ریبرندینگ (Rebranding) چیست؟ آشنایی با 6 مرحله مهم آن

ریبرندینگ (Rebranding) چیست؟ آشنایی با 6 مرحله مهم آن

دسترسی و دستیابی به یک برند معتبر و با ارزش برای هر کسب‌کاری نمی‌تواند چندان راحت باشد و بسیار سخت است، برندینگ‌ها به دلیل اثراتی که روی کاربران می‌گذارند باعث می‌شوند که همیشه در ذهن کاربر بمانند. زمانی که یک کاربر نام یک برند را می‌داند در واقع با بازگو کردن این نام در هر جا به یاد کسب‌کار شما خواهدافتاد.

به عنوان مثال هر وقت اسم اپل در هر جا بشنویم به یاد گوشی معروف آن خواهیم افتاد و دیگر محصولاتی که دارد، یعنی با شنیدم نام اپل ما فکرمان می‌رود به سمت شرکت معروفی که وسایل دیجیتال هوشمند تولید می‌کند، این همان تصوری است که یک کاربر به محض شنیدن نام یک برند دارد. گاهی اوقات یک کسب‌کار برندی را برای خودش می‌سازد اما این برند با ایراداتی به همراه است، از ریبرندینگ برای برطرف سازی این مشکل استفاده می‌کنند.

Rebranding

ریبرندینگ به معنی تغییر دادن ظاهر برند است. به بازسازیی تصویر ذهنی برند که در مخاطب ایجاد می‌شود و هدف از انجام این کار ایدالتر شدن برند است ریبرندینگ گفته می‌شود. ریبرندینگ موضوع رایجی است در میان تمامی کسب کارها و گاها برندهای معتبری وجود دارد و در برخی مواقع آنها چند بار ریبرندینگ را انجام می‌دهند. انجام دادن ریبرندینگ همراه با ریسک است و به طور کلی کاری پیچیده محسوب می‌شود.

گاهی اوقات احتمال دارد به لحاظ شرایط یک برند را کهنه فرض کنند و دوست نداشته باشند که بروی آن حساب باز کنند، اینجاست که با انجام یک ریبرندینگ هوشمندانه و جذاب بر سر زبان‌ها خواهید افتاد. ریبرندینگ واکنشی است برای از بین بردن مشکل به وجود آمد و رسیدن به جایگاه اصلی که وجود داشته است. زمانی که یک تغییر در بازار هدف شکل می‌گیرد صاحبین کسب‌کار برای در امان ماندن از این گونه خسارات و یا رسیدن به منفت بیشتری ریبرندینگ انجام می‌دهند.

هدف ریبرندیتگ معطوف به برندسازی دوباره برای یک تجارت شکست خورده نیست، بازسازی یک برند دلایل متععدی را به دنبال خواهد داشت که می‌تواند محصولات گوناگونی را که شرکتی تولید می‌کند نسبت به برند قبلی متفاوت باشد و هدفش پیشی گرفتن از رقبا و افزایش قدرت است تا بتواند سهم بزرگی را از بازار داشته باشد.

چه نشانه‌های ثابت می‌کند که شما به ریبرندینگ نیاز دارید

یک سری نشانه وجود دارد که ثابت خواهد کرد تجارت و کسب‌کار شما نیاز به Rebranding دارد، این عوامل شامل:

۱_ برند شما منحصر به فرد نیست

زمانی که یک برند منحصر به فرد نباشد پس نمی‌تواند در ذهن مخاطب نیز اثر بگذارد و پیامی که شما دارید را به او ارسال کند. برند شما باید حامل پیامی باشد که فقط مختص با همان برند باشد، اگر برند شما حامل چنین پیامی نیست باید ریبرندینگ انجام دهید که این کار سبب شود شما از رقبایتان پیشی بگیرید.

۲_ شفافیت نداشتن برند

زمانی که شما به صراحت به مخاطبینتان اعلام نکنید که مشغول انجام چه فعالیتی هستید و این موضوع را از کاربران مخفی می‌کنید، نیاز به ریبرندینگ دارید.

۳_ نداشتن اعتبار لازم در بین کاربران

زمانی که برند شما نمی‌تواند رضایت مخاطبان را برآورده سازد و آنها ابرار نارضایتی می‌کنند باید به فکر یک برند معتبر باشید تا این اعتماد از دست رفته را جبران کنید. شما می‌توانید در فکر یک پیام کیفیت محور باشید و آن پیام را روی برندتان قرار دهید تا به نتیجه دلخواه برسید، باید دقت داشته باشید که کیفیت محصولتان را بالا ببرید تا اعتماد از دست رفته را در بین کاربران به دست آورید.

۴_ متغیر بودن برند

زمانی که شما دارای یک برند برای کسب کارتان هستید این برند باید با کسب‌کار شما سنخیت داشته باشد و باید به زمان حال و زمان آینده تجارتتان مرتبط باشد، اگر وضعیت کسب کارتان این چنین نیست نیاز به ریبرندینگ دارید.

۵_ نداشتن ارتباط احساسی برند با مخاطب

اگر شما احساس کردید که برندتان با کاربران نمی‌تواند ارتباط برقرار کند، باید به دنبال راه‌حلی برای آن باشید. باید تمامی تمرکز و تلاشتان را بر روی این موضوع باشد که ایجاد احساس را در مخاطب به وجود بیاورید و در چنین وضعیتی می‌توانید از ریبرندینگ استفاده کنید.

۶_ برند شما به مخاطبین هدف خودش دست پیدا نکرده

باید توجه داشته باشید که قبل از شروع کردن کسب کارتان مخاطبان هدف خودتان را شناسایی کنید تا سبب شود پیام اشتباهی به مخاطبانتان ارسال نکنید.

ریبرندینگ می‌تواند در چنین وضعیتی به شما کمک کند و با با برگزاری نظرسنجی و بازخوردی که از مشتریان دریافت می‌کنید می‌توانید برند جدید را به خوبی و با موفقیت پیش ببرید.

ریبرندینگ در چند نوع وجود دارد

در ادامه به برسی انواع Rebranding خواهیم پرداخت:

1- ریبرندینگ واکنشی یا (REACTIVE)

زمانی که برای حل کردن مشکل به وجود آمده اقدامی صورت می‌گیرد را ریبرندینگ واکنشی می‌گویند.

2- ریبرندینگ فعال یا (PROACTIVE)

وقتی که یک برندسازی شکل می‌گیرد و این برند‌سازی خاصیت پیشگیرانه دارد ریبرندینگ فعال می‌گویند. در واقع این نوع Rebranding برای جلوگیری از ضرر احتمالی و یا برای سود آوری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مراحل ریبرندینگ

1- تحقیق: انجام تحقیق و پژوهش اولین قدم می‌باشد که باید مراحل با ارزش را شناسایی کنید.

2- آماده‌سازی: با نوشتن و مشخص کردن یک برنامه استراتژی و به اشتراک گذاشتن این برنامه با مدیران و صاحب نظران در بازار.

3- مشورت: مشورت با متخصصان و طراحان برای ارائه بهترین طرح.

4- برنامه‌ریزی: باید یک فهرست از تمامی کارهایی را که برای ریبرندینگ قرار است انجام دهید را تهیه کنید.

5- اجرا: در این مرحله باید با توجه به کارهایی که در گذشته انجام داده‌اید اعم از طراحی و برنامه ریزی، همگی مشخص شوند.

6 راه‌اندازی: این مرحله پایانی ریبرندینگ می‌باشد و باید تمامی زیر مجموعه‌های خودتان را با این واقعه‌ آگاه سازید و آنها را با خبر کنید. برای دسترسی پیدا کردن به برنامه به تمام این زیرنفع‌ها نیاز خواهید داشت.

سخن پایانی

زمانی که شما قصد دارید ریبرندینگ انجام دهید باید به هزینه‌های مالیتان نیز توجه کنید و باید مشخص کنید که هر بخش به چه مقدار تغییر نیاز خواهد داشت. اگر کارمندان بخش‌های گوناگون یا کاربران عوض کردن برند شما را دوست نداشتند، می‌توانید با برنامه‌ریزی و آنالیز درست جواب قانع کنند‌ای پیدا کنید تا رضایتشان را به دست آورید. اگر برند شما بنا به هر دلیلی نیاز به ریبرندینگ داشت با رعایت کردن اصولی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم می‌توانید این کار را انجام دهید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.