دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

زمانی که شما در خانه یا محل کارتان هستید و یک نوشیدنی میل می‌ کنید، رادیو یا تلویزیونی نیز مشغول نشان دادن فیلم و یا تعریف کردن قصه می باشد و یا آهنگ مورد علاقه تان را پخش می کند و شما از شنیدن آن لذت می برید.‌ به هنگام تمام شدن فیلم یا موسیقی معمولاً با تبلیغاتی از طریق این دستگاه مواجه می ‌شوید که به دلیل زیاد بودنشان گاهی تمایل ندارید که تمامی آن ها را گوش کنید و ببینید و در واقع بی ‌تفاوت از کنارشان عبور می ‌کنید.

اما یادتان باشد که این نوع از تبلیغات خدمات یا ارائه محصول، یکی از پر رونق ترین و معروف ترین شیوه های بازاریابی در دنیا می باشد و درصد فروش زیادی را در بخش عرضه و تقاضا به خود اختصاص داده است.

Digital Marketing

هرگونه بازاریابی و فروشی که از طریق دستگاه الکترونیکی انجام می شود را دیجیتال مارکتینگ می ‌گویند.

اگر بخواهید این شیوه ارائه فروش محصول را نوین و تازه قلمداد کنیم باید بگوییم که اشتباه فکر کرده اید زیرا دیجیتال مارکتینگ نزدیک به ۱۰۰ سال است که فعالیت خود را به صورت گسترده آغاز کرده و همچنان به این فعالیت ادامه می‌ دهد. در واقع دیجیتال‌ مارکتینگ بخش زیادی از تبلیغات و فروش را شامل می ‌شود. به تمامی عرضه و تقاضا هایی که در تمامی وسایل دیجیتالی اعم از شبکه‌ های اجتماعی، رادیو و تلویزیون صورت می ‌گیرد دیجیتال مارکتینگ گفته می شود.

‌اگر شما به دوستان و آشنایانتان نگاهی بیندازید شاید معدود کسانی باشند که یکی از این ابزار و شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن هایی مانند تلگرام، فیسبوک و اینستاگرام را نداشته باشند و الا اکثر افراد از یکی از این پلتفرم ها استفاده میکنند.

تقریباً تمامی اشخاص به این ابزار ها دسترسی دارند و برای برقراری ارتباط ، فروش و خدمات رسانی محصولات و کالاهایشان از این ابزارها استفاده می کنند. حال شما در نظر بگیرید که چه تعدادی از انسان ها در این شبکه ها اجتماعی عضو هستند و برای امور خود از این اپلیکیشن ها استفاده می کنند و چه بازار بزرگی برای ارائه خدمات دیجیتال مارکتینگ وجود دارد در صورتی که شما به سادگی از کنار آن می گذرید.

‌ مزایای دیجیتال مارکتینگ

شما وقتی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارید، با گستردگی که در این حوزه وجود دارد می ‌توانید به صورت نامحدود خدمات و کالاهای تان را به تمامی اقشار و اشخاص ارائه دهید، زیرا روند فعالیت در این عرصه رو به رشد است و در واقع همه ی افراد می توانند در آن فعالیت کنند و محدودیتی وجود ندارد. با ما همراه باشید تا شما را با بهترین مزایای استفاده از دیجیتال مارکتینگ آشنا کنیم.

جذب کاربران در فضای اینترنتی

شما به هنگامی که در فضای اینترنت مشغول به فعالیت در عرصه دیجیتال مارکتینگ می باشید با توجه به ترافیک بالا و حجم انبوهی از مخاطبان که در این فضا وجود دارد می ‌توانید توجه کاربران زیادی را به خود جلب نموده و از ارائه خدمات به آن ها لذت ببرید.

تنوع فرصت های شغلی و مهارت های دیجیتال مارکتینگ

با توجه به گستردگی که در فضای دیجیتال مارکتینگ وجود دارد و افراد زیادی با توانایی‌ها و مهارت‌های متعدد خود را در این فضا جای داده اند و به صورت تمام وقت انرژی و وقتشان را برای ارائه خدمات به مشتریان گذاشته اند باید این را بدانید که در حوزه بازاریابی دیجیتال مارکتینگ جا برای هیچ کسی تنگ نمی باشد زیرا تقاضای زیادی برای خدمات رسانی وجود دارد و با توجه به طیف زیادی از مشتریان هر شخصی با هر شغلی می ‌تواند در این بازار دیجیتال به صورت موفق مشغول باشد.

پیشرفت زیاد در قیف فروش دیجیتالی

با استفاده از فروش دیجیتالی می توانید افراد زیادی را به مشتریان فعلی خود اضافه کنید. فعالیت در شبکه های مختلف اجتماعی باعث می‌ شود که شما با ترافیک زیادی از مشتریان روبرو شوید و بتوانید به تمامی آن ها خدمات رسانی کنید.

پیشرفت زیاد بازارهای دیجیتال مارکتینگ

با توجه به آمار از سال ۱۹۹۰ تا به امروز بیشترین ایجاد شغل و خدمات رسانی را دیجیتال مارکتینگ شامل حال خود کرده است و این صنعت پیشرفت زیادی داشته و با سرعت زیادی در حال رشد می باشد.

بهترین و آسان ترین راه برای شروع یک کسب و کار

با وجود در دسترس بودن شبکه های گسترده اجتماعی نگران جذب مشتری و فروش نباشید. با برنامه‌ ریزی و چیدمان یک استراتژی مناسب می توانید تعداد زیادی از کاربران را در فضای مجازی جذب نمایید و با ارائه خدمات با کیفیت به آن ها روز به روز به کسب و کارتان در فضای دیجیتال رونق بیشتری تزریق کنید.

سبقت از رقبا و همکاران

با توجه به روند فعلی بازار و شناختی که از این فضا دارید، می توانید کسب و کارتان را گسترش دهید و با برنامه‌ ریزی در حوزه دیجیتالی، برنامه خود را برای فروش و ارائه خدمات بیشتر مشخص کنید. می توانید گوی سبقت را از رقبایتان ربوده و رونق زیادی را به کسب و کارتان ببخشید. یادتان باشد رقابت حسادت و فقر فروشی نیست بلکه ترفندی است برای ارائه کالا و خدمات با کیفیت تر و جذب مشتری بیشتر در هر کسب کاری که دارید.

تطبیق پذیری موثر در دیجیتال مارکتینگ

شما با تجربه و توانی که در بخش حوزه دیجیتال مارکتینگ فراگرفته اید می‌ توانید با ایده های خلاقانه که در بازاریابی و شیوه فروش ایجاد می کنید موفقیت خودتان را چندین برابر کنید. در این فضا نکات زیادی برای یادگیری و به روز کردن خودتان وجود دارد، پس با کسب اطلاعات از موسسات گوناگونی که در این عرصه فعالیت دارند و مطالعه مقاله‌ها و کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ می‌ توانید دانش خود را ارتقا دهید.

آفلاین دیجیتال مارکتینگ

شاید با شنیدن این سوال فکر شما هم مشغول به کار شود که این دیگر چگونه بازاریابی است؟ و جواب درستی برای مثال نداشته باشید در صورتی که جواب دادن به این سوال بسیار ساده است و شما بارها در طول شبانه روز با آن روبرو می ‌شوید. آفلاین دیجیتال مارکتینگ به بازاریابی گفته می شود که به شکل سنتی اجرا می ‌شود و مخاطبان مختص به خود را دارد که تعدادشان نیز کم نمی باشد. با ما همراه باشید تا در ادامه با چند مثال از این نوع بازاریابی دیجیتال شما را با این موضوع بیشتر آشنا کنیم:

تبلیغات تلفنی

به نوعی از بازاریابی گفته می‌ شود که در آن با استفاده از تماس تلفنی به افراد خدمات مورد نظرشان را پیشنهاد میدهید و درمورد کالا یا محصول موردنظر به بحث و گفتگو می پردازید.

تبلیغات رادیویی

در حقیقت بازاریابی رادیویی بسیار قدیمی است و طرفداران زیادی دارد. این نوع از بازاریابی از طریق رادیو و به اصطلاح پیام های بازرگانی رادیو شکل می گیرد.

تبلیغات تلویزیونی

یکی از نمونه های بارزی که در بازاریابی تلویزیونی همگی با آن آشنا هستیم، پخش آگهی بازرگانی است که گاهی هم برای ما در اوقاتی که مشغول نگاه کردن به برنامه مورد علاقه مان هستیم کلافه کننده است اما تلویزیون مارکتینگ فقط مختص به آگهی بازرگانی نیست و تمام تبلیغاتی که در طول روز در تلویزیون پخش می شود مانند تبلیغات محصول، کالا و تبلیغات خدمات همگی جزو بازاریابی تلویزیونی مارکتینگ محسوب می شوند.

بازاریابی محیطی

اگر بخواهیم به بازاریابی محیطی اشاره کنیم باید دو نمونه را برایتان شرح دهیم:

1_سمبلینگ: در این روش از بازاریابی شرکت ها برای تبلیغات، محصولات و کالاهایشان را در اختیار مشتری قرار می‌ دهند تا مشتری بعد از تست کردن و آنالیز کردن آن در صورت رضایت اقدام به خرید آن محصول کند. مانند شرکت های موبایل و فروشگاه های بزرگی که داخل پاساژ های معروف اقدام به فروش کالا می کنند.

2_استرابرد و بیلبورد: در این نوع از روش بازاریابی می توان گفت که بازاریابی سنتی و دیجیتال با یکدیگر آمیخته می شود که در گوشه گوشه شهر شما با تعداد زیادی از این تبلیغات به صورت بنر که در جاهای مختلف به نمایش گذاشته شده اند برخورد می کنید که در حال رقابت با یکدیگر می باشند.

معایب بازاریابی آفلاین

هزینه زیاد در بازاریابی

هنگامی که شما اقدام به تبلیغ و فروش یک محصول در رسانه‌های دیجیتال مانند تلویزیون و رادیو و یا از طریق برنامه ‌های تبلیغاتی می کنید و در قبال این تبلیغات گسترده هزینه ‌های زیادی را متحمل می شوید و نمی توانید به صورت درستی مشخص کنید که از طریق کدام یک از این رسانه ها و روش ها چه تعداد فروش داشته اید و آیا کسانی که از شما خرید و درخواست ارائه خدمات کرده‌اند از طریق این تبلیغات جذب شما شده اند یا نه؟

در واقع شما آمار روشنی را از تعداد و جذب مشتری با استفاده از هر کدام از این روش ها نخواهید داشت در صورتی که اگر از طریق آنلاین بازاریابی دیجیتالی اقدام به تبلیغ و فروش می ‌کردید آمارتان بسیار دقیق و موثق بود و به صورت دقیق می توانستید نحوه و شیوه خرید مشتریان را مورد سنجش و ارزیابی قرار دهید.

پخش تبلیغ به صورت یکنواخت

از دیگر معایب تبلیغات آفلاین می توان به این موارد اشاره کرد که از این طریق پیام های شما برای تمامی مخاطبان و اقشار به صورت یک یکنواختی منتشر می شود. هنگامی که شما در تلویزیون و رادیو اقدام به تبلیغ و فروش محصول می کنید تمامی اقشار با رده های سنی مختلف این نوع تبلیغ شما را می بینند و برای تمامی آن ها این تبلیغ نمایش داده می شود، در صورتی که شاید شما فقط یک طیف از این اشخاص را مورد هدف قرار داده اید.

مثلاً آگهی و تبلیغات شما فقط برای نوجوانان است و می خواهید محصولات خود را به آن ها ارائه‌ دهید، در صورتی که اکثر نوجوانان ،سالخوردگان و جوانان نیز مشغول دیدن آگهی شما هستند. از دیگر معایب این نوع از تبلیغات می ‌توان به این اشاره کرد که نمی ‌توان به مخاطب هدفتان پیام خصوصی و جداگانه ‌ای بدهید و از خرید کردن آن ها تشکر کنید و یا پیامی را به او مخابره کنید که حاوی تخفیفاتی است که برای آن ها در نظر گرفته شده است.

کاربرد های دیجیتال مارکتینگ

شبکه‌های اجتماعی

شما با فعالیت در شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام و لینکدین مخاطبان و مشتریان را افزایش داده و کسب و کارتان را گسترش می ‌دهید. یادتان باشد بعضی از افراد جامعه در شبکه‌های اجتماعی حضور ندارند و با رعایت کردن و پیاده سازی قواعد و اصول دیجیتال مارکتینگ مکان آن ها را می توانید شناسایی کرده و به آن ها خدمات تان را ارائه دهید.

شما باید در جایی فعالیت داشته باشید که مردم در آنجا باشند. این نکته را فراموش نکنید که شما در حقیقت یک مغازه دارید که که فقط هزینه و کرایه ی آن را پرداخت نکرده اید و تعداد زیادی مشتری منتظر شما هستند تا خدمات و محصولات خود را به آن ها ارائه دهید.

استفاده از تبلیغات در گوگل

شما می توانید با استفاده از خدمات گوگل تبلیغات گسترده در این فضا انجام دهید و با استفاده از گوگل ادورز تبلیغات خودتان را در صفحه اول گوگل نمایش دهید. در این نوع از تبلیغات که به PPC یا کلیکی معروف است شما در ازای مبلغی که پرداخت می کنیدمبلغی از حسابتان کم می شود.

در این روش هر کاربر با کلیک کردن روی حساب شما مقداری از پول حساب شما را کم می کند و تا مقداری که در حسابتان پول باشد در صفحه اول مشاهده می شوید. نحوه مبلغ و مقدار پولی که در گوگل پرداخت می کنید بستگی به نوع حساب و نوع فعالیت شما دارد و نوع تبلیغاتی که انجام می دهید.

وقتی که شما تبلیغ را در گوگل قرار میدهید این تبلیغات به دو صورت تقسیم می شوند:

تبلیغات در جستجو: با توجه به این روش جستجو گوگل تبلیغات شما در صفحه نتایج SERPخود به نمایش می گذارد و از این طریق تبلیغات شما قابل مشاهده می شود.

تبلیغات نمایشی : در این روش تبلیغاتی را که در گوگل قرار می دهید توسط اپلیکیشن های زیر نظر گوگل مانند یوتیوب به نمایش در می آید و برای کاربران در این فضا قابل مشاهده است.

از مهمترین مزیت ها و کاربرد های تبلیغات کلیکی در گوگل این است که شما به صورت دقیق مخاطبان و کاربران خود را هدف گیری می کنید و به دقت مشخص می کنید که تبلیغات تان برای چه قشر از افراد زن یا مرد، کودک و نوجوان، متاهل یا مجرد پخش می شود که می ‌تواند در روند موفقیت فروش شما بسیار حیاتی باشد.

ایمیل مارکتینگ

به جرات می توان گفت که یکی از اصلی ترین و مهمترین بخش های دیجیتال مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ می‌ باشد و حساسیت زیادی را در بر می گیرد. شما باید به این نکته توجه کنید که اگر ایمیلی را برای مشتریان می فرستید حواستان به این موضوع باشد که حاوی مطالب بی ارزش و زننده نباشد زیرا کاربران در چنین شرایطی ایمیل شما را مستقیم به سطل زباله می فرستند.

این نکته را فراموش نکنید که در هنگام فرستادن ایمیل به نوع و محتوای ایمیل و تعداد ایمیل بسیار دقت کنید. نگران این موضوع نباشید زیرا ما برای شما چند راهکار در نظر گرفتیم تا با خیال راحت ایمیل مورد نظرتان را برای کاربران و مشتریان ارسال کنید و در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد :

  • اگر برای مراسم های ویژه همانند عید نوروز، عید قربان و دیگر مراسمات برنامه را چیده اید می توانید با ارسال یک ایمیل به مشتریانتان از آنها بخواهید که برای بازدید از این تخفیفات به سایتتان مراجعه کنند.
  • اگر برای سایتتان یک مقاله یا pdf گذاشته اید که کاربران بتوانند آن را دانلود کنند به محض اینکه کاربری آن را دانلود کرد برای تشکر و قدردانی ایمیل مورد نظرتان را برایش ارسال کنید و می توانید مطالب مرتبط و مورد علاقه را به کاربر پیشنهاد دهید.
  • زمانی که یک مخاطب جدید وارد وب سایت شما می شود و دوست دارد عضو برنامه شما شود به منظور عضو شدن ایمیل حاوی مطالب خوشامدگویی را برایش ارسال کنید و از او بخواهید نظرش راجع به خبرها با شما در میان بگذارد و بگوید که دوست دارد شما در وب سایت تان برای کاربران چه خبری را منتشر کنید.

کارکرد اصلی ایمیل مارکتینگ این است که برای مشتریان و کاربران که قبلا از شما خرید انجام دادند و مشتری واقعی شما هستند ایمیل ارسال شود.

رپورتاژ آگهی یا Advertorial

در این نوع از روش دیجیتال مارکتینگ شما یک مقاله گزارش خبر را به صورت بی‌ طرف به مشتری و مخاطب ارسال می کنید. باید محتوای این خبر به گونه ‌ای باشد که مخاطب از اول به نوع روش شما پی ببرد و به دلیل اینکه مخاطب حس می ‌کند که این می تواند یک مقاله آموزشی باشد جذب آن خواهد شد. در ادامه خبری که برای مشتری فرستاده شده از او می‌ خواهد که به وب سایت و خدمات ارائه شده توسط کسب و کار شما دعوت شود.

این نوع از روش بازاریابی را معمولا شرکت‌ها به منظور معرفی کسب و کار و برندشان ارائه می‌د هند. استفاده از رپورتاژ آگهی کمک می کند که با توجه به دریافتی ‌های یک لینک در روند سئو و موفقیت سایت شما موثر باشد و باعث می‌ شود که شما برند سازی موفق از محصول یا کالاهای ارائه شده داشته باشید.

تبلیغات دیجیتالی یا Digital advertising

شما با استفاده از این روش تبلیغ می توانید به صورت دقیق کارکرد و روند و فعالیت خودتان را اندازه گیری کنید و در راه بهینه سازی و بالا بردن کیفیت آن قدم برداید. در واقع این روش یکی از مزیت‌های بازاریابی و تبلیغات نسبت به روش سنتی و آفلاین می باشد، در ادامه چند نوع از تبلیغات دیجیتالی را که در وب سایت میتوانید انجام دهید برای شما مثال میزنیم.

بازاریابی محتوا

شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که قبل از خرید و تهیه یک محصول تحقیقات مورد نظر را در رابطه با آن انجام ‌دهید که این تبلیغات شامل سرچ کردن در اینترنت و فضای وب و یا پرس و جو از آشنایان است. این کار به منظور این است که شما بتوانید اطلاعات جامع و کاملی را برای خرید در دسترس داشته باشید. اما در بازاریابی محتوایی یک نکته مهمی وجود دارد، که شما خودتان می توانید برای ارائه و تبلیغ محصولاتتان دست به کار شوید و خودتان تبلیغات مربوط به فعالیتتان را انجام دهید.

در اینجاست که می ‌توانید از بازاریابی محتوایی کمک گرفته و توسط آن بهترین تبلیغات را برای نتیجه لازم انجام دهید. همچنین شما می توانید از روش های متعددی برای بازاریابی محتوایی استفاده کنید که می ‌توان به تولید محتوای ویدیویی، تولید محتوای متنی، تولید محتوای صوتی و تصویری اشاره کرد. به این نکته توجه کنید که بهترین محتوا که با توجه به محبوبیت آن، توجه گوگل را نیز به خود جلب می کند، محتوای متنی است. پس برای گرفتن بهترین نتیجه از محتوای متنی ارزشمند و با کیفیت استفاده کنید.

وب سایت مارکتینگ

باید به این موضوع توجه داشت که وب سایت شما پایگاه برای مشتریان شماست و خیلی از مشتریان شما از طریق وب سایت با شما آشنا می ‌شوند و به نوعی اولین ‌قرار در وبسایت شما صورت میگیرد. پس باید اصول و قواعد مربوط به چگونگی برخورد در وبسایت با مشتری را بیاموزید.

 نوع برخورد در کسب و کار به روش سنتی با چگونگی برخورد در وبسایت و فضای اینترنت کاملا متفاوت می ‌باشد. به دلایل گوناگونی داشتن یک وب سایت قدرتمند و با کیفیت برای شما نیاز ضروری قلمداد می ‌شود. زیرا اگر بخواهید فقط به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی اکتفا کنید این ریسک و خطر برای شما وجود دارد که به محض فیلتر شدن و یا اختلال در هر کدام از این شبکه ها، پیج یا صفحه شخصی شما از دسترس خارج شود و صدمات زیادی را برای شما به همراه داشته باشد.

شما نیاز دارید که یک وب سایت با ظاهر و چیدمان اصولی داشته باشید و با زیبایی و جذابیت که به سایتتان تزریق می کنید مشتریان زیادی را به سمت خودتان سوق دهید. رعایت اصول و قواعد لازم مانند محتوای با ارزش، استفاده از رنگ بندی مناسب در صفحات سایت، داشتن امکانات مناسب با خواسته کاربر و موارد دیگر از ویژگی یک سایت خوب قلمداد می ‌شود. برای مراحل طراحی سایت و مطالب موثر در روند موفقیت سایت به مقاله هایی که در سایبری شو قرار دارد مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که تمامی پول هایتان را در یک جیب نگذارید و در بحث دیجیتال مارکتینگ در کنار فضای مجازی به فکر طراحی یک سایت با کیفیت نیز باشید.

سئو SEO

زمانی که شما برای طراحی سایت اقدام کردید و موفق شدید که سایت مورد نظر و مطلوب را برای خود راه اندازی کنید باید روشی را پیاده سازی کنید تا کاربران و مخاطبان سایت تان شما را پیدا کنند و بتوانند از اطلاعات و محتواهایتان استفاده کنند. در اینجا ما به سئو نیاز خواهیم داشت.

سئو به معنی بهینه سازی سایت و محتوای آن برای موتورهای جستجوگر می باشد. در واقع شما با اصول و قواعد مناسبی که برای سئو کردن وب سایت تان استفاده می کنید بستری را فراهم می‌ سازید تا سایت شما در رده‌های بالای صفحه گوگل قرار گیرد و با قرار گرفتن در این جایگاه که به SEPR معروف است می ‌توانید کاربران زیادی را جذب کنید.

انجام این کارها باعث می شود که پول بیشتری در جیبتان برود. بخش زیادی از اشخاصی که وارد سایت شما می شوند از طریق گوگل وارد میشوند یعنی گوگل به آنها پیشنهاد داده است که از سایت شما بازدید کنند، پس شما باید این مسئله را در نظر داشته باشید که با سئو و بهینه سازی مناسبی که در سایت تان انجام می دهید می توانید جایگاه خود را در گوگل تثبیت کنید و کاربران زیادی را جذب کنید.

سخن پایانی

با توجه به مسائلی که در این مقاله به آن ها پرداختیم متوجه شدید که دیجیتال مارکتینگ چه دنیای بزرگ و گسترده ای دارد و با رعایت کردن ترفندها و اصول بیان شده در این مقاله شما نیز می توانید جزء اشخاص موفق در این حوزه باشید و برای کسب و کارتان روش نوین را پیاده سازی و اجرا کنید. دیجیتال مارکتینگ هنر و علمی است که برای خبره شدن در آن باید وقت و زمان گذاشت و موفق شدن در آن یک شبه به دست نمی آید و حاصل تلاش و برنامه ریزی منظمی است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.