فناوری اطلاعات چیست؟

فناوری اطلاعات چیست؟

شاید دفعات متعددی واژه فناوری اطلاعات را دیده و شنیده باشید ولی هیچ وقت به درک درستی از آن نرسیده باشید. در بیشتر کشورهای دنیا فناوری اطلاعات به عنوان یک رشته دانشگاهی به اسم فناوری اطلاعات شناخته می ‌شود که از Information Technology گرفته شده است که مخفف آن کلمهIT می باشد. این رشته در ایران بر اساس تصمیم گیری در سازمان سنجش و آموزش کشور انجام شده است و با اسم مهندسی فناوری اطلاعات شناخته می ‌شود.

به مجموعه ابزارهای ضروری و مهمی که از آن ها برای تولید، نگهداری و پردازش اطلاعات در جهت فراگیر شدن آن از متن، تصویر و صدا استفاده می شود را فناوری اطلاعات می گویند.

آشنایی با مفاهیم بنیادی در فناوری اطلاعات

پردازش اطلاعات processing

تمامی کارهایی را که در مسیر فرآیند، تولید و ذخیره اطلاعات انجام می دهند به گونه ای که اطلاعاتی که وجود دارد با ارزش افزوده همراه شود را پردازش اطلاعات می گویند. مثلاً برای کارمندان یک شرکت هنگام پرداخت حق و حقوق و دادن دستمزد آن ها از این فناوری استفاده می شود.

تبدیل اطلاعات conversion

هنگامی که شما یک سری اطلاعات را در دست دارید و این اطلاعات را به شکلی دیگر تبدیل می کنید در واقع تبدیل اطلاعات صورت گرفته است. وقتی که شما یک متن را بعد از تبدیل اطلاعات آن به یک فایل ارتقاء می دهید می توانید بگویید که تبدیل اطلاعات انجام داده اید.

تبادل اطلاعات communication

تمامی کارهایی که طی فرآیند اطلاعات از اول تا آخر انجام شود را تبادل اطلاعات گویند. برای مثال زمانی که قرار است که شما به دلایل گوناگونی کلیه فایل های موجود در کامپیوتر شخصیتان را بر روی کامپیوتر دیگر اتصال دهید و از آن استفاده کنید در واقع تبادل اطلاعات رخ داده است.

ذخیره سازی اطلاعات storage

همانطور که از نامش پیداست به کارهایی گفته می شود که در طی فرآیند اطلاعات موجود بر روی یک رسانه ذخیره سازی و نگهداری می ‌شود. این وسیله که قرار است اطلاعات را ذخیره سازی کند باید توانایی خواندن اطلاعات را داشته باشد مثلاً شما وقتی که از یک فیلم خوشتان می آید می توانید آن را بر روی یک DVD ذخیره کنید.

انهدام اطلاعات Delete

به هر فعالیتی که توسط قانون اطلاعات را به نابودی و پاک شدن از حافظه ای که روی آن نصب بود بکشاند را انهدام اطلاعات گفته می‌ شود. مانند اوقاتی که اقدام به پاک کردن اطلاعات غیر ضروری لپ ‌تاپ خودتان می کنید.

تحلیل اطلاعات Analysis

کارهایی که به هوشمند شدن اطلاعات منجر شود و به واسطه آن محتوای داخلی در پردازش اطلاعات متفاوت باشد تحلیل اطلاعات گفته می شود، مثلا تولید سنسورهای هوشمند برای ساختمان های هوشمند.

تاریخچه فناوری اطلاعات

پس از ظهور کامپیوتر در سال ۱۹۵۰، برای اولین بار در همین سال کامپیوتر ها در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفتند. کامپیوتر بزرگ main frame با روی کار آمدنش در سال ۱۹۶۰ تحولی را در پردازش پایگاه اطلاعاتی ایجاد کرد و با استفاده کردن از این کامپیوتر در مدیریت اطلاعات طرفداران زیادی را در سرتاسر دنیا متوجه خودش ساخت. بین سال های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ از این ایده برای استفاده کردن در سیستم‌های هوشمند و اجرایی کردن تصمیم گیری ها به صورت گسترده تری رواج پیدا کرد و از آن در بخش اداری و تجاری برای پردازش اطلاعات و کمتر به کار بردن کاغذ استفاده می‌ شد.

‌کم‌ کم استفاده کردن از کامپیوتر ها رواج پیدا کرده و تمامی کشورها تمایل به استفاده از فناوری اطلاعات در سیستم امنیتی و اداری خودشان داشتند. در کشورهایی مثل هلند، انگلیس، ژاپن از این شیوه در صنعت بانکداری، هتلداری، مدیریت و ساماندهی پروژه ها به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفت.

فناوری اطلاعات چه مزایایی دارد

 • توسعه کاربردی
 • توسعه تجارت
 • مدیریت اطلاعات
 • توسعه سیستم‌های معمولی فناوری اطلاعات
 • مدیریت کردن شبکه ها

فناوری اطلاعات از‌ دو‌ واژه‌ ی مهم تشکیل شده است

Technology

فناوری که واژه انگلیسی آن Technology است و در تعریف آن باید گفت که به مجموعه ای از دانش، ابزار، ماشین آلات و مهارت گفته می شود که انسان ها از آن برای تبدیل کردن یک ماده خام به یک ماده با ارزش استفاده می کنند، فناوری اطلاعات گفته می شود.

information

اطلاعات به مطالبی گفته می‌ شود که می ‌توان آن ها را از داده های خام بدون تعریف استخراج کرد که با کلمه انگلیسی information نمایش داده می شود. اگر بخواهیم تعریفی ساده تر از اطلاعات داشته باشیم به عنوان مثال اینگونه می توانیم بگوییم: اگر بدانیم که یک فرد چند کیلو گرم وزن دارد این اطلاعات داده محسوب می ‌شود و می ‌توانیم از این داده‌ها و تفاوت وزن شخصی که داریم به اطلاعت او پی ببریم.

فناوری اطلاعات چه کاربردی دارد

 • استفاده در سیستم‌های اطلاعاتی
 • در آموزش استفاده می شود
 • استفاده کردن در طراحی و رایانه
 • به کمک فناوری اطلاعات هوش مصنوعی را می توان مدیریت کرد
 • در پژوهش و نوآوری

فناوری اطلاعات از چه عناصری تشکیل شده است

 • ذخیره سازی
 • پردازش اطلاعات
 • تولید
 • بازاریابی اطلاعات

در چه مشاغلی می‌ توان از فناوری اطلاعات استفاده کرد

 • مدیریت کردن وب سایت
 • فعالیت داشتن در شبکه های کامپیوتری
 • برنامه نویسی
 • راه اندازی کسب و کار اینترنتی

انواع سیستم های اطلاعاتی را نام ببرید

MIC -1

این سیستم مخفف کلمه Management Information System است و وظیفه آن تامین اطلاعات مدیران می باشد. این سیستم اطلاعاتی مناسب مدیرانی است که به بررسی هفتگی، ماهانه و سالانه علاقه دارند.

DP -2

این سیستم ها به سیستم پردازش داده معروف هستند.

DSS -3

این سیستم که با نام Decision Support System نیز شناخته می شود. هدف این سیستم ها کمک به کاربران برای تصمیم گیری مناسب است. این سیستم توسط مدیر و مسئولان رده بالاتر از مجموعه استفاده می شود.

lTMASTERPLA -4

PROCESSING -5

سخن پایانی

اگر یک مجموعه یا یک خبرگزاری قرار باشد که خبری را منتشر و پخش کند یک سری ابزار اطلاعاتی را برای این مهم نیاز دارد، کلیه اقدامات و کارهایی را که این مجموعه برای تولید و انتشار خبر موردنظر انجام می دهد را فناوری اطلاعات می گویند. برای کسب اصلاعات در زمینه طراحی و راه اندازی وب سایت و ارتباط با ما میتوانید با مجموعه سایبری شو در ارتباط باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.