تفاوت طراح وب سایت و توسعه دهنده وب در چیست؟

تفاوت طراح وب سایت و توسعه دهنده وب در چیست؟

امروزه طراحی وب‌سایت و توسعه دهنده وب را باید دو مورد از شغل‌هایی محسوب کرد که درآمد خوب و بالایی دارند که هم به صورت شرکتی و حضوری می‌توانند به فعالیت بپردازند و هم به صورت فریلنسری و دورکاری توانایی انجام دادن پروژه‌های مختلف را دارند. ما قصد داریم در این مقاله به برسی تفاوت طراح وب سایت و توسعه دهنده وب بپردازیم تا شما به درک بهتری از این دو تخصص دست یابید، پس تا انتها ما را همراهی کنید.

زمانی که یک وب‌سایت راه‌اندازی می‌شود کارهای متعددی بر روی آن صورت می‌گیرد که بخش بسیار زیادی از این کار را توسعه دهندگان وب و طرحان سایت انجام می‌دهند، به همین خاطر هر دو این تخصص‌ها از اهمیت زیادی در راه‌اندازی و طراحی سایت برخوردار می‌باشد.

در واقع خیلی از افراد تفاوت طراح وب‌سایت و توسعه دهنده وب را نمی‌دانند و فکر می‌کنند که معنی هر دوی این عبارت یکی است و هیچ تفاوتی میان آنها نیست، ولی این دو عبارت هر کدام دارای تعاریف و دنیای مستقلی هستند و با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارند مثلا توسعه دهند وب کارهای مربوط به عملکرد مطلوب و مفید را در سایت انجام می‌دهد ولی طراح سایت در مورد ظاهر کلی سایت تصمیم می‌گیرد و به ظاهر آن می‌پردازد.

عملکرد طراح وب‌سایت (web designer) به چه شکل است

طراح وب باید مهارت طراحی رابطه‌های دیجیتالی جذاب و مناسبی را در ساخت سایت داشته باشد تا کاربران و بازدید کنندگان به محض دیدن رابط کاربری زیبای وارد وب‌سایت شوند و به مشتریان شما تبدیل شوند. (web designer) باید بتواند به خوبی با توجه به تجربه و تخصصی که دارد نیاز را در کاربران ایجاد کند، این موضوع خود یک تفاوت طراح وب سایت و توسعه دهنده وب تلقی می‌شود.

شخص که طراحی وب‌سایت را انجام می‌دهد باید به خوبی بتواند اجزای مختلف را در هر سایتی به شکل صحیح طراحی و پیاده سازی کند. طراحان سایت باید به خوبی بتواند قسمت‌های ظاهری یک سایت را طراحی کرده و با توجه به تجربه و توانی که دارند باید بتواند اصول طراحی را به خوبی در سایت پیاده سازی کند.

عملکرد توسعه دهنده وب‌سایت (web developer) به چه شکل است

توسعه دهندگان وب‌سایت افرادی هستند که به خوبی می‌توانند تمامی عناصر ساختاری که در یک سایت وجود دارد مانند طراحی کلی سایت، ساختار کلی و نسخه‌های اولیه آن را به کد تبدیل کند. در واقع توسعه دهنگان وب هیچ گونه دخالتی در کار طراحان سایت ندارند اما تامل نزدیکی را با طراحان وب‌سایت برقرار می‌کنند تا به خوبی کارهای طراحی و ساخت سایت پیش رود، در واقع باید توسعه دهنده وب‌سایت را مشاوره سایت محسوب کرد.

از دیگر تفاوت طراح وب سایت و توسعه دهنده وب این است که زمانی که طراح سایت مفهموم سازی را در مورد ظاهر کلی سایت انجام داد، نوبت به توسعه دهنده وب‌سایت است تا به برآورد هزینه برنامه‌نویسی و برسی کردن شرایط فنی سایت بپردازد.

برسی تفاوت طراح وب‌سایت و توسعه دهنده وب

1- یک تفاوت طراح وب سایت و توسعه دهنده وب این است که توسعه دهندگان وب وظیفه دارند تا ux سایت را طراحی کند و این به این معنی است که وب سایت را به مکانی جذاب برای مشاهده کاربران تبدیل خواهد کرد. زمانی که این کار به خوبی صورت گیرد میزان بازدید وب‌سایت افزایش می‌یابد، طراح وب باید ساختار اصلی سایت را طراحی کند و این افراد با استفاده از زبان برنامه نویسی (جاوا، پی اچ پی و پایتون) این کار را انجام خواهند داد.

2- طراحان سایت رابطه کاربری را که همان ui است طراحی می‌کنند و هدف از انجام این کار این است کاربران در سایت سردرگم و گمراه نشوند و به خوبی به تمامی قسمت‌های سایت سر بزنند. طراحان وب باید کارهای توسعه سمت کاربر را انجام دهد که به آن کد نویسی ظاهری سایت نیز گفته می‌شود ولی فرد توسعه دهند با استفاده از زبان (html ،css و avaScript) به برسی آن دسته از اجزایی که کاربران قادر به تماشای آن هستند می‌پردازد.

3- توسعه دهندگان وب‌سایت توانایی این را دارند که هم برنامه‌نویسی بک‌اند را انجام دهند و هم برنامه‌نویسی فرانت، این تخصص‌ها را باید یک توسعه دهنده وب داشته باشد. طراحان وب سایت باید بتواند به خوبی ux و ui را در وب سایت ایجاد کنند و با مهارتی که دارند طراحی خارق العاده‌ای را در سایت پیاده سازی کنند.

سخن پایانی

تفاوت طراح وب سایت و توسعه دهنده وب بیشتر در نوع وظایف و کارهایی است که این دو انجام می‌دهند و در واقع هر کدام وظیفه‌ای را برعهده دارند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.