لینک شکسته (Broken link) چیست؟

لینک شکسته (Broken link) چیست؟

شاید برای شما به عنوان فردی که در اینترنت فعالیت دارید این موضوع پیش آمده باشد که وقتی آدرس یک صفحه از وب‌سایت را در مرورگر سیستم خودتان وارد می‌کنید بعد از سرچ کردن محتوای که به دنبال آن هستید نتیجه‌ای به شما نمایش داده نمی‌شود و با این پیغام مواجعه می‌شوید (محتوای درخواستی شما در این صفحه وجود ندارد)، این نوع از لینک‌ها را لینک شکسته یا (Broken link) می‌نامند.

لینک شکسته به لینک‌هایی گفته می‌شود که یا باز نمی‌شوند و یا عمل نمی‌کنند، در واقع لینک‌هایی هستند که زمانی در وب‌سایت شما وجود داشته‌اند ولی الان دیگر از آنها خبری نیست. موتور‌های خزنده گوگل لینک‌های واقعی را دنبال می‌کنند و اگر در این میان به لینک‌ شکسته‌ای برخورد کنند، آن وب‌سایت را ضعیف فرض خواهند کرد و عمل پیمایش خزش به بن‌بست برخورد خواهد کرد.

انواع لینک شکسته

لینک‌های شکسته انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

1- لینک‌های شکسته خارجی

لینک‌ شکسته خارجی به لینک‌هایی گفته می‌شود که از آنها برای ارجاع دادن به وب‌سایت دیگر استفاده می‌شود. مثلا زمانی که شما مشغول نوشتن یک مقاله درباره یک فرد مشهور هستید برای اینکه بتوانید اطلاعات کاملی در این رابطه در اختیار داشته باشید، لینک ویکی پدیا آن شخص را لینک می‌کنید و به آنها لینک‌های خارجی گفته می‌شود. زمانی که یک کاربر بعد از اینکه اقدام به کلیک بر روی لینکی کرد و نتواند محتوای مورد نظرشان را مشاهده کنند، در واقع بر روی لینک شکسته خارجی کلیک کرده است.

دلایل به وجود آمدن لینک‌های شکسته خارجی

  • تغییر دادن آدرس صفحه مقصد
  • حذف کردن آدرس مقصد

2- لینک‌های شکسته داخلی

 زمانی که یک کاربر در وب‌سایت شما اقدام به کلیک کردن بر روی یک لینک کند، به یک صفحه از وب‌سایت شما هدایت خواهد شد که به آن لینک خارجی گفته می‌شود. وقتی که کاربران بر روی لینک‌های وب‌سایت شما کلیک کنند و با خطای 404 مواجعه شوند به این نوع از لینک‌ها، لینک‌های شکسته داخلی گفته می‌شود. لینک‌های شکسته داخلی وقتی که در وب‌سایت شما قرار دارند می‌توانید به راحتی آنها را مدیریت کنید و اگر هر گونه مشکل و اختلالی در این نوع از لینک‌ها به وجود آید، شما قادر هستید تا در کمترین زمان ممکن آن را حذف کنید.

دلایل به وجود آمدن لینک‌های شکسته داخلی

  •  تغییر دادن آدرس صفحه مقصد لینک
  • اشتباه تایپی نویسنده
  • باقی ماندن لینک‌های شکسته خارجی در دیگر صفحات وب‌سایت
  • رخ دادن اشتتباه در کدنویسی وب‌سایت و به وجود آوردن لینک‌های نادرست در وب‌سایت
  • زمانی که محدوده جغرافیایی به شما اجزاه دسترسی به صفحات وب‌سایت را ندهد

با چه ابزاری می‌توان لینک شکسته را اصلاح کرد

در ادامه برای شما ابزاری که می‌توانید با استفاده از آنها لینک شکسته اصلاح کنید را شرح خواهیم داد:

ابزار اول: سرچ کنسول

زمانی که وب‌سایت شما از لینک شکسته برخوردار باشد شما می‌توانید آن را در سرچ کنسول به خوبی شناسایی کرده و بعد اقدام به اصلاح کردن آن کنید. شما باید با استفاد از ابزار remove url که در سرچ کنسول وجود دارد صفحاتی را که داری لینک شکسته هستند را حذف کنید، زیرا زمانی که اقدام به حذف کرد آنها نکنید تغییرات مثبت در سئو سایت شما به وجود نمی‌آید. شما می‌توایند از سرچ کنسول گوگل برای شناسایی کردن صفحات 404 وب‌سایتتان استفاده کنید.

ابزار دوم: استفاده کردن از (Brokenlinkcheck)

شما می‌توانید برای اینکه آدرس وب‌سایتتان را تغییر دهید، به وب‌سایت www.brokenlinkcgeck.com مراجعه کرده و بعد براز وارد کردن کد امنیتی نمایش داده شده روی دکمه find کلیک کنید. در این وب‌سایت می‌تواند صفحات وب‌سایت خودتان را به خوبی آنالیز کنید و تمامی لینک‌های شکسته‌ای که در ول‌سایت شما قرار دارند را به صورت یک لیست در اختیار داشته باشید.

اصلاح لینک شکسته

زمانی که توانستید با استفاده از ابزارهایی که در بخش بالا به آنها اشاره کردیم اقدام به شناسایی لینک‌های شکسته وب‌سایتتان بپردازید، حال نوبت آن است که به اصلاح این لینک‌های بپردازید. برای اینکه بتوانید لینک‌های وب‌سایتتان را اصلاح کنید، دو روش وجود دارد:

روش اول این است که لینک‌های شکسته را با لینک‌های جدید جایگزین کنید، یعنی در واقع باید از جایگزین برای لینک‌های شکسته وب‌سایتتان استفاده کنید. وقتی که اقدام به جایگزین کردن لینک‌های شکسته به صورت دستی می‌کنید امکان دارد که این پروسه با توجه به تعداد لینک‌های شکسته‌ای که در وب‌سایت شما وجود دارد روزها و هفته‌ها به طول بیانجامد.

در روش دوم شما می‌توانید لینک‌ها را حذف کنید. اگر درون وب‌سایت صفحه‌ای نداشتید تا بتوانید از آن به عنوان جایگزین محتوای صفحه شکسته استفاده کنید، این امکان برای شما وجود دارد که لینک‌های شکسته را حذف کنید.

لینک شکسته چه تاثیری بر روی سئو سایت دارد

تعداد لینک‌هایی که به یک وب‌سایت ارجاع داده شده است، یک از معیارهای مهم گوگل است برای تشخیص دادن محتوای یک صفحه خواهد بود . وقتی در یک صفحه از وب‌سایت شما لینک شکسته‌ای وجود داشته باشد، به جای اینکه ارزش و اعتبار آن به صفحه مهم وب‌سایت شما انتقال داده شود این اعتبار از دست خواهد رفت. این موضوع برای لینک‌هایی که دیگر وب‌سایت‌ها به شما داده‌اند از اهیمت بیشتری برخوردار است.

گرفتن لینک از دیگر وب‌سایت‌ها کار آسانی نیست و برای اینکه بتوانید لینک‌های با ارزشی را از دیگر وب ‌سایت‌ها به دست آورید، باید تلاش زیادی را در این راستا انجام دهید. وقتی که یک صفحه از وب‌سایت شما به صفحه 404 تبدیل شود تمامی اعتباری که کسب کرده‌اید از بین خواهد رفت و اینجا است که به اهمیت لینک‌های شکسته در سئو سایت پی خواهیم برد.

سخن پایانی

با توجه به گفته گوگل لینک‌ شکسته و صفحه 404 تاثیرات مستقیمی را نمی‌توانند بر روی سئو وب‌سایت ایجاد کنند ولی باید به این نکته توجه داشت که موتورهای جستجوی گوگل روز به روز در حال بهتر کردن تجربه کاربری هستند. با توجه به این موضوع بهترین کار این است که همسو با نیاز کاربران و مخاطبان اقدامات خود را به جلو هدایت کنید زیرا گوگل تمام تلاش خود را می کند تا رضایت کاربران را همیشه فراهم سازد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.