تگ آلت (Alt Tag) چیست؟

تگ آلت (Alt Tag) چیست؟

تگ آلت یا همان (متن جایگزین) به همان نوشته‌ای گفته می‌شود که تصاویر را توصیف می‌کند. برای هر وب‌سایتی گاهی اوقات یک سری شرایط به وجود می‌آید که قابلیت لود شدن تصاویر با مشکلاتی همراه می‌شود، در واقع وجود Alt Tag سبب می‌شود تا کاربران و مخاطبان به راحتی متوجه شوند که تصویر مورد نظر گویایی چه موضوعی است.

Alt Tag برگرفته از واژه‌ی Alternative Text که بیانگر متن جایگزین می‌باشد. این متن برای توصیف کردن تصاویر است که می‌تواند به خوبی متن و محتوای مقاله شما را بهینه کند، ولی باید توجه داشت که باید به صورت درستی از آن استفاده شود.

بعد از راه‌ندازی وب‌سایت، برای اینکه تجارت و کسب‌وکار شما در نتایج بالای جستجو به کاربران زیادی نمایش داده شود یک سری کاری باید بر روی وب‌سایت انجام شود. به عنوان مثال قرار دادن محتوای با کیفیت، استفاده از تصاویر یونیک و مرتبط، بهینه سازی موارد تکنیکال و… که همگی در رنک گرفتن رتبه سایت تاثیر زیادی دارند. استفاده از تگ آلت از دیگر کارهایی است که در صورت استفاده از تصاویر، الزامی است و در بهینه شدن محتوای سایت اثر مثبتی به همراه دارد.

اهیمت متن جایگزین

زمانی که از تصاویر در وب‌سایت‌ها استفاده می‌شود با توجه به علاقه‌ای که کاربران و مخاطبان به این گونه از محتواها دارند، نظر آنها را جلب خواهد کرد و اصولا افراد تصاویر را به نوشته ترجیح می‌دهند. تصاویر سبب می‌شود تا زمان ماندگاری یک مطلب در ذهن و فکر کاربران بالا رود و افراد درک بهتری از موضوع داشته باشند، در مواقعی که کاربران تصاویر سایت شما را مشاهده می‌کنند، به سرعت متوجه خواهند شد که موضوع مورد نظر درباره چیست و چه مفهموم و معنی دارد.

اصولی که در تگ آلت باید رعایت شود، معرفی 7 راهکار

توجه داشته باشید که هر نوشته‌ای را نباید به عنوان متن جایگزین استفاده کرده و قرار دادن تگ آلت برای تصاویر، خود دارای اصولی است. در ادامه به بررسی 7 راهکارهای مهم و استاندار می‌پردازیم که در متن جایگزین باید رعایت شوند:

تگ آلت باید طول مناسبی داشته باشد

استفاده کردن از عبارت کوتاه برای توصیف هر تصویری مناسب نیست، مثلا زمانی که شما قرار است یک خانه را معرفی کنید باید موقعیت، متراژ، تعداد طبقات و سال ساخت آن را در تگ آلت تصویر قرار دهید. مثلا خانه 2 طبقه در نیاوران به مساحت 400 متر و 10 سال ساخت توصیف مناسبی است برای معرفی یک دستگاه خانه مسکونی باد این مشخصات، توجه داشته باشید که طول متن جایگزینی که در تصاویر استفاده می‌کنید نباید بیشتر از 125 کاراکتر باشد.

استفاده نکردن بیهوده از کلمات کلیدی

 توجه داشته باشید که در تگ آلت اگر ارتباطی بین تصاویر و متن وجود نداشته باشد می‌تواند تاثیر منفی را بر روی سئو سایت شما بگذارد. شما باید از عبارت مناسب برای توصیف تصاویر استفاده کنید.

از عبارت‌های تصویر شماره یک و تصویر شماره 2 در تگ آلت استفاده نکنید

با توجه به اینکه موتورهای جستجو در زمان بررسی کردن تگ آلت تصاویر وب‌سایت این تصور را دارند که شما از یک تصویر استفاده کرده‌اید، شما نباید از عبارتی که به 2 تصویر اشاره دارد استفاده کنید.

تگ آلتی که شما در تصاویر وب‌سایتتان استفاده می‌کنید باید به جستجوی کاربران نزدیک باشد

اگر می‌خواهید که تصاویر منتخب وب‌سایت شما در نتایج جستجو به کاربران نمایش داده شود باید 2 موضوع را رعایت کنید؛ اول اینکه تگ آلت تصاویر باید برای کاربران جذاب باشد و دوم اینکه این نوشته متن جایگزین نیز باید برای موتورهای جستجو از جذابیت بالایی برخوردار باشد.

برای توصیف کردن تصاویر از بهترین واژه‌ها استفاده کنید

یکی از هدف‌های اصلی که Alt Tag دنبال می‌کند، این است تصاویری که در وب‌سایت استفاده می‌کنید به خوبی توصیف کننده محتوای مورد نظر برای افرادی با بینایی کم و موتورهای جستجو می‌باشد. اگر شما در سایتتان تصاویری دارید که مفهوم خاصی ندارند و هدف آنها بالا بردن زیبایی سایت است، بهتر است این تصاویر را در کدهای html و css وب‌سایت مورد استفاده قرار دهید تا باعث شود تصاویر شما به بهترین شکل ممکن برا مخاطبان و کاربران معرفی شوند.

استفاده کردن از کلمات کلیدی در تگ آلت

زمانی که شما از کلمات کلیدی در تگ آلت استفاده می‌کنید، این موضوع سبب خواهد شد به موتورهای جستجو این پیام را دهید تا به ارتباط عبارت محتوایی شما با یک عبارت خاص پی ببرند. ارتباط محتوا در تصاویر باید از مهم‌ترین اولویت‌هایی باشد که شما درAlt Tag به آن توجه می‌کنید و با قرار دادن کلمات کلیدی در تصاویر می‌توانید در بهبود عملکرد سئو سایت تاثیرات مثبتی را ایجاد کنید. زمانی که یک وب‌سایت از بهینه سازی استانداردی برخوردار باشد، طولی نمی‌کشد در لیست بالای نتایج جستجو قرار می‌گیرد.

استفاده کردن از دکمه فرم

وقتی که شما در وب‌سایت خودتان یک فرم قرار داده‌اید و از یک تصویر برای ارسال کردن submit استفاده می‌کنید، برای توصیف درست این عملکرد، باید از متن جایگزین در تصویر مربوطه استفاده کنید.

2 هدف اصلی که Alt Tag دنبال می‌کند

با قرار دادن متن جایگزین گوگل متوجه بهینه بودن تصاویر سایت شما می‌شود که به بهبود عملکرد تجارت اینترنتی شما منجر می‌شود. ولی به صورت کلی تگ آلت 2 هدف اصلی را دنبال می‌کند که عبارتنداز:

1- هدف اول: بهینه کردن وب‌سایت

امکان دارد که شما از یک عکس در وب‌سایتتان استفاده کنید که یک موضوع خاص را معرفی می‌کند، زمانی که شما از یک Alt Tag مناسب در این تصویر استفاده می‌کنید، این امکان وجود دارد که کاربرانی به دنبال همین موضوع در اینترنت باشند و به واسطه قرار دادن این تگ بتوانند به سرعت نتیجه مورد نظرشان را پیدا کنند، این عامل می‌تواند تاثیرات زیادی را بر روی سئو وب‌سایت شما بگذارد.

2- هدف دوم: در دسترس بودن

دسترسی بودن به این معنی است که امکان دارد به دلایل مشکلات اینترنت و یا اختلالی که در مرورگر ایجاد می‌شود، سبب شود تا سرعت لود شدن تصاویر پایین آمده و این کار با مشکل مواجه شود. اگر شما از تگ آلت در تصاویر موجود در وب‌سایت استفاده کنید، اگر عکس مورد نظر نیز به خوبی لود نشوند موتورهای جستجو آن را به راحتی پیدا می‌کنند و این موضوع تاثیرات مثبتی را در بهینه سازی سایت شما به دنبال دارد.

سخن پایانی

موتورهای جستجو نمی‌توانند مانند افراد تصاویر را به خوبی درک کنند، به همین دلیل باید تصاویر وب‌سایت را به گونه‌ای قرار دهیم تا توسط موتورهای جستجوی گوگل به خوبی خوانده شوند. استفاده از Alt Tag به درک بهتر تصاویر توسط موتورهای جستجو کمک می‌کند که در صورت پیاده‌سازی دست و اصولی این قابلیت، گوگل امتیازات مثبتی را برای وب‌سایت شما در نظر می‌گیرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.