ساسپند شدن سایت چیست؟ راهنمایی رفع تعلیق و محدودیت وب‌سایت‌های اینترنتی

ساسپند شدن سایت چیست؟ راهنمایی رفع تعلیق و محدودیت وب‌سایت‌های اینترنتی

زمانی که وب‌سایت شما به حالت تعلیق در می آید و معلق می‌شود، ساسپند شدن سایت رخ می‌دهد. وقتی که میزان بازید در یک وب‌سایت بیشتر از حد مجاز است، اگر از منابع اختصاصی داده‌های شما استفاده بیشتری شود و یا میزان پهنای پاند شما به حدی زیاد باشد و شما اجازه استفاده از آن را داشته باشید، با وجود این موارد سایت شما به احتمال زیادی ساسپند شده است.

مثلا یک بخش در کنترل پنل c_panel وجود دارد به اسم Bandwidth که این گزینه برای محاسبه‌ی مقدار پهنای باند مصرفی وب‌سایت شما در نظر گرفته شده است. اگر بازدید وب‌سایت شما زیاد شود و میزان کاربران زیادی از سایت شما بازدید کنند، بخش Bandwidth به شما یک اخطار خواهد داد، این اخطار حاوی این پیام است که وب‌سایت شما باید بهینه شود و شما باید این کار را هر چه زودتر انجام دهید.

چرا ساسپند شدن سایت برای مدیران مشاغل اینترنتی اهمیت دارد

مدیر یک سایت اینترنتی وقتی که قصد دارد تا یک فضای هاست برای داده‌های وب‌سایتش تهیه کند، غالبا از هاست‌های اشتراکی استفاده می‌کند ولی باید توجه داشت که این بسته میزبانی فقط داری یک میزان خاص و مشخص از منابع است، به عنوان مثال فضای میزبانی یا همان پهنای باند بخشی از مشخصاتی است که در هر هاستی وجود دارد و با توجه به این فضاها شرکت‌های هاستینگ از شما هزینه دریافت خواهند کرد.

اگر یک وب‌سایت از محدودهای مشخصی فراتر رود و به اصطلاح خط قرمزها را زیر پا بگذارد، امکان ساسپند شدن سایت متخلف وجود دارد، تا زمانی که ایراد به وجود آمده برطرف نشده و مشکل آن حل نشود وب‌سایت مورد نظر معلق خواهد ماند. هر وب‌سایتی که دچار این وضعیت شود باید خسارات زیادی را بپردازد زیرا وقتی که یک سایت ساسپند می‌شود، این امکان وجود دارد که این حالت چند ساعت یا چند روز باقی مانده و سایت مورد نظر به صورت کامل از دسترس خارج شود. این وضعیت برای هیچ مدیر سایتی خوشایند نیست.

مهم‌ترین دلایل ساسپند شدن سایت

ساسپند شدن سایت دلایل مختلفی دارد که در صورت اجرا نکردن درست هر کدام، وب‌سایت مورد نظر در خطر تعلیق قرار دارد، مهم‌ترین این دلایل عبارتند از:

۱_ ویروسی شدن سایت و مصارف غیره مجاز

یکی از دلایل مهم ساسپند شدن سایت زمانی است که یک وب‌سایت ویروسی می‌شود و تا زمان برطرف کردن این مشکل سایت معلق است. همچنین زمانی که از موارد غیره مجازی مانند مایینیگ استفاده شود، امکان ساسپند شدن وجود خواهد داشت.

۲_ فیلترینگ

در مواقعی که دستور انسداد وب‌سایت از کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه اینترنتی برای سایت شما صادر شود، سایت در حالت تعلیق و ساسپند قرار می‌گیرد. همچنین اگر یک وب‌سایت اقدام به ارسال کردن سرویس ایمیل انبوه ناخواسته اسپم کند باعث خواهد شد تا سرویس مسدود کننده گوگل تا زمانی که این مشکل برطرف نشود وب‌سایت مورد نظر را ساسپند کند.

۳_ مسائل امور مالی سایت

از دیگر دلایل ساسپند شدن سایت می‌توان پرداخت نکردن صورت حساب سرویس‌های مورد استفاده در زمان مقرر اشاره کرد. اگر وب‌سایت شما با این مشکل مواجعه شد باید صورت حساب مورد نظر را پرداخت کنید تا سایت شما از حالت ساسپند خارج شود.

ساسپند شدن سایت چه معایبی دارد

زمانی که یک وب‌سایت از منابع موجود در هاست و سرور بیش از حد مجاز استفاده کند به حالت تعلیق در خواهد آمد و به اصطلاح ساسپند می‌شود و برای مدت زمانی از دسترس خارج خواهد شد. توجه داشته باشید که یک وب‌سایت در مواقعی که قصد داشته باشد تا بازدید خود را بالا ببرد، با استفاده درست و اصولی از منابعی که در اختیارش قرار دارد این مهم برایش قابل دسترس خواهد بود، ولی زمانی که سایت ساسپند شود با افت زیادی از بازدید کاربران و مخاطبان همراه خواهد شد.

چگونه مشکل ساسپند را در دایرکت ادمین حل کنیم

زمانی که اکانت وب‌سایت شما در دایرکت ادمین بدون اینکه پهنای باند شما تمام شده باشد به صورت مداوم اکانت شما در این کنترل پنل مسدود می‌شود، از چه ترفندی باید برای رفع این مشکل استفاده کرد؟ اولین کاری که باید در این مرحله انجام دهید این است که از مالکیت اکانت reseller مطمئن شوید، پنهای باند user را برسی کنید و محل اتمام مالکیت user را نیز برسی کنید. اگر suspend شدن اکانت شما در کنترل پنل دایرکت ادمین بدون هیچ گونه علتی اتفاق افتاد، می‌توانید از راهکاری که در ادامه برای شما می‌گوییم پیروی کنید:

  • درقدم اول Login کنید، یعنی شما باید وارد اکانت خود شوید.
  • قدم دوم این است که به بخش domain setup وارد شوید و در صفحه جدیدی که برای شما باز می‌شود اقدام به کلیک کردن بر روی دامنه خود کرده و بعد تیک Same as Main Account را در قسمت Bandwidth فعال کرده و اقدام به ذخیره کردن تغییرات در این قسمت کنید.

سخن پایانی

این ضرب‌المثل که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است می‌تواند به شما در ساسپند شدن سایت کمک کند. زمانی که تمامی آمار و ارقام وب‌سایت را به درستی برسی کردید می‌توانید بفهمید که آیا هاست سایت شما نیاز به تغییرات دارد یا خیر، آیا نیاز می‌باشد که فضای میزبانی خودتان را عوض کنید یا خیر. با توجه به امکانات و نر‌م‌افزارهایی زیادی که در کنار کنترل پنل هاست برای مدیریت و تجزیه تحلیل وب‌سایتتان در اختیار دارید و با رعایت کردن موارد مهمی که ما در این مقاله به آنها اشاره کردیم، می‌توانید از به تعلیق درآمدن و ساسپند شدن وب‌سایت خودتان به خوبی جلوگیری کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.