شیرپوینت دیزاینر (Sharepoint Designer) چیست؟ 6 مورد از امکانات مهم آن

شیرپوینت دیزاینر (Sharepoint Designer) چیست؟ 6 مورد از امکانات مهم آن

Sharepoint Designer به یک پلتفرم ساخته شده توسط شرکت ماکروسافت گفته می‌شود که سازمان‌ها با استفاد از آن می‌توانند هزینه‌های خود را کاهش داده و کارایی خودشان را بالا ببرند. دلیل اصلی که از شیرپوینت دیزاینر به عنوان یک پلتفرم نام برده می‌شود این است که فقط یک نرم افزار ساده نیست بلکه به مجموعه‌هایی از نرم افزارهای و تکنولوژی های زیادی گفته می‌شود.

شیرپوینت را باید یکی ابزار چند منظوره قلمداد کرد که با توجه به نیازها و خواست‌های افراد امکاناتی را در اختیار آن‌ها قرار داده تا بتوانند به خوبی از ویژگی‌های زیادی که در این پلتفرم وجود دارد استفاده کنند.

اهمیت استفاده از شیرپوینت دیزاینر

 شیرپوینت دیزاینر به صورت تحت وب در اختیار افراد قرار می‌گیرد و این خصوصیت به این معنا است که افراد برای استفاده از این پلتفرم دیگر نیاز به نرم افزار خاصی ندارند و با استفاده از یک مرورگر مانند گوگل کروم، اینترنت اکسپلورر و یا مرورگر فایرفاکس امکان دسترسی به این پلتفرم وجود دارد، تمامی افرادی که در یک سازمان از Sharepoint Designer استفاده می‌کنند در هر جایی که باشند به یکدیگر گره خواهند خورد.

شیرپوینت دیزاینر دارای چه امکاناتی است

امکانات Sharepoint Designer عبارتند از:

۱_ مدیریت ارتباط

با توجه به ابزارها و امکانات گوناگونی که در شیرپوینت وجود دارد می‌توانید ارتباط موجود را به صورت الکترونیکی مدیریت کنید.

۲_ نگهداری از انواع محتواها

با استفاده از پلتفرم شیرپوینت دیزاینر شما امکان ذخیره داده‌های دارای ساختار و داده‌هایی که ساختار ندارند را دارید. لیست‌هایی که در شیرپوینت وجود دارند می‌توانند اطلاعات شما را به خوبی ذخیره و نگهداری کنند.

۳_ تولید داشبورت‌های مدیریتی

 زمانی که از ابزار سیستم شیرپوینت دیزاینر استفاده می‌کنید امکان تهیه کردن داشبورد‌های مدیریتی را خواهید داشت و می‌توانید این داشبوردها را در اختیار افرادی قرار دهید که برای تصمیم گیری سازمانی به آنها نیاز دارند.

۴_ ایجاد کردن وب‌سایت

شما با استفاده از پلتفرم شیرپوینت این امکان را دارید تا بدون داشتن هیچ دانشی وب‌سایت‌های مفید و پرکاربردی را برای تمامی کسب‌کارها و سازمان‌ها راه‌اندازی کنید.

۵_ امکان جستجو

یک موتور در شیرپوینت دیزاینر وجود دارد که به صورت پیش فرض اطلاعات موجود در فولدرهای و محتوای داخلی وب‌سایت را می‌تواند جستجو کند.

۶_ یکپارچگی سازی

از دیگر امکاناتی که در شیرپوینت وجود دارد این است که این سیستم می‌تواند فرآیند‌های کاری و یکپارچه سازی داده‌ها را به خوبی انجام دهد.

انواع شیرپوینت دیزاینر

در ادامه به برسی انواع شیرپوینت دیزاینرها می‌پردازیم:

1- SharePoint سرور

این برنامه برای سازمان‌ها و شرکت‌هایی طراحی می‌شود که نیاز دارند تا بر روی برنامه های شیرپوینت کنترل بیشتری داشته باشند. این پلتفرم با توجه به امکانات زیادی که برای توسعه و سفارش سازی‌نرم افزازها دارد، نیاز کمتری به بروزرسانی دارد. شیرپوینت سرور برای اینکه امکان نصب و راه‌اندازی داشته باشد نیاز به یک سرور دارد.

2- SharePoint آنلاین

سازمان‌ها و شرکت‌ها قادر هستند تا برای فعالیت‌هایی مانند اشتراک گذاری محتوا و مدیریت پروژه از شیرپوینت آنلاین استفاده کنند. این پلتفرم به صورت دوره‌ای توسط شرکت ماکروسافت بروزرسانی می‌شود و استفاده از آن به هیچ گونه سروری نیاز ندارد. sharepoint آنلاین یک نوع سرویس Cloud-Based است که داری امکانات Office 365 می‌باشد.

شیرپوینت دیزاینر چه کاربردی دارد

Sharepoint Designer دارای کاربردهای زیادی است که در ادامه به برسی مهم‌ترین آنها می‌پردازیم:

۱_ استفاده از پورتال اکسترنت در آن

ایجاد کردن شبکه اکسترنت نقش مهمی در کسب کار دارد زیرا می‌تواند به خوبی امکان برقرار تبادل اطلاعات، همکاری و انتقال اسناد را در میان سازمان‌ها و شرکت‌ها به صورت خصوصی انجام دهد. سیستم شیرپوینت دیزاینر با توجه به اینکه می‌تواند از طریق نام کاربری و پسورد از اطلاعات افراد مخافظت کند این امکان را فراهم خواهد ساخت تا کاربران خارج از سازمان نیز دسترسی لازم را به اطلاعات داشته باشند.

۲_ مدیریت کردن محتوا

با توجه به اینکه ساختار استفاده شده در پلتفرم شیرپوینت به این شکل است که می‌تواند اطلاعات دیجیتال را نگهداری و مدیریت کرده و از قانون‌های شما پیروی کند، با توجه به این ویژگی از این پلتفرم برای نگهداری و محافظت از اسناد الکتریکی و تصاویر کاغذی استفاده می‌شود.

۳_ ایجاد یک چهار چوب برای تولید کردن سیستم‌های نرم افزاری

پلتفرم شیرپوینت با استفاده از تکنولوژی ASP.NET ساخته شده است قرار گرفتن یک لایه اضافی در این سیستم سبب می‌شود تا یک سیستم نرم افزار جدید به وجود آید. با توجه به این موضوع شما نیاز کمتری به تولید و ساختن کدها دارید.

۴_ پورتال اینترانت

یکی از روش‌هایی که می‌توان با استفاده از آن به صورت کارآمد و مفیدی به اطلاعات شرکت یا سازمان از طریق اینترنت دسترسی داشت، استفاده از پورتال است. و در واقع باید از پورتال اینترانت برای مدیریت کردن نرم افزارها و اطلاعات استفاده کرد.

شیرپوینت دیزاینر چه مزایایی دارد

  • ساختند فرم‌های آنلاین و در اختیار گذاشتن آنها برای مخاطبان
  • امکان استفاده از اطلاعات به صورت جدول و نمودار و ذخیره کردن آنها در SharePoint وجود دارد.
  • اتصال برقرار کردن با بانک‌های اطلاعاتی و فراخوانی کردن اطلاعات آنها با شیرپوینت دیزاینر امکان پذیر است.
  • زمانی که از این پلتفرم استفاده می‌کنید امکان ساختن تمامی وب‌سایت‌های سازمانی و ب‌سایت‌های اینترنتی وجود دارد.

سخن پایانی

شیرپوینت دیزاینر دارای قابلیت‌های و ویژگی‌های زیادی است که می‌توان با آنها فرم‌های زیاد را ایجاد کرد، با توجه به رابطه کاربر ساده و جذابی که در آن قرار دارد می‌توانید بسیار از سامانه‌هایی را که در یک سازمان نیاز است مانند ارزیابی عملکرد و سامانه مدیریت را طراحی و به وجود آورده و در اختیار کاربران و مخاطبانتان قرار دهید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.