رویکرد agile چیست؟

رویکرد agile چیست؟

افرادی که در حوزه تولید و ارائه نرم‌افزارهای مهندسی مشغول به فعالیت هستند به این امر واقفند که تولید کردن نرم‌افزارهای ویژه برای پروژهای مهندسی یک کار مهم و بزرگ تلقی می‌شود، زیرا نرم افزارهای مهندسی احتیاج دارند که از آنها به صورت مرتب و همیشگی مراقبت شده و باید افرادی این پشتیبانی را به عمل بیاورند که به بتوانند به تغییرات ایجاده شده در آنها به سرعت پاسخ دهند، این موضوع در واقع رویکرد agile است. اصولی که در رویکرد agile وجود دارد یک پاسخ است به نارسایی‌هایی که در روش‌های سنتی آبشاری موجود است.

روش‌های آبشاری به همان the Waterfall method گفته می‌شود و باید توجه داشت که به این دلیل صنعت نرم‌افزار را باید یک بازار رقابتی در نظر گرفت که نرم‌افزارهای عناصری هستند که در هر زمانی که نیاز داشته باشیم قادر به ارتقاء دادن آنها خواهیم بود. با توجه به این موضع توسعه دهندگان وب باید برای اینکه در رتبه‌ی بالای فروش و بازاریابی قرار گیرند باید مرتبا محصولات و کالای خودشان را بهبود بخشیده و از استفاده کردن از روش‌های آبشاری و خطی پرهیز کنند.

رویکرد agile از چه اصل‌هایی تشکیل شده است

 • برطرف سازی نیازهایی که در حال تغییر کردن هستند در زمانی که فرآیند توسعه شکل می‌گیرد.
 • در زمان برقرار شدن پروژه همکاری در میان توسعه دهندگان و سهامداران پروژه برقرار می‌شود.
 • فعال کردن تعامل‌هایی که به صورت رودرو اتفاق می افتد.
 • برای اینکه بتوانید از سرعت و توسعه مداوم و همیشگی برخوردارد باشید می‌توانید از رویکرد agile استفاده کنید.
 • سادگی را می‌توان یکی از اصل‌های مهم این رویکرد نام برد.
 • برای اینکه بتوانید موثرتر و مفیدتر رویکرد agile را اجرا کنید می‌توانید تامل‌های منظمی را در این راستا انجام دهید.
 • با توجه به اینکه در رویکرد agile تحویل‌ها به صورت مداوم و منظمی انجام می‌شود رضایتمندی مشتریان را به همراه خواهد داشت.
 • نرم‌افزارهایی را که آماده به کار و فعال هستند می‌توانید به صورت مکرر تحویل دهید.
 • حمایت کردن از کسانی که درگیر هستند، می‌توانید با اعتماد و انگیزه‌ای که در آنها ایجاد می‌کنید شاهد پیشرفت‌های زیادی در این زمینه باشید.
 • یکی از معیارهای اصلی و مهمی که در پیشرفت نقش بسزایی را ایفا می‌کند نرم‌افزارهای در حال کار هستند.
 • برای اینکه بتوانید شاهد افزایش چابکی در رویکرد agile باشید می‌توانید توجه بیشتری را به مسائل فنی و طراحی داشته باشید.
 • تیم‌هایی که توسط خودشان سازماندهی می‌شوند، می‌تواند باعث تشویق کردن معماری و طرح‌های عالی در agile شوند.

تاریخچه رویکرد agile

در سال 1990 بود که توسعه نرم‌افزارها با یک بحران جدی مواجعه شد که می‌توان از این دوران به نام دورانی که در آن توسعه نرم افزارها با بحران روبرو شد یاد کرد. نرم افزارهایی که در آن سالیان به مشتریان ارائه داده می‌شدند قادر نبودند تا نیازهای مشتریان را به خوبی برطرف سازند و اگر قرار بود که نیاز تجاری و تحویل برنامه‌ها به خوبی اجرا شود برای انجام دادن این فرآیند به یک پروسه 3 ساله نیاز بود.

مدل‌هایی که در توسعه سنتی با توجه به یک رویه زمانی قرار داشت، این خصوصیت توسعه بر حسب ترتیب قابل اجرا بود و مشتریان امکان مشاهده کردن محصول نهایی را تا آخرین مرحله از کار نداشتند. با توجه به اینکه پول و هزینه‌های زیادی در این راه صرف می‌شد بسیاری از پروژه‌ها در همان ابتدای کار انصراف می‌دادند و رهبرانی که گروه‌های متعددی را رهبری می‌کردند این دید را داشتند که باید رویکرد جدیدی را به وجود آورند.

با وجود این عوامل مدیران و رهبران حرفه‌های گوناگون قصد داشتند تا یک فرآیند را به وجود آورند که بتواند انعطاف پذیری کاملی را با محدودیت‌های زمانی به وجود آمده شکل دهند، این گونه بود که رویکرد agile به وجود آمد.

چهار ارزش رویکرد agile

۴ مورد از ارزش‌های رویکرد agile عبارتند از:

۱_ روند اصلی نرم‌افزارها بر روی اسناد جامع

قبل از اینکه رویکرد agile به وجود بیاید کسانی که مشغول به توسعه دادن نرم‌افزارها بودند که زمان زیادی را برای به وجود آوردن اسناد دقیق صرف می‌کردند. ارسال نرم افزار و حمل نقل آن به مشتریان را باید یکی از مهم‌ترین اولویت‌های رویکرد agile دانست زیرا با توجه به این قابلیت این امکان وجود دارد که با جمع آوری بازخورد بتواند نسخه بعدی را بهبود ببخشند.

۲_ برای تغییر دادن نسبت به پیروی محض از برنامه‌ها باید پاسخ در اولویت باشد

رویکرد agile این پیشنهاد را دارد که یک تیم نرم‌افزاری باید از این توانایی برخوردار باشد که بتواند چرخش و تغییر جهتی را ایجاد کند و از یک نقشه راهی برخوردار باشد که داری انعطاف پذیری مناسب باشد.

۳_ قبل از ابزار و فرآیند باید افراد و تعاملات وجود داشته باشد

روش کار تیم‌های نرم‌افزاری در گذشته به این شکل بود که تمرکز خوشان را بر روی داشتن بهترین ابزار و فرآیند‌های ممکن برای ساختن نرم‌افزار قرار می‌دادند، در صورتی که امروزه افرادی که این فرآیند را سپری می‌کنند از اهمیت بالاتری برخوردار هستند و برای اینکه بتوانید شاهد موفقیت بیشتری در این زمینه باشند باید از یک تیم نرم افزاری قوی برخوردار باشند.

۴_ برای مذاکره کردن در مورد قراردادها باید یک همکاری مشترک صورت گیرید

این امکان را دارید تا برای اینکه محصول نهایی را به مشتریان معرفی کنید قراردادهایی با آنها امضا کرده و با ایجاد کردن یک حلقه بازخورد با مشتریان این اطمینان را برای آنها خواهید ساخت که محصول ارائه داده شده از طرف شما همواره برای مشتریان مفید و سودمند خواهد بود.

سخن پایانی

رویکرد agile به نوعی از فرآیند مدیریت پروژه گفته می‌شود که از آن برای توسعه و ارتقاء نرم‌افزارهای گوناگونی استفاده می‌شود. در جایی از این رویکرد استفاده می‌شود که راه حل‌ها و نیازهای مشترکی با تلاش تیم مشترک به وجود آید و شاهد یک نتیجه نهایی و عملکرد مثبتی در میان مشتریان باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.