جی تی متریکس (Gtmetrix) چیست؟ 5 بخش مهم این ابزار کاربردی

جی تی متریکس (Gtmetrix) چیست؟ 5 بخش مهم این ابزار کاربردی

جی تی متریکس به یک ابزار حرفه‌ای گفته می‌شود که این امکان را به افراد می‌دهد تا به صورت رایگان بتوانند چگونگی عملکرد سرعت را در وب‌سایت خودشان مورد ارزیابی قرار دهند، این امکان در Gtmetrix فراهم است که با کمک آن بتوانید تمامی نقاط قوت و نقاط ضعفی را که در هر کجای وب‌سایت وجود دارد به خوبی مورد برسی قرار داده و شناسایی کنید.

اهمیت استفاده از جی تی متریکس

سرعت سایت از موضوعات مهمی است که تمامی وبمستران و صاحبان وب‌سایت اینترنتی باید اهمیت زیادی به آن دهند و جزو اولویت‌های اصلی سایت خودشان این موضوع را قرار دهند، شرکت گوگل که خود اصلی‌ترین موتور جستجو را در اختیار دارد بارها به این موضوع اشاره کرده است که سرعت یکی از معیارهایی اصلی است که با توجه به آن رتبه و امتیاز لازم به وب‌سایت‌ها داده خواهد شد.

در واقع چگونگی عملکرد سرعت در هر وب‌سایتی تاثیرات زیادی را بر روی رتبه آن ایجاد خواهد کرد، با توجه به این موضوع ابزارهای زیادی وجود دارند که به صورت آنلاین می‌توان عملکرد و نحوه کارکرد یک سایت را محاسبه و ارزیابی کرد و هر کدام از این ابزار با توجه به قابلیت‌های و امکاناتی که دارند افراد می‌تواند متناسب با نیازی که دارند از این ابزار استفاده کنند. یک از ابزار خوب و مناسب در این زمینه که دقت بالایی دارد Gtmetrix است، این ابزار کاربردی در بین کاربران از محبوبیت زیادی برخوردار است.

Gtmetrix چه قابلیت‌هایی دارد

 • یاد گیری با این ابزار راحت و ساده است.
 • با استفاده از Gtmetrix می‌توانید چندین سایت را با یکدیگر مقایسه کنید.
 • می‌توانید قابلیت شاخصه‌های اختصاصی را با جی تی متریکس مشخص کنید.
 • Gtmetrix دارای سرویس‌های اختصاصی شامل سرویس سفارشی، سرویس برنزی و سرویس نقره‌ای است.
 • در این ابزار می‌توانید از توصیه‌هایی که در رابطه با سئوسایت در اختیار شما قرار داده می‌شود استفاده کنید.
 • با استفاده از جی تی متریکس می‌توانید به خوبی وب‌سایت خودتان را تجزیه و تحلیل کنید.
 • با این ابزار می‌توان سرعت لود و ب سایت را بالا ببرید.
 • امکان برسی سایت با استفاده از Gtmetrix وجود دارد.
 • تست‌های زمانگبندی شده را با جی تی متریکس می‌توانید انجام دهید.
 • با کمک Gtmetrix گزارش‌های حرفه‌ای با فرمت pdf را می‌توانید تولید کنید.

جی تی متریکس دارای چه بخش‌هایی است

در ادامه به بخش‌های مختلف Gtmetrix اشاره خواهیم کرد:

۱_ Page Detail

این بخش از جی تی متریکس خود از سه قسمت تشکیل شده است که عبارتند از:

1- Total Page Size: این قسمت نشان دهنده‌ی حجم اصلی صفحه سایت است که مورد برسی قرار گرفته است.

2- Request: تعداد درخواست‌های ارسالی به سرور که برای بارگذاری کردن در قسمت‌های گوناگون وب‌سایت درRequest نشان داده می‌شود، اگر تعداد درخواست هایی که در میان مرورگر و سرور ردوبدل می‌شود کمتر باشد، باعث خواهد شد تا سرور فشار کمتری را احساس کند و این عوامل سبب می‌شود تا سرعت بارگذاری در وب‌سایت بالا رود.

3- Page Load Time: زمانی که قرار است بر حسب ثانیه زمان بارگذاری وب‌سایت نمایش داده شود، این قسمت این کار را انجام خواهد داد.

۲_ Waterfall

یکی از مفیدترین قسمت‌هایی که در جی تی متریکس وجود دارد و میزان سرعت را به صورت چارت‌های زمان مصرف نشان خواهد داد، Waterfall است.

۳_ History

یکی از بهترین ویژگی‌هایی که در Gtmetrix وجود دارد، History است. با استفاده از این ویژگی شما این امکان را دارید تا در زمان‌های مختلف نتایج تست‌های گوناگونی را بر روی یک صفحه رادار و به صورت یک نمودار قابل نمایش درآورد و آن را به خوبی مشاهده کنید.

۳_ Performance scores

معیارهایی که برای سنجش سرعت در Gtmetrix وجود دارد را Performance scores ارائه می‌دهد که از دو قسمت تشکیل شده است:

1- Yslow score: درصدی که با توجه به آمار و استاندارهای یاهو برای سرعت بارگزاری سایت نشان داده می‌شود توسط این بخش نشان داده خواهد شد.

2- PageSpeed score: این بخش درصد بهینه بودن کدهای وب‌سایت را نشان می‌دهد و هر چقدر که این میزان بالاتر باشد سایت شما در رتبه بهینه‌سازی بهتری قرار دارد.

۴_ Yslow ،PageSpeed

زمانی که الگوریتم‌های گوگل و یاهو اطلاعت به دست آمده را مورد برسی قرار می‌دهند، این قسمت این آمار به نمایش در خواهد آورد. نتایج به دست آمده دراین قسمت توصیه‌هایی را فراهم می‌سازد تا برای بهتر شده سرعت سایت از آنها استفاده کرد، شما این امکان را دارید که با دیدن این آمار متوجه شوید که چرا سرعت سایت شما کم شده و به راحتی می‌توانید این مشکل را برطرف سازید.

۵_ Video

این بخش از جی تی متریکس تمامی فایل‌های ویدیویی را با توجه به سرعت و بهینه‌سازی که دارند، برسی وآنالیز خواهد کرد.

GTMetrix چه چیزی را اندازه‌گیری می‌کند

 • اندازه کل صفحه
 • تعداد کل درخواست‌ها
 • زمانی که بارگذاری صفحه انجام می‌شود

مزایای جی تی متریکس

1- ارائه دادن یک لیست از عواملی که سرعت بارگذاری را کم می‌کند.

2- از بخش های گوناگون سایت که شامل نحوه بارگذاری و سرعت سایت است اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

3- جزئیاتی که در سرعت بارگذاری وب‌سایت وجود دارد را برسی خواهد کرد.

4- راهکارهای مفید را برای سرعت و بهبود سایت ارئه خواهد داد.

5- GTMetrix به صورت روزانه، ماهانه و سالانه اطلاعاتی را برای آنالیز کردن وب‌سایت در اختیار شما قرار خواهد داد تا بتوانید به خوبی وب‌سایت خودتان را مدیریت کنید.

سخن پایانی

جی تی متریکس با توجه به امتیاز دهی ارزیابی کلی خود را ارائه می‌دهد و یکی از بهترین ابزاری است که شما با استفاده از آن می‌توانید تست سرعت را در وب‌سایتتان انجام دهید. در برخی از خطاهای احتمالی که سایت با آن مواجعه می‌شود می‌توانید با استفاده از Gtmetrix فایل‌های بهینه شده و اصلاح شده‌ای را درخواست کنید و با گرفتن این فایل‌ها از جی تی متریکس می‌توانید آنها را در جای خودشان قرار داده و سرعت سایت خودتان را به اندازه کافی افزایش دهید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.