فایل htaccess چیست

فایل htaccess چیست

htaccess به یک فایل پیکربندی گفته می‌شود که در وب‌سرور آپاچی وجود دارد، این فایل امکان عملکرد یک وب‌سایت و دسترسی به آن را کنترل می‌کند و باعث می‌شود تا تنظیمات پیش فرضی که در سرور آپاچی وجود دارد دچار تغییرات شود. خیلی از کارهایی که در وب‌سایت می‌خواهید انجام دهید و نیاز دارید که از کد نویسی برای انجام دادن آنها استفاده کنید این کار با نوشتن یک خط کد در فایل htaccess امکان پذیر خواهد بود.

htaccess این امکان را برای شما فراهم خواهد ساخت که بتوانید یک صفحه را به صفحه دیگری ریدایرکت کرده و یا از پسوند دیگری برای فایل استفاده کنید و اقدام به رمز گذاری بر روی پوشه مورد نظر کنید.

نحوه‌ی ساختن فایل htaccess

برای ایجاد کردن این فایل در سرور و کامپیوتر این کار به سادگی امکان پذیر خواهد بود و برای آنکه بتوانید فایل htaccess را در ویندوز ایجاد کنید می‌توانید این کار را با Notepad انجام دهید و با استفاده از این ابزار فایل را به نام Notepad در سیستم خودتان ذخیره کنید. توجه داشته باشید زمانی که این کار را انجام داده‌ید این امکان برای شما وجود خواهد داشت تا با استفاده از ftp که یک سرویس گیرنده است قادر خواهید بود تا فایل را در سرور و هاست خودتان قرار داده و در این فضاها اقدام به ذخیره آن کنید.

محل قرار گیری فایل htaccess باید در پوشه (public_html) واقع شود زیرا وب‌سایت شما نیز در این پوشه قرار گرفته شده است و پوشه (public_html) یگ جایگاه مناسب و درست برای قرار گیری فایل htaccess است.

قابلیت‌های مهم فایل htaccess

  • امکان کنترل به صورت دسترسی فیزکی به فایل‌ها و پوشه‌ها
  • قابلیت تنظیمات URL Rewrite در این فایل وجود دارد
  • شما می‌توانید با استفاده از htaccess هر پسوردی را نیاز داشته باشید بر روی پوشه‌های خاص قرار دهید
  • این فایل به شما این امکان را می‌دهد تا در تنظیمات پیش فرض PHP ،MySQL و Apache تغییراتی را اعمال کنید
  • MIME را می‌توانید به htaccess اضافه کنید
  • تنظیم Default Charset در فایل htaccess وجود دارد
  • با کمک این فایل می‌توانید ریدایرکت را کنترل کنید
  • با استفاده از این فایل می‌توانید خطاهای Apache را کنترل کنید

فایل htaccess چه کاربردی دارد

کاربرد فایل htaccess شامل:

۱_ ایجاد کردن صفحات شخصی سفارشی

زمانی که از این فایل در وب‌سایتتان استفاده می‌کنید در زمان‌هایی که یک فایل در وب‌سایت شما یافت نشد و به جای بلوتوث صفحات خطای شخصی Error Pages ایجاد کنید، انجام دادن این کار باعث می‌شود تا وب‌سایت شما ظاهری حرفه‌ای به خود گیرد.

۲_ فایل htaccess سبب Deny / Allow برخی از آدرس‌های ip می‌شود

وقتی که شما از htaccess در وب‌سایتتان استفاده می‌کنی فقط افرادی می‌توانند به وب‌سایت شما دسترسی داشته باشند که دارای ip خاصی هستند، مثلا کسانی می‌توانند از این قابلیت استفاده کنند که فقط از یک شبکه خاص برای دسترسی داشتن به یک دایرکتوری خاص استفاده می‌کنند.

۳_ حفاظت کردن از رمز

از مهم‌ترین کاربردهایی که فایل htaccess دارد این است که توان محافظت از دایرکتوری که در وب‌سایت هاست وجود دارد برخوردار است، زمانی که قرار باشد اضافه کردن حفاظت از رمز عبور در یک پوشه با کمک htaccess صورت گیرد این پروسه در دو مرحله امکان پذیر خواهد بود.

۴_ وارد کردن رمز عبور و نام کاربر

زمانی که فایل htpasswd را در وب‌سایت ایجاد کردید، برای انجام این کار می‌توانید از یک ویرایشگر متن استاندار کمک بگیرید و می‌بایست حتما کلمه عبور و نام کاربر را به درستی در وب‌سایتتان وارد کنید تا مشکلی به وجود نیاید.

۵_ Htaccess یک جایگزین است برای فایل Index

زمانی که می‌خواهید یک فایل شخصی را برای یک دایرکتوری مورد استفاده قرار دهید، امکان این را ندارید که همیشه از index.html استفاده کنید. با استفاده از فایل Htaccess قادر خواهید بود تا از هر فایلی به هر پسوندی به عنوان فایل Index در وب‌سایت ایجاد کنید.

۶_ نمایش ندادن (Directory Index)

زمانی که یک شخص اقدام به وارد کردن نام دایرکتوری وب‌سایت در مروگر خود کند یک لیست را از تمامی فایل‌های آن دایرکتوری به وی نشان داده می‌شود که این موضوع برای یک وب‌سایت خطرات زیاد امنیتی را به وجود خواهد آورد. اگر بخواهید از این خطرات جلوگیری کنید این امکان را دارید تا با وارد کردن یک فرمان در Htaccess وب‌سایت خودتان باعث عدم نمایش دادن فهرست دایرکتوری در مرورگر خودتان شوید.

۷_ دسترسی داشتن به وب‌سایت با استفاده از فایل Htaccess

در زمان دستری کاربران Htaccess از وب‌سایت محافظت می‌کند، در این وضعیت مرورگر شما باکس ورود نام کاربری و رمز عبور را نمایش خواهد داد و این امکان را خواهید داشت تا رمز کاربری و نام کاربری که رمز گذاری نشده است را در نشانی اینترنتی ارسال کنید.

سخن پایانی

فایل htaccess تمامی محدودیت‌هایی که بر دایرکتوری اعمال خواهد شد را برعهده خواهد گرفت و این قابلیت را دارد تا بتواند به خوبی باعث مدیریت پیغام‌های خطا شود، اگر به درستی نتوانید که این فایل را بر روی وب‌سایتتان تنظیم کنید امکان دارد که وب‌سایت شما را با بروز مشکلاتی همراه کند.

در فایل htaccess تنظیمات در قسمت پوشه‌های جاری و زیر پوشه‌های آن انجام می‌شود و این امکان وجود دارد که با قرار دادن یک فایل htaccess در قسمت زیر پوشه‌ها باعث شود تا تنظیمات در پوشه (والد) از بین روند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.