فیچر اسنیپت (Featured snippet) چیست؟

فیچر اسنیپت (Featured snippet) چیست؟

Featured snippet به پاسخ کوتاه و درستی گفته می‌شود که گوگل برای عبارتی که کاربران آن را مورد جستجو قرار داده‌اند به آنها نمایش می‌دهد. فیچر اسنیپت سبب خواهد شد تا رویت پذیری در یک وب‌سایت بالا رود و باعث خواهد شد که اگر رتبه و جایگاه یک وب‌سایت در نتایج جستجو پایین بود، بیشتر از تمامی وب‌سایت‌ها در این جایگاه قرار خواهد گرفت و نشان داده می‌شود.

Featured snippet باعث خواهد شد تا نمایش وب‌سایت را در نتایج serp متمایز شود و سبب شود تا کاربران و مخاطبان ارتباطی که با وب‌سایت شما برقرار می‌کنند زیاد شود، این عامل نرخ کلیک را در وب‌سایت شما بالا خواهد برد.

فیچر اسنیپت باعث خواهند شد تا در زمان سرچ در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخ خودتان را به دست آورید. با توجه به آمار حدود 15 درصد از کوئری‌های جستجو از جعبه های پاسخ Featured snippet بهرمند هستند اما با ضرورت استفاده از آنها در آینده شاهد خواهیم بود که تعداد آن‌ها افزایش پیدا خواهد کرد.

مواردی که در زمان بهینه‌سازی محتوای وب‌سایت با استفاده از فیچر اسنیپت باید رعایت کرد

این موارد عبارتند از:

۱_ در نظر گرفتن عبارات طولانی و کلیدی

تمامی چیزهای که در فکر کاربران وجود دارد می‌تواند به عنوان کلمات کلیدی شما مورد استفاده قرار گیرد، نوع این عبارت هم می‌تواند بلند باشد و هم کوتاه و برای اینکه بتوانید سئوی خوبی در وب‌سایت بسازید باید تحقیق کردن عبارت طولانی کلیدی را در اولویت کار خودتان بگنجانید زیرا این کار سبب می‌شود تا نیازهای کاربران را به صورت مسقیم برطرف کرده و از هدر رفتن هزینه و زمان جلوگیری خواهد شد.

۲_ استفاده کردن از هرم محتوایی در مقالات

در تولید کردن محتواهایی مانند روزنامه نگاری و وبلاگ هرم محتوایی نقش مهمی را ایفا می‌کند و این هرم نشان دهنده‌ی نوع تقسیم کردن اطلاعاتی است که کاربران نیاز دارند تا از طریق این اطلاعات بهترین تجربه را برای کاربر نمایش دهد. ساختار هرم مانند قیف است و از بالا به پایین در برگیرند جواب‌هایی است به مهم‌ترین سوالات کاربران، ایجاد کردن وجه تمایز به محتواهای دیگر وب‌سایت‌ها و پرداختن به جزئیات زیادتر.

۳_ حضور در صفحه اول سرچ برای نمایش دادن وب‌سایت در فیچر اسنیپت

توجه داشته باشید که یکی از مهم‌ترین پیش نیازهایی مهمی که برای اینکه یک وب‌سایت در Featured snippet قرار بگیرد این است که در صفحه اول گوگل قرار داشته باشد. برای اینکه بتوانید در این لیست قرار داشته باشید وب‌سایت شما باید در خیلی ازکلمات کلیدی در صفحه اول گوگل قرار داشته باشد.

۴_ کمک گرفتن از بخش People Also Ask

People Also Ask راهکاری است که شما با استفاده از آن قادر خواهید بود تا بتوانید سوالات جستجو کنندگان را پیدا کنید. برای اینکه بتوانید از این بخش استفاده کنید می‌توانید محتواهای خودتان را به صورت انگلیسی سرچ کرده و در مرحله بعد به قسمتی که سوالات کاربران در آن قرار دارد بروید و با توجه به این قابلیت شما این امکان را خواهید داشت تا از این امکان گوگل در زبان انگلیسی به خوبی استفاده کرده و بتوانید به راحتی در زبان فارسی آن را پیاده سازی کنید.

فیچر اسنیپت در سئو سایت دارای چه مزایایی است

  • نرخ بازدید را در وب‌سایت بالا خواهد برد و این ویژگی سبب خواهد شد تا رتبه و جایگاه وب‌سایت بالا رود.
  • بالا بردن اعتبار و جایگاه وب‌سایت برای بالا بردن جذب ترافیک.
  • ترافیک وب‌سایت را بالا خواهد برد.
  • زمانی که شما در ‌وب‌سایت خودتان از فیچر اسنیپت استفاده می‌کنید اعتماد کاربران و مخاطبان خودتان را بالا خواهید برد و آنها را جذب خواهید کرد.

Featured snippet چند نوع دارد

در ادامه به برسی انواع فیچر اسنیپت خواهیم پرداخت:

1- فیچر اسنیپت لیستی

یک از انواع فیچر اسنیپت است که کار آن نمایش دادن لیست شماره گذاری شده است و در مواقعی فعال خواهد شد که کاربری برای رسیدن به چیزی در کوئری خودش سوالی را مطرح کرده باشد.

2- فیچر اسنیپت جواب کوتاه

زمانی که سوالی از گوگل پرسیده می‌شود و این سوال داری جوابی چند کلمه‌ای است، گوگل تلاش خواهد کرد تا کوتاهترین توضیحی که در رابطه با این موضوع وجود دارد را به کاربر نمایش دهد به عنوان مثال اگر شما سن یک ورزشکار را در گوگل سرچ کنید اولین جوابی که گول به شما نمایش خواهد داد یک عدد است.

3- فیچر اسنیپت در یوتیوب

در بعضی از اوقات این امکان وجود دارد که گوکل برای پاسخ دادن به سوالی که شما در کوئری مطرح کرداید از ویدئوهای یوتیوب کمک بگیرد و در چنین وضعیتی ویدئوی مورد نظر به صورت مجزا به شما نشاد داده می‌شود.

4- فیچر اسنیپت پاراگرافی

بیشترین استفاده‌ای که گوگل از فیچر اسنیپت‌ها می‌کند، به صورت پاراگرافی مفید و کوتاه است که در مواقعی به کاربر این نوع از فیچر اسنیپت نمایش داده می‌شود که کاربر در داخل کوئری خودش از کلمات پرسشی استفاده کند.

5- فیچر اسنیپت گراف دانش گوگل

گراف دانش به منابع گوناگونی گفته می‌شود که گوگل برای پاسخ دادن به سوالات کاربران آنها را مورد استفاده قرار می‌دهد، این گراف‌های دانش به صورت مفید و جامع و در قالب یک باکس مخصوص به کارابرن نمایش داده خواهد شد. توجه داشته باشید که زبان فارسی نیز در بعضی از موارد در گرفت دانش گوگل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

6- فیچر اسنیپت در جدول

در صورتی که اطلاعاتی که برای پاسخ دادن به کوئری شما در یک وب‌سایت به شکل ردیف و ستون مورد استفاده قرار گرفته باشد، در صفحات نتایج نیز گوگل این دادخ‌ها و اطلاعات را به صورت جدول به کاربران نمایش خواهد داد.

سخن پایانی

اگر مشخص کنید که هدفتان از رسیدن به رتبه صفر در گوگل چیست ارزش فیچر اسنیپت شدن یک وب‌سایت به این موضوع می‌تواند بستگی داشته باشد. شما می‌توانید به عنوان یک منبع موثق به سوالات کاربران پاسخ دهید و هدف شما از این کار دیده شدن برندتان است که باعث خواهد شد تا نام برند شما در ذهن کاربران نقش ببندد و در زمان‌هایی که نیاز داشته باشند شما را پیدا خواهند کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.