لینک نوفالو (link nofollow) چیست؟ 5 مورد از مزایای مهم آن

لینک نوفالو (link nofollow) چیست؟ 5 مورد از  مزایای مهم آن

لینک نوفالو به ویژگی گفته می‌شود که با اضافه شدن به کدهای html به ربات‌های جستجو اعلام خواهد کرد تا به دنبال لینک‌های مورد نظر برای تاثیر گذاری بر روی صفحه وب‌سایت نروند، در واقع با اضافه کردن تگ به لینک مورد نظر به موتورهای جستجوی گوگل دستور می‌دهید که این لینک را نادیده بگیرید.

این کار باعث می‌شود که شما هر صفحه‌ای را که دوست داشته باشید در نتایج جستجوی گوگل دیده نشود با استفاده از لینک نوفالو از نتایج جستجو حذف کنید، در واقع این کار از وارد شدن تاثیرات منفی به وب‌سایت جلو گیری می‌کند. link nofollow بیشتر برای لینک‌هایی که به سایت‌های خارجی داده می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد، دلیلش این است که امکان دارد وب‌سایت‌ها خارجی اسپم باشند و تاثیرات مخربی را بر روی سایت شما ایجاد کنند.

چرا لینک نوفالو مهم است

زمانی که شما اقدام به نوشتن یک مقاله در وب‌سایتتان می‌کنید، اگر به صفحات دیگر سایت که از لحاظ موضوعی با این مقاله مرتبت هستند لینک دهید، به این تکنیک لینک داخلی گفته می‌شود. ولی در برخی اوقات شما باید به صفحات خارج از وب‌سایت خودتان نیز لینک بزنید، در مواقعی صفحاتی از دیگر سایت‌ها توسط گوگل جریمه می‌شوند و اگر لینکی از صفحات وب‌سایت شما به آن سایت داده شده باشد، به واسطه این کار گوگل صفحه مورد نظر سایت شما را نیز جریمه خواهد کرد.

این عامل نتایج منفی را بر روی رتبه و جایگاه وب‌سایت شما ایجاد می‌کند و سئو سایت شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، برای اینکه یک وب‌سایت با این مشکلات مواجه نشود از لینک نوفالو استفاده می‌شود. با ما تا آخر این مقاله همراه باشید تا به برسی لینک نوفالو بپردازیم و درک بهتری را از این لینک به شما انتقال دهیم.

در ادامه به یک نمونه از لینک نوفالو اشاره می‌کنیم:

<a href=”http://www.website.com/” rel=”nofollow”>Link Text</a>

تاریخچه لینک نوفالو

در سالیان اخیر تعداد سایت‌هایی که اقدام به ربودن لینک می‌کردند زیاد شده بود، این وب‌سایت‌ها با استفاده از روش‌های گول زننده‌ای اقدام به ساختن لینک می‌کردند. گاها مشاهده می‌شد که سایت‌هایی در نتایج بالای جستجو قرار می‌گرفتند که از کیفیت بالایی برخوردار نیستند و دارای محتواهای شرم آور، بی ربط و زننده‌ای بودند.

پیدایش لینک nofollow را باید یکی از مهم‌ترین اقداماتی دانست که گوگل برای از بین بردن این گونه وب‌سایت‌ها انجام داد. قبل از روی کار آمدن ویژگی نوفالو الگوریم‌های گوگل با چالشی بزرگ در مقابله با سایت‌های متخلف همراه بودند، با معرفی لینک نوفالو موتورهای جستجو موفق شدند که دوباره شرایط را تحت کنترل خود درآورند، در آواخر سال 2019 بود که گوگل با معرفی آپدیت جدیدی اعلام کردن که این قابلیت بر نحوه و عملکرد لینک‌های نوفالو تاثیر گذار می‌باشد.

لینک nofollow در کجا استفاده می‌شود

با توجه به اینکه هر کدام از لینک‌هایی که از تگ نوفالو استفاده کرده باشند از لحاظ فنی یک لینک نوفالو قلمداد می‌شوند، ولی به صورت کلی لینک‌های ورودی از یک منبع نوفالو هستند که عبارتند از:

  • شبکه‌های اجتماعی، مثلا لینکی که در پست‌های فیسبوک و دیگر پلتفرم‌های اجتماعی قرار دارد
  • یک سری از سایت‌ها و وبلاگ‌های خبری دارای لینک نوفالو می‌باشند
  • کامنت‌هایی که در بلاگ‌ها وجود دارد داری لینک نوفالو هستند
  • لینک از Widget
  • یکی دیگر از مواردی که لینک نوفالو در آنها استفاده می‌شود، محتواهایی است که توسط کاربران تولید می‌شود مثلا لینک پست‌هایی که در فرم‌ها قرار دارد

مزایای استفاده کردن از لینک نوفالو

استفاده از لینک نوفالو مزایایی را برای وب‌سایت شما به همراه دارد که عبارتند از:

1- از کم شدن اعتبار وب‌سایت جلوگیری می‌کند

زمانی که شما اقدام به دادن لینک به سایتی می‌کنید که از اعتبار کمتری نسبت به سایت شما برخوردار است، امکان کاهش اعتبار سایت شما نیز وجود دارد و در این شرایط می‌توانید لینک را در وب‌سایت مود نظر قرار دهید ولی این لینک را نوفالو کنید تا از اعتبار سایت شما کم نشود.

2- نشان دادن ساختار لینک‌سازی به صورت طبیعی

وقتی که یک وب‌سایت از لینک‌های خروجی زیادی برخوردار باشد، این امکان وجود دارد که گوگل آن سایت را به عنوان فروشنده لینک شناسایی کند، در واقع از سایت‌های دیگر مبلغی را می‌گیرید و لینک آن سایت‌ها را در مطلب سایت خودتان قرار می‌دهید، برای اینکه بتوانید از این مشکلات جلوگیری کنید می‌توانید لینک‌های خروجی وب‌سایت را nofollow کنید.

3- بالا بردن اعتبار فرم‌ها و انجمن‌ها

برخی از انجمن‌ها اقدام به نوفالو کردن لینک‌های خروجی خودشان می‌کنند، مخاطبان نیز زمانی که به گفتگو در این انجمن‌ها مشغول هستند احتمال دارد که لینک‌های مورد نظرشان را در این انجمن‌ها قرار دهند. اگر لینک‌هایی که کاربران در انجمن قرار داده‌اند اسپمی باشد، احتمال وارد کردن آسیب به اعتبار و جایگاه انجمن وجود دارد. با توجه به این عوامل مدیران این انجمن‌ها اقدام به نوفالو کردن لینک‌های ورودی می‌کنند.

4- لینک نوفالو اثرات مخرب اسپم را خنثی می‌کند

یکی از دلایل مهمی که ما را مجاب به این خواهد کرد تا از لینک نوفالو استفاده کنیم، خنثی کردن اثرات مخرب اسپم است. استفاده کردن از کد نوفالو در لینک‌هایی که کاربران به عنوان نظرات استفاده کرداند، باعث می‌شود که اگر این لینک‌ها اسپمی باشد مشکلی را برای سایت شما به همراه نداشته باشد.

5- نوفالو از تکرار کردن لینک جلوگیری می‌کند

از دلایل مهمی دیگری که برای استفاده کردن از لینک نوفالو باید بیان کرد، پرهیز کردن از تکرار است. زمانی که شما در یک صفحه از سایتتان اقدام به فرستان دو لینک به یک سایت دیگر می‌کنید و یا دو لینک را به صفحه‌ای دیگر از سایت خودتان ارسال کردید، برای اینکه از تکرار این لینک‌ها جلوگیری کنید می‌توانید از لینک nofollow استفاده کنید.

سخن پایانی

لینک نوفالو قابلیتی است که شما به آن دستور می‌دهید از کدام یکی از صفحات دیگر سایت‌ها اعتبار جذب نکند، با این کار شما از خطرات اسپم و نمره منفی گوگل در امان خواهید ماند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.