سیستم مدیریت محتوا (CMS)

سیستم مدیریت محتوا (CMS)

سیستم مدیریت محتوا به معنای سیستم نرم افزاری ای است که به کمک آن محتوا مدیریت می شود و به نرم افزارهایی گفته می شود که نظام قابل مدیریتی را در ثبت، بازیابی، بروزرسانی و محتوا فراهم می آورد. به معنای واضح تر یک برنامه رایانه ای که امکان انتشار، ویرایش، مدیریت محتوا، سازمان دهی، حذف و نگهداری از طریق یک رابط مرکزی را فراهم می کند سیستم مدیریت محتوا گفته میشود.

CMS همان سیستمی است که به وسیله آن محتوای وب سایت مدیریت می شود و اگر سیستم مدیریت محتوا نبود شما مجبور بودید برای قرار دادن یک ویدئو در سایت تان با زبان های مختلف کد بنویسید، صفحهات جدید طراحی کنیدو این کدها را بارگذاری کنید و لی به کمک سیستم مدیریت محتوا این موراد به راحتی قابل انجام میباشد.

CMS

هنگامی که شما یک وب سایت یا وبلاگ را مدیریت می کنید نیاز دارید که از طریق یک نرم افزار تحت وب تمام محتوای سایت اعم از عکس ها,فایل ها, ویدیو ها و نوشته ها را مدیریت کنید که و در واقع به این نرم افزار تحت وب سیستم مدیریت محتوا (content management system )گفته می‌شود و به اختصار به آن CMSمی گویند.

با توجه به گسترش سامانه های مدیریت محتوا در سال های اخیر تمامی کسانی که به خوبی در فضای وب فعالیت داشتند با این ابزار ها آشنا هستند و یا با آنها کار کرده اند. الارقم اینکه CMS در قرن بیستم با حرکت ناخوانای فضای اینترنت درمیان همگان فراگیر شد اما در چند سال گذشته به محبوبیت و کاربری فوق العاده ای دست یافت. به دلیل اینکه در CMS همه چیز به صورت پیش فرض قرار دارد و هر شخصی با هرعلم و دانشی که دارد می‌تواند وب سایتش را توسط سیستم مدیریت محتواها، مدیریت و برنامه ریزی کند.

عناصر تشکیل دهندی CMS

1_ برنامه تحویل محتوا ( control delivery applicant) که علامت اختصاری آن با CAD نمایش داده میشود.

2_ برنامه کاربردی مدیریت محتوا ( control management applicant ) که آن را با علامت اختصاریCMS نمایش میدهند

سیستم مدیریت محتوا در صفحات وب

سیستم مدیریت محتوا چرخه حیات تمام صفحات وب را از زمان تولید تا زمان استفاده در بر می گیرد و این بستر را برای صاحبان این سایت ها فراهم می‌سازد تا بدون داشتن تخصص لازم تمام کارهای وب سایتشان را با استفاده از CMS انجام دهند.

کاربران اینترنت دوست دارند در وب سایتی عضو باشند و نظر بدهند که امکان مطالعه و تحقیق در مورد مطالب جدید و به روز را به صورت روزانه داشته باشند. این تحولات همگی با روی کار آمدن CMS امکان پذیر شده است در گذشته معضلی که باعث می‌شد اشخاص کمتر به فکر طراحی سایت باشند هزینه های زیادی بود که باید پرداخت می‌کردند، زیرا برای راه اندازی سایت باید چندین متخصص و طراحی وب در کنار هم قرار می‌گرفتند و چندین روز روی سایت کار می‌کردند تا مشکلات فنی سایت را برطرف کنند ولی در دنیای امروزه اشخاص با در دسترس بودن سیستم مدیریت محتوا با چنین مشکلاتی روبرو نخواهند شد.

سخن پایانی

با در اختیار داشتن سیستم مدیریت محتوا هر شخصی این امکان را خواهد داشت با توجه به علم و توانایی هایی که دارد یک وب سایت در اختیار داشته باشد زیرا CMS این کارها را بسیار راحت کرده است و همان چیزی است که وب مستران به آن نیاز دارند و به راحتی میتوانند با استفاده از آن طراحی سایت انجام دهند. با توجه به متن باز بودن CMS دیگر نگران هزینه های ثابت برای آن نخواهید بود. نسخه های حرفه ای و پولی آنها نیز وجود دارد که برای تجارت های بزرگ فراهم شده است. اما نسخه رایگان و اولیه آن مناسب برای خیلی از سایت ها می باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.