فرق ایمیل با جیمیل در چیست؟

فرق ایمیل با جیمیل در چیست؟

تمامی افرادی که در اینترنت فعالیت دارند به صورت مکرر با این دو واژه کلیدی و کاربردی “Email و Gmail” برخورد کرده و برای انجام دادن کارهای زیادی از آنها استفاده می‌کنند ولی سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است فرق ایمیل با جیمیل در چیست؟

شاید برای خیلی از افراد ایمیل و جیمیل تعریف یکسانی داشته باشد و این دو را یکی بدانند ولی در واقعیت اینگونه نیست و سرویس ایمیل با سرویس جیمیل تفاوت‌هایی دارند. اگر تا آخر این مقاله با ما همراه باشید شما را با فرق ایمیل با جیمیل بیشتر آشنا می‌کنیم.

معرفی سرویس‌های ایمیل و جیمیل

برای اینکه به درک بهتری از این دو سرویس دست یابید، ابتدا به معرفی این دو می‌پردازیم:

سرویس جیمیل (Gmail)

جیمیل یک سرویس رایگان است که کاربران با استفاده از آن می‌توانند یک فضای رایگان را به منظور استفاده از ایمیل در اختیار داشته باشند. در 1 آوریل سال 2004 بود که شرکت گوگل توانست نسخه آزمایشی از جیمیل را ارائه دهد.

در اوایل استفاده از این سرویس به این شکل بود که هرکاربر برای استفاده از آن باید دعوت نامه‌های از کاربران دیگر که دارای یک حساب جیمیل بودند دریافت می‌کرد تا بتواند یک حساب ایمیل در اختیار داشته باشد. جیمیل یک سامانه ارائه دهنده سرویس متعلق به شرکت گوگل است که به افراد خدمات ایمیل ارائه می‌دهد. سرویس جیمیل دارای ویژگی‌هایی است که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

  • استفاده کردن از سرویس جیمیل برای تمامی افراد رایگان و قابل دسترس می‌باشد.
  • سرویس جیمیل یک سرویس پستی تحت وب است که امکان استفاده از ابزار جستجو را برای کاربران مهیا می‌سازد، این سرویس دارای یک فضای ذخیره سازی 600/2 مگابایتی است.
  • کاوشگرانی که می‌توانند به سرویس ایمیل دسترسی داشته باشند عبارتند از: Mozilla 1.4 Mozilla firework 0.8 ،Safari 1.2.7.

سرویس ایمیل (Email)

ایمیل یک نامه دیجیتال حاوی محتواهایی نظیر متن، عکس فایل یا ویدیو می‌باشد، در واقع ایمیل یک پست الکترونیکی است که می‌تواند خدمات الکترونیکی را به کاربر ارائه دهد. با استفاده از ایمیل می‌توانید در سرتاسر دنیا با افراد ارتباط برقرار کنید و با اتصال به اینترنت کارهای زیادی را می‌توان انجام داد. روزانه در سرتاسر دنیا میلیاردها ایمیل ردوبدل می‌شود که این نکته بیانگر اهمیت این سرویس محبوب است. ایمیل یک سری ویژگی‌ها دارد که در ادامه به معرفی 5 مورد از مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم:

1- بالا بودن سرعت ایمیل در ارسال و دریافت پیام‌ها

2- تعامل در ایمیل به صورت رایگان انجام می‌شود.

3- ایمیل در هر جا و هر مکانی قابل دسترس است.

4- فایل‌ها در ایمیل به صورت پیوست انجام می‌شود.

5- ایمیل از امنیت بالایی در ردوبدل کردن پیام‌ها برخوردار است.

استفاده کردن از ایمیل بهتر است یا استفاده از جیمیل؟

شاید اکثر افراد بارها با این سوال مواجه شده باشند که آیا استفاده کردن از ایمیل بهتر است یا استفاده کردن از جیمیل؟ برای اینکه درک بهتری از این موضوع داشته باشیم بهتر است یک مثال بزنیم. زمانی که قرار است شما با یک فرد دیگر نامه را ردوبدل کنید، نامه‌ی ارسالی شما به اداره پست ارسال می‌شود و مامور پستچی نیز نامه را برای فرد مورد نظر می‌برد. جیمیل نیز مانند اداره پست یک خدمات دهند است در صورتی که نامه شما همان حکم ایمیل را دارد و حاوی پیام شما می‌باشد، در ادامه به بررسی فرق ایمیل با جیمیل می‌پردازیم.

7 تفاوت مهم ایمیل با جیمیل

برای اینکه فرق ایمیل با جیمیل را بهتر درک کنید، در ادامه به بررسی 7 تفاوتی که این دو سرویس با یکدیگر دارند می‌‌پردازیم:

  • یکی از تفاوت‌های ایمیل با جیمیل در این است که جیمیل یک خدمات دهنده است مانند همان ادراه پست، در صورتی که ایمیل متن و پیام موجود در محتوا است.
  • ایمیل یک سرویس ارائه دهنده‌ی خدمات الکترونیکی است، در واقع یک شبیه ساز است به صورت الکترونیک که حاوی امکانات زیادی است که برای شما این بستر را فراهم می‌سازد تا بتوانید هر متن و پیامی را ارسال کنید.
  • دومین فرق ایمیل با جیمیل این است که این دو یکی نیستند ولی امکان دریافت در سرویس‌های مختلف نظیر یاهو، اوت لوک و گوگل را دارند. این موضوع را باید از دیگر فرق ایمیل با جیمیل به شمار آورد.
  • دیگر تفاوت ایمیل با جیمیل این است که ایمیل به شرکت یاهو تعلق دارد و معروفترین دامین ایمیل yahoo.com نام دارد.
  • جیمیل به شرکت گوگل تعلق دارد و معروف‌ترین دامین آن gmail.com است.
  • در جیمیل افزونه‌های زیادی وجود دارد، در صورتی که در ایمیل به این شکل نیست، این موضوع نیز فرق ایمیل با جیمیل را بهتر مشخص می‌کند.
  • ایمیل امکان فیلتر کردن پیام‌های را با توجه به محتوا و متن و اینکه چه کسی آنرا ارسال کرده است برای شما فراهم می‌سازد.

سخن پایانی

با استفاده از فیلترهای سرویس جیمیل امکان فیلتر کردن تمام گزینه‌های ایمیل برای شما فراهم است که این قابلیت فرق ایمیل با جیمیل را بهتر مشخص می‌کند، همچنین می‌توانید با توجه به فایل‌های ضمیمه‌ای جیمیل، بزرگ و کوچک بودن آنها را نیز فیلترگذاری کنید.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.