لید (lead) یا سرنخ چیست ‌| 5 روش برای جذب کاربر و تبدیل شدن به مشتری

لید (lead) یا سرنخ چیست ‌| 5 روش برای  جذب کاربر و تبدیل شدن به مشتری

یکی از اصطلاحاتی که در فضاهای بازاریابی، دیجیتال مارکتینگ و مدیریت ارتباط با مشتری کاربرد زیادی دارد، لید یا همان سرنخ است. ولی آیا این به راستی این واژه چه معنی دارد و ما با استفاده از آن چه کارهایی را می‌توانیم انجام دهیم.

لید به مخاطبانی گفته می‌شود که ما با استفاده کردن از هر ترفند و روشی می‌توانیم محصولات و کالای خودمان را به آن بفروشیم و با ترغیب کردن آنها، مشتریانی بلقوه‌ای را خواهیم ساخت. کلمه سرنخ به معنی شروع اولیه است و با استفاده از این واژه می‌توانیم مراحل بعدی را در فروش و بازاریابی اینترنتی شروع کنیم. lead به کاربران و افرادی گفته می‌شود که با استفاده از هر روشی می‌توانند با محصولات ما آشنایی پیدا کنند، در این پروسه آنها ترغیب خواهند شد که همیشه برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر درباره محصول و نیازهایشان به ما سر بزنند.

تولید لید به چه معناست

LEAD GENERATION (تولید سرنخ) به این معنا است که شما اگر یک کالا و خدمات دارید باید کلی کار را انجام دهید تا کاربران و مخاطبانتان به خدمات و محصولی که ارائه می‌دهید پی ببرند و اشتیاق زیادی به این خدمات شما داشته و دوست داشته باشند که اطلاعات زیادتری درباره شما به دست آورند، به این کار تولید لید گفته می‌شود.

چگونه می‌توان لید ایجاد کرد

وقتی که شما به درک خوبی از راه‌های ایجاد کردن سرنخ رسیدید، زمان آن رسیده تا افراد زیادی را به سمت خودتان جذب کنید و آنها را به یک سرنخ تبدیل کنید.

مهم‌ترین روش‌هایی برای ایجاد لید هدفمند

در ادامه به برسی مواردی خواهیم پرداخت که به کمک آنها بتوانند لیدهای هدفمند و مفیدی ایجاد کنید:

۱_ با استفاده از تولید محتوا

تولید محتوا یکی از روش‌هایی است که شما می‌توایند با استفاده از آن سرنخ ایجاد کنید، زیرا هدف اصلی از تولید محتوا این است که اطلاعات مفید و با ارزش را در اختیار مخاطبان و دیگر افراد قرار داد و به صورت همزمان از آن‌ها در خواست داریم که اگر تمایل داشتند به خدمات و محصولات ما نیز سر بزنند و از آنها دیدن کنند. مثلا شما یک محتوای را به صورت مقاله در وب‌سایتتان قرار داده‌ا‌ید و کاربران بعد از اینکه آن را خواندند می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن به سرنخ تبدیل شوند. (محتوا می‌تواند شامل ویدیو، پادکست، مقاله و تصاویر باشد).

۲_ از طریق شبکه‌های اجتماعی

توجه داشته باشید همیشه در جاهایی به دنبال لید باشید که درصد مخاطبان زیادی در آن وجود داشته باشد، شبکه،های اجتماعی یکی از مکان‌های مناسبی است که افراد زیادی در آن حضور دارند. شما می‌توانید از فالوئرهایی که در شبکه‌های اجتماعی دارید درخواست داشته باشید که بر روی لینکی که در این فضاها قرار داده‌اید کلیک کنند، و یا شما می‌توایند کالا و خدماتی را که د وب‌سایت ارائه می‌دهید در پست‌های شبکه‌های اجتماعی به کاربران و مخاطبانتان معرفی کنید و از کاربران بخواهید که اگر نیاز به خرید و تهیه این محصولات را دارند روی لینک خرید کلیک کنند.

توجه داشته باشد که ایجاد کردن سرنخ در اینستاگرام بازخورد فوق‌العاده می‌تواند برای شما به همراه داشته باشد. کسب‌کارهای زیادی در این فضا وجود دارند که با توجه به روش‌هایی که ما توضیح داده‌ایم موفق به گرفتن تعداد زیادی لید شده‌اند ودرآمد حاصل از این کار برای آنها بسیار زیاد است.

۳_با استفاده از گوگل

از دیگر راه‌هایی که می‌توانید با استفاده از ان کاربران زیادی را به سرنخ تبدیل کنید، گوگل است. زمانی که شما دارای یک وب‌سایت هستید و آن در نتایج جستجوی بالای گوگل قرار دارد، وقتی کاربری خدمات و محصولی را سرچ کرد و وب‌سایت شما این محصولات را داشت باشد به خوبی به کاربر نمایش داده خواهد شد.

شما برای اینکه بتوانید لید را از این طریق به دست آورید باید دارای یک وب‌سایت با ارزش و کاربر پسند باشید و زمانی که کاربر وارد وب‌سایت شما شود به زودی از آن بیرون نرود و مدت زمان زیادی را در ول‌سایت شما سپری کرده و به بخش‌های مختلف آن سر بزند. اگر وب‌سایت شما در نتایج بالای گوگل نیست باید با رعایت کردن اصول و قواعد سئو و بهینه سازی رتبه و جایگاه وب‌سایت خودتان را بالا ببرید تا وب‌سایت شما در نتایج بالای جستجو به کاربران زیادی نمایش داده شود.

۴_ با استفاده از وبلاگ

وبلاگ به بخشی از وب‌سایت گفته می‌شود که امکان قرار دادن مقاله‌ها را برای شما فراهم خواهد کرد، در واقع این بخش یکی از قسمت‌های هیجان انگیز هر وب‌سایتی محسوب می‌شود. شما می‌توانید برای هر کدام از محصولاتی که قصد فروش آنها را دارید یک مطلب (محتوا) راجب آن محصولات بنویسید و در بخش وبلاگ وب‌سایت قرار دهید، بعد لینک آن صفحه‌ای را که مخاطبان می‌توانند محصول را خریداری کنند را در قسمتی از مقاله قرار دهید.

۵_ با استفاده از کد تخفیف

کدهای تخفیف یکی دیگر از راه‌هایی است که با استفاده از آن می‌توانید کاربران را ترغیب کنید تا کار مورد نظر شما را انجام دهند. شما با استفاده از این روش می‌توانید فرم‌هایی را که شامل پرکردن اطلاعات، ایمیل، شماره موبایل و غیره هستند را در وب‌سایت قرار دهید و مخاطبان را تشویق کنید که با پر کردن این فرم‌ها از کد تخفیف استفاده کنند. باید اعلام کنید مخاطبانی که خرید اول را انجام دهند از درصد بیشتری از تخفیفات بهرمند می‌شوند.

تولید لید (سرنخ) چه مزایایی را به دنبال دارد

مزایای تولید سرنخ عبارتند از:

1- بالا بردن آگاهی

تولید کردن سرنخ می‌تواند برند و محصول شما را در میان افراد داری شهرت و محبوبیت کند.

2- وفاداری به برند

شرکت‌ها و کسب‌کارها با تولید کردن سرنخ تعداد زیادی از مشتریان همفکر را جذب خواهند کرد و زمانی که مشتریتان از محصولات ارائه شده توسط شرکت راضی باشند تبدیل به مشتریان همیشگی و وفادار خواهند شد.

3- فرصتی برای جمع کردن اطلاعات مفید و با ارزش

زمانی که شما اطلاعات از قبیل نیازها و خواسته‌های مشتریانتان در اختیار داشته باشید، به شما کمک خواهد کرد تا با توجه به نیاز و خواسته مشتریانتان به آنها خدمات و محصولات ارائه دهید. تولید کردن لید باعث جمع آوری این حجم از اطلاعات درباره مشتریان خواهد شد. یکی از راه‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن اطلاعات زیادی را از مشتریانتان به دست آورید، قرار دادن فرم ثبت نام در وب‌سایت است.

سخن پایانی

لید همان مخاطبی است که شما با استفاده از روش‌های گوناگون می‌توانید محصول و خدماتتان را به او عرضه کنید. پس توجه داشته باشید که برای جذب مخاطب باید مطالب و محتوای مفید و کاربرپسند در وب‌سایت قرار دهید تا درصد ورودی زیادی از کاربر داشته باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.