ریکپچا (Recaptcha) چیست | جلوگیری از هک شدن وب‌ سایت🤔

ریکپچا (Recaptcha) چیست | جلوگیری از هک شدن وب‌ سایت🤔

 ریکپچا یک قابلیت است که تیم امنیتی گوگل آن را معرفی کرده است و به صورت رایگان همگان می‌توانند از این قابلیت استفاده کنند. ریکپچا سبب می‌شود که وب‌سایت‌ها در مقابل حملات احتمالی هکرها دیگر وب‌سایت‌های اسپمی در امان بمانند و از سوء‌استفاده کردن ربات سودجو جلوگیری می‌کند.

استفاده کردن از این قابلیت برای وب‌سایت‌هایی که نیاز به فرم ورود سمت کاربر را دارند امری ضروری و لازم است، زیرا در این فرم‌ها امکان دارد تا ربات‌های مهاجم با استفاده از حملات بروت فروس قادر باشند تا به اکانت‌های کاربرانی که دارای رمز عبوره راحت و ساده ای هستند نفوذ کنند، برای اینکه بتوانید از این حملات جلوگیری کنید و امنیت وب‌سایت خودتان را بالا ببرید از Recaptcha استفاده می‌شود.

انواع ریکپچا

در ادامه به معرفی انواع ریکپچا می‌پردازیم:

۱_ Recaptcha به صورت الفبایی

یک نوع از ریکپچا است که روش کارکردش به این گونه است که یک رشته از اعداد و حروف را در یک تصویر نمایش می‌دهد و کاربران با دیدن این کاراکترها باید آنها را در کادر مورد نظر وارد کنند. از این روش برای افرادی که با مشکلات بینایی مواجعه هستند استفاده می‌شود. نقطه ضعفی که ریکپچای الفبایی دارد این است که ربات‌هایی که از تکنولوژی و هوش بالاتری برخوردار هستند، می‌توانند ساختار رکپچای آن را شناسایی کنند.

۲_ Recaptcha به صورت نامرئی

در این روش از ریکپچا کابران نیازی به تعامل و دیدن آن نخواهند داشت و با توجه به موارد پنهانی که در ساختار آن وجود دارد برای انسان قابل دیدن نیست. استفاده از ریکپچای نامرئی برای آن دسته از افرادی که دارای یک وب‌سایت هستند و کارابران مخاطبان استفاده زیادی از آن وب‌سایت دارند، مناسب است. افرادی که قصد وارد شدن به وب‌سایت را دارند می‌توانند به راحتی و بدون انجام دادن هیچ مشکل اضافه با استفاده از این ریکپچا به آسانی به وب‌سایت مورد نظر وارد شوند.

۳_ Recaptcha به صورت کادر تایید

در این روش کاربر باید یک کادر که در کنار عبارت (من یک ربات نیستم) را علامت بزند. در ریکپچا کادر تایید حرکت موس کاربر مورد برسی قرار خواهد گرفت و از نوع حرکت کردن موس که حالتش قابل پیش بینی است مشخص خواهد شد که این یک حرکت انسانی نیست و او یک ربات است. به عنوان مثال ربات دقیقا داخل کادر و نقطه وسط را کلیک خواهد کرد درصورتی که حرکت موس انسان و کلید کردن آن به گونه است که دقیقا نقطه میانی کادر مورد نظر را کلید نمی‌کند.

۴_ Recaptcha به صورت معادله ریاضی

این نوع از ریکپچا در وب‌سایت‌ها‌یی که دارای فرم و موارد دیگر هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد، در واقع Recaptcha معادله‌ای یک نمونه شناخته شده از ریکپچا است. روش کار آن به این شکل است که با یک مسئله ساده ریاضی مانند 5+4 احراز هویت کاربران را مشخص می‌کند. با توجه به اینکه این نوع از ریکپچا به صورت واضح نمایش داده می‌شود، تشخیص آن برای ربات‌ها بسیار دشوار است.

۵_ Recaptcha به صورت تصویری

یک نمونه دیگراز ریکپچا به صورت تصویری آن است که در آن از 9 تا 16 تصویر برای اهراز هویت استفاده می‌شود. در این روش کاربران باید تصویری که ریکپچا از آنها درخواست دارد را به خوبی شناسایی کنند و اگر پاسخ کاربر با مورد فوق یکی باشد، پاسخ صحیح در نظر گرفته خواهد شد و کاربره نمره قبولی را از آزمون دریافت کرده است. این روش از Recaptcha از سال 2014 تا به امروز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چه فرقی میان Recaptcha و captcha وجود دارد

Captcha یکی از روش‌های تشخیص دادن شکل ظاهری کارکتر است که تصویر را به یک متن مناسب برای ذخیره سازی یک نسخه تبدیل می‌کند و حجم را تا اندازه زیادی کم می‌کند، به دلیل اینکه در این پروسه یک زمان ایجاد می‌شود دقت captcha زیاد نیست و در اکثر مواقع همراه با خطاهایی در تشخیص دادن حروف روبرو است.

با توجه به این معضل Recaptcha وارد عمل شده و کارهای فوق العاده‌ای در این زمینه انجام داده است. ریکپچا ایجاد کردن نسخه‌های دیجیتالی را آسان کرده است و کلمات را به صورت captcha برای کاربران می‌فرستد و تنها کلماتی برای کاربران ارسال خواهد شد که توسط سیستم کپچا برای کاربران قابل تشخیص نباشد، معمولا این کلمات حاوی خوردگی و یا جوهر چاپ هستند.

استفاده کردن از Recaptcha دارای چه مزایایی است

  • ریکپچا سبب خواهد شد تا حساب کاربری و وب‌سایت شما از حملات زیادی که هکرها برای وارد شدن به اکانت شما انجام می‌دهند جلوگیری شود، این حملات با استفاده از تعداد زیادی رمز عبور انجام می‌شود.
  • Recaptcha باعث بالا رفتن امنیت در وب‌سایت‌هایی می‌شود که در سیستم خودشان عملیات پرداخت آنلاین دارند.
  • در مواقعی سارقان و ربات‌های نفوذی اینترنت سعی دارند تا با لینک‌ها و محتواهای بی معنی وب‌سایت شما را مورد حمله قرار دهند، در این وضعیت استفاده کردن از Recaptcha سبب خواهد شد تا آنها نتوانند به حساب شخصی و یا اکانت وب‌سایت شما دسترسی داشته باشند.
  • Recaptcha باعث خواهد شد تا ربات‌های نفوذی نتوانند به صورت بیش از حد بلیط‌های نمایش را تهیه کنند و تبلیغات زیاد و مخربی را به وب‌سایت شما ارسال کنند.
  • هکرها در مواقعی از ربات‌ها برای ارسال پاسخ نادرست در وب‌سایت‌ها استفاده می‌کنند که باعث می‌شود تا یکپارچی نظرات آنلاین کاربران از دست برود. استفاده از Recaptcha برای امنیت وب‌سایت باعث می‌شود تا این یکپارچگی حفظ شود و کاربران بتوانند به خوبی نظرات آنلاین خودشان را در وب‌سایت مورد نظر قرار دهند.
  • استفاده کردن از ریکپچا برای بالا بردن امنیت وب‌سایت سبب می‌شود تا هکرها نتوانند در چندین حساب ایمیل ثبت نام کنند و از سوء‌استفاده این افراد از داده‌های شما جلوگیری می‌کند.

سخن پایانی

حتما برای هر کدام از شما نیز این وضعیت به وجود آمده است که در زمان پر کردن یک فرم در یک وب‌سایت اینترنتی با یک گزینه روبرو می‌شود که هدف اصلی آن این است که شناسایی کند شما انسان هستید یا ربات، به این قابلیت ریکپچا گفته می‌شود. در واقع Recaptcha به همان ابزاری گفته می‌شود که باعث خواهد شد تا فرق میان انسان و ربات مشخص شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.