فرق ایمیل با جیمیل در چیست؟ 7 تفاوت مهم این دو

فرق ایمیل با جیمیل در چیست؟ 7 تفاوت مهم این دو

تمامی افرادی که در اینترنت فعالیت دارند به صورت مکرر با این دو واژه کلیدی و کاربردی Email و Gmail برخورد کرده و برای انجام دادن کارهای زیادی از آن ها استفاده می‌کنند ولی سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است فرق ایمیل با جیمیل چیست؟

شاید برای خیلی از افراد ایمیل و جیمیل تعریف یکسانی داشته باشند و این دو را یکی بدانند ولی در واقعیت اینگونه نیست و سرویس ایمیل با سرویس جیمیل تفاوت‌هایی دارند، اگر تا آخر این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با فرق ایمیل با جیمیل بیشتر آشنا کنیم.

معرفی سرویس‌های ایمیل و جیمیل

ابتدا به معرفی این دو سرویس می‌پردازیم:

سرویس جیمیل (Gmail)

جیمیل یک سرویس رایگان است که کاربران با استفاده از آن می‌توانند یک فضای رایگان را به منظور استفاده از ایمیل در اختیار داشته باشند. در 1 آوریل سال 2004 بود که شرکت گوگل توانست نسخه آزمایشی از جیمیل را ارائه دهد.

در اوایل استفاده از این سرویس به این شکل بود که هرکاربر برای استفاده از آن باید دعوت نامه‌های از کاربران دیگر که دارای یک حساب جیمیل بودند دریافت می‌کرد تا بتواند یک حساب ایمیل در اختیار داشته باشد. جیمیل یک سامانه ارائه دهنده سرویس است که متعلق به شرکت گوگل بوده و به افراد خدمات ایمیل ارائه می‌دهد. سرویس جیمیل دارای ویژگی‌هایی است که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد :

1- استفاده کردن از سرویس جیمیل برای تمامی افراد رایگان و قابل دسترس می‌باشد.

2- سرویس جیمیل یک سرویس پستی تحت وب است که امکان استفاده از ابزار جستجو را برای کاربران مهیا می‌سازد و این سرویس دارای یک فضای ذخیره سازی 600/2 مگابایتی است.

3- کاوشگرانی که می‌توانند به سرویس ایمیل دسترسی داشته باشند عبارتند از: Mozilla 1.4 Mozilla firework 0.8 ،Safari 1.2.7. در ادامه به برسی ایمیل خواهیم پرداخت.

سرویس ایمیل (Email)

ایمیل یک نامه دیجیتال است که حاوی محتواهایی همچون متن، عکس فایل یا ویدئو است، در واقع ایمیل یک پست الکترونیکی است که می‌تواند خدمات الکترونیکی را به کاربر ارائه دهد. با استفاده از ایمیل می‌توانید در سرتاسر دنیا با افراد ارتباط برقرار کنید و با این سرویس با اتصال به اینترنت کارهای زیادی می‌توان انجام داد. روزانه در سرتاسر دنیا میلیاردها ایمیل ردوبدل می‌شود که این نکته بیانگر اهمیت این سرویس است. ایمیل یک سری ویژگی‌ها دارد که عبارتند از:

1- بالا بودن سرعت ایمیل در ارسال و دریافت پیام‌ها

2- تعامل در ایمیل به صورت رایگان انجام می‌شود

3- ایمیل در هر جا و هر مکانی قابل دسترس است

4- فایل‌ها در ایمیل به صورت پیوست انجام خواهد شد

5- ایمیل از امنیت بالایی در ردوبدل کردن پیام ها برخوردا است

استفاده کردن از ایمیل بهتر است یا استفاده از جیمیل

شاید اکثر افراد این سوال را داشته باشند که آیا استفاده کردن از ایمیل بهتر است یا استفاده کردن از جیمیل؟ برای اینکه درک بهتری از این موضوع داشته باشیم بهتر است یک مثال بزنیم. زمانی که قرار است شما با یک فرد دیگر نامه را ردوبدل کنید، نامه‌ی ارسالی شما به اداره پست ارسال می‌شود و مامور پستچی نیز نامه را برای فرد مورد نظر می‌برد. جیمیل نیز مانند اداره پست یک خدمات دهند است در صورتی که نامه شما همان حکم ایمیل را دارد و حاوی پیام شما است، در ادامه به برسی فرق ایمیل با جیمیل می‌پردازیم.

مهم‌ترین فرق ایمیل با جیمیل

  • فرق ایمیل با جیمیل در این است که جیمیل یک خدمات دهنده است مانند همان ادراه پست، در صورتی که ایمیل متن و پیام موجود در محتوا است.
  • ایمیل یک خدمات الکترونیکی است یعنی اینکه یک شبیه ساز است به صورت الکترونیک که حاوی امکانات زیادی است که برای شما این بستر را فراهم می‌سازد تا بتوانید هر متن و پیامی را ارسال کنید.
  • ایمیل و جیمیل یکی نیستند ولی امکان دریافت درهر سرویسی را دارند، مثلا سرویس‌هایی مانند یاهو، اوت لوک و گوگل. این موضوع را باید از دیگر فرق ایمیل با جیمیل به شمار آورد.
  • ایمیل به شرکت یاهو تعلق دارد و معروفترین دامین ایمیل yahoo.com نام دارد.
  • جیمیل به شرکت گوگل تعلق دارد و معروف‌ترین دامین آن gmail.com است.
  • در جیمیل افزونه‌های زیادی وجود دارد، در صورتی که در ایمیل به این شکل نیست، این موضوع نیز فرق ایمیل با جیمیل را بهتر مشخص می‌کند.
  • ایمیل امکان فیلتر کردن پیام‌های را با توجه به محتوا و متن و اینکه چه کسی آنرا ارسال کرده است برای شما فراهم خواهد کرد.

سخن پایانی

فیلترهایی که در سرویس جیمیل وجود دارد را باید به عنوان قویترین فیلترهای موجود محسوب کرد که با استفاده از آن امکان فیلتر کردن تمام گزینه‌های ایمیل برای شما فراهم خواهد شد و فرق ایمیل با جیمیل را بهتر مشخص می‌کند، همچنین می‌توانید با توجه به فایل‌های ضمیمه‌ای بزرگ بودن و کوچک بودن آن‌ها رانیز فیلتر گذاری کنید.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.