داکر (Docker) چیست | 5 مزایای مهم آن

داکر (Docker) چیست | 5 مزایای مهم آن

Docker عبارت است از یک پلتفرم متن باز که آن را بر مبنای یک سیستم عامل به عنوان لینوکس طراحی کرداند، اگر شما داری یک سیستم عاملی دیگر مانند مک و ویندوز هستید این امکان برای شما فراهم است که بتوانید از داکر و امکانات آن نیز استفاده کنید.

دو قابلیت در کرنل لینوکس وجود دارد به نام‌های Cgroups و Namespace که با استفاده از آنها این امکان را خواهید داشت تا در یک محیط کاملا امن و ایزوله نرم‌افزارها و پروسه‌ها را به راحتی بر روی کرنل لینوکس نصب کنید، به این محیط Container گفته می‌شود. در این پرسه سرویس داکر کار مهمی را انجام نمیدهد ولی با استفاده از داکر میتوانید به راحتی با این قابلیتها ارتباطی خوب و مفید را برقرار کرده و استفاده بهینه و مناسبی را از آن داشته باشید.

 مزایای استفاده کردن از داکر

در ادامه به مزایای داکر می‌پردازیم:

۱_ بروزرسانی به موقع و وزن کم

با استفاده از Docker می‌توانید برنامه‌های کاربردی ایجاد کنید و با این قابلیت زمانی که برای یکی از برنامه‌های مشکلی ایجاد شود، برای برنامه‌های دیگر مشکلی به وجود نخواهد آمد و این برنامه‌ها دچار اختلال نخواهد شد. با وجود کانتینرهای داکر امکان به وجود آمدن یک فرآیند در هر کانتینر فراهم خواهد شد.

۲_ داشتن نسخه پشتیبانی از کانتینر

داکر این قابلیت را دارد که مشخص کند چه کسی و چطور یک نسخه را به وجود آورده است و با استفاده از آن می‌توان دلتا‌هایی که بین نسخه‌ی جدید و نسجه فعلی وجود دارد را به خوبی بارگذاری کنید. با Docker می‌توان نسخه‌های یک تصویر کانتینر را برسی کنید و آن را به نسخه‌های قبلی برگرانید.

۳_ بهبود یکپارچگی و امکان حمل نقل

 کانتینرهای Docker بدون اینکه هیچ تغییری در دستکاپ مرکز بداند، در محیط ابری اجرا خواهند شد.

۴_ ایجاد کانتینر به صورت خودکار

Docker این قابلیت را دارد تا به صورت کاملا خودکار یک کانتینر را با توجه به کد منبع برنامه به وجود بیاورد.

۵_ داکر دارای کتابخانه‌های کانتینر مشترک است

با توجه به یک ریجیستر منبع باز در داکر که از هزاران کانتینر و برنامه تشکیل شده است، توسعه دهندگان این امکان را دارند تا به این منابع به راحتی دسترسی داشته باشند.

داکر از چه ابزار و اصطلاحاتی تشکیل شده است

امکان دارد در مواقعی که در حال استفاده کردن از Docker هستید با یک سری از اصطلاحات و ابزار رو برور شوید که معنی آنها برای شما نامفهموم باشد، ما در این بخش این اصطلاحات و ابزار را برای شما تعریف خواهیم کرد:

Docker images

 تصاویر از کدهای هستند که در منبع برنامه امکان اجرا شدن را دارند. تصاویری که در داکر وجود دارد از لایه‌هایی تشکیل شده است و هر کدام از این لایه‌ها به نسخه‌ای از تصویر مربوط هستند.

Docker Hub

این ابزار که مخزن عموی از تصاویر داکر در آن قرار دارد، بزرگترین منبع تصاویر کانتینر Docker نیز محسوب می‌شود. کاربران این امکان را دارند تا تصاویر را با استفاده از میل به اشتراک بگذارند.

Docker Compose

اگر شما نیاز داشته باشید تا یک برنامه را در چند کانتینر که همه آن‌ها در یک میزبانی قرار گیرند بسازید، می‌توانید از Docker Compose استفاده کنید و برنامه‌ها را با آن مدیریت کنید.

Docker File

زمانی که یک داکر شروع به شکل گیری می‌کند حاوی یک فایل ساده است که از دستورالعمل‌هایی برای ساخت تصاویر آن تشکیل شده است، فایل Docker باعث می‌شود که تا تصاویر راحتر و به صورت خودکار ایجاد شوند.

Docker containers

یکی دیگر از ابزار داکر، Docker containers است که یک نمونه زنده و در حال اجرا از تصاویر تشکیل دهنده‌ی آن است. کاربران این امکان را دارند که به خوبی با containers ارتباط برقرار کرده و مدیران می‌توانند به راحتی تنظیمات آن را برسی کنند.

Docker deployment and orchestration

زمانی که شما از این ابزار برای مدیریت داکر استفاده می‌کنید، میتوانید به راحتی از چندین هزار سرویس و کانتینر استفاده کرده و به راحتی آن را مدیریت کنید.

Kubernetes

با استفاده از این ابزار می‌توانید به درستی برسی روی کانتینرها نظارت داشته باشید و چرخه زندگی را در آنها به خوبی مدیریت کنید. Kubernetes این امکان را به شما خواهد داد تا به درستی بتوانید یکپارچگی و مدیریرت مبتنی بر کانتینر را ساماندهی و مدیریت کرده و آن را فعال کنید.

سخن پایانی

داکر با قابلیت‌هایی که دارد به شما امکان خواهد داد تا بتوانید به راحتی کدها و نرم‌افزارهایی را که آماده هستند به سرعت تست کرده و در Production که یک محیط عملیاتی است مورد استفاده قرار دهید. Docker سبب خواهد شد تا علی رغم اینکه در زمان انجام این کار صرفه جویی شود بلکه کیفیت کار را هم بالا خواهد برد.

زمانی که از داکر در یک پروژه استفاده می‌کنید می‌تواند به خوبی تمامی موارد را در کنار یکدیگر جمع آوری کرده و به صورت یک پکیج در کنار یکدیگر قرار دهید. از Docker می‌توان در محیط‌های آزمایشگاهی، راه‌اندازی و عملیاتی استفاده کرد زیرا این پلتفرم یک سرویس مناسب و کار آمد محسوب می‌شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.