قیف فروش چیست

قیف فروش چیست

نکته بسیار مهمی که در تمامی کسب و کارها باید به آن توجه ویژه شود فروش کالای مورد نظر به مشتریان و مخاطبان می باشد. چگونگی ارائه و خدمات به مشتری نقش ویژه ای را در دنیای تجارت ایفا می کند و برگ برنده با کسب و کارهایی است که بتوانند اصول و قواعد لازم را در عرضه درست یک محصول رعایت کرده و باعث شوند که همواره مشتریان راضی و خرسند باشند.

با توجه به مراحل فروش هر کدام از این مراحل تاثیری مثبت بر روند رفتاری مصرف کننده ایجاد می کند که می توانید آن ها را به درستی شناسایی کرده و واکنش مناسب را انجام دهید. شما می توانید با شناسایی مخاطبین وب سایت تان آن ها را بهتر بشناسید و با بهینه سازی و ارتقای سایت خود این امکان را برای مخاطبان فراهم سازید تا در سایت شما به هر آنچه که نیاز دارند دست یابند. همچنین شما می توانید با تعامل مناسب و بهتری که مشتریان با شما برقرار می‌ کنند، نیاز سایتتان را برآورده سازید.

معرفی قیف فروش

 به مسیری که طی آن وظایفی را برای مخاطبین وب سایت تان انجام می دهید تا آن ها خرید محصولات و خدمات مورد نیازشان را انجام ‌دهند، قیف فروش گفته میشود. تمامی مراحل شناسایی افراد از انتخاب محصول تا خرید کردن آن را می توان قیف فروش نامید. قیف فروش یا (sales funnel ) یک فرآیند دارد که شما در آن با سه نوع از مشتریان ارتباط دارید که می‌توان گفت شما در قیف فروش خود که یک مدل از بازاریابی می باشد، با سه دسته از افراد و مشتریان رو در رو هستید که این سه گروه عبارتند از :

  • به مشتریان واقعی گفته میشود که هدفشان تهیه کالای مورد نظر است که، (customers) اصطلاح انگلیسی آن ها می باشد.
  • این دسته از مشتریان درصد خریدشان بالا است و به اصطلاح انگلیسی (prospects) معروف هستند.
  • این دسته از افراد کسانی هستند که تمایل به خرید محصول دارند و با اصطلاح (leads) شناخته می شوند.

دلیل بهینه کردن قیف فروش

با توجه به اینکه مشتریان برای دریافت محصول یا خدمات شان گزینه‌های متعددی دارند و در واقع انتخاب های گوناگونی پیش روی آنهاست، باید به این نکته توجه داشته باشید که با به روز نگه داشتن و بهینه ‌سازی مفیدی که برای سایت خود را انجام می‌ دهید مشتریان را جذب خود کنید. بر اساس همین موضوع تاکید زیادی روی قیف فروش است و باید هوشمندانه و هدفمند بر روی آن کار شود.

اگر شما در جذب مشتری و تقاضا، خود را ناتوان و ضعیف جلوه دهید، فرصت را به رقیبانتان واگذار کرده اید. امروزه بازار رقابتی که بین مشاغل وجود دارد همه را وادار به این کرده است که برای جذب و نگه داشتن مشتری با یکدیگر به رقابت بپردازند. ما با یک روش ساده و کاربردی این امکان را برایتان فراهم ساختیم تا بدون نگرانی و با انگیزه بالا به جذب مشتریان بیشتر فکر کنید و طی مراحلی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد فوت و فن های لازم را خواهید یافت.

مهمترین تکنیک ها در قیف فروش

ارتباط با مشتریان

به جرأت می ‌توان گفت مهمترین عامل در فروش و بازاریابی، به دست آوردن رضایت مشتری است. با صحبت کردن و ارتباطی که با مشتریان برقرار می‌ کنید، این احساس را به آنها القا می کنید که همیشه به یادشان هستید و با سپاسگزاری و قدردانی از مشتریان راه جذب آن ها را فراهم ساخته اید.

جلب توجه مشتریان

با قرار دادن محتوا و محصولات قابل ارائه خود می توانید دید مشتری را به خود جلب کرده و با عملکرد مناسبی که در بهینه ‌سازی و بازاریابی ارائه می دهیدو درصد زیادی از مخاطبان و مشتریان تان را متوجه خودتان کنید.

بررسی رفتار مخاطبان

با توجه به اینکه شما برای مخاطب خاص خود که برای کسب و کارتان مفید هستند بازاریابی می کنید، می توانید فروش خود را ارتقا دهید. با شناسایی مخاطبان و نحوه بازدید آن ها از سایت تان می توانید بررسی کنید که آن ها به چه قسمت هایی از سایت می روند و کدام قسمت ها برای آن ها خوشایند تر است و آن را بیشتر مطالعه می کنند. سپس با بهبودی که در این موارد ایجاد می ‌کنید می‌ توانید مشتریان بیشتری را جذب کنید.

ایجاد یک لندینگ پیج

می‌ توانید یک صفحه اطلاعاتی را که برای مخاطبانتان مفید است را ایجاد کنید. تبلیغات و روش های بازاریابی موثر را که ارائه می ‌دهید مخاطبان را تشویق می کنید تا برای خدمات به لندینگ پیج بروند.

ایجاد یک کمپین ایمیلی

با توجه به شناختی که از علاقه و انتخاب مشتریان دارید می توانید با راه اندازی کمپین ایمیل مارکتینگ محتوای جذاب و مفیدی را برای آن ها بفرستید. این کار باعث ترغیب مخاطب می شود که دوباره به سایت شما سر بزند.

هفت فاز عمومی قیف فروش

شناخت و آگاهی محصول

در این فاز باید با استفاده از تکنیک های بازاریابی مشتریان را به وجود خود آگاه کنیم و به آن ها این گونه بفهمانیم که برای تهیه محصول و خدمات مورد نظرشان به شما مراجعه کنند. با استفاده از فضاهای مجازی یا فرستادن ایمیل این کار را می توانید به سادگی انجام دهید.

آموزش و ابراز تمایل

در این مرحله باید به مشتریان دلیل این که چرا به ما نیاز دارند و چگونه توسط ما می توانند به خواسته مورد نظرشان برسند را توضیح دهیم. برای مثال، با گفتن تجربیات مشترک خودتان به مشتریان گوشزد کنید که شما هم در گذشته با مشکلات متعددی روبرو شده اید و با تشویق مشتری و راهکارهایی که به او ارائه می دهید این امید و انگیزه را در او ایجاد کنید تا با علاقه به جستجو در باره محصول شما بپردازد.

ارزیابی

با توجه به اینکه در این پروسه مشتریان دوست دارند با دیگران و کسانی که تجربه خرید را دارند ارتباط داشته باشند بر این اساس با برقراری رابطه با مشتریانی که تجربه خرید را داشته اند می توانید از طریق یک فضای آنلاین امکان برقراری رابطه را فراهم سازید.

قرار گرفتن مشتری بر سر دوراهی

شما با استفاده از اطلاعاتی که در اختیار آن ها قرار می دهید باعث می ‌شوید تا در این مرحله از قیف فروش گیر نکنند زیرا این قسمت به دلیل ثبت خرید مشتری می تواند با طولانی شدن مراحل از خرید خود منصرف شود. در صورت بروز چنین مشکلی توجه مشتری را جلب کرده و شوق و ذوق خرید را در آن ها را دوباره زنده کنید.

اقدام به خرید کردن

اوقاتی پیش می آید که مشتری کاملا صریح اعلام می ‌کند که قصد خرید از شما را دارد اما مسئله به اینجا ختم نمی شود و مشتری می ‌رود و دیگر هیچ وقت بر نمی‌گردد، در این مرحله بهترین کار ممکن این است که با هر ترفندی که می ‌توانید او را متقاعد به خرید کردن کنید و به قول معروف در بزنگاه کار را تمام کنید. اقدام به خرید یعنی مشتری قصد خرید و تهیه محصول را از شما دارد و این به معنی خرید نیست.

خرید

با پایان پروسه قیف و خرید مشتری، خوشحالی بهترین عکس العمل است که در این مرحله میتوانید از خودتان بروز دهید.

حفظ مشتری و بازگشت مجدد مشتری برای خرید های بصری

باید به این فکر کنید که یک مشتری با خرید این محصول شاید دیگر از ما خرید نکند، اما یادتان باشد اگر خود او نیاز به خرید از شما را نداشت اما در صورت رضایت از شما و کالای شما می تواند آن را به اشخاص دیگری معرفی کند و این خود همان بازگشت دوباره مشتری است و به بهانه ی خرید امکان دارد چندین خرید دیگر نیز انجام دهد.

سخن پایانی

به کمک شیوه بازاریابی sales funnel می توانید مشتریان واقعی خود را از بین متقاضیان شناسایی کنید و در هر مرحله به تعداد این افراد اضافه کنید و بر میزان فروش سایت خود افزوده کنید. با توجه به این روش می ‌توانید آینده را نیز آنالیز کرده و برنامه فروش خود را برای آینده طراحی و پیاده سازی کنید. با توجه به ترفندهایی که از مشتریان به دست می آورید می توانید تمامی نقاط ضعف و ایرادات را پوشش داده و برای بهبود و تسریع آن ها بهترین راهکارها را انتخاب کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.