تگ آلت (Alt Tag) چیست؟ آشنایی با 7 اصول متن جایگزین تصاویر

تگ آلت (Alt Tag) چیست؟ آشنایی با 7 اصول متن جایگزین تصاویر

تگ آلت یا همان (متن جایگزین) به همان نوشته‌ای گفته می‌شود که تصاویر را توصیف می‌کند. برای هر وب‌سایتی گاهی اوقات یک سری شرایط به وجود می‌آید که قابلیت لود شدن تصاویر با مشکلاتی همراه می‌شود، در واقع وجود Alt Tag سبب می‌شود تا در کاربران و مخاطبان به راحتی متوجه شوند که تصویر مورد نظر گویایی چه موضوعی است.

Alt Tag برگرفته از واژه‌ی Alternative Text که بیانگر متن جایگزین می‌باشد. این متن برای توصیف کردن تصاویر است که می‌تواند به خوبی متن و محتوای مقاله شما را بهینه کند، ولی باید توجه داشت که باید به صورت درستی از آن استفاده شود.

اهیمت متن جایگزین

زمانی که از تصاویر در وب‌سایت‌ها استفاده می‌شود با توجه به علاقه‌ای که کاربران و مخاطبان به این گونه از محتواها دارند نظر آنها را جلب خواهد کرد و اصولا افراد تصاویر را به نوشته ترجیح می‌دهند. تصاویر سبب می‌شود تا زمان ماندگاری یک مطلب در ذهن و فکر افراد بالا رود تا افراد درک بهتری از موضوع داشته باشند، در مواقعی که شما یک تصویر را مشاهده می‌کنید به سرعت متوجه خواهید شد که موضوع مورد نظر درباره چیست و چه مفهموم و معنی دارد.

اصولی که در تگ آلت باید رعایت شود

در ادامه به برسی مواردی اشاره خواهیم کرد که در متن جایگزین باید رعایت شود:

۱_ تگ آلت باید طول مناسبی داشته باشد

استفاده کردن از عبارت کوتاه برای توصیف مناسب هر تصویری مناسب نیست، مثلا زمانی که شما قرار است یک خانه را معرفی کنید باید موقعیت، متراژ، تعداد طبقات و سال ساخت آن را در تگ آلت آن قرار دهید. مثلا خانه 2 طبقه در نیاوران به مساحت 400 متر و 10 سال ساخت توصیف مناسبی است برای معرفی یک دستگاه خانه مسکونی، توجه داشته باشید که طول متن جایگزینی که در تصاویر استفاده می‌کنید نباید بیشتر از 125 کاراکتر باشد.

۲_ استفاده نکردن بیهوده از کلمات کلیدی

 باید توجه داشته باشد که در تگ آلت اگر ارتباطی بین تصاویر و متن وجود نداشته باشد می‌تواند تاثیر منفی را بر روی سئو سایت شما بگذارد. شما باید از عبارت مناسب برای توصیف تصاویر استفاده کنید.

۳_ از عبارت‌های تصویر شماره یک و تصویر شماره 2 در تگ آلت استفاده نکنید

با توجه به اینکه موتورهای جستجو در زمان برسی کردن تگ آلت تصاویر شما تصور دارند که شما از یک تصویر استفاده کرداید، شما نباید از عبارتی که به 2 تصویر اشاره دارد استفاده کنید.

۴_ تگ آلتی که شما در تصاویر وب‌سایتتان استفاده می‌کنید باید به جستجوی کاربران نزدیک باشد

اگر می‌خواهید که تصاویرمنتخب وب‌سایت شما در نتایج جستجو به کاربران نمایش داده شود باید 2 موضوع را رعایت کنید، اول اینکه تگ آلت تصاویر شما باید برای کاربران جذاب باشد و دوم اینکه این نوشته نیز باید برای موتورهای جستجو از جذابیت بالایی برخوردار باشد.

۵_ برای توصیف کردن تصاویر از بهترین واژه‌ها استفاده کنید

یکی از هدف‌های اصلی که Alt Tag دنبال می‌کند، تصاویری که در وب‌سایت استفاده می‌کنید به خوبی توصیف کننده محتوای مورد نظر برای افرادی با بینایی کم و موتورهای جستجو می‌باشد. اگر شما در سایتتان تصاویری را دارید که مفهوم خاصی ندارند و هدف آنها بالا بردن زیبایی سایت است، بهتر است این تصاویر را در کدهای html و css وب‌سایت مورد استفاده قرار دهید تا باعث شود تصاویر شما به بهترین شکل ممکن برا مخاطبان و کاربران معرفی شوند.

۶_ استفاده کردن از کلمات کلیدی در تگ آلت

زمانی که شما از کلمات کلیدی در تگ آلت استفاده می‌کنید، سبب خواهد شد به موتورهای جستجو این پیام را دهید تا به ارتباط عبارت محتوایی شما با یک عبارت خاص پی ببرند. باید توجه داشته باشد که ارتباط محتوا در تصاویر باید از مهم‌ترین اولویت‌هایی باشد که شما درAlt Tag به آن توجه می‌کنید و با قرار دادن کلمات کلیدی در تصاویر می‌توانید در بهبود عملکرد سئو سایت تاثیرات مثبتی را ایجاد کنید.

۷_ استفاده کردن از دکمه فرم

وقتی که شما در وب‌سایت خودتان یک فرم قرار داده‌اید و از یک تصویر برای ارسال کردن submit استفاده می‌کنید، برای اینکه بتوانید این عملکرد را به خوبی توصیف کنید باید از متن جایگزین برای این کار استفاده کنید.

2 هدف اصلی که Alt Tag دنبال می‌کند

با صورت کلی متن جایگزین ۲ هدف اصلی دارد که شامل:

1- بهینه کردن وب‌سایت

امکان دارد که شما از یک عکس در وب‌سایتتان استفاده کنید که یک موضوع خاص را معرفی می‌کند، زمانی که شما از یک Alt Tag مناسب در این تصویر استفاده می‌کنید این امکان وجود دارد که کاربرانی به دنبال همین موضوع در اینترنت باشند و به واسطه قرار دادن این تگ بتوانند به سرعت نتیجه مورد نظرشان را پیدا کنند، این عامل می‌تواند تاثیرات زیادی را بر روی سئو وب‌سایت شما ایجاد کند.

2- در دسترس بودن

دسترسی بودن به این معنی است که امکان دارد به دلایل مشکلات اینترنت و یا اختلالی که در مرورگر ایجاد می‌شود، سبب شود تا سرعت لود شدن تصاویر پایین آمده و این کار با مشکل مواجعه شود. اگر شما از تگ آلت در تصاویر موجود در سایت استفاده کرده باشید اگر عکس مورد نظر نیز به خوبی لود نشوند موتورهای جستجو آن را به راحتی پیدا می‌کنند و این موضوع تاثیرات مثبتی را در بهینه سازی سایت شما ایجاد خواهد کرد.

سخن پایانی

ولی موضوعی که مد نظر است این است که موتورهای جستجو نمی‌توانند مانند افراد یک تصاویر را به خوبی درک کنند و برای اینکه تصاویر وب سایت را به گونه ای قرار دهیم تا توسط موتورهای جستجوی گوگل به خوبی خوانده شوند باید از یک متن نوشته برای آن ها استفاده کنیم که Alt Tag نام دارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.