شبکه و انواع و اشکال متفاوت آن را بشناسیم

شبکه و انواع و اشکال متفاوت آن را بشناسیم

با توجه به پیشرفت های زیادی که در صنعت اینترنت و وب شکل گرفته است بخشی از نیازهای روزمره خودمان را از این طریق بر طرف می‌کنیم و اینترنت جزء جدایی ناپذیر از زندگی می باشد. اگر با یک سوال یا مطلبی که راجع به آن اطلاعاتی نداریم برخورد کنیم اولین کاری که می کنیم به سراغ اینترنت می‌رویم و از طریق آن به جواب سوال خودمان دست پیدا می‌کنیم و این نشان دهنده میزان تاثیر شبکه های اینترنتی در زندگی ما است. حالا ما می‌خواهیم در این مقاله شما را با تعریف و کاربرد شبکه آشنا کنیم پس لطفاً تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

معرفی شبکه

شبکه به گروهی از اشیا و افراد گفته می‌شود که می توانند اطلاعات را در بین یکدیگر به اشتراک بگذارند. در حوزه فناوری اطلاعات به شبکه‌های دیتا و یا شبکه های کامپیوتری شبکه می گویند زیرا اینها به معنی اشیائی هستند که اطلاعات را به صورت واضح و روشن به اشتراک می گذارند و در اصطلاح انگلیسی به شبکه (network) گفته می‌شود.

به صورت ساده اگر بخواهیم معنی شبکه را برای شما بیان کنیم باید بگوییم که هنگامی که چند کامپیوتر یا هاست را به یکدیگر متصل کنید یک شبکه ایجاد می شود که از این طریق قادر به برقراری ارتباط و به اشتراک گذاشتن منابع و اطلاعات برای کاربران خواهید بود. شبکه های کامپیوتری ارتباط را در بین افراد راحت می کنند و به آنها این اجازه را می دهند تا به راحتی و سهولت با یکدیگر به برقراری ارتباط بپردازند و از این راه نیاز های خود را برطرف سازند.

شبکه

 هدف از ایجاد (network) چیست؟

  • به روز بودن اطلاعات
  • اطلاعات در بین اشخاص سریع تر و راحت تر برقرار می شود
  • امکان استفاده از منابع مشترک بین افراد
  • استفاده از منابع راه دور
  • افزایش امنیت و انعطاف پذیری
  • استفاده بهینه از وقت، امکانات و صرفه جویی در هزینه ها
  • مکانیزه کردن مجموعه ها
اهداف ایجاد شبکه

انواع شبکه های کامپیوتری بر اساس گستردگی جغرافیایی

 شبکه شهری و man

این نوع از شبکه ها همان طور که از اسمش پیداست برای شهرها مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع یک شبکه کامپیوتری است که منابع کامپیوتری کاربران را در یک منطقه جغرافیایی به هم وصل می کند. برد این شبکه بین 5 تا 50 متر است. یکی از کاربرد شبکه های شهری برقراری ارتباط بین موسسه به موسسه دیگر است.

 شبکه شخصی یا pan

 در این شبکه ها تعدادی کامپیوتر نزدیک به هم فعالیت می‌کنند و به صورت سیم یا بی سیم به یکدیگر متصل می شوند. وقتی که شما بلوتوث گوشی خود را روشن میکنید میتوانید آن را به کامپیوتر متصل کنید. برد یک شبکه شخصی عموما از چند متر بیشتر نیست.

 شبکه بزرگ و گسترده wan

به شبکه‌های گسترده و بزرگ گفته می‌شود که معمولاً از تعدادی شبکهLAN شبکه محلی تشکیل شده است و از آن برای کشورها، قاره ها و شهرها استفاده می کنند. برای استفاده از این شبکه ها از تکنولوژی های پیشرفته مخابراتی کمک می گیرند. این شبکه محدوده وسیعی را پوشش می دهد و بارزترین مثال آن شبکه اینترنت است.

 شبکه محلی یا LAN

 به علت سرعت زیادی که در این نوع از شبکه های محلی وجود دارد از آنها برای ساختمان و یا مراکز و شرکت ها استفاده می شود. مشخصه مهم شبکه محلی کامپیوتر، متصل بودن دستگاه‌هایی است که در یک مکان محدود و واحد قرار گرفته‌اند.

 شبکه بی سیم wLAN

 در این نوع از شبکه های بیسیم این امکان وجود دارد تا کاربران برای استفاده از آن محدودیت حرکتی نداشته باشند حتی با جابجا شدن شان امکان استفاده از این شبکه وجود دارد و در واقع نیازی برای اتصال فیزیکی در این نوع از شبکه ها نیست و انتقال داده ها از طریق امواج است. در این نوع از شبکه ها از استاندارد 802 /11a استفاده شده است و از اصطلاح وایرلس لوکال rawan برگرفته شده است.

 شبکه های جهانی Gan

 این نوع از شبکه های جهانی که به صورت گسترده در سطح جهان فعالیت دارند محدودیت های جغرافیایی ندارند و برگرفته از اصطلاح گلوبال نتورک می باشد.

انواع شبکه

 شبکه های اکسترانت 

به شبکه ای گفته می شود که فقط افراد خاص و تعیین شده در داخل و خارج سازمان امکان استفاده از آن را دارند. یعنی یک اکسترانت یک شبکه کامپیوتری است که به اینترانت اجازه دسترسی کنترل شده می دهد در واقع تلفیقی از دو شبکه اینترنت و اینترانت می باشد. می‌توان گفت اکسترانت به صورت سراسری و از طریق شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارد و افرادی که خارج از سازمان هستند مانند مخاطبان و شرکا می‌توانند به این شبکه دسترسی داشته باشند و امنیت این نوع از شبکه ها بالاست. اما در اینترانت اینگونه نیست افرادی که خارج سازمان هستند امکان این را نخواهد داشت از آن استفاده کنند.

شبکه اکسترانت

 شبکه اینترنت

 شبکه جهانی می باشد که تمامی انسان ها می توانند با استفاده از دستگاه‌های هوشمند مانند موبایل، تبلت و لپ تاپ به آن دسترسی داشته باشند وداده های خود را به راحتی از هر نقطه‌ای به نقطه دیگر ارسال کنند. ‏ftp http https از نمونه های معروف امکانات اینترنت محسوب میشوند.

 شبکه اینترانت

 این نوع از شبکه ها نیز از پروتکل های مشابه شبکه اینترنت استفاده میکنند با این تفاوت افرادی که خارج از سازمان هستند امکان استفاده از آن را نخواهند داشت. شرکت‌ها و سازمان‌ها برای برطرف کردن نیازهای کاری و تجاری خودشان از این نوع شبکه استفاده می‌کنند. اگر بخواهیم مثالی ساده از آن را بزنیم باید به شبکه هایی که درون بانک ها قرار داده شده اشاره کنیم که فقط کارکنان بانک امکان دسترسی به این شبکه را دارند.

شبکه اینترنت و اینترانت

 انواع شبکه ها بر اساس کارکرد

شبکه‌های کلاینت سرور

در واقع یک رایانه مرکزی است و هدف اصلی آن سرویس دهی به مشتریان خود است در این نوع از شبکه های بزرگ تمامی کاربران از یک سطح دسترسی معینی می توانند استفاده کنند و برای محیط های بزرگ و پهناور از این شبکه ها استفاده می شود. در واقع این نوع از شبکه ها برگرفته از سرویس گیرنده و سرویس دهنده می باشند.

دامین شبکه DOM IN

نوعی شبکه کامپیوتری مبتنی بر سیستم عامل ویندوز است که بین چندین سیستم یک ارتباط ایجاد می‌کند. این نوع شبکه ها معمولا در سازمان ها یا شرکت های بزرگ مانند شبکه مدرسه مورد استفاده قرار می گیرند. ویندوز دامین می تواند تمام اطلاعات سیستم و … را درپایگاه داده ذخیره کند که به آن دایرکتوری سرویس گفته می شود.

دایرکتوری سرویس وظیفه دارد تا تمامی اطلاعات مربوط به منابع سخت افزاری و کاربران را مرتب و ذخیره کند. دامین این مکان را به مدیران می دهد که با استفاده از سرویس های موجود در شبکه بتواند تمامی کاربران را مدیریت کرده و باعث ثبات در شبکه شوند.

شبکه‌های همتا به همتا PEER T0 PEER

در این نوع از شبکه ها سرور خاصی وجود ندارد در واقع فایل ها بدون نیاز به سرور مرکزی بین کامپیوترها به اشتراک گذاشته می شود به این معنا که رایانه می تواند از اطلاعات رایانه دیگر استفاده کرده یا به رایانه دیگر اطلاعات بفرستد. در راه اندازی آنها هزینه زیادی صرف نمی شود این نوع از شبکه ها به منظور ارتباط با دستگاه دیجیتال و اشتراک گذاری دیتا بین آنها می باشد. 

توپولوژی شبکه چیست

 وقتی که قرار است شما یک شبکه را تاسیس کنید باید به معماری و نحوه راه اندازی آن توجه کنید. وقتی که حرف از توپولوژی یا همبندی (network )به میان می‌آید منظور نصب و راه اندازی اجزای یک شبکه به طور صحیح و درست می باشد. وقتی که تمامی اجزای تشکیل دهنده شبکه به طور صحیح در جای خودشان قرار گیرند شاهد عملکرد مفید و کاربر پسند در آن خواهیم بود.

توپولوژی شبکه

 انواع توپولوژی شبکه :

توپولوژی حلقه

به این دلیل به آن توپولوژی حلقه ای گفته می شود زیرا کامپیوتر ها به صورت حلقه به هم وصل شده اند یعنی هر کامپیوتر به کامپیوتر کناری خود وصل است. در این نوع توپولوژی داده ها یه صورت بایت به بایت منتقل می شوند. معمولا اتصال یک طرفه است اما می توان از طریق دو سیم آن ها را به اتصال دو طرفه تبدیل کرد.

توپولوژی حلقه

 توپولوژی ترکیبی

این نوع از توپولوژی ها از چند نوع همبندی در نوع خود تشکیل شده‌اند. شبکه های امروزی از این نوع همبندی ها تشکیل می شوند و بر اساس آن از سرورهای اصلی فرمان خود را می‌گیرند.

توپولوژی ترکیبی

 توپولوژی MESH یا شبکه توری

در این توپولوژی هر کامپیوتر به کلیه کامپیوترهای شبکه وصل است و بالاترین امنیت را دارد، اگر یک کانال ارتباطی در این روش قطع شود شبکه همچنان فعال می ماند.

توپولوژی مش

توپولوژی وایرلس یا بی سیم

 در شبکه وایرلس دو کامپیوتر که مجهز به کارت بیسیم باشند با هم یا با یک شبکه استاندارد کابلی دیگر ارتباط برقرار می کنند که این شبکه خودش از دو نوع توپولوژی استفاده می کند این 2 توپولوژی INFRASTRUCTURE و ADHOC نام دارند.

توپولوژی بی سیم

 توپولوژی استار یا ستاره‌ای

در این نوع از توپولوژی وقتی که قطعی مرکزی در آن به مشکل برخورد و خراب شود تمامی شبکه ها از سرویس دهی باز می دارد و روی منابع تمرکز دارد. اگر در این نوع توپولوژی یکی از کامپیوترها خراب شود فقط خود آن کامپیوتر قادر به خدمات دهی نخواهد بود، در صورتی که تمامی کامپیوترهایی که در شبکه قرار دارند به کار خودشان ادامه می‌دهند.

توپولوژی استار یا ستاره ای

 توپولوژی خطی

 با استفاده از این و توپولوژی هر کامپیوتر به یک کابلی متصل است که دارای دو نقطه پایان و دو سر می باشد که فرد به راحتی می‌تواند از آن استفاده کند و در شبکه های کوچک به راحتی در دسترس خواهد بود. یک عیب اساسی و کلی که توپولوژی خطی BUS دارد این است که اگر کابل مرکزی و تمام دستگاه ها که به آن متصل هستند قطع شوند کل شبکه DOWN میشود و تعامل کامپیوتر از کار خواهند افتاد.

توپولوژی خطی

شبکه چه ویژگی هایی دارد

اشتراک گذاری اطلاعات

کاربران می توانند از طریق شبکه ها تماس اطلاعاتی را که در آن قرار دارد استفاده کنند و با آن اطلاعات را اشتراک گذاری کنند.

امکان ایجاد فایل برای هر فرد

با استفاده از یک (network) می توان تمامی فایلها و اطلاعات را برای هر کس با ایجاد کردن دسترسی برای آن بفرستیم یا با آنها این اطلاعات و دادهها را به اشتراک بگذاریم.

استفاده از تجهیزات

کاربران می توانند از تجهیزاتی که به وسیله شبکه در اختیارشان قرار گرفته است استفاده کنند، تجهیزاتی مانند چاپ ، ذخیره اطلاعات و غیره.

 نکته پایانی

تکنولوژی شبکه های کامپیوتری به قدری فراگیر شده است که اغلب سازمانها و شرکتهای خصوصی و دولتی از آن استفاده می کنند و توسط این فناوری به پیشرفت های زیادی دست پیدا کردند. با توجه به روند صعودی و رو به رشد در شبکه های اجتماعی دیده می شود روز به روز پیشرفت و تکامل در این عرصه شکلی تازه به خود خواهد گرفت. امیدوارم که از مطالب این مقاله لذت برده باشید و میتوانید با مطالعه عنوان مرتبط با این مقاله در طراحی سایت سایبری شو مطالب جذاب و آموزنده دیگری را نیز فراگیرید. 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.