سیستم مدیریت محتوای اختصاصی

سیستم مدیریت محتوای اختصاصی

سیستم مدیریت محتوای اختصاصی که مخفف (Content Management System) میباشد به سیستمی گفته می شود که با کمک آن شما قادر هستید محتوای سایت خود را مدیریت کنید. با استفاده از سیستم مدیریت محتوا به آسانی و بدون نوشتن کد برنامه نویسی شما می توانید محتوای سایت خود را تغییر دهید.

سیستم مدیریت محتوا روی سرور شما نصب می شود و بخش های مختلف سایت را برای تغییر در اختیار شما قرار می دهد. سیستم مدیریت محتوا با توجه به معنی آن مختص به فرد، گروه و یا سازمانی می باشد که آن را ایجاد کرده و به او تعلق دارد. سیستم های مدیریت محتواها به دو دسته اختصاصی و آماده تقسیم می شوند که ما در ادامه سعی می کنیم علاوه بر سیستم های محتوا های اختصاصی درمورد مزایا و معایب سیستم مدیریت محتوای آماده هم کمی صحبت کنیم.

انواع سیستم مدیریت محتوای اختصاصی

سیستم مدیریت محتوای کد باز ( Open Service)

این سیستم های مدیریت محتوا نرم افزار هایی هستند که شما با استفاده از آنها می توانید سایت خود را تغییر دهید درصورتی که در حالت طبیعی چنین امکانی وجود ندارد. کاربران و کارشناسان زیادی در این نرم افزار هستند که به شما در توسعه سایتتان با تغییر دادن کدهای آن کمک می کنند.

سیستم مدیریت محتوای اشتراکی SAAS ( Software As a Service)

این سیستم مدیریت محتوایی شباهت زیادی به سیستم محتوای کد باز دارد و تنها تفاوت آن در این است که اجازه ی تغییر کد را به کاربران نمی دهد. این سیستم محتوا برعکس سیستم محتوای کد باز باید خریداری شود. پرداخت هزینه آن را می توانید به صورت ماهانه یا سالانه انجام دهید.

چرا برای هر وب سایتی cms اختصاصی لازم نیست

 برای راه اندازی و ساخت سیستم مدیریت محتوای اختصاصی هزینه‌های زیادی را باید پرداخت کنید. زیرا در این روش نیاز دارید که تعدادی طراح وب استخدام کنید و تمامی این افراد باید به صورت جداگانه استخدام شوند. علاوه بر این هزینه ها شما باید برای پشتیبانی و نگهداری CMS اختصاصی مبلغی نیز در نظر بگیرید.

به دلیل کد باز نبودن CMS اختصاصی این سیستم محتوا در اختیار عموم افراد قرار نمیگیرد و پروسه ی زمان بری محسوب می شود. بعضی از سیستم های مدیریت محتوای اختصاصی زمانی درست کار میکنند که سایت شما روی هاست همان شرکتی که طراحی سایت اختصاصی را برای شما انجام داده است میزبانی ‌شود. این سیاست به نوعی برای این به کار می رود که این شرکت ها اصرار دارند که مرتباً با انجام کارهایی بر روی سایت از شما مبالغی را دریافت کنند و در واقع دوست دارند که شما دائما با این شرکت ها همکاری کنید.

معایب سیستم مدیریت محتوای اختصاصی

 • مجوز استفاده از نرم افزار ارائه شده (لایسنس).
 • وابستگی به شرکتی که در واقع سیستم محتوای اختصاصی را طراحی و برنامه‌ ریزی می‌کند.
 • شرکت‌های دیگر پشتیبانی از سیستم مدیریت محتوای اختصاصی که رقیبشان آن را نوشته است را به عهده نمی گیرند.
 • تمام این محدودیت هایی که علت آن ناشناخته بودند مختص به شرکت های سیستم مدیریت محتوای اختصاصی است و در واقع کسی از آن سر در نمی‌آورد. این محدودیت ها در نتیجه باعث افزایش بسیار بالای قیمت و پشتیبانی آن می ‌شود. زیرا، افراد دیگری توانایی فهم این محدودیت ها را ندارند.
 • بعد از تحویل سایت توسط شرکت ارائه دهنده اگر سیستم ها دچار نواقص امنیتی یا فنی شوند مشخص نیست که آیا برای این ضعف ها به روز رسانی در نظر گرفته شده است یا خیر.

مزیت های CMS اختصاصی

طراحی به صورت اختصاصی

مهمترین مزیت این نوع سیستم ها این است که کاملا برای شما طراحی و برنامه ریزی می شود و تمامی نیازهای شما را برآورده خواهد کرد. البته پیشنهاد ما به شما این است که سیستم فنی که قرار است سیستم اختصاصی را تعریف کند زیر نظر خودتان یا در واقع به استخدام شما درآید و کار کند.

مثلاً دیجی کالا که یک تیم برنامه نویسی دارد و خودشان سیستم مدیریت محتوای اختصاصی را توسعه داده اند و در صورت فقدان شخصی هیچ خللی در کار این مجموعه ایجاد نخواهد شد. این شرکت به درستی بر مبنای نیازهای خود یک نقشه راه درست را تدوین کرده و تمام اعضای تیم باید طبق این نقشه حرکت کنند و تمام جزئیات کار خود را مستند سازی نمایند و در این صورت بروز مشکلات به کمترین حد خود خواهد رسید.

پیشی گرفتن از رقبا

به دلیل اینکه تمامی شرکت‌ها و سازمان‌ها دوست دارند در رقابت از رقبایشان پیشی بگیرند و همیشه جزء اولین ها باشند، طراحی سایت اختصاصی می تواند به آنها در راهی که پیش رو دارند کمک شایانی نماید.

کاربری بهتر همراه به رضایت کاربران

یکی از اولویت‌هایی که اشخاص بعد از راه اندازی وب سایت به آن توجه دارند کسب رضایت بیشتر کاربران و تمرکز لازم و مفید نسبت به جذب و به دست آوردن اعتماد آن ها می باشد. سیستم های مدیریت اختصاصی به علت سادگی که دارند به عملکرد های پیچیده و خاصی نیاز ندارند و می‌ توان با تمامی محتوا آن ها را به کاربران ارائه داد.

سرعت سیستم محتوای اختصاصی

در این نوع CMS به دلیل اینکه فقط محتوا و امکانات لازم قرار داده می شود هسته سیستم نیز سبک بوده و در صورتی که سخت افزار سرور قوی به روی سیستم نصب باشد به خوبی محتوا و فایل های داخل سایت آپلود می شوند. همچنین با توجه به این خصوصیت در صورت بازدید زیادی که کاربران از سایت انجام می‌دهند هیچ مشکلی برای شما به وجود نمی آید.

امنیت سیستم مدیریت محتوای اختصاصی

به دلیل ناشناخته بودن CMS اختصاصی هک کردن آن نیز کار ساده ای نیست و این یکی از دلایل مهم انتخاب سیستم مدیریت محتوای اختصاصی در طراحی وب سایت های بزرگ می باشد. اما این نکته را به یاد داشته باشید که اگر تیم طراحی وب سایت شما به خوبی کار طراحی سایت شما را انجام نداده باشد و حفره های امنیتی مهم را باز گذاشته باشد هک کردن سایت CMS اختصاصی شما برای هکر ساده و دور از دسترس نخواهد بود.

پیشنهاد ما به شما این است که با مشاوره با سایت cyberisho بهترین تیم را جهت طراحی وب سایت اختصاصی خود انتخاب کنید. حال که درمورد مزایا، کاربردها و امنیت سیستم محتوای اختصاصی با شما صحبت کردیم، بهتراست کمی با سیستم محتوای آماده و کاربرد آن آشنا شوید.

سیستم مدیریت محتوای آماده

اگر در طراحی وب سایت به دنبال طرح خاص و منحصر به فردی نیستید و می خواهید که وب سایتی برای تجارت خود داشته باشید و برای آن زیاد هزینه نکنید استفاده از سیستم محتوای آماده به شما پیشنهاد می شود.

مزایای سیستم محتوای آماده

 • این سیستم ها به طور مداوم در حال به روز رسانی هستند.
 • هزینه ی کمتری برای طراحی سایت پرداخت می کنید.
 • با آموزش های لازم می توانید سایت خودتان را به روز رسانی کنید.
 • این سایت ها در مدت زمان کوتاهی در اختیار شما قرار می گیرد و می توانید فعالیت خود را به سرعت راه اندازی کنید.

 معایب سیستم محتوای آماده

 • پشتیبانی ضعیف و عدم پاسخگویی هنگام مواجه با سوال یا مشکل.
 • امنیت بسیار پایین و هک شدن سایت های آماده توسط هکر ها
 • سیستم محتواهای آماده قالب های محدودی دارند و امکان روبه رو شدن با قالب تکراری بالا است.

برخی از سیستم محتواهای برتر و آماده در جهان

ورد پرس (WordPress)

این سیستم محتوا دارای انجمنی گسترده برای توسعه همراه با آموزش های لازم است که محیط آن کاملا طبق سلیقه ی کاربران طراحی شده است و این سیستم مدیریت محتوا به صورت اوپن سورس میباشد. اما برای طراحی یک سایت ابتدایی برای کاربران ممکن است پیچیده باشد و همچنین پشتیبانی برای پرسیدن سوالات و در سیستم مدیریت محتوای WordPress وجود ندارد.

جوملا (Joomla)

این cms برای وب سایت های شرکت ها و موسسات قابل استفاده می باشد و مزیت آن نبست به Wordperss در این است که برای وب سایت های ساده تا سخت و پیچیده قابل استفاده است. جوملا کاربران را از طریق Google و DAP احراز هویت می کند اما برای سایت های ساده و مبتدی پیچیدگی هایی دارد. Joomla دارای وب سایت های خبری و محتوای الکترونیک است و سایت های شخصی را در این سیستم مدیریت محتوا می توان طراحی کرد.

درروپال (Drupal)

درودپال با آموزه ها، تالار گفتگو و مستنداتی که روز به روز و پیوسته بروزرسانی می شوند کاربران زیادی را جذب خود کرده است. این cms کمبود کارایی برای قالب های رایگان و نیز غیر رایگان دارد اما پشتیبانی قدرتمندی دارد که همواره، پاسخگوی کاربران هستند. شرکت های بزرگی هستند که از Drupal استفاده می کنند که این خود دلیلی بر قدرت و توسعه یافتگی این سازمان دارد.

اکسپرشن انجین (Exoressionengine)

Exoressionengine اگرچه رایگان نیست اما برنامه نویسان معروف و پشتیبانی قوی دارد که در هر زمانی پاسخگوی همه ی کاربران هستند. گستردگی ماژول در اکسپرشن انجین محدود است اما با وجود محدودیت تالار گفتگو، تجارت الکترونیک و موارد زیادی دارد. در این cms هیچ محدودیتی در طراحی سایت وجود ندارد اما هزینه ی بسیار بالایی برای طراحی سایت های تجاری در این سیستم وجود دارد.

آمبراکو (Umbraco)

این سیستم نیز به دو صورت رایگان و غیر رایگان قابل استفاده است و برای وب سایت های داخلی بسیار مناسب است و درروزنامه ها، مجله ها، وب سایت های دولتی از Umbraco استفاده می شود.

تکست پترن (Textpattern)

این سیستم بسیار قابل قبول برای کاربران است و درصد رضایت بالایی را از کاربران کسب کرده است و مناسب برای طراحی سایت در هر سطحی با آموزش های لازم است. اما جامعه آماری این سایت نسبت به سایت های دیگر بسیار پایین تر است و کمبود قالب های قوی در Text pattern کاملا قابل درک است. تکست پترن دارای وب سایت های خبری و آموزشی است و همچنین دارای وب سایت هایی برای دانلود انواع فایل می باشد.

نکته پایانی

راه اندازی و طراحی وب سایت تقریباً برای تمامی کارها امر مهم و ضروری تلقی می شود و برای توسعه کسب و کار و اطلاعات خودتان می توانید با نصب یک وب سایت خودتان را به تجارت جهانی و نامحدود اینترنت وصل کنید. اما این نکته را به یاد داشته باشید که برای راه ‌اندازی وب ‌سایت حتماً نباید که از CMS اختصاصی استفاده کرد. زیرا بسته به نوع فعالیت و خدماتی که در اینترنت ارائه می‌دهید نوع سایت و سیستم مدیریت محتوا برای سایت شما نیز متفاوت است، ولی اگر دنبال سایت منحصر به فردی هستید که امنیت آن بالا باشد ما سیستم مدیریت محتوای اختصاصی را به شما پیشنهاد می دهیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.