لایسنس (license) چیست؟ معرفی 2 مدل آن

لایسنس (license) چیست؟ معرفی 2 مدل آن

لایسنس به مجوزی گفته می‌شود که شما برای کار کردن با یک برنامه، با پرداخت هزینه مشخص امکان استفاده از آن را خواهید داشت. در واقع license مجوز استفاده کردن از یک نرم‌افزار است که با این کار از کپی کردن غیر مجاز آن جلوگیری می‌شود. مثلا زمانی که یک متخصص اقدام به ساخت یک نرم‌افزار می‌کند و آن را در اختیار افراد قرار می‌دهد، افراد باید هزینه مورد نظر استفاده از آن نرم‌افزار را به تولید کننده پرداخت کنند و اگر مبلغ آن را پرداخت نکنند، امکان استفاده از برنامه را نخواهند داشت و برنامه کار نمی‌کند.

اهمیت لایسنس

نرم‌افزارها برنامه‌هایی هستند که استفاده از آنها باعث شده است تا کارهای ما بهتر و با کیفیت بیشتری انجام شود و هر آن چه را که ما نیاز داشته باشیم با استفاده از نرم‌افزارها، اپلیکیشن‌های و برنامه ها برای ما میسر خواهد بود. توسعه دهندگان و افرادی که یک برنامه یا یک نرم‌افزاز را طراحی کرده و می‌سازند برای اینکه هم هزینه ساخت و هم مبلغ مورد نظرشان را به عنوان دستمز به دست آورند، آن را به صورت پولی در اختیار افراد قرار می‌دهند. امروزه واژه license استفاده زیادی دارد و در دنیای اینترنت زیاد از آن استفاده می‌شود.

لایسنس چه کاربردی دارد

یکی از کاربردای لایسنس نرم‌افزرهایی هستند که بر روی سیستم سرور نصب می‌شوند، با توجه به اینکه این نرم‌افزاها از ارزش و اهمیت بالایی برخورد ار هستند برای در اختیار داشتن و استفاده کردن از آنها کمتر از قفل شکن‌ها و کرک استفاده می‌شود. اگر شما از یک نرم‌افزار مهم و کاربردی که به صورت کرک شده ارائۀ می‌شود در سیستم و یا سایت خودتان استفاده کنید، امکان هک کردن وب‌سایت شما وجود دارد. با توجه به این موضوع برای بالا بردن امنیت و کارایی برنامه‌ها از نسخه‌ی لایسنس آن استفاده می‌شود.

ار دیگر کاربرد های لایسنس می‌توان به انواع برنامه‌ها و نرم‌افزارهایی اشاره کرد که بر روی ویندوز کامپیوتر شما نصب می‌شوند. برای اینکه بتوانید از این برنامه‌ها استفاده کنید باید نسخه‌ی license آنها را تهیه کرده و خریداری کنید، شما می‌توانید از طریق سازند برنامه و یا وب‌سایتی که آن را ارائه می‌دهد نسخه لایسنس نرم‌افزار مورد نظر را تهیه کنید.

انواع لایسنس

برنامه نویسان و تولید کنندگان نرم افزار با توجه به نیازی که دارند می‌توانند برای اسکریپت‌های خودشان license در نظر بگیرند، ولی به صورت کلی لایسنس‌ها به دو شکل ارائه می‌شوند که عبارتند از:

1- لایسنس‌های مادام العمر

این مدل از license در میان افردای که فعالیت در حوزه وب دارند و به توسعه دهندگان وب معروف هستند مرسوم بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش استفاده از لایسنس‌های مادم العمر به این شکل است که کاربر بعد از اینکه مراحل ثبت نام را انجام داد کد مورد نظر را وارد می‌کند و بر روی لینک مورد نظر ریجستر می‌شود، کاربر امکان استفاده همیشگی را از نرم‌افزار یا برنامه مورد نظر خواهد داشت.

به عنوان مثال زمانی که اقدام به خرید یک اسکریپ می‌کنید و آن را درون هاست مورد نظر قرار می‌دهید، می‌توانید تا هر زمان که دوست داشته باشید از آن اسکریپت در همان هاستی که آن را فعال کرداید استفاده کنید، ولی اگر قصد داشته باشید که این اسکریپ را در یک هاست دیگر نیز استفاده کنید باید دوباره اسکریپ مورد نظر برای شما فعال شود و هزینه license آن را پرداخت کنید.

2- لایسنس‌های زمان دار

بیشترین جایی که از لایسنس‌های زمان دار استفاده می‌شود در اسکریپت‌هایی است که در اختیار شرکت قرار دارند و مبلغ آن را به صورت اقساطی پرداخت می‌کنند، از این license در آنتی ویروس‌ها نیز استفاده می‌شود. استفاده از لایسنس‌های زمان دار در مواقعی می‌باشد که با توجه به گستردگی و حجم بالای پروژه‌های برنامه‌نویسی برخی از شرکت‌ها قادر به پرداخت هزینه license آن نیستند، در این مواقع شرکت سازنده اقدام به تولید کردن اسکریپت‌های زمان دار می‌کند تا اگر شرکت مورد نظر نتوانست مبلغ را پرداخت کند آن را از کار انداخته و نگذارد که اسکریپ اجرا شود.

استفاده کردن از لایسنس چه مزایایی دارد

توسعه دهندگان و تولید کنندگان نرم‌افزار وقتی اقدام به ساختن license می‌کنند آن را به شکل حروف و اعداد می‌سازند، زمانی که کاربران اقدام به استفاده از آن می‌کنند تا بتوانند به خوبی از برنامه و نرم‌افزار مورد نظرش استفاده کنند، امکان استفاده از امکاناتی همچون آپدیت به موقع و بروزرسانی آن را خواهند داشت. وقتی که برنامه مورد نظر به صورت مرتب آپدیت شود شما با خیالی راحتی می‌توانید بر روی سیستم خودتان از لایسنس استفاده کنید زیرا از امنیت بالایی برخوردار است.

سخن پایانی

برنامه‌هایی که بر روی ویندوز سیستم شما مورد استفاده قرار می‌گیرند تقریبا همگی آنها پولی هستند، شما برای اینکه امکان استفاده کردن از این برنامه‌ها را داشته باشید باید مجوز استفاده یا همان license آن را پرداخت کنید و بعد امکان استفاده از آن را خواهید داشت. هر لایسنسی قیمت مشخصی دارد که با توجه به برنامه و نرم افزار مورد نظر قیمتش محاسبه خواهد شد. به کد فعال سازی برنامه‌ و یا نرم‌افزار در جهت نصب و استفاده کردن از آن، لایسنس گفته می‌شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.