فونت آیکون (Icon font) چیست؟

فونت آیکون (Icon font) چیست؟

حروف و اعدادی که در فونت نوشتاری وجود دارند و آنها را با استفاده از شکل‌هایی به کار می‌برند را فونت آیکون می‌گویند، از Icon font برای زیبایی و سرعت وب‌سایت و درک بیشتر کاربر استفاده می‌شود. وقتی که شما یک وب‌سایت راه‌اندازی می‌کنید دوست دارید که سرعت لود تصاویر آن زیاد باشد تا از این طریق کارهای خود را سریع تر و بهتر انجام دهید، در واقع فونتهای آیکون به ما کمک می‌کنند تا سرعت بارگذاری در وب‌سایت را بالا ببریم و با در نظر گرفتن این موارد زیبایی و نظم کسب کار اینترنتی خود را افزایش دهیم.

شاید این سوال به ذهن خیلی از شماها خطور کرده باشد که آیا امکان ایجاد استایل در فونت آیکون وجود دارد؟ در جواب این سوال باید بگوییم همانند متن‌های معمولی که می‌توان به آنها استایل داد، در فونت آیکون نیز این امکان وجود دارد. یکی از خصوصیات بارز فونت آیکون این است که استفاده از آن در طراحی گرافیک بسیار ضروری و مفید است و کاربردهای بسیاری دارد. به واسطه اینکه طراحی قالب وب‌سایت هم جزء طراحی گرافیک محسوب می‌شود به حضور مفید و پر رنگ Icon font در طراحی سایت پی خواهیم برد.

مزایای استفاده از Icon font

1_ تغییر رنگ و اندازه فونت ها با استفاده از فونت آیکون.

2_ فونت آیکون با تمامی مرورگر ها همخوانی دارد.

3_ وقتی که از فونت آیکون در صفحات استفاده می‌کنید سرعت بارگذاری صفحات وب را مشاهده خواهید کرد.

4_ می‌توان برای طرح‌های واکنشگرا استفاده کرد.

5- کم حجم بودن و سرعت دانلود بالا.

6-در صفحه نمایش‌های uhd مشکل افت کیفیت پیدا نمی‌کند.

برای استفاده از فونت آیکون کافیست که font awesome را در گوگل وارد کنید و بعد از دانلود آن را از حالت زیپ خارج کنید تا برای شما ۴ پوشه باز شود، این پوشه‌ها عبارتند از scss,fonts,less ،css. از فونت‌های موجود در این پوشه‌ها می‌توانید برای کارهایتان بهره ببرید.

فونت آیکون چه معایبی دارد

  • در فونت آیکون از نسخه تجاری استفاده می‌شود.
  • در آیکون‌ها از یک فونت تک رنگ استفاده شده و برای استفاده از چند رنگ متنوع باید از css استفاده کنید.
  • آیکون‌ها با محدودیت همراه هستند.
  • پیاده‌سازی عکس‌های پیچیده با آیکون امکان پذیر نیست.

محبوب‌ترین فونت‌های آیکون برای طراحی سایت

در ادمه به برسی محبوب‌ترین فونت‌ها در طراحی سایت خواهیم پرداخت:

۱_ فونت (Googel cons)

یکی از جذاب‌ترین و زیباترین فونت‌های موجود فونت آیکون گوگل است که می‌توانید در طراحی وب‌سایت از آن استفاده کنید.

۲_ فونت (font awesome 5)

این فونت در دو نسخه به صورت رایگان و پولی ارائه می‌شود و از محبوبیت بالایی برخوردار است.

۳_ فونت (font awesome 4)

این فونت نسخه رایگان font awesome 5 است و تعداد آیکون‌ها در آن کمتر است.

اهمیت فونت آیکون در طراحی سایت

جهان امروز طیف وسیعی از ابزار و وسایل را تشکیل می‌دهد که تمامی آنها به نوعی در زندگی ما کاربردی و موثر واقع شده است، در دنیای اینترنت نیز خدمات و امکانات زیاد و فوق‌العاده‌ای وجود دارد که فونت آیکون را یکی از این امکانات کاربردی نام می‌برند.

با توجه به پیشرفت‌های زیادی که در زمینه وب و اینترنت شکل گرفته، روزانه بر تعداد وب‌سایت‌ها و کسب و کارهای اینترنتی افزوده می‌شود و نیاز به ادمین وب‌سایت بالا می‌رود. اگر یک ادمین هستید می‌توانید با به روز نگه داشتن خودتان و مسلط شدن به فضای وب پیشرفت‌های زیادی را در این حوزه به ارمغان بیاورید، زیرا در روند موفقیت افراد در طیف‌های مختلف خود اشخاص بیشترین اثر گذاری را دارند.

چرا از فونت آیکون‌ها استفاده می‌کنیم

یکی از دلایل استفاده از فونت آیکن‌ها، کاهش میزان نوشتن یا خواندن روی سرور است که منجر به کاهش مصرف پهنای باند در ول‌سایت‌های پربازدید می‌شود، این امر باعث افزایش سرعت وب‌سایت‌تان می‌گردد. این آیکون‌ها در بسیاری از موارد نسبت به متون نوشتاری تاثیر بیشتری دارد. به عنوان مثال استفاده از یک ایموجی خنده در برخی موارد تاثیر بیشتری نسبت به نوشتن یک متن دارد. همچنین می‌توانید به دلخواه خود اندازه و رنگ آیکو‌ها را عوض کنید.

سخن پایانی

شما می‌توانید با استفاده از فونت آیکون‌ها زیبایی و جلوه بهتری را به وب‌سایتتان بدهید و کاربران را با امکاناتی که در وب‌سایت قرار می‌دهید بیشتر آشنا کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.