگان بتواند به خوبی عملکردها و المان‌هایی را که در نظر دارند مشخص کنند و بعد به برسی جنبه‌هایی که برای آنها در طراحی سایت اهمیت دارد بپردازند و نتیجه نهایی را اعلام کنند. توجه داشته باشید که در انتخاب کردن این شرکت کنندگان باید دقت لازم را داشته باشد و این شرکت کنندگان باید متناسب با هدفی که در سایت دارید انتخاب شوند، به عنوان مثال اگر شما قصد دارید تا قابلیت‌های یک وب‌سایت فروش لوازم برقی را تست کنید باید حتما از شرکت کنندگانی برای انجام تست استفاده کنید که این شرکت کنندگان مشغول به فعالیت در این حوزه کاری باشند.

۲_ تست قابلیت وب سایت با استفاده از مطالعه پیچیدگی

یکی دیگر از روش‌های تست قابلیت های وب سایت مطالعه پیچیدگی است. در این روش باید از متخصصان و مخاطبانی که با توجه به اهداف سایت انتخاب شده‌اند این سوال را بپرسید که آیا المان‌های پیچیده‌ای را از نظر استفاده در وب‌سایت مشاهده می‌کنند یا خیر؟ این روش یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید در تست قابلیت‌های یک سایت انجام داد.

۳_ تست قابلیت های وب سایت با استفاده از تست A/B

یکی از فازهای تستی که به صورت زنده و چند متغییره انجام می‌شود، تست A/B می‌باشد. این روش یکی از کارآمدترین و بهترین روش‌هایی است که می‌توان با استفاده از آن قابلیت یک سایت را تست کرد و تعداد صفحات مختلفی در سایت را مورد برسی قرار داد. این روش تست به این صورت انجام می‌شود که شما به صورت رندم از عده‌ای کاربران درخواست دارید تا اقدام به برقرار ارتباط با صفحات وب‌سایت شما کنند، شما می‌توانید با توجه به فعالیتی که آنها انجام می‌دهند رفتارشان را به خوبی مورد برسی قرار دهید.

۴_ تست قابلیت استفاده آزمایشگاهی

دراین روش تمامی شرکت کنندگان می‌توانند اقدام به بازدید مکانی کنند که توسط طراحان و برنامه‌نویسان در سایت ایجاده شده است و بعد از این کار اقدام به برسی طرح‌ها نسبت به علایق خودشان خواهند کرد، در قدم آخر با توجه به طرح مورد نظر، نظرات و ویژگی‌هایی را برای بهتری شدن عملکرد سایت بیان خواهند کرد.

۵_ تست قابلیت وب سایت با استفاده از مصاحبه کردن

یکی دیگر از روش‌های تست قابلیت وب سایت این است که مالک و یا کسی که سایت را طراحی کرده است اقدام به برگزرای یک جلسه به صورت حضوری با شرکت کنندگان و مخاطبان خواهد کرد و از آنها می‌خواهد تا نظر خودشان را درباره وب‌سایت مورد نظر بیان کنند.

۶_ تست قابلیت وب سایت با استفاده از ردیابی چشم کاربران

این نوع از تست برای دنبال کردن نحوه پیمایش کاربران و مخاطبان در سایت استفاده می‌شود و از یک نرم افزار برای این کار استفاده می‌شود، ردیابی چشم کاربران را باید یکی از بهترین روش‌هایی دانست که برای تست کردن قابلیت‌های یک سایت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سخن پایانی

در بسیاری از موارد مشاهده می‌شود که پروژه‌هایی در مدت زمان تعیین شده‌ای به اتمام می‌رسند ولی تست قابلیت وب سایت مدت زمان زیاد به طول انجامیده است، یا اینکه با توجه به بازخوردهای زیادی که میان نظرات برنامه نویسان و متخصصان وب با نظرات مشتریان و کاربران به وجود آمده است، مدت اتمام پروژه طولانی شده است که این عامل انرژی و زمان زیادی را به هدر میدهد.

تست قابلیت های وب سایت یکی از مراحل مهمی است که قبل از راه اندازی سایت باید انجام شود تا عملکرد آن به خوبی مورد برسی قرار گیرد، با توجه به مواردی که ما دراین مقاله به آنها اشاره کردیم می‌توانید قبل از راه‌اندازی سایت مورد نظرتان قابلیت‌های آن را به خوبی مورد برسی و تحلیل قرار دهید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.